لمینت دندانهای فاصله دار: آیا برای همه موثر است؟ + نحوه انجام

لمینت دندانهای فاصله دار
فهرست محتوا
۵/۵ - (۱ رای)

آیا لمینت را برای بستن فاصله بین دندان‌های خود در نظر گرفته‌اید، اما نمی‌دانید این روش برایتان مناسب است یا خیر؟
روش‌های زیادی برای بستن فاصله بین دندان‌ها وجود دارد، اما استفاده از لمینت سرامیکی می‌تواند در زمان خیلی کمتری موثر باشد.
اما آیا این درمان برای بستن فاصله دندان همه افراد موثر است؟
آیا استفاده از لمینت برای بستن دیاستم، می‌تواند این مشکل را از ریشه درمان کند؟
در این مطلب مختصر و مفید به تمام سؤالات شما در خصوص لمینت برای دندان‌های فاصله دار پاسخ داده شده است.
همچنین در انتهای مطلب مطالعه می‌کنید که اگر کاندیدای خوبی برای این روش نبودید، از چه روش‌های دیگری می‌توانید برای اصلاح طرح لبخند خود استفاده کنید.

آیا لمینت سرامیکی برای تمام دندان‌های فاصله دار مؤثر است؟

آیا تمام دندانهای فاصله دار با لمینت سرامیکی درمان می شوند؟

لمینت سرامیکی یکی از روش‌های بستن فاصله بین دندان‌ها در دندانپزشکی محسوب می‌گردد. اما سؤال بسیاری از افراد این است که آیا این روش برای تمام دندان‌های دچار دیاستم مفید و مناسب است یا خیر.
باید بدانید که در اکثر موارد لمینت نتیجه خوبی برای بستن این فاصله به همراه دارد؛ اما باز هم نمی‌توان بیان کرد که تمام بیماران می‌توانند از این گزینه بهره‌مند شوند.
لمینت سرامیکی برای بستن فاصله دندانی در برخی از افراد مناسب نیست که در ادامه مقاله در این باره توضیحات لازم را بیان کرده‌ایم.

چه کسانی نمی‌توانند از لمینت سرامیکی برای درمان دیاستم استفاده کنند؟

چه کسانی نمی‌توانند از لمینت سرامیکی برای درمان دیاستم استفاده کنند؟

معمولاً این روش برای افراد زیر گزینه مناسبی نیست:

 1. کسانی که فاصله بین دندان آنها بسیار زیاد است، در این شرایط معمولاً درمان ارتودنسی بهترین گزینه در نظر گرفته می‌شود.
 2. افرادی که علاوه بر فاصله بین دندان‌ها، فکین آنها در موقعیت مناسبی قرار ندارد. در این شرایط حتماً باید با متخصص ارتودنسی مشورت شود.
 3. کسانی که پوسیدگی‌های گسترده دندانی و بیماری‌های فعال لثه دارند.
 4. افرادی که به دندان قروچه مبتلا هستند. این مشکل می‌تواند آسیب شدیدی به لمینت سرامیکی وارد کند.
 5. استفاده از لمینت برای کودکان توصیه نمی‌شود. چرا که معمولا استفاده از آن در این سن، دوام زیادی ندارد. علاوه بر این نیز، لمینت جنبه زیبایی دارد و برای درمان به کار نمی‌رود. این در حالی است که جنبه زیبایی لمینت در کودکان، خیلی کاربردی ندارد.

بستن فاصله بین دندان‌ها با لمینت سرامیکی چه مزایایی دارد؟

مزایای لمینت سرامیکی برای درمان دیاستم

در ادامه مزایای رفع دیاستم با لمینت را بیان کرده‌ایم:

 1. در دو یا سه جلسه درمانی انجام می‌شود و پروسه درمانی طولانی مدتی ندارد.
 2. لمینت سرامیکی در لابراتوار و با استفاده از تجهیزات و امکانات بسیار پیشرفته‌ای ساخته می‌شود. ونیر پرسلن از مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه و تغییر رنگ برخوردار است که در صورت رعایت نکات مراقبتی، می‌توان ماندگاری در حدود ۱۰ الی ۲۰ سال برای آن در نظر گرفت.
 3. با بستن فاصله بین دندان‌ها با لمینت، می‌توان علاوه بر پوشاندن این نقص، از جنبه زیبایی این روش نیز بهره‌مند شد.
 4. استفاده از لمینت برای بستن فاصله بین دندان‌ها، دوره نقاهت طولانی مدتی ندارد. در واقع بیمار می‌تواند بلافاصله بعد از استفاده از این روش، زندگی عادی خود را داشته باشد.

قیمت لمینت دندان‌های فاصله دار چقدر است؟

موارد مختلفی در هزینه لمینت دندان تأثیر دارند. از جمله این موارد می‌توان به نوع و برند لمینت سرامیکی، تجهیزات و امکانات مورد نیاز در درمان، نیاز و یا عدم نیاز به درمان‌های جانبی و تعداد دندان‌ها اشاره داشت.
برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر در این مورد بهتر است با دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی مشورت نمایید.

نحوه انجام لمینت سرامیکی برای درمان دیاستم

درمان دیاستم با لمینت چگونه انجام می شود؟

این کار طی مراحل زیر انجام می‌شود:

 1. مشاوره و معاینه اولیه

  در ابتدا دندانپزشک به بررسی شرایط دهان می‌پردازد تا بررسی کند که آیا شما کاندیدای مناسبی برای این روش هستید یا خیر. همچنین در این مرحله به بررسی وجود پوسیدگی‌های دندانی و بیماری‌های لثه نیز پرداخته می‌شود تا اگر چنین مشکلاتی وجود داشت، اول از همه برای درمان آنها اقدام شود. در ادامه دندانپزشک توضیحات لازم در خصوص برندها، هزینه و سایر موارد مرتبط را به بیمار داده و پاسخ تمام سؤالات او را خواهد داد.

 2. انتخاب رنگ و درمان‌های جانبی

  برخی افراد تنها دوست دارند دندان‌های فاصله دار خود را لمینت کنند و برخی دیگر برای زیبایی بیشتر لبخند خود تمایل به لمینت کردن تمام دندان‌های خود دارند. برای کسانی که تنها چند دندان خود را انتخاب می‌کنند، باید انتخاب رنگ لمینت متناسب با دندان‌های مجاور انجام شود.
  گاهی اوقات نیاز است تا از روش‌هایی مانند بلیچینگ برای روشن‌تر شدن سایر دندان‌ها نیز کمک گرفته شود. لازم به ذکر است که این افراد نمی‌توانند رنگ‌های بسیار روشن لمینت سرامیکی را انتخاب کنند. بهترین انتخاب برای آنها رنگی مشابه با دندان‌های مجاور است.

 3. قالب گیری از دندان‌ها

  در این مرحله قالبی از دندان‌ها گرفته شده و به لابراتوار ارسال می‌شود تا لمینت اختصاصی و مناسب فرد ساخته شود.

 4. نصب لمینت

  در این مرحله که حدود ۲ تا ۳ هفته پس از مرحله قبلی است، فرد به مطب دندانپزشکی مراجعه می‌کند. در این مرحله دندانپزشک با استفاده از چسب و نور مخصوص به نصب لمینت سرامیکی می‌پردازد. در انتهای این مرحله وضعیت بایت و قرارگرفتن دندان‌ها روی هم نیز مورد بررسی قرار گرفته تا در صورت وجود هرگونه مشکلی برای رفع آن اقدام شود.

آیا می‌توان لمینت سرامیکی را بهترین روش درمان دیاستم دانست؟

خیر، نمی‌توان لمینت سرامیکی را بهترین گزینه برای تمام افراد در نظر گرفت؛ زیرا هر فردی دارای ساختار و شرایط دهان متفاوتی است.
در برخی از مواقع میزان فاصله بین دندان‌ها آن‌چنان زیاد است که دندانپزشک توصیه می‌کند از ارتودنسی یا ایمپلنت کمک گرفته شود.
بنابراین، برای اینکه از بهترین گزینه درمانی خود اطلاعات لازم را کسب کنید، باید به مطب دندانپزشکی مراجعه کرده و تحت معاینه قرار بگیرید.

درمان فاصله بین دندان‌ها با لمینت در کودکان! آیا امکان پذیر است؟

درمان فاصله بین دندان‌ها با لمینت در کودکان

لمینت سرامیکی روشی است که برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌شود؛ زیرا با رشد استخوان فک احتمال جابه‌جایی و تغییر حالت دندان‌ها وجود دارد که در این شرایط دندان‌ها زیبایی خود را از دست می‌دهند.
بهترین راه برای بستن فاصله بین دندان‌های کودکان ارتودنسی است. برای تصمیم گیری درباره زمان مناسب برای انجام این کار، بهتر است با یک متخصص ارتودنسی مشورت نمایید.

روش‌های جایگزین لمینت برای بستن فاصله بین دندان‌ها

در صورتی که ونیر پرسلن برای درمان دیاستم گزینه مناسبی نبود، با روش‌های جایگزین می‌توانید برای درمان این مشکل اقدام کنید:

 1. ارتودنسی

  ارتودنسی برای بستن فاصله بین دندانها

  حتی اگر میزان فاصله بین دندان‌ها کم باشد، باز هم ارتودنسی اصولی‌ترین و مؤثرترین راهکار درمانی برای این نوع مشکلات دندانی به شمار می‌آید. اما شاید بسیاری از افراد تمایلی به انجام این درمان طولانی نداشته باشند.
  حتی اگر میزان فاصله بین دندان ها کم باشد، باز هم ارتودنسی اصولی‌ترین و مؤثرترین راهکار درمانی برای این نوع مشکلات دندانی به شمار خواهد رفت. اما شاید بسیاری از افراد تمایلی به انجام این درمان طولانی و براکت‌ها در دهان خود نداشته باشند.

 2. بریج دندان

  بریج یا به اصطلاح پل دندانپزشکی، نوعی روش برای جایگزینی دندان از دست رفته محسوب می‌شود. این ترمیم با قرار گرفتن روی دندان آسیب دیده و با پوشش دادن آن علاوه بر اصلاح ظاهر لبخند به رفع این فاصله کمک می‌کند. معمولاً در شرایطی که فاصله بین دندان‌ها زیاد است، این روش استفاده می‌شود.

 3. ایمپلنت

  ایمپلنت دندان چیست؟

  ایمپلنت یکی از بهترین روش‌های جایگزینی دندان از دست رفته است. در این روش یک پایه از جنس تیتانیوم که سازگاری بسیار بالایی با بدن انسان دارد، درون استخوان فک قرار داده می‌شود. فرد برای جوش خوردن آن با استخوان باید حدود ۲ تا ۴ ماه صبر کند.
  در ادامه تاج دندان روی پایه قرار داده می‌شود. بعد از این درمان فرد می‌تواند از ایمپلنت همانند دندان‌های دائمی خود استفاده کند.
  از این روش زمانی استفاده می‌شود که فرد یک و یا چند دندان خود را به طور کامل از دست داده باشد.

 4. فرنکتومی

  فرنکتومی چیست؟

  فرنکتومی روشی است که برای درمان فرنوم (بافت عضلانی که داخل لب بالا قرار دارد.) مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرنوم بزرگ یکی از دلایل وجود فاصله بین دندان‌ها محسوب می‌شود.

سؤالات متداول

 1. لمینت دندان‌های فاصله دار تا چه مدت دوام دارد؟

  اگر دندانپزشک تخصص کافی در نصب لمینت سرامیکی را داشته باشد و فرد نکات مراقبتی پس از آن را به درستی رعایت کند، می‌توان طول عمری در حدود ۱۰ الی ۲۰ سال برای این روش در نظر گرفت.

 2. آیا لمینت دندان‌های فاصله دار معایبی نیز دارد؟

  برای نصب لمینت به تراش جزئی از مینای دندان نیاز است. این موضوع سبب حساس شدن دندان‌ها بعد از درمان می‌شود. باید بدانید که میزان تراش در حدی نیست که به دندان‌های طبیعی شما آسیبی وارد کند. حساسیت ایجاد شده کاملاً طبیعی بوده و بعد از چند روز از بین خواهد رفت.
  از جمله معایب دیگر لمینت دندان نیز می‌توان به عدم قابلیت ترمیم پذیری و هزینه بالای آن اشاره داشت.

 3. در صورت غیبت دندانی، می‌توان با لمینت فاصله ایجاد شده را درمان کرد؟

  در صورتی که به هر دلیلی یک یا چند دندان در دهان نباشند، امکان درمان فاصله ایجاد شده با لمینت خیلی سخت می‌شود. چرا که معمولا با از دست رفتن یک دندان، فاصله زیادی بین دندان‌ها ایجاد خواهد شد. با این وجود، برای بررسی شرایط بهتر به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *