مراحل و نحوه کشیدن دندان؛ چگونه دندان کشیده میشود؟

مراحل و نحوه کشیدن دندان
فهرست محتوا
به این مقاله امتیاز دهید

کشیدن دندان پروسه‌ای است که باید توسط دندانپزشک مجرب و با مهارت انجام شود. اما آیا می‌دانید نحوه کشیدن دندان چگونه است؟ مراحل کشیدن دندان معمولی چه فرقی با دندان عصب کشی شده دارد؟ این پروسه درمانی چند جلسه به طول می‌انجامد؟
در صورتی که دندان شما عصب کشی شده یا ترمیمی داشته باشد، مراحل کشیدن آنها ممکن است پروسه متفاوتی داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر، مطالب موجود در این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

مراحل کشیدن دندان

کشیدن دندان شامل چه مراحلی است؟

دقت داشته باشید که مراحل دندان کشیدن باید به ترتیب انجام شوند تا برای بیمار مشکلی به وجود نیاید. مراحل زیر معمولا برای کشیدن دندان طی می‌شوند:

 1. تزریق بی‌حسی

  بسته به این که کدام دندان نیاز به کشیدن داشته باشد، دندانپزشک از تکنیک‌های متفاوتی برای تزریق بی‌حسی استفاده می‌کند. زمانی که سوزن وارد بافت نرم می‌شود، ممکن است بیمار درد اندکی را حس کند؛ اما اگر دندانپزشک اصول تزریق این داروها را رعایت کند، همان درد اندک هم ممکن است حس نشود.

 2. کشیدن دندان

  دندانپزشک معمولا در ابتدای کار، با استفاده از الواتور، اتصال دندان و استخوان اطراف آن را قطع می‌کند؛ این کار سبب می‌شود تا دندان فرد کمی شل‌تر شده و پروسه کشیدن آن تسهیل شود.
  سپس با استفاده از یک فورسپس، دندان را همانند یک انبر می‌گیرد و آن را از بافت لثه و استخوان خارج می‌کند. دقت داشته باشید که در این مراحل، ممکن است فشار ناشی از الواتور را حس کنید؛ اما هیچ حسی از درد نخواهید داشت.

 3. بستن سوکت ایجاد شده

  سوکتی که در نتیجه کشیدن دندان باز می‌ماند، باید توسط دندانپزشک بسته شود. این بسته شدن به طرق مختلفی صورت می‌گیرد. در ابتدا دندانپزشک باید با استفاده از ابزارهای لازم، بافت‌ها و تکه‌های باقی مانده از دندان و استخوان را خارج کند.
  علاوه بر این، باید با انگشت خود، طوری آن ناحیه را فشرده کند تا اندازه آن نسبت به حالت قبل؛ کوچک‌تر شود. در ادامه نیز برای اینکه خون ناشی از کشیدن دندان بند آید، باید به سراغ گذاشتن گاز استریل یا استفاده از نخ بخیه رفت.

مراحل کشیدن دندان چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان کشیدن دندان

این فرایند برخلاف سایر پروسه‌های درمانی دندانپزشکی، به زمان زیادی نیاز ندارد. درست است که ما مراحلی برای این پروسه درمانی ارائه کردیم، اما این مراحل به ترتیب و پشت سرهم انجام می‌شوند. به همین دلیل کل این پروسه ممکن است حدود ۲۰ تا ۴۰ دقیقه زمان ببرد. این تفاوت زمان ممکن است به دلیل نوع دندان و سختی کار آن باشد.
گاهی اوقات هم که بیمار نیاز به کشیدن بیش از یک دندان را داشته باشد، این زمان ممکن است بیش از این مقدار طول بکشد. با توجه به این مقدار زمان کم، این پروسه درمانی به طور کلی بیشتر از یک جلسه طول نخواهد کشید.

نحوه کشیدن دندان روکش شده چگونه است؟

دقت داشته باشید که نحوه کشیدن دندان روکش شده نسبت به نمونه‌های معمولی ممکن است کمی پیچیده‌تر باشد. چرا که در مواردی که روکش دندان انجام شده باشد، معمولا به دلیل عدم استحکام بالا، ممکن است در حین کشیدن با خطر شکستن دندان همراه باشد. در صورتی که تاج هر کدام بشکند، دندانپزشک مجبور است به روش‌هایی مثل جراحی روی آورد.

نحوه کشیدن دندان عصب کشی شده چگونه است؟

دندان عصب کشی شده چگونه کشیده می‌شود؟

دندان‌هایی که قبلا عصب کشی شده و اکنون نیاز به کشیدن دارند نیز ممکن است به همان سختی نمونه‌های روکش‌دار باشند. این موارد نیز از تاج مقاومی برخودار نیستند و همین موضوع، پیچیدگی این پروسه را بیشتر می‌کند. در صورتی که دندانپزشک احساس کند احتمال کشیدن این نوع دندان با روش‌های معمولی وجود ندارد، احتمالا روش‌هایی مثل جراحی را به شما پیشنهاد خواهد کرد.
همچنین، دندانپزشک باید این نکته را در نظر داشته باشد که کشیدن این چنین مواردی، باید به گونه‌ای باشد که بافت استخوانی اطراف تقریبا سالم باقی بماند. علاوه بر این‌ مورد، مواردی که قبلا عصب کشیده شده‌اند و اکنون کارشان به کشیدن رسیده است، معمولا همراه با آبسه هستند. به همین دلیل دندانپزشک باید حتما بافت عفونی را هم از داخل بافت لثه خارج کند.

کشیدن دندان پر شده چگونه انجام می‌شود؟

نحوه کشیدن دندان پر شده

 

کشیدن دندان پر شده بسته به اینکه چه مقدار ترمیم در آن به کار رفته است، ممکن است نسبت به یک نمونه معمولی متفاوت باشد. در ابتدا دندانپزشک هر کدام را ارزیابی خواهد کرد تا روش مورد استفاده برای آن را تشخیص دهد. سپس، با استفاده از روش‌های موجود، اقدام به کشیدن آن خواهد کرد. در صورتی که ترمیم کمی در هر کدام به کار رفته باشد و دندان از استحکام خوبی برخوردار باشد، می‌تواند از فورسپس و الواتور برای کشیدن آن استفاده کرد.
اما در خیلی از موارد، دندان با ترمیم‌های وسیعی همراه است؛ حتی خیلی از اوقات به دلیل شکستن بخشی از ترمیم و خود آن، بیمار مجبور به کشیدن آن شده است. در چنین مواقعی، دیگر استفاده از فورسپس توصیه نشده است و دندانپزشک باید از جراحی و سایر روش‌ها، برای کشیدن تکه‌های هر کدام از آنها استفاده کند.

سوالات متداول

 1. آیا امکان کشیدن چند دندان در یک روز وجود دارد؟

  بله، دندانپزشک ممکن است چندین دندان را در طی یک جلسه از دهان بیمار خارج کند. کشیدن چند دندان در یک روز بسته شرایط بیمار ممکن است امکان پذیر نباشد؛ مثل زمانی که بیمار، دچار بیماری‌های سیستمیک است و نمی‌توان همزمان چندتای آنها را خارج کرد.

 2. آیا کشیدن چند دندان باهم عوارضی را ایجاد نمی‌کند؟

  ممکن است بیمار بعد از کشیدن چند دندان باهم، درد بیشتری داشته باشد. همچنین، تورم بعد از کشیدن هر کدام نیز ممکن است بیشتر اتفاق بیفتد. علاوه بر این، در صورتی که بیمار دستورالعمل‌های بعد از کشیدن را به خوبی رعایت نکند، احتمال بروز عوارض، بیشتر از کشیدن یک دندان است.

 3. آیا کشیدن دو دندان همزمان درد زیادی دارد؟

  خیر، پروسه کشیدن آن با تزریق بی‌حسی همراه است و بیمار هیچ دردی نخواهد داشت. اما بعد از کشیدن دو دندان همزمان، به دلیل ایجاد آسیب بیشتر در بافت لثه، احتمال درد بیشتر وجود دارد.

 4. بهبودی بعد از کشیدن دندان، چقدر طول می‌کشد؟

  عوارض ناشی از کشیدن دندان معمولا بعد از دو تا سه روز بهبود می‌یابند. اما جای زخم و بهبودی کامل، بسته به شرایطی که خود بیمار دارد، ممکن است از ۲۱ روز، تا ۴ هفته متغیر باشد.

 5. آیا کشیدن دندان یک پروسه خطرناک است؟

  خیر، در اکثر مواقع این پروسه با موفقیت انجام می‌شود و هیچ مشکل جدی هم برای بیمار ایجاد نمی‌کند. اما اگر بیمار به برخی بیماری‌های سیستمیک مثل بیماری‌های قلبی دچار باشد، ممکن است دندانپزشک یکسری اقدامات را قبل از انجام این پروسه انجام دهد تا این روند درمانی کم خطر باشد.

 6. آیا طریقه کشیدن دندان در درد حین پروسه موثر است؟

  خیر، طرز انجام چنین درمانی ربطی به درد حین این پروسه ندارد؛ در کل این پروسه بدون درد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا