ونیر دندان چیست؟ | انواع ونیر + کاربرد و تفاوتها

ونیر دندان چیست؟
فهرست محتوا
۵/۵ - (۱ رای)

ونیر در دندانپزشکی چیست و چه کاربردی دارد؟
ونیرهای دندانی از جمله بهترین و سریع‌ترین روش‌هایی هستند که می‌توانند برای زیبایی لبخند بیماران به کار گرفته شوند. این مواد انواع مختلفی داشته که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارند. به همین دلیل، بهتر است قبل از انتخاب روش ترمیمی دندان، با هر یک از آنها آشنا شوید.
در این مطلب از دکتر فاطمه لبافی انواع ونیرها و ویژگی‌های آنها، معرفی شده است. پس مطالعه این مطلب به شما پیشنهاد می‌شود تا اطلاعات کاملی در این خصوص به دست آورید.

ونیر دندان چیست؟

ونیر دندان چیست؟

ونیر دندان، پوسته‌ای نازک از جنس سرامیک و یا کامپوزیت است که برای اصلاح برخی از نواقص دندان‌ها مانند فاصله بین دندان‌ها، تغییر رنگ، شکستگی دندان و برخی ایرادات جزئی دیگر، روی سطح آن قرار می‌گیرد.
در واقع می‌توان گفت ونیر دندان به دلیل ایجاد لبخندی زیبا و درخشان برای افراد، یکی از زیر شاخه‌های دندانپزشکی زیبایی است.
ونیرها برای قرار گرفتن روی سطح دندان، آسیب جدی به ساختار آن وارد نمی‌کنند.

چه زمانی ونیر دندان کاربرد دارد؟

در چه مواقعی می توان از کاربردهای ونیر دندان استفاده کرد؟

به طور معمول ونیر می‌تواند اغلب و یا حتی همه مشکلات زیبایی دندان‌ها را بر طرف نماید. برخی از مشکلاتی که برای رفع آنها از ونیر دندان کمک گرفته می‌شود، عبارت‌اند از:

 1. فرسایش دندان احتمال فرسایش دندان‌ها با افزایش سن بالا می‌رود. دندان‌های فرسوده به راحتی دچار شکستگی و یا ترک خوردگی می‌شوند. ونیر می‌تواند با ترمیم لب پر شدگی و شکستگی دندان، زیبایی را به دندان‌ها بازگرداند.
 2. تغییر رنگ مینا گاهی اوقات به دلایل ارثی و یا طبیعی مانند مصرف چای، قهوه و سیگار، مینای دندان تغییر رنگ می‌دهد. تغییر رنگ دندان ممکن است به گونه‌ای باشد که با استفاده از روش‌هایی مثل بلیچینگ، نتوان آن را برطرف کرد. در این صورت، بهترین راه، ونیر کردن دندان است.
 3. فاصله بین دندانی برخی از افراد ممکن است بین دندان‌هایشان فاصله افتاده باشد. فاصله بین دندان‌ها در صورتی که از نوع خفیف باشد، با استفاده از ونیر دندانی قابل درمان است. البته این روش صرفا باعث زیبایی لبخند شده و مشکل را از ریشه درمان نخواهد کرد.
 4. کج بودن دندان در صورتی که دندان به مقدار جزئی کج شده باشد، می‌توان از ونیر برای پوشاندن این نقص ظاهری استفاده کرد.
 5. کوتاه یا بلند بودن دندان گاهی اوقات ممکن است یک یا چند دندان، نسبت به حالت طبیعی کوتاه‌تر یا بلندتر باشند. در این گونه مواقع، دندانپزشک می‌تواند با استفاده از ونیر، این نقص ظاهری را بپوشاند.

انواع ونیر دندان

به طور کلی ونیر دندان به دو دسته کلی، ونیر سرامیکی و ونیر کامپوزیت تقسیم می‌شود. جنس لمینت ونیر از پرسلین و یا سرامیک است. در ادامه به طور کامل به بررسی انواع ونیر دندان می‌پردازیم:

 1. ونیر کامپوزیت

  آشنایی با ونیر کامپوزیتی دندان

  این ونیر که به ونیر مستقیم نیز شناخته می‌شود، از رزین کامپوزیت و موادی که همرنگ دندان هستند، ساخته شده است. ونیر کامپوزیت برای ترمیم اندازه، شکل و رنگ دندان‌های جلویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع ونیر به آماده سازی طولانی نیاز ندارد و معمولا طی یک جلسه روی دندان‌ها نصب می‌شود، به همین جهت هزینه کمتری از ونیر لمینت دارد.

  مراحل نصب ونیر کامپوزیت

  در ابتدا دندانپزشک دندان‌ها را به طور کامل تمیز می‌کند. احتمال دارد که دندانپزشک نیاز به برداشتن مقدار بسیار نازکی از مینای دندان داشته باشد تا ونیر کامپوزیت به خوبی روی دندان‌ها نصب شود. اگر ونیر کامپوزیت تنها برای تغییرات جزئی مانند شکل و یا رنگ دندان مورد استفاده قرار گیرد، نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد. برای قرار گرفتن بهتر ونیر روی دندان، دندانپزشک روی مینای دندان از اسید اچ کمک می‌گیرد. در واقع اسید اچ، باعث ایجاد تخلخل در مینای دندان می‌شود. در ادامه دندانپزشک رزین کامپوزیت و در نهایت لایه‌های نازک مواد کامپوزیتی را روی دندان‌ها قرار می‌دهد. پس از قرار گرفتن این لایه‌ها بر روی دندان، برای سفت شدن و شکل دهی بهتر آنها، دندانپزشک نور آبی مخصوصی را روی دندان‌ها نگه می‌دارد و در اتمام به پولیش کردن دندان‌ها می‌پردازد.

  مزایای ونیر کامپوزیت دندان

  1. نصب ونیر کامپوزیت روی دندان در بیشتر موارد هیچ نیازی به آماده سازی و تراشیدن مینای دندان ندارد.
  2. نصب آن روی دندان‌ها تنها در یک جلسه انجام می‌گیرد.
  3. ونیر کامپوزیت، مقرون به صرفه‌تر از ونیر سرامیکی است.
  4. در صورت آسیب، قابلیت ترمیم شدن دارد.
  5. به صورت سفارشی برای هر فرد ساخته می‌شوند.
  6. می‌توان گفت که یک درمان‌ برگشت پذیر است.

  کاربرد کامپوزیت ونیر دندان

  این ونیرها برای مواردی از جمله تغییر رنگ دندان‌ها، ترمیم شکستگی، شفاف کردن دندان‌ها، تغییر شکل و ظاهر آنها، به کار گرفته می‌شوند. همچنین هنگامی که سطح خارجی دندان به دلایل متعدد، مینای کافی برای استفاده از دیگر روش‌های ترمیم ندارد، به کار برده می‌شود.

 2. لمینت سرامیکی

  آشنایی با ونیر سرامیکی دندان

  ونیر لمینت یا لمینت سرامیکی از جنس پرسلین و یا سرامیک بوده که در لابراتوار دندان سازی ساخته می‌شود. نصب این ونیرها به دو یا سه جلسه مراجعه به کلینیک دندانپزشکی نیاز دارد. در جلسه اول، آماده سازی دندان‌ها انجام می‌شود. این ونیرها در مقایسه با ونیر کامپوزیت‌ها هزینه بالاتری دارند، اما طول عمر آنها نیز بیشتر است.

  مراحل نصب لمینت سرامیکی

  در این روش ابتدا دندانپزشک به آماده سازی دندان‌ها می‌پردازد و آنها را به طور کامل از نظر چسبندگی با لمینت بررسی می‌کند. در این مرحله نیاز است تا بخشی از مینای دندان تراشیده شود. در ادامه با استفاده از مواد مخصوصی از دندان‌ها قالبی تهیه کرده و آن را برای ساخت لمینت به لابراتوار ارسال می‌کند. حدود ۱ الی ۲ هفته زمان می‌برد تا لمینت دندان ساخته شود، به همین منظور در این مدت استفاده از لمینت موقت به بیمار پیشنهاد می‌شود. در جلسه دوم دندانپزشک رنگ و شکل ونیر را روی دندان بیمار به طور کامل بررسی کرده و سپس با کمک ژل مخصوصی سطح دندان‌ها را زبر می‌کند. در ادامه با قرار دادن چسب مخصوصی، لمینت را روی دندان قرار می‌دهد. در آخر برای اینکه ونیر لمینت روی دندان‌ها محکم قرار گیرد، از نور لایت کیور استفاده می‌شود.

  مزایای لمینت سرامیکی

  1. لمینت سرامیکی دوام و ماندگاری بالاتری دارند.
  2. این ونیرها به صورت سفارشی برای بیمار ساخته می‌شوند.
  3. ظاهر آنها طبیعی‌تر است.

  کاربرد لمینت سرامیکی

  ونیر غیر مستقیم و یا لمینت دندان در مواردی مانند تغییر رنگ دندان، اصلاح شکستگی آن، افزایش طول دندان‌های کوتاه، بستن فاصله بین دندان‌ها، ترمیم لکه‌های روی آنها و رفع عیوب ظاهری دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که اگر بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید، لمینت تا سال‌ها دوام خواهد داشت.

ونیر سرامیکی با ونیر کامپوزیتی چه تفاوت‌هایی دارند؟

هر دو نوع ونیرها دارای معایب و مزایایی هستند و تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که در جدول زیر به آنها اشاره شده است:

ونیر سرامیکی دندان ونیر کامپوزیتی دندان
تعداد جلسه مورد نیاز دو الی سه جلسه یک جلسه
نیاز به آماده سازی دندان به نسبت کامپوزیت بیشتر به نسبت لمینت کمتر
ماندگاری بین ۱۰ تا ۱۵ سال بین ۵ تا ۱۰ سال
مقاومت به دلیل استفاده از تکنولوژی پیشرفته در ساخت، نسبت به کامپوزیت بیشتر است. کمتر به نسبت لمینت
قیمت هر واحد از ۴,۰۰۰,۰۰۰ تومان هر واحد از ۱,۵۰۰,۰۰۰ تومان

عکس ونیر دندان

این عنوان به زودی به روز رسانی می‌شود.

پاسخ به سوالات پر تکرار شما

 1. آیا ونیر کامپوزیت قابلیت برداشت از روی دندان را دارد؟

  ونیر کامپوزیت قابلیت برداشت از روی دندان و حتی ترمیم با مواد جایگزین را دارد. دندانپزشک برای نصب آن معمولا مینای دندان را تراش نمی‌دهد و یا این میزان بسیار ناچیز خواهد بود. به همین جهت آسیب چندانی به ساختار دندان وارد نمی‌شود؛ در نتیجه امکان برداشت آن وجود دارد.

 2. چه کسانی نباید از ونیر کامپوزیت استفاده کنند؟

  بهتر است افرادی که دارای ساییدگی شدید دندان، نامرتبی شدید دندان‌ها و دارای برخی عادات رفتاری نامناسب مانند دندان قروچه هستند، از ونیر کامپوزیت استفاده نکنند.

 3. آیا ونیر کامپوزیت می‌تواند برای پر کردن حفره دندان پوسیده استفاده شود؟

  خیر، فرق ونیر با کامپوزیت در این است که ونیر صرفا برای زیبایی دندان‌ها به کار گرفته می‌شود. این در حالی است که خود کامپوزیت برای کاربردهای مختلفی از جمله پر کردن حفره دندان پوسیده گزینه مناسبی است.

 4. ونیر کامپوزیت زودتر رنگ می‌گیرد یا لمینت؟

  به طور معمول، مقاومت ونیرهای کامپوزیتی در برابر تغییر رنگ و ضربه کمتر است. به همین دلیل، لمینت‌ها طول عمر بیشتری دارند.

 5. آیا دندان ونیر شده در دهان، جلوه غیر عادی دارد؟

  خیر، در صورتی که دندانپزشک بهترین رنگ را برای شما انتخاب کند، مخاطب شما متوجه استفاده از روش‌های ترمیمی نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان