ژل سفید کننده دندان: قیمت انواع ژل بلیچینگ خانگی + روش استفاده

ژل سفید کننده دندان
فهرست محتوا (کلیک کنید)
به این مقاله امتیاز دهید

ژل سفید کننده دندان یکی از مواد سفید کننده دندان در دندانپزشکی بوده که امروزه مورد استقبال افرادی که قصد بلیچینگ کردن دندان‌های خود را دارند، قرار گرفته است.
آیا شما نیز به فکر خرید ژل بلیچینگ و استفاده از آن افتاده‌اید؟
آیا ژل سفید کننده به لثه و دندان‌ آسیب می‌ساند؟
شرایط نگهداری و استفاده از آن چیست؟
در این مقاله پاسخ تمام این سؤالات را در مدت زمانی کوتاه مطالعه خواهید کرد.
با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.

محتوای صوتی ژل بلیچینگ

ژل بلیچینگ چیست؟

ژل بلیچینگ چیست؟

ژل بلیچینگ دندان در واقع ماده ژل مانندی است که بر روی دندان‌ها مالیده شده و بر اثر حرارت، نور و یا اشعه باعث ایجاد فعل و انفعالات شیمیایی بر روی دندان می‌شود.
ماده اصلی ژل که باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شود، پر اکسید هیدروژن بوده و در برخی موارد از ماده پر اکسید کاربامید در آن استفاده می‌شود.

آیا تمام افراد می‌توانند از ژل بلیچینگ استفاده کنند؟

استفاده از ژل بلیچینگ دندان برای چه کسانی ممکن است؟

استفاده از ژل سفید کننده دندان برای افراد زیر توصیه نمی‌شود:

 1. خانم‌های باردار و شیرده
 2. افراد کمتر از ۱۲ سال
 3. افراد دارای زخم‌های دهانی و بیماری‌های پریودنتال

عملکرد ژل بلیچینگ چگونه است؟

روش عملکرد ژل سفید کننده دندان بدین صورت است که با استفاده از حرارت و یا نور لیزر در مطب دندانپزشکی، مواد محرک آن فعال می‌شوند. در منزل نیز با استفاده از اقداماتی که روی بسته محصول نوشته شده و یا دندانپزشک به فرد می‌گوید، این مواد فعال می‌شوند.
این مواد با نفوذ در دندان و با اکسید کردن رنگ‌دانه‌های موجود بر روی دندان و داخل حفره‌های آن منجر به تجزیه شدن مواد رنگی و در نهایت سفید شدن دندان‌ها می‌شوند.
مواد محرکی (مانند نور لیزر) که بر روی ژل منعکس می‌شوند، اثرگذاری آن را شدت می‌بخشند.

ژل بلیچینگ خانگی

همان‌طور که گفته شد، روش سفید کردن دندان به دو روش در مطب دندانپزشکی و در خانه انجام‌پذیر است.
در روش هوم بلیچینگ یا در منزل، افراد با قالب ساخته شده از دندان‌ها و ژل سفید کننده دندان خانگی که توسط دندانپزشک به آنها داده می‌شود، درمان را انجام می‌دهند.
در این روش معمولاً غلظت و درصد ژل را نسبت به مطب کمتر در نظر می‌گیرند. مدت زمان درمان با استفاده از این شیوه تا یک ماه طول می‌کشد.

از ژل بلیچینگ چگونه استفاده کنم؟

اگر می‌خواهید ژل بلیچینگ را در منزل مورد استفاده قرار دهید، بهتر است قبل از آن به‌خوبی دندان‌های خود را مسواک زده و نخ دندان بکشید و پس از آن اقدام به استفاده از آن نمایید. بهتر است استفاده از آن را به آخر شب و یا حتی قبل از خواب موکول کنید.
سپس مقدار مشخص شده از این ژل را که دندانپزشک به شما توصیه کرده و یا بر روی بسته بندی محصول نوشته شده است را درون قالب بریزید. سپس قالب حاوی ژل را برای مدت زمان مشخص شده بر روی دندان‌های خود قرار دهید.
اگر قصد استفاده از ژل بلیچینگ به صورت خانگی دارید، به هیچ وجه قالب را پر از ژل نکنید؛ چرا که وقتی قالب را بر روی دندان خود قرار می‌دهید، مقدار اضافه ژل بر روی لثه‌هایتان قرار می‌گیرد و باید سریعاً پاک شود.
طول دوره استفاده از آن ۲ تا ۵ هفته است؛ پس از رسیدن به نتیجه مطلوب می‌توانید درمان را متوقف کنید.
اگر هنگام استفاده در منزل دچار حساسیت شدید، زمان استفاده را در دفعات بعدی کاهش دهید؛ اما اگر این حساسیت پس از استفاده از آن در مطب برای شما ایجاد شد، حتماً این موضوع را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

آیا قبل از استفاده از ژل بلیچینگ باید اقدامات خاصی انجام شود؟

قبل از استفاده از ژل بلیچینگ، باید دندان‌ها را جرم گیری و بروساژ نمود. همچنین برای دندان‌های پوسیده و نیازمند ترمیم بهتر است قبل از کار زیبایی اقدامات درمانی انجام شود.
این کار موجب نتیجه گیری بهتر از این روش بلیچینگ دندان می‌شود. این را در نظر بگیرید که سفید کردن دندان‌ها موجب تغییر رنگ دندان شده و ممکن است رنگ پرکردگی دندان مشخص شود. در این صورت شاید لازم باشد که به دندانپزشک خود مراجعه کرده و رنگ مواد پر کننده دندان را تغییر دهید.

چه نکاتی را در زمان استفاده از ژل بلیچینگ در نظر بگیرم؟

برای استفاده از ژل بلیچینگ همواره نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 1. در طول استفاده بهتر است از خوردن غذاهای اسیدی مانند انواع مرکبات و با آبلیمو دوری کنید.
 2. پس از هر بار استفاده، قالب دندان را به خوبی شستشو دهید تا هیچ‌گونه موادی بر روی آن باقی نماند و همچنین برای استفاده‌های بعدی نیز آماده باشد.
 3. بهتر است ژل سفید کننده را طبق تجویز دندانپزشک خریداری نمایید، بدین صورت میزان عوارض به حداقل میزان می‌رسد.
 4. برای دندان و لثه‌های حساس همواره توصیه می‌شود که از پایین‌ترین درصد پراکسید هیدروژن برای سفید کردن دندان‌های خود استفاده کنند تا میزان حساسیت تشدید نشود.
 5. توجه داشته باشید اگر می‌خواهید این ژل را مورد استفاده قرار دهید، باید دارای غلظت مناسبی باشد؛ نه بسیار غلیظ که کار کردن با سرنگ را دشوار کند و نه بسیار رقیق که در مدت زمان استفاده از روی دندان جدا شود.
 6. هنگامی که می‌خواهید از ژل بلیچینگ برای فواصل بین دندان‌ها استفاده نمایید، بهتر است توجه داشته باشید که مقدار کمی از آن را در این قسمت قرار دهید؛ چرا که ممکن است سریعاً به بافت لثه برسد و ایجاد حساسیت کند.

آیا ژل بلیچینگ به لثه و دندان آسیب می‌رساند؟

به دلیل اینکه ژل از جنس مواد شیمیایی است، دندانپزشک قبل از اینکه آن را روی دندان قرار دهد، لثه را به وسیله نوار محافظی پوشانده تا آسیبی به آن وارد نشود.
بنابراین، اگر استفاده از ژل بلیچینگ با نظارت دندانپزشک انجام شود، هیچ مشکلی برای سلامت دهان و دندان رخ نخواهد داد.
تنها تا چند روز دندان‌ها کمی حساس‌تر از قبل می‌شوند که طبیعی بوده و به مرور رفع می‌شود.
علاوه بر حساسیتی که دندان به سردی و گرمی مواد غذایی پیدا می‌کند، ممکن است در مواردی لثه‌ها نیز دچار حساسیت شوند.
وجود این اتفاق می‌تواند به دو دلیل باشد؛ اول اینکه قالب دندان شما مناسب نیست و ژل سفید کننده دندان بر روی لثه قرار می‌گیرد. در این صورت باید نزد دندانپزشک بروید تا مجددا قالب مناسب را برایتان تهیه کند.
دومین مورد نیز ممکن است به این دلیل باشد که ژل را به مقدار بسیار زیاد مورد استفاده قرار داده‌اید. در این صورت فضای بین دندان را پر کرده و به لثه‌هایتان می‌رسد و در نهایت ایجاد حساسیت می‌کند.

نگهداری از ژل بلیچینگ چگونه است؟

ژل سفید کننده را با توجه به دستور نگهداری درج شده بر بسته آن می‌توان در یخچال یا در دمای اتاق نگهداری کرد. حتماً پس از هر بار استفاده از ژل، آن را در محل خشک و خنک قرار دهید.
با نگهداری آن در دمای ملایم و در یخچال، می‌تواند تا حدود ۱ سال ماندگاری داشته باشد.

خرید ژل بلیچینگ

چگونه ژل بلیچینگ دندان بخرم؟

برای خرید ژل بلیچینگ می‌توانید آن را از دندانپزشک خود درخواست کنید و یا اینکه آن را از داروخانه‌های معتبر تهیه کنید.
این راه مطمئن‌ترین روش تهیه ژل مناسب دندان‌هایتان است.

قیمت ژل بلیچینگ چقدر است؟

هزینه ژل بلیچینگ دندان

ژل بلیچینگ توسط شرکت‌ها و برندهای متفاوتی ساخته و به بازار ارائه می‌شود. هریک از آنها با توجه به ویژگی‌های خود، قیمت‌های متفاوتی نیز دارند.
بازه قیمت ژل سفید کننده دندان بلیچینگ هوم را می‌توان از حدود ۴۰۰۰۰۰ تومان (چهارصد هزار تومان) الی ۴۰۰۰۰۰۰ تومان (چهار میلیون تومان) در نظر گرفت.

ترکیبات اصلی ژل بلیچینگ

ترکیب اصلی تشکیل دهنده ژل بلیچینگ، پراکسید هیدروژن بوده که می‌تواند به داخل مینای دندان نفوذ کند. این ترکیب با موادی که در مینای دندان رسوب کرده‌اند و همچنین باعث تیره، کدر و یا زرد بودن آن شده‌اند، واکنش داده و در نهایت سبب سفیدی آن می‌شود.
در برخی از موارد نیز ممکن است از پراکسید کاربامید تشکیل شده باشد. البته باید متذکر شد که این ترکیب بیشتر در مطب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ژل بلیچینگ چگونه ساخته می‌شود؟

ساخت ژل بلیچینگ در لابراتوار

ژل سفید کننده دندان در آزمایشگاه‌های تخصصی و به منظور سفید کردن مینای دندان ساخته می‌شود. برندهای مختلفی نیز اقدام به تولید این ژل کرده‌اند که با توجه به ترکیبات شیمیایی متفاوت، می‌تواند اثربخشی متفاوتی نیز داشته باشند.

انواع ژل بلیچینگ

در جدول زیر شما را با برخی از برندها و انواع رایج ژل بلیچینگ آشنا می‌کنیم:

ویژگی‌ها نام محصول
 • محصولی از کشور المان
 • دارای کیفیت عالی
 • قدرت سفید کنندگی بالا
 • حداقل ایجاد حساسیت
 • قابل استفاده در مطب دندانپزشکی و در منزل
وایت اسمایل
 • محصول کشور آمریکا
 • دارای حداقل حساسیت
 • ویسکوزیته بالا و حداقل لغزش در تری
الترادنت
 • محصول کشور آمریکا
 • عملکرد سریع
 • با داشتن حداقل حساسیت
مستر دنت

سؤالات متداول

 1. آیا ژل جرم گیر با ژل بلیچینگ تفاوت دارد؟

  بله ژل جرم ‌گیر دندان محصولی متفاوت با ژل بلیچینگ بوده که امروزه در برخی از سایت‌ها به فروش می‌رسد. ژل بلیچینگ تنها به سفیدتر شدن دندان‌ها کمک کرده و ادعایی جز این ندارد، اما ژل جرم گیر ادعا می‌کند که می‌تواند برای جرم گیری دندان‌ها موثر باشد.
  این موضوع درست نیست و شما باید بدانید که جرم گیری اصولی دندان تنها با کمک دندانپزشک و در کلینیک دندانپزشکی قابل انجام است.
  این محصولات متفرقه ممکن است به مینای دندان و سلامت لثه‌های شما آسیب برسانند.

 2. اگر از ژل بلیچینگ برای سفید کردن دندان استفاده کنم، ماندگاری آن چقدر خواهد بود؟

  ماندگاری سفید کردن دندان با استفاده از ژل بلیچینگ بسته به نوع روش متغیر است؛ ممکن است این سفیدی از حدود دو ماه تا ۲ سال برایتان ماندگاری داشته باشد.
  لازم به ذکر است که استفاده از این محصول در مطب و پس از آن در منزل به عنوان ادامه پروسه درمانی سفید کردن دندان، می‌تواند ماندگارترین نتیجه را برایتان به همراه داشته باشد.

 3. هر بسته ژل بلیچینگ موجود در داروخانه حاوی چه موادی است؟

  هر بسته ژل بلیچینگ خریداری شده دارای سرنگ حاوی ژل سفید کننده، سرنگ حاوی فعال کننده ی ژل، سرنگ حاوی مواد محافظت کننده از لثه، سرنگ حاوی کاهش حساسیت، تیپ اپلیکاتور، تیپ اپلیکاتور برسی و راهنمای استفاده از آن است.
  توجه داشته باشید که برخی از بسته‌ها دارای قالب دندانی معمولی برای استفاده نیز هستند. برخی از افراد ترجیح می‌دهند که قالب از پیش ساخته شده استفاده کنند، اما برخی دیگر نزد دندانپزشک رفته تا قالب مخصوص را برایشان بسازد. البته که قالب ساخته شده توسط دندانپزشک کارایی بیشتری را برای فرد دارد. ضمن اینکه قالب‌های از پیش ساخته شده می‌توانند عوارض و مشکلاتی برای لثه‌ها ایجاد کنند.

 4. از ژل بلیچینگ چند وقت یک بار استفاده کنم؟

  برای رسیدن به نتیجه مطلوب هر روز از این ژل استفاده نمایید؛ اما دقت داشته باشید که تعداد بیش از دو بار در روز مؤثر نخواهد بود و احتمالاً باعث حساسیت دندان‌ها خواهد شد.
  همچنین فاصله بین دو بار استفاده از آن حداقل باید سه ساعت باشد تا نتیجه قابل قبولی به دست آورید.
  در هر بار استفاده نیز حداکثر مدت زمان ماندگاری بر روی دندان را که دندانپزشکتان توصیه کرده است را در نظر بگیرید.

 5. آیا باقی ماندن ژل بلیچینگ در مدت زمان بیشتر روی دندان سبب سفیدتر شدن دندان‌ها می‌شود؟

  قرار دادن ژل بلیچینگ خانگی برای مدت زمانی بیش از زمان توصیه شده، هیچ تأثیری در سفیدی بیشتر دندان ندارد.

 6. چگونه برای خرید ژل هوم بلیچینگ اقدام کنم؟

  بهترین راه این است که به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید و پس از بررسی‌های لازم قالب اختصاصی برای خود تهیه کنید. در برخی از موارد دندانپزشک میزان ژل مورد نیاز را به شما خواهد داد و در برخی از موارد نسخه‌ای برای تهیه آن از داروخانه را برایتان خواهد نوشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *