پر کردن دندان عقل؛ آیا دندان عقل ترمیم میشود؟

پر کردن دندان عقل
فهرست محتوا
۴.۳/۵ - (۷ رای)

یکی از سؤالات بسیار رایجی که شاید ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد، این است که برای دندان عقل پوسیده، پر کردن دندان بهترین گزینه است یا کشیدن آن؟
به نظر شما آیا امکان پر کردن دندان عقل وجود دارد؟
در چه شرایطی به جای ترمیم دندان عقل آسیب دیده باید برای کشیدن آن اقدام شود؟
در این مطلب مختصر و مفید با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید تا پاسخ تمام این سؤالات را مطالعه نمایید.

آیا امکان پر کردن دندان عقل وجود دارد؟

آیا امکان پر کردن دندان عقل وجود دارد؟

پر کردن دندان عقل و یا حتی عصب کشی آن همانند دیگر دندان‌ها امکان پذیر است. معمولاً این درمان می‌تواند به طور موقت و یا دائمی انجام شود. اما مشکلی که در آن وجود دارد، محل قرار گرفتن دندان عقل است که کار را برای دندانپزشک دشوارتر می‌کند.
علاوه بر این نیز، به دلیل موقعیت دندان عقل، امکان رعایت بهداشت برای بیمار به راحتی میسر نیست و امکان پوسیدگی مجدد آن وجود دارد.

اگر دندان عقلم پوسیده شد، باید چه کار کنم؟

برای درمان دندان عقل پوسیده باید چه کار کرد؟

اگر روی هر دندان دیگری حفره ایجاد شود، دندانپزشک به احتمال زیاد، پر کردن حفره را برای ترمیم دندان توصیه می‌کند.
با این حال، در مورد پوسیدگی ایجاد شده در دندان عقل، داستان کمی تفاوت دارد. باید بدانید که اگر دندان نهفته باشد و مشکلاتی ایجاد کند، دندانپزشک احتمالاً کشیدن آن را توصیه می‌کند.
اما اگر دندان عقل به طور کامل در دهان شما رشد کرده و در لثه گیر نکرده است، ممکن است دندانپزشک بتواند دندان را مانند دندان‌های دیگر پر کرده و ترمیم کند.
به همین دلیل مهم است که برای معاینه به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید.

پر کردن دندان عقل چه مزایایی دارد؟

مزایای پر کردن دندان عقل

در صورتی که دندانپزشک صلاح ببیند که دندان عقل نیاز به درمان پر کردن دارد، این درمان می‌تواند با مزیت‌های زیر همراه باشد:

 1. امکان استفاده از دندان تا مدت زمانی دیگر فراهم می‌شود.
 2. در صورتی که دندان عقل، تنها دندان آسیاب باقی مانده برای بیمار باشد، می‌تواند از عملکر و کارایی آن بهره‌مند شود.

قیمت پر کردن دندان عقل چقدر است؟

هزینه پر کردن دندان عقل

هزینه پر کردن دندان عقل با توجه به میزان پوسیدگی آن، نوع ماده پر کننده مورد استفاده، شرایط دندان، بیمه و سایر شرایط تعیین می‌شود.
در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی هزینه پر کردن و ترمیم دندان عقل در حدود ۲,۲۰۰,۰۰۰ تومان (دو میلیون و دویست هزار تومان) است.
برای کسب اطلاعات دقیق‌تر با ما تماس بگیرید.

ترمیم دندان عقل چگونه انجام می‌شود؟

نحوه ترمیم دندان عقل چگونه است؟

ترمیم دندان عقل معمولا طی مراحل زیر انجام می‌شود:

 1. تهیه حفره و برداشت پوسیدگی در مرحله اول، دندانپزشک با استفاده از فرزهای مخصوص، بافت پوسیده دندان را برمی‌دارد. با این کار، از پوسیدگی مجدد دندان جلوگیری می‌کند. همچنین، با برداشت پوسیدگی، بافت سست دندان برداشته می‌شود و مواد ترمیمی می‌توانند باند بهتری به دندان داشته باشند.
 2. استفاده از ماده پر کننده مناسب مواد پر کننده در انواع متفاوتی از جمله آمالگام، کامپوزیت رزین، گلاس آینومر، طلا و سرامیکی وجود دارند که با توجه به شرایط، مناسب‌ترین آن برای بیمار انتخاب می‌شود. معمولا با توجه به موقعیت دندان عقل، دندانپزشک استفاده از آمالگام را ترجیح می‌دهد. چرا که هم در مقابل فشار ناشی از جویدن مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد و هم اینکه هزینه پایین‌تری دارد.

چه زمانی می‌توان با استفاده از مواد پر کننده، دندان عقل آسیب دیده را ترمیم کرد؟

چه زمانی می‌توان با استفاده از مواد پر کننده، دندان عقل آسیب دیده را ترمیم کرد؟

موقعیت‌هایی هستند که دندانپزشک ممکن است ترمیم و پر کردن دندان عقل را توصیه کند که این موارد عبارت‌اند از:

 1. کم و جزئی بودن میزان پوسیدگی در صورتی که پوسیدگی دندان خیلی کم و جزئی باشد، با ترمیم آن می‌توان چنین دندانی را تا مدت‌ها استفاده کرد. البته باید بهداشت دهان را برای این دندان به خوبی رعایت کرد.
 2. دسترسی داشتن مناسب به دندان در صورتی که هم دندانپزشک و هم بیمار دسترسی خوبی به دندان عقل داشته باشند، هم می‌توان دندان را ترمیم کرد و هم از رعایت بهداشت آن مطمئن بود.
 3. پروگنوز خوب دندان دندانپزشک می‌داند که سلامت و چشم انداز دندان پس از ترمیم ممکن است معقول به نظر برسد.
 4. بیمار ترمیم دندان عقل را انتخاب می‌کند. گاهی اوقات خود بیمار به جای کشیدن دندان عقل، ترمیم آن را انتخاب می‌کند. در واقع وی هزینه ترمیم را تقبل کرده و تمایل به نگه داشتن دندان دارد. در این شرایط دندانپزشک دندان را برای وی ترمیم خواهد کرد.

دندان عقل را بکشیم یا پر کنیم؟

دندان عقل پوسیده را بکشم یا پر کنم؟

این موضوع را به دندانپزشک خود بسپارید. ایشان بعد از بررسی دقیق وضعیت دندان به شما بهترین راهکار درمانی را پیشنهاد می‌دهد.
با این حال باید گفت از آنجایی که دندان عقل یک دندان تقریباً غیرضروری در دهان محسوب می‌شود، در صورت پوسیدگی یا داشتن مشکلات دیگر، به مرور ممکن است فرد را با مشکلاتی روبه‌رو کند. در نتیجه کشیدن آن در اکثر موارد راهکار بسیار بهتری به جای پر کردن آن است.
معمولاً در شرایطی که دندانپزشک تشخیص دهد که دندان عقل در لثه هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند و پوسیدگی آن بسیار جزئی است، ممکن است پر کردن آن را توصیه نماید.

سؤالات پرتکرار

 1. پوسیده شدن دندان عقل چه نشانه‌ها و علائمی دارد؟

  در اکثر موارد فرد قادر به تشخیص وجود حفره و یا پوسیدگی دندان خود در منزل نیست و حتماً باید دندانپزشک این موضوع را تشخیص دهد. اما گاهی اوقات وجود حفره در دندان عقل می‌تواند با نشانه‌ها و علائمی همراه باشد که در این موارد عبارت‌اند از:

  • درد یا ناراحتی اطراف ناحیه دندان عقل
  • تورم در نزدیکی ناحیه آسیب دیده
  • فرو رفتگی و یا سوراخ شدن سطح دندان
  • لق شدن دندان‌ها و یا ایجاد ترک روی آنها
  • تغییر رنگ که معمولاً به صورت لکه‌های سیاه روی سطح دندان پوسیده نمایان می‌شود.
  • حساسیت به برخی غذاها، به ویژه غذاهای شیرین و نوشیدنی‌های شیرین
  • بوی بد دهان یا طعم نامطبوع در دهان
 2. آیا دندان عقل را می‌توان پر کرد؟

  بله در برخی شرایط دندان عقل قابل ترمیم است؛ مانند زمانی که دندان عقل دچار پوسیدگی‌های شدیدی نباشد، می‌توان آن را با مواد مختلف ترمیم کرد.

 3. آیا پر کردن دندان عقل به صرفه‌ است؟

  دقت داشته باشید که ترمیم پوسیدگی دندان عقل بستگی به شرایط خود شما دارد. در خیلی از مواقع به دلیل اینکه این دندان شرایط تمیز شدن درست و اصولی را ندارد، کشیده می‌شود. چرا که صرف هزینه برای پر کردن آن، خیلی به صرفه نیست.
  این دندان ممکن است نهایتا یک سال دیگر دوباره به ترمیم نیاز داشته باشد. چرا که شرایط آن طوری نیست که بتوان آن را به راحتی تمیز کرد. البته اگر این دندان جزء معدود دندان‌های باقی مانده شماست، ترمیم آن می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

2 نظر در “پر کردن دندان عقل؛ آیا دندان عقل ترمیم میشود؟

 1. میلاد رحمانی گفت:

  باسلام من دندون عقل پاینی سمت چپی داخلش ی کم پوسیده وداخلش سیاه شده ونزدیک به عصبه امادندون عقل بالایش سالمه به نظرتون بکشم یا پرش کنم؟

  1. دکتر فاطمه لبافی گفت:

   سلام باید شرایط دندان شما بررسی شود در صورتی که تمایل به نگه داشتن دندان داشته باشید و دندانپزشک تشخیص دهد این امکان وجود دارد میتوانید آنرا پر کنید در غیر این صورت دندان را بکشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان