وارنیش فلوراید چیست؟ | نحوه استفاده، انواع مارک، خطرات و مزایا

وارنیش فلوراید
فهرست محتوا (کلیک کنید)
به این مقاله امتیاز دهید

امروزه در اکثر خمیر دندان‌ها از فلوراید برای تقویت ساختار دندان استفاده می‌کنند. اما روش دیگری نیز برای انجام این کار وجود دارد که وارنیش فلوراید (Fluoride varnish)  نام دارد.
آیا می‌دانید وارنیش فلوراید چیست؟
این روش برای چه کسانی توصیه می‌شود؟
مناسب‌ترین سن برای انجام وارنیش فلوراید کدام است؟
در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در این باره به دست آورید. پس ما با همراه باشید.

وارنیش فلوراید چیست؟

وارنیش فلوراید چیست؟

وارنیش فلوراید، یکی از درمان‌های دندانپزشکی بوده که به منظور تقویت ساختار دندان و جلوگیری از پوسیدگی آن انجام می‌شود. همچنین این روش می‌تواند برای کاهش سرعت تخریب دندان و پیشگیری از بدتر شدن شرایط آن در کلینیک دندانپزشکی استفاده شود.
این نکته حائز اهمیت است که وارنیش فلوراید به طور کامل مانع پوسیدگی دندان نمی‌شود؛ فلوراید تراپی به کمک وارنیش در کنار رعایت بهداشت دهان و دندان به شکل درست، می تواند اثر می‌تواند تاثیر خود را روی پوسیدگی بگذارد. در واقع وارنیش فلوراید شکل غلیظ‌تری از فلوراید است که بر روی سطح دندان‌های خشک قرار داده می‌شود تا با تقویت ساختار دندان‌ها، مانع پوسیدگی دندان شود. اگر حداقل دو بار در طی سال این کار را انجام دهید، اثر فوق العاده‌ای بر دندان‌ها خواهد داشت.
وارنیش فلوراید به مدت چند ساعت بر روی دندان‌ها قرار داده می‌شود. در این مدت زمان، این ماده به ساختار مینای دندان نفوذ پیدا می‌کند. غلظت فلوراید در وارنیش آن به قدری است که می‌تواند برای کند کردن روند پوسیدگی نیز موثر باشد. این یعنی صرفا برای پیشگیری از بروز پوسیدگی به کار نمی‌آید.

وارنیش فلوراید برای چه کسانی توصیه می شود؟

وارنیش فلوراید برای کودکان زیر ۶ سال بسیار مفید است، زیرا آنها به شدت در معرض پوسیدگی دندان قرار دارند. علاوه بر کودکان این روش برای افراد زیر هم مناسب است:

 1. برخی از افراد دارای دندان‌های پر شده زیادی در دهان خود هستند.
 2. بعضی از افراد به دلیل استفاده از برخی داروهای خاص دچار خشکی دهان هستند.
 3. افرادی که دارای رفلاکس معده بوده و اسید زیادی از معده به دهان آنها وارد می‌شود.
 4. بعضی از افراد که تحت درمان‌های شیمی درمانی و رادیوتراپی قرار گرفته‌اند.
 5. افرادی که به دلایل متفاوتی احتمال پوسیدگی دندان در آنها بالا است.
 6. بیمارانی که رژیم غذایی‌شان، کربوهیدرات زیادی دارد.
 7. بیمارانی که مواد غذایی اسیدی زیادی در طول روز مصرف می‌کنند.

آیا انجام وارنیش فلوراید برای کودکان بی‌خطر و ایمن است؟

آیا انجام وارنیش فلوراید برای کودکان بی خطر و ایمن می باشد؟

این روش برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، در سراسر جهان توسط دندانپزشکان انجام می‌شود و هیچ خطری برای بیمار ندارد. برای این کار، دندانپزشک باید به میزان مورد استفاده فلوراید توجه داشته باشد. بعضی از انواع مارک‌های وارنیش فلوراید، ممکن است سبب زرد شدن دندان شود که حداکثر تا ۲۴ ساعت بر طرف می‌شود. اگر کودک شما از مراجعه به مطب دندانپزشکی می‌ترسد، می‌توانید با اجازه دندانپزشک کنار کودک خود بمانید و او را آرام کنید.

سن انجام وارنیش فلوراید

سن انجام وارنیش فلوراید

انجام وارنیش فلوراید، مختص به سن خاصی و تنها برای کودکان نیست و همه می‌توانند از آن استفاده کنند، اما بهترین سن، قبل از ۲ سالگی است. برای کودکانی که زیر ۶ سال هستند، وارنیش فلوراید می‌تواند از دندان‌های شیری آنها محافظت کند. در سن ۶ الی ۱۶ سالگی، با انجام وارنیش فلوراید برای کودکان و نوجوانان، دندان‌های آنها در برابر پوسیدگی مقاوم می‌شوند. همچنین این کار برای بزرگسالان می‌تواند بسیار مفید باشد.

هزینه وارنیش فلوراید چقدر است؟

قیمت وارنیش فلوراید در حدود ۱,۰۰۰,۰۰۰ تومان (یک میلیون تومان) است. برای اطلاع از قیمت دقیق آن می‌توانید با کلینیک دندانپزشکی مورد نظر خود تماس بگیرید و از اطلاعات لازم در این خصوص را به دست آورید.

مراحل انجام وارنیش فلوراید

مراحل انجام وارنیش فلوراید

وارنیش فلوراید یک روش کاملا ایمن و بی‌درد است. اما نکته بسیار مهم در مورد این روش، میزان غلظت بالای فلوراید آن است. به همین دلیل باید زیر نظر دندانپزشک انجام شود. مراحل انجام وارنیش فلوراید عبارت است از:

 1. قبل از مراجعه به مطب دندانپزشکی حتما مسواک بزنید تا سطح دندان‌ها کاملا تمیز باشد. در صورتی که دندان‌های شما نیاز بیشتری به تمیز شدن داشته باشد، دندانپزشک جرم گیری دندان را انجام می‌دهد.
 2. بعد از تمیز شدن دندان‌ها، دندانپزشک دندان‌ها را به کمک یک گاز تمیز، کاملا خشک می‌کند و رطوبت آنها را به کمک هوا می‌گیرد.
 3. در ادامه برای قرار دادن وارنیش فلوراید بر روی دندان، دندانپزشک این کار را به کمک یک میکرو براش انجام می‌دهد و این ماده را به طور کامل بر روی دندان پخش می‌کند. در صورتی که دندان‌ها به هم چسبیده باشند، دندانپزشک این ماده را به کمک نخ دندان به فضای بین دندانی می‌رساند.
 4. پس از قرار گرفتن ماده وارنیش فلوراید بر روی دندان، حدود ۱۰ دقیقه زمان می برد تا روی دندان خشک شود.
 5. این ماده باید حدود ۲ ساعت روی دندان باقی بماند. سپس باید با استفاده از مسواک و نخ دندان، ماده را از روی دندان پاک کنید.

مراقبت‌های بعد از وارنیش فلوراید

بعد از انجام وارنیش فلوراید، لازم است برخی از مراقبت‌های لازم را انجام دهید تا فلوراید به درستی به مینای دندان نفوذ کند. این مراقبت‌ها عبارت‌اند از:

 1. توصیه می‌شود تا حدود نیم ساعت بعد از تمیز کردن دندان‌ها با این روش از خوردن مواد غذایی پرهیز کنید.
 2. بعد از انجام وارنیش فلوراید ، ۴ تا ۶ ساعت مسواک نزنید و از نخ دندان استفاده نکنید تا وارنیش به مدت طولانی‌تری بر روی دندان باقی بماند و اثربخشی بیشتری داشته باشد.
 3. تا ۲۴ ساعت از خوردن مواد غذایی سفت کاملا پرهیز کنید و بهتر است غذاهای نرم مانند سوپ مصرف کنید.
 4. اگر مقداری فلوراید را بلعیدید، زیاد جای نگرانی ندارد؛ چرا که مقدار ناچیز آن مشکلی به وجود نمی‌آورد.
 5. گاهی اوقات دندانپزشک برای مطمئن شدن از رسیدن وارنیش به تمام قسمت‌های دندان، از وارنیش‌های رنگی استفاده می‌کند که ممکن است سبب رنگی شدن دندان‌ها شود. اما نگران این موضوع نباشید، زیرا حداکثر تا ۲۴ ساعت به کمک مسواک و نخ دندان از بین خواهد رفت.

مزایای وارنیش فلوراید چیست؟

مزایای وارنیش فلوراید

وارنیش فلوراید، علاوه بر اینکه یک روش کاملا بی‌خطر و بدون درد است، مزایای بسیاری دارد که در زیر به آنها اشاره شده است:

 1. استفاده از وارنیش فلوراید می‌تواند سبب معکوس کردن روند پوسیدگی شود. در واقع زمانی که غلظت زیادی از فلوراید را روی دندان استفاده کنید، روند پوسیدگی متوقف شده و دندان شروع به معدنی شدن دوباره می‌کند
 2. انجام وارنیش فلوراید برای تمام سنین کاربرد داشته و اثرات مفیدی برای افراد دارد.
 3. انجام وارنیش فلوراید برای کودکان با سن پایین، پوسیدگی دندان‌ها را به شدت کاهش می‌دهد.
 4. وارنیش فلوراید، ماندگاری زیادی روی مینای دندان دارد.
 5. وارنیش فلوراید برای افرادی که خشکی دهان دارند، گزینه مناسبی برای محافظت از ساختار دندان‌هاست.
 6. استفاده از وارنیش فلوراید برای فلوراید تراپی، کاملا بی‌خطر و ایمن بوده و عوارض ناچیزی دارد.
 7. وارنیش فلوراید نسبت به روش‌های دیگر، فلوراید بیشتری را در دسترس قرار می‌دهد.

معایب وارنیش فلوراید چیست؟

وارنیش فلوراید یک روش کاملا ایمن و بی درد است، اما گاهی می‌تواند عوارضی در پی داشته باشد که عبارت‌اند از:

 1. بعضی از وارنیش‌ها می‌توانند ساختار دندان‌ها را به طور موقت زرد کنند. اما این مشکل بعد از تمیز کردن دندان با مسواک برطرف خواهد شد.
 2. برای افرادی که به فلوراید آلرژی دارند، وارنیش فلوراید می تواند حساسیت بیشتری برای آنها ایجاد کند. گاهی اوقات ترکیبی به نام کلوفونی در این ماده موجود است که برخی از افراد نسبت به آن حساسیت دارند.
 3. انجام وارنیش فلوراید نسبت به روش‌های دیگر، نیاز به مهارت بیشتری از دندانپزشک دارد.

سوالات متداول

 1. وارنیش فلوراید هر چند وقت یک بار باید انجام شود؟

  با توجه به تحقیقات بسیاری که در این زمینه انجام شده است، انجام وارنیش فلوراید بستگی به تشخیص دندانپزشک دارد. اما به طور کلی هر ۶ ماه یک بار استفاده از وارنیش فلوراید برای کاهش پوسیدگی دندان توصیه می‌شود.

 2. اثر وارنیش فلوراید چه مدت باقی خواهد ماند؟

  بعد از انجام وارنیش فلوراید، ذرات وارنیش که به دندان چسبیده‌اند تا حدود ۲ ساعت بعد از بین می‌روند. اما مزایا و اثرات آن تا ماه‌ها بر روی دندان باقی خواهد ماند. به طور کلی برای نتیجه گیری بهتر توصیه می‌شود این کار را هر ۶ ماه یک بار انجام دهید.

 3. قبل از انجام وارنیش فلوراید لازم است چه کارهایی انجام شود؟

  قبل از مراجعه به مطب دندانپزشکی، مسواک بزنید و سطح دندان‌های خود را تمیز کنید.

 4. آیا امکان بلعیدن فلوراید در این روش وجود دارد؟

  حین انجام این روش توسط دندانپزشک، احتمال بلعیدن فلوراید خیلی کم است. اما حین تمیز کردن آن از روی دندان توسط بیمار، ممکن است مقداری از آن بلعیده شود. در چنین حالتی نیز مقدار آن بسیار ناچیز بوده و مشکل ساز نیست. با این وجود، بهتر است حین شست‌وشوی وارنیش از روی دندان‌ها، محتویات دهان را کاملا خارج کنید.

 5. آیا وارنیش فلوراید نیاز به بی‌حسی دارد؟

  خیر، این روش کاملا بدون درد بوده و نیازی به تزریق بی‌حسی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تصادفی
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا