پست دندان چیست؟ | مراحل و نحوه پست و کور دندان + عوارض و هزینه

پست و کور دندان چیست؟
فهرست محتوا
۵/۵ - (۲ رای)

شاید شما هم از جمله افرادی باشید که در مورد پست و کور اطلاعات کافی در اختیار نداشته باشید؛ مثلا در چه مواردی استفاده از آن لازم می شود؟ جنس پست دندان از چیست؟
قالب گیری آن به چه صورت انجام می شود؟ انواع پست و کور و قیمت آن به چه صورت است؟ مزایا و معایب این روش درمانی شامل چه مواردی است؟
برای افزایش اطلاعات مخاطبان خود در مورد این روش درمانی، ما در این مقاله نکات کامل و جامع در مورد این درمان را ارائه کرده‌ایم.

پست و کور چیست؟

پست و کور دندان چیست؟

پست و کور (Post and core) یک روش درمانی پس از عصب کشی دندان‌ها به شمار می‌رود. زمانی که پوسیدگی بخش قابل توجهی از ساختار دندان را درگیر می‌کند، دندانپزشک مجبور می‌شود تا تمام این پوسیدگی را از روی تاج دندان حذف کرده و سپس برای عصب کشی اقدام کند. در این شرایط، دندان نمی‌تواند استحکام کافی برای گرفتن ترمیم و روکش را داشته باشد. به همین دلیل هم، دندانپزشکان در برخی از این کیس‌ها، به استفاده از آن روی می‌آورند.
در حقیقت این روش درمانی از دو بخش پست و کور تشکیل شده است. میله‌‌ای که در داخل مجرای ریشه قرار می‌گیرد، تحت عنوان پست نامیده می‌شوند. کور در واقع همان هسته مواد ترمیمی است که روی پست قرار می‌گیرد. کور با بازسازی ساختار دندان، حمایت بهتری برای روکش دندان فراهم می‌کند.

جنس پست و کور از چیست؟

پست با توجه به اینکه باید از استحکام خوبی برخوردار باشد، معمولا از جنس فلز طراحی می‌شود؛ متریال‌های تیتانیومی، کامپوزیتی، استیل و طلایی از جمله متریال‌هایی اند که می‌توان برای ساخت پست از آنها استفاده کرد. برای پشتیبانی بهتر از روکش دندان، به سراغ متریال‌های کامپوزیتی یا آمالگامی برای ساخت کور روی می‌آورند.

در چه مواردی استفاده از پست و کور لازم می شود؟

آشنایی با شرایطی که از روش پست و کور استفاده میشود

پست و کور با توجه به شرایطی که برای دندان به وجود می‌آید، می‌تواند کاربردهای زیادی داشته باشد. بیشتر در شرایط زیر از این روش درمانی استفاده می‌کنند:

 1. پس از عصب کشی دندان

  در عصب کشی با توجه به حذف پوسیدگی و ایجاد حفره برای دسترسی به پالپ چمبر، بحش زیادی از تاج دندان حذف می‌شود. به همین دلیل هم باید پایه آن را با استفاده از این درمان تقویت کرد تا بتواند روکش را با حمایت مناسب روی تاج دندان سوار کرد.

 2. بعد از آسیب شدید به دندان

  خیلی از اوقات، فرد با توجه به حوادثی که برایش اتفاق می‌افتد، ممکن است تحت تاثیر ضربه‌های خیلی سنگینی قرار بگیرد. در چنین شرایطی، دندان ممکن است آسیب زیادی را متحمل شود.
  دندانپزشک نیز برای اینکه بتواند چنین دندانی را ترمیم کند، باید بخش زیادی از آن را برداشته و سپس ترمیم را روی آن قرار دهد. اما مشکل این است که ساختار باقی مانده، آنقدر استحکامی ندارد که بتواند فشار نیروی فکین را تحمل کند. به همین دلیل هم با استفاده از این روش درمانی، پایه دندان را تقویت می‌کنند.

در چه صورتی پس از عصب کشی نیاز است از پست و کور استفاده شود؟

در چه مواقعی پس از انجام عصب کشی از روش پست و کور باید استفاده شود

اگر برای رسیدن و دسترسی به پالپ دندان، دندانپزشک بخش زیادی از تاج را بردارد، باید با توجه به ساختار باقی مانده، برای استفاده یا عدم استفاده از این روش درمانی تصمیم گرفت. معمولا اکثر دندانپزشکان با توجه به درصد حذف شده از ساختار دندان، برای استفاده از این روش درمانی تصمیم‌گیری می‌کنند.
به عنوان مثال، در اکثر افراد اگر بیشتر از نصف ساختار دندان برداشته شود، باید از پست در کانال‌های ریشه استفاده کرد تا بتوان کور و روکش مناسبی برای دندان اعمال کرد.

قالب گیری پست به چه صورت انجام می شود؟

برای قالب گیری، در ابتدا باید پست‌های فلزی را داخل کانال ریشه قرار داد و سپس کور را روی آن سوار کرد. بعد از این مراحل، دندانپزشک شکل کور را به شکل یک دندان طبیعی در می‌آورد. سپس برای قالب گیری از آن اقدام می‌شود و آن را برای انجام مراحل بعدی، به یک لابراتوار معتبر می‌فرستند.

آشنایی با انواع پست و کور

آشنایی با انواع روشهای انجام درمان پست و کور دندان

برای انجام چنین درمانی، ۲ نوع پست و کور در بازار وجود دارد که دندانپزشکان می‌توانند بسته به نیاز بیمار، از هر یک استفاده کنند:

 1. پست و کور آماده

  این نوع ابزارها از قبل برای این نوع درمان آماده شده‌اند تا دندانپزشک بتواند بدون فوت وقت، از آنها استفاده کند. معمولا خود این نوع پست و کور در دو مدل متفاوت به بازار عرضه می‌شود؛ نوع اول آن معمولا از پستی با متریال فایبرگلاس بهره می‌برد و جنس کور آن از کامپوزیت است.
  در برخی موارد، به جای فایبرگلاس ممکن است به استفاده از تیتانیوم نیز روی آورند. دقت داشته باشید که تمام پست و کورهای آماده، معمولا در یک جلسه برای بیمار اعمال می‌شوند.

 2. پست و کور ریختگری

  این نوع پست و کور از هزینه بالاتری نسبت به سایر انواع آن برخوردار است. دندانپزشک برای استفاده از این نوع، باید ابتدا از دندان بیمار قالب گیری کند و سپس آن را به لابراتوار بفرستد.
  دقت داشته باشید که این روش با توجه به اینکه برای هر شخص به صورت منحصر به فرد طراحی می‌شود، از استحکام و ماندگاری بسیار خوبی برخوردار است. تنها عیب آن این است که باید برای دو جلسه به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

قیمت درمان پست و کور چقدر است؟

هزینه پست و کور دندان بسته به نوع روشی است که دندانپزشک برای شما انتخاب می‌کند. معمولا نوع ریختگری آن با توجه به اختصاصیت و مقاومت بالایی که دارد، از قیمت بالاتری هم برخوردار خواهد بود. سایر انواع آماده آن نیز بسته به کیفیت و جنسی که دارند، از قیمت‌های متفاوتی بهره می‌برند.

نحوه ترمیم دندان با پست و کور

نحوه ترمیم دندان با پست و کور

ترمیم دندان با استفاده از پست و کور، طی مراحل مختلفی انجام می‌شود. نحوه انجام این درمان به صورت زیر است:

 1. معاینه توسط دندانپزشک

  دندانپزشک در ابتدا باید بیمار را به خوبی معاینه کند و سطح آسیب را بسنجند. بر مبنای شدت آسیب‌های وارد شده به دندان، باید پست و کور مناسبی را برای انجام این ترمیم انتخاب کند. در واقع، معاینه درست و اصولی، از جمله مراحل کلیدی این ترمیم به حساب می‌آید.

 2. عصب کشی دندان و اعمال پست و کور

  بعد از معاینه بیمار، نوبت به عصب کشی و مراحل آن می‌رسد. در این مرحله باید پالپ را به طور کامل از داخل کانال‌ها خارج کرد و سپس پست و کور را روی آن سوار کرد.

 3. قالب گیری و ارسال به لابراتوار

  بعد از اینکه دندان توسط مواد پر کردنی و پست و کور ترمیم می‌شود، برای اعمال روکش مناسب، از این دندان قالب گیری انجام می‌شود. این قالب به لابراتوار ارسال می‌شود و پس از آماده شدن، دوباره به دست دندانپزشک می‌رسد. سپس بیمار باید به دندانپزشک مراجعه کند تا روکش را روی دندان اعمال کند.

مزایای پست و کور

مزایا و فواید استفاده از روش پست و کور دندان

قطعا استفاده از پست و کور مزایایی دارد که دندانپزشک را مجاب به استفاده از این روش درمانی کرده است. هر یک از مزایای زیر سبب شده‌اند تا خیلی از افراد هزینه زیادی برای انجام این ترمیم انجام دهند:

 1. تقویت ساختار دندان ساختار ضعیف شده دندان پس از حذف پوسیدگی و عصب کشی، نمی‌تواند نیروی زیادی را تحمل کند. به همین دلیل هم با استفاده از این نوع درمان، ساختار آن را تقویت می‎‌کنند.
 2. امکان ساخت روکش جدید بدون دردسر دقت داشته باشید که اگر روکش دندان شما دچار مشکل شود، می‌توانید به راحتی برای قالب گیری و ساخت یک روکش جدید اقدام کنید. این کار نیاز به برداشتن پست و کورها نخواهد داشت.

میزان ماندگاری پست و کور چقدر است؟

بسته به میزان رعایت بهداشت و همچنین تبحر دندانپزشک، این عمر می‌تواند تا ۱۳ سال هم به طول انجامد.
در چه صورت نیاز به خارج کردن پست وجود خواهد داشت؟
در صورتی که درمان اندو با شکست مواجه شود، باید برای درمان مجدد دندان، باید پست‌ها را از داخل کانال‌های ریشه خارج کرد.

معایب پست و کور

معایب استفاده از درمان پست و کور دندان چیست؟

توجه به این نکته نیز خالی از لطف نیست که این روش درمانی می‌تواند معایب زیر را هم به همراه داشته باشد:

 1. خطر سوراخ شدن ساختار دندان

  با توجه به اینکه باید پست‌ها را داخل کانال ریشه قرار دارد، ممکن است حین این فرایند ساختار دندان سوراخ شود.

 2. حذف بافت‌های سالم دندان

  دقت داشته باشید که این پایه نسبتا مقاوم، باید یک فضای مناسب برای قرار گیری داشته باشد. این فضا با برداشته شدن بافت‌های سالم تاج دندان ایجاد می‌شود.

 3. دشواری در درمان مجدد اندو

  با توجه به قرار گیری پست در کانال‌های ریشه، اگر درمان اندو با شکست مواجه شود و دندانپزشک بخواهد دوباره کانال‌ها را تمیز کند، پروسه این درمان خیلی سخت خواهد بود.

پست بهتر است یا ایمپلنت؟

بهتر است پست و کور را انجام دهیم یا ایمپلنت دندان؟

دقت داشته باشید که مقایسه این دو درمان باید براساس ویژگی‌های هر یک انجام شود. برای درک برتری هر یک از این دو روش، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 1. از لحاظ ماندگاری اگر بخواهید از لحاظ ماندگاری، ایمپلنت و پست را مقایسه کنید، مطمئنا درمان ایمپلنت از ماندگاری بالاتری برخوردار است.
 2. زمان مورد نیاز برای درمان از لحاظ تعداد جلسات و مدت زمان مورد نیاز برای درمان، پست نسبت به ایمپلنت برتری دارد و زمان درمان آن کمتر است.
 3. از نظر هزینه درمان هزینه درمان پست نسبت به ایمپلنت خیلی ارزان‌تر تمام می‌شود. به همین دلیل هم می‌تواند گزینه ایده‌آل‌تری برای شما در نظر گرفته شود.
  در کل اگر بخواهید بین این دو روش درمان یکی را انتخاب کنید، پیشنهاد ما روش پست و کور دندان است. چرا که در این روش، خود دندان را حفظ می‌کنید و در هزینه و زمان خیلی کمتری صرف خواهید کرد.

سوالات متداول

 1. برای انجام پست دندان، چه میزان از بافت تاج باید از بین رفته باشد؟

  اگر حدود نیم یا بیشتر از این مقدار از بافت تاج از بین رفته باشد، باید به سمت چنین درمانی روی آورید.

 2. آیا اعمال پست و کور برای دندان دردناک است؟

  با توجه به اینکه دندان قبل از این مراحل درمان ریشه شده است، هیچ حس دردی را منتقل نخواهد کرد و در نتیجه، خود پروسه درمانی نیز نیاز به تزریق بی‌حسی نخواهد داشت.

 3. آیا همه کانال های ریشه نیاز به پست دارند؟

  خیر، کانال‌ها بسته به شرایط دندان ممکن است نیازی به استفاده از این درمان نداشته باشند.

 4. آیا پست و کور عوارضی هم به همراه دارند؟

  معمولا عارضه چندانی ندارند؛ اما گاهی دیده شده است که این پست‌ها سبب شکستن ریشه یا سوراخ شدن آن شده باشند. به علاوه، گاهی شل شدن همین پست‌ها می‌تواند مشکلات دیگری برای دندان به وجود آورد.

 5. دلایل شکست درمان پست و کور چیست؟

  دلایل زیادی ممکن است سبب شکست این نوع درمان شوند؛ به عنوان مثال، پوسیدگی‌های مکرر، جدا شدن کور از پست، بیماری پریودنتال و شکستن ریشه از جمله این دلایل اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان