عصب کشی دندان لمینت شده؛ آیا دندان عصب کشی شده را میتوان لمینت کرد؟

عصب کشی دندان لمینت شده
فهرست محتوا
۵/۵ - (۱ رای)

برخی اوقات ممکن است مدتی بعد از انجام لمینت، فرد احساس درد و ناراحتی زیادی پیدا کند. این درد می‌تواند نشان دهنده پوسیدگی شدید دندان و نیاز به عصب کشی آن باشد.
اما آیا دندانی که لمینت شده را می‌توان عصب کشی کرد؟
نحوه عصب کشی دندان لمینت شده به چه صورت است؟
آیا هزینه آن از حالت معمولی بیشتر است؟
با ما همراه باشید تا در ادامه علاوه بر بررسی این سوالات، اطلاعات کاملی درباره عصب کشی کردن دندان لمینت شده به دست آورید.

عصب کشی برای دندان لمینت شده! آیا انجام می‌شود؟

آیا می‌توان دندان لمینت شده را عصب کشی کرد؟

با توجه به اینکه در درمان ریشه نیاز به دسترسی مستقیم به کانال‌های ریشه وجود دارد، دندانپزشک باید با دقت این کار را انجام دهد. معمولا در این درمان اگر پوسیدگی خیلی پیشرفت نکرده باشد، آسیب زیادی به لمینت وارد نمی‌شود.
اما در شرایطی که مینای دندان نیز درگیر پوسیدگی شده باشد، باید لمینت سرامیکی از روی دندان برداشته شده و بعد از ترمیم مشکلات ایجاد شده، مجدداً برای نصب آن اقدام گردد.
لازم به ذکر است که در این شرایط نصب ونیر سرامیکی از ابتدا انجام خواهد گرفت، زیرا این روش قابلیت ترمیم پذیری ندارد.

نحوه عصب کشی دندان لمینت شده چگونه است؟

عصب کشی دندان لمینت شده چگونه انجام می‌شود؟

این کار می‌تواند به دو صورت انجام شود. یکی بدون برداشتن لمینت از روی دندان و دیگری با برداشتن آن.
مورد اول زمانی انجام می‌گیرد که پوسیدگی دندان تنها به پالپ و ریشه دندان آسیب رسانده و تغییری در ساختار مینای دندان ایجاد نکرده است. در این شرایط بدون برداشتن لمینت و ایجاد حفره‌ای در پشت دندان امکان این درمان وجود دارد.
اما مورد دوم زمانی است که پوسیدگی سبب درگیر شدن تاج دندان نیز گشته و آن را سیاه و یا بدرنگ کرده است. در این صورت باید لمینت از روی دندان برداشته شده و بعد از انجام اقدامات درمانی لازم، مجدداً برای نصب آن اقدام گردد.
توجه داشته باشید که در مورد کیس دوم، ممکن است پوسیدگی از قسمت جلویی دندان شروع شده باشد. به همین دلیل دندانپزشک باید لمینت را بردارد و پوسیدگی را حذف کند. اما در کیس اول آسیب کمی به ونیر پرسلن وارد می‌شود؛ به دلیل اینکه حفره در پشت دندان است، دیده نمی‌شود و می‌توان آن را ترمیم کرد.

هزینه عصب کشی برای ونیر پرسلن چقدر است؟

هزینه عصب کشی دندان بسته به شرایط دندان و دندانپزشکی که به وی مراجعه می‌کنید بستگی دارد. همانطور که گفته شد، این درمان به دو صورت انجام می‌شود. هزینه تمام شده این دو ممکن است با هم متفاوت باشند. چرا که اگر لمینت را بردارید، مجددا باید هزینه‌ای بابت آن پرداخت کنید.

آیا عصب کشی به لمینت سرامیکی آسیبی وارد می‌کند؟

آیا عصب کشی دندان لمینت شده، باعث خراب شدن لمینت آن می‌شود؟

بسته به شرایط دندان و میزان پوسیدگی که دارد، آسیب وارد شده به لمینت ممکن است متفاوت باشد.
در بعضی شرایط احتمال نیاز به برداشت لمینت از روی دندان‌ها وجود دارد. در این صورت بعد از عصب کشی باید مجدداً برای نصب لمینت اقدام کنید.

سوالات متداول

 1. آیا ماندگاری لمینت بعد از عصب کشی دندان کم می‌شود؟

  دندانی که عصب کشی می‌شود نسبت به دندان سالم از طول عمر کمتری برخوردار است. به همین دلیل هم ممکن است طول عمر لمینت گذاشته شده از یک دندان سالم کمتر باشد. اما این موضوع به میزان رعایت شما بستگی دارد. در صورتی که بهداشت دهان خود را رعایت نکنید، ماندگاری لمینتی که روی دندان سالم قرار گرفته، ممکن است از یک دندان عصب کشی شده کمتر شود.

 2. آیا ممکن است برای عصب کشی آسیبی به لمینت وارد نشود؟

  بله، این موضوع بستگی به میزان پوسیدگی و موقعیت دندان دارد. برای عصب کشی دندان‌های جلویی معمولا دندانپزشک از قسمت خلفی دندان به کانال ریشه دسترسی پیدا می‌کند. این درحالی است که لمینت در قسمت جلویی دندان قرار داده می‌شود. به همین دلیل هم اگر موقعیت پوسیدگی فقط در قسمت خلفی دندان باشد، هیچ آسیبی به لمینت وارد نمی‌شود. اما معمولا دندان‌هایی که نیاز به عصب کشی پیدا می‌کنند، پوسیدگی وسیعی دارند. به همین دلیل هم ممکن است نیاز باشد لمینت برداشته شود.

 3. چگونه از نیاز به عصب کشی دندان بعد از لمینت پیشگیری کنیم؟

  در صورتی که بعد از انجام لمینت، بهداشت دهان خود را به خوبی رعایت کنید، کمتر پیش می‌آید که دندان‌ها دچار پوسیدگی شوند و نیاز به عصب کشی پیدا کنند.

 4. آیا عصب کشی دندان لمینت شده یک درمان رایج است؟

  معمولا دندان‌های قدامی فرد را لمینت می‌کنند. دندان‌های قدامی جزء دندان‌هایی است که رعایت بهداشت‌شان خیلی راحت‌تر از سایر دندان‌هاست. به همین دلیل کمتر پیش می‌آید که بیمار نیاز به عصب کشی پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *