ابزارهای جرمگیری دندان: انواع دستگاه و وسایل جرمیگری + ویژگی

ابزارهای جرمگیری دندان
فهرست محتوا
۴.۵/۵ - (۴ رای)

بسیاری از مردم از رفتن به دندانپزشک اجتناب می‌کنند؛ چرا که ابزارهای مورد استفاده در این حوزه، اغلب سبب ترس بیماران می‌شوند.
یکی از این درمان‌های مهمی که توصیه می‌شود قبل از انجام آن با ابزارهایش آشنا شوید، جرم گیری دندان است.
آیا ابزارها و دستگاه‌های جرم گیری دندان را می‌شناسید؟
شناخت ابزارهای جرم گیری دندان که برای درمان شما مورد نیاز است، می‌تواند شما را آسوده خاطر کند.
پس در این مطلب مختصر و مفید با دکتر لبافی همراه باشید و پاسخ سوالات خود را در خصوص دستگاه‌های جرم گیری دندان به دست آورید.

پادکست آشنایی با دستگاه های جرمگیری

دستگاه جرم گیری دندان چیست؟

آشنایی با دستگاه جرم گیری دندان

دستگاه جرم گیری دندان به نام کویترون شناخته می‌شود؛ معمولاً این دستگاه بر روی یونیت دندانپزشکی نصب می‌گردد.
این دستگاه با فرکانس دارای ارتعاشی بالای ۱۵۰۰۰ حرکت در ثانیه است. این امواج از محدوده شنوایی انسان خارج هستند و با لرزش خود می‌توانند جرم‌ها، پلاک‌ها و تارتار را از روی دندان‌ها از بین ببرند.
در سر دستگاه روزنه‌ای باریک نیز وجود دارد که در زمان استفاده از آن، آب روی دستگاه به صورت اسپری روی دندان‌ها پاشیده می‌شود.
این کار علاوه بر خنک کردن دندان‌ها به پاک کردن جرم دندان و در واقع اتمام فرایند جرمگیری کمک می‌کند.
لازم به ذکر است مؤلفه‌ای که وسایل جرم گیری دندان را از هم متمایز می‌کند، سیستم لرزش آنها است که در عناوین بعدی به توضیح آنها نیز پرداخته‌ایم.

انواع ابزارهای جرم گیری دندان

به طور کلی ابزارهای جرم گیری دارای دو دسته بندی کلی ابزارهای دستی و اولتراسونیک هستند که در ادامه به طور دقیق‌تر به شرح آنها می‌پردازیم:

 1. ابزارهای اولتراسونیک

  ابزار اولتراسونیک چیست؟

  ابزار اولتراسونیک یک ابزار دندانپزشکی است که از تمیز کردن دندان با امواج فراصوت استفاده می‌کند. فرکانس این امواج به راحتی می‌توانند به حذف پلاک و رسوبات تارتار در اطراف دندان و لثه بپردازند. برای خنک کردن دهان و شست‌وشوی دهان از اسپری آب و هوا استفاده می‌شود.

 2. ابزارهای دستی

  ابزار دستی جرم گیری دندان

  جرم گیری دندان با ابزار دستی با استفاده از ابزارهای فلزی با انتهای نوک تیز انجام می‌شود. از این ابزارها برای خراش دادن رسوبات از سطوح دندان‌ها استفاده می‌شود.
  این ابزارها همچنین برای از بین بردن رسوبات از زیر خط لثه استفاده می‌شوند که گام مهمی در پیشگیری و درمان بیماری لثه است.

انواع جرم گیر اولتراسونیک

آشنایی با انواع ابزارهای اولتراسونیک

دو نوع اصلی جرم‌گیر اولتراسونیک وجود دارد که هر دو نوع از امواج صوتی با فرکانس پایین به عنوان روش درمان خود استفاده می‌کنند. این امواج با استفاده از ارتعاش به از بین بردن رسوب، جرم و پلاک دندان می‌پردازند.

 1. استریکتیو

  اولین نوع مقیاس کننده اولتراسونیک، مدل مغناطیسی استریکتیو نامیده می‌شود. ارتعاشات آن در ۲۵۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ چرخه در هر ثانیه است. سر آن در یک حرکت دایره‌ای حرکت می‌کند که آن را از نوع دوم مقیاس کننده اولتراسونیک متمایز می‌کند.

 2. پیزوالکتریک

  این دستگاه که مدل مقیاس کننده پیزوالکتریک نام دارد، مشابه همتای خود با سرعت ۲۸۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ سیکل در ثانیه می‌لرزد.
  با این حال، جایی که آنها به طور قابل توجهی تفاوت دارند در حرکت نوک آنها است. نوک این دستگاه در برابر مینای دندان به جلو و عقب می‌لرزد.
  هر دو دستگاه دارای یک اسپری داخلی هستند تا با از بین رفتن پلاک و جرم، یک شستشوی خنک و ضد باکتری را به لثه‌های شما ارائه دهند.

 3. ایر فلو

  دستگاه ایر فلو یک سری تیغه‌های مغناطیسی دارد که درون یک کویل سیم پیچ قرار گرفتند و با لرزش خود به رفع پلاک‌ها و جرم‌های دندانی می‌پردازد. در این روش از فشار آب نیز برای از بین بردن جرم‌ها استفاده می‌شود.

ویژگی‌های دستگاه‌های اولتراسونیک در جرم گیری دندان

دستگاه‌های جرم گیر اولتراسونیک چه ویژگی‌هایی دارند؟

از ویژگی‌های این دستگاه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 1. افزایش سرعت در انجام درمان توجه داشته باشید که استفاده از ابزارهای دستی، زمان بیشتری نسبت به این دستگاه‌ها نیاز دارند.
 2. دارای قدرت اثر گذاری بالا این ابزارها با توجه به ایجاد ارتعاش، می‌توانند قدرت بالاتری نسبت به ابزارهای دستی در از بین بردن جرم‌های دندانی داشته باشند.
 3. پاک کردن حرفه‌ای خطوط لثه ابزارهای دستی با اینکه می‌توانند خصوص لثه را به خوبی تمیز کنند، اما باز هم قدرت پاک کردنشان همانند این دستگاه‌ها نیست.
 4. صیقلی کردن سطح دندان‌هایک ایراد ابزارهای دستی این است که سطح دندان‌ها را زبر می‌کنند. به همین دلیل بعد از جرم گیری با ابزارهای دستی، نیاز به بروساژ افزایش می‌یابد. اما با استفاده از این دستگاه‌ها، این زبری ایجاد نمی‌شود. البته بعد از استفاده از این دستگاه‌ها نیز بروساژ بیشتر با هدف حذف لکه‌های دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 5. عدم آسیب رساندن به مینای دندان دقت داشته باشید که در کل جرم گیری به هر روشی، آسیبی به مینای دندان وارد نمی‌کند.
 6. قابل استفاده برای دندان‌های روکش شده یکی دیگر از مزایای استفاده از این دستگاه‌ها، امکان استفاده از آنها برای دندان‌های روکش شده است. به طوری که آسیبی به این دندان‌ها وارد نمی‌کنند.

دستگاه‌های اولتراسونیک در جرم گیری دندان بهتر هستند یا ابزارهای دستی؟

نمی‌توان بین این دو روش یکی را برتر از دیگری دانست، زیرا هر یک از آنها دارای مزایا و معایب خود هستند و کاربرد مخصوصی دارند. با توجه به میزان و نوع جرم دندان‌ها ممکن است از یک و یا هر دوی این دستگاه‌ها استفاده شود.
لرزش ابزار اولتراسونیک باعث می‌شود که سطح ریشه کاملاً صاف و عاری از تارتار باشد، اما معمولاً برای افرادی که دارای مشکلات قلبی هستند، استفاده از آنها محدودیت‌هایی دارد.
از طرفی دیگر، استفاده از ابزارهای دستی جرم گیری به مدت زمان بیشتری نسبت به دستگاه‌های قبلی دارد.

دستگاه پولیش دندان

دستگاه پولیش دندان و کارکرد آن

معمولاً بعد از جرمگیری، با استفاده از دستگاه پولیش به صاف و برق کردن سطح دندان‌ها پرداخته می‌شود. این دستگاه از جنس فولاد ضد زنگ است. یک کلاه لاستیکی در انتهای پولیش دندان با یک خمیر ساینده ملایم پر شده است.
کلاهک می‌چرخد تا خمیر روی سطح دندان‌ها پخش شود که لکه‌ها و جرم‌های باقی‌مانده را از بین می‌برد.

پاسخ به سؤالات پرتکرار شما

 1. استفاده از دستگاه‌های جرمگیری چه مزایایی دارد؟

  حتی با مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن، پلاک‌های نرم به تدریج ایجاد می‌شوند. پلاک یک لایه چسبناک است که هنگام خوردن و آشامیدن ایجاد می‌گردد. پلاک با بزاق، غذا و مایعات ترکیب می‌شود و باکتری‌های آن، تولید اسید می‌کنند. این اسیده تولید شده، می‌تواند مینای دندان را به مرور زمان از بین ببرد. در نهایت، پلاک‌ها به تارتار تبدیل می‌شوند؛ تارتار رسوبی از کلسیم معدنی است که به باکتری‌ها اجازه می‌دهد در زیر آن رشد کنند.
  تارتار به سطح دندان از جمله نواحی زیر خط لثه می‌چسبد و ممکن است به صورت لکه‌های زرد یا قهوه‌ای قابل مشاهده باشد.
  اگرچه می‌توانید میزان پلاک را با مسواک زدن و نخ دندان کنترل کنید، اما جرم باید توسط یک دندانپزشک برداشته شود.

 2. آیا می‌توانم به تنهایی تارتار را از بین ببرم؟

  خیر. برای از بین بردن تارتار نیاز به کمک دندانپزشک دارید. اگر خودتان با استفاده از دستگاه‌های جرم گیر موجود در بازار برای این کار اقدام کنید، ممکن است به دندان و لثه‌های خود آسیب جدی وارد نمایید.

 3. مزایای استفاده از ابزار اولتراسونیک در جرم گیری چیست؟

  دستگاه‌های اولتراسونیک دارای نوک‌های کوچک‌تری برای نفوذ بیشتر در پاکت‌های پریودنتال در مقایسه با ابزارهای دستی هستند که راحتی بیشتری را به بیماران ارائه می‌کنند.
  این ابزار جرم گیری دندان در از بین بردن تارتار از داخل پاکت‌های پریودنتال و سطوح ریشه مؤثر است.

 4. آیا ابزارهای اولتراسونیک به دندان‌ها آسیب وارد می‌کنند؟

  ممکن است فکر کنید تجهیزات اسکن اولتراسونیک برای دندان‌های ضعیف خطرناک‌تر هستند. اما این تصور کاملاً نادرست است. به طور کلی هیچ یک از ابزارهای جرمگیری زمانی که توسط دندانپزشک مورد استفاده قرار می‌گیرند، آسیبی به دندان‌های شما وارد نمی‌کنند.

 5. جرم‌گیر اولتراسونیک چگونه کار می‌کند؟

  بر خلاف ابزارهای دستی، پاک‌کننده‌های اولتراسونیک دندان از طریق ارتعاش عمل می‌کنند. هنگامی که ارتعاشات به اندازه کافی سریع باشند، پلاک و تارتار به سرعت از روی دندان شما پاک می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان