مزایا و معایب لمینت دندان | آیا لمینت سرامیکی خوب است؟

مزایا و معایب لمینت دندان
فهرست محتوا
۵/۵ - (۱ رای)

اگر شما هم لمینت سرامیکی را برای طرح لبخند خود انتخاب کرده‌اید، اما با این حال نگرانی‌هایی در رابطه با آن دارید، بهتر است در ابتدا مزایا و معایب لمینت سرامیکی را بشناسید.
شناخت این موارد تا حد زیادی در این انتخاب به شما کمک خواهند کرد. ما در این مطلب به طور دقیق به بررسی این موارد پرداخته‌ایم.
همچنین اگر بین لمینت سرامیکی و دیگر روش‌های مشابه با آن دچار تردید شده‌اید، نکاتی را در رابطه با آنها شرح داده‌ایم.
در نهایت به شما توضیح داده‌ایم که چگونه متوجه شوید این روش برای شما گزینه مناسبی خواهد بود.
با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید تا اطلاعات کامل و مفیدی درباره مزایا و معایب لمینت دندان به دست آورید.

محتوای صوتی مزایا و معایب لمینت دندان

لمینت سرامیکی چه مزایایی دارد؟

آشنایی با مزایای لمینت سرامیکی دندان

اگر بخواهیم مزایای لمینت را بیان کنیم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره داشته باشیم:

 1. افزایش اعتماد به نفس

  از جمله مهم‌ترین مزایایی که این روش دارد، بهبود اعتماد به نفس است. به هر حال هر یک از نقص‌های زیبایی دندان از جمله لب پر شدگی، شکستگی، ترک خوردگی و بدرنگی می‌توانند در کاهش اعتماد به نفس فرد در زمان صحبت کردن و لبخند زدن نقش مؤثری داشته باشند. لمینت سرامیکی با ایجاد ظاهری بسیار زیبا و مشابه با دندان‌های طبیعی، زیبایی لبخند را برای فرد به ارمغان می‌آورد.

 2. داشتن مقاومت بالا در برابر تغییر رنگ

  پرسلن ونیر در برابر دیگر روش‌های مشابه خود مقاومت بسیار بالاتری در برابر تغییر رنگ دارد. زیرا در لابراتوار و با استفاده از تکنولوژی پیشرفته‌تری ساخته می‌شود. البته این بدان معنا نیست که این روش نیاز به مراقبت ندارد و به هیچ عنوان دچار تغییر رنگ نمی‌شود.

 3. داشتن ظاهری مشابه با دندان‌های طبیعی

  از جمله مزایای مهم لمینت‌های سرامیکی این است که به بسیار به دندان‌های طبیعی شبیه بوده و دارای خاصیت بازتاب نور نیز هستند. همین موضوع سبب شفافیت و زیبایی بی نظیر آنها می‌شود.

 4. ماندگاری بالا

  از دیگر مزایای این روش می‌توان به دوام و ماندگاری بسیار بالای آن اشاره داشت. در صورتی که نکات مراقبتی بعد از درمان را به درستی رعایت کنید، می‌توان طول عمری در حدود ۱۰ الی ۲۰ سال برای آن در نظر داشت.

 5. مشاهده سریع نتیجه درمان

  شما با استفاده از این روش می‌توانید بلافاصله بعد از نصب از دندان‌های زیبای خود لذت ببرید و نیاز به دوره نقاهت و ریکاوری نخواهید داشت.

 6. قابل ترکیب با دیگر روش‌های دندانپزشکی

  استفاده از لمینت سرامیکی هم‌زمان با دیگر روش‌های دندانپزشکی از جمله ایمپلنت، ارتودنسی، بریج و … ممکن است.

لمینت لومینیرز چه مزایایی دارد؟

مزایای لمینت لومینیرز چیست؟

لمینت لومینیرز که به نام فوق نازک نیز شناخته می‌شود، به دلیل ضخامت بسیار اندک اندکی که دارد، در این سال‌ها مورد استقبال قرار گرفته است. در ادامه به بررسی مزایای آن می‌پردازیم:

 1. به دلیل نازک بودن این نوع لمینت‌ها، میزان تراشی که برای آماده سازی دندان نیاز است. بسیار اندک است، به طوری که به این روش لمینت بدون تراش نیز گفته می‌شود.
 2. نازک بودن آنها سبب شباهت بیشتر این نوع لمینت‌ها به دندان طبیعی می‌گردد.
 3. با وجود نازک بودن، مقاومت بسیار بالایی دارند.
 4. به دلیل تراش بسیار جزئی در این روش، می‌توان بیان کرد که حساسیت ایجاد شده در این روش بسیار کمتر است.
 5. این روش می‌تواند برای مواردی که تنها نیاز به ترمیم یک و یا دو دندان وجود دارد، پرکاربردتر باشد. به عنوان مثال اگر دندان‌های صافی دارید و با استفاده از بلیچینگ برای سفید کردن آنها اقدام کرده‌اید و تنها فاصله بین دو دندان جلویی شما را آزار می‌دهد، می‌توانید به جای اینکه تمام دندان‌های خود را لمینت کنید، از لومینیرز برای پر کردن فاصله استفاده نمایید.

مزایای لمینت سرامیکی نسبت به کامپوزیت ونیر

لمینت سرامیکی چه مزایایی نسبت به کامپوزیت ونیر دارد؟

لمینت سرامیکی نسبت به ونیر کامپوزیت دارای مزایایی بوده که در ادامه به آنها اشاره شده است:

 1. لمینت دندان دوام بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد، بنابراین نسبت به کامپوزیت کمتر تغییر رنگ می‌دهد.
 2. به دلیل اینکه لمینت دندان در لابراتوار و در شرایط خاصی ساخته می‌شود، مقاومت و استحکام بالاتری در برابر شکستگی دارد.
 3. به علت نازک بودن ونیر سرامیکی، لمینت دندان ظاهری طبیعی‌تر نسبت به کامپوزیت دندان دارد.
 4. در صورت رعایت نکات و مراقبت‌های لازم، لمینت سرامیکی طول عمر بیشتری نسبت به کامپوزیت ونیر دارد.

مزایای لمینت سرامیکی نسبت به ارتودنسی

لمینت سرامیکی نسبت به ارتودنسی چه مزایایی دارد

اصلاح دندان‌هایی که کج هستند و یا بین آنها فاصله وجود دارد، با ارتودنسی قابل انجام است. اما امروزه این مشکلات را می‌توان به سادگی و با سرعت بیشتری به کمک لمینت سرامیکی بر طرف نمود. البته همه این مشکلات با لمینت قابل درمان نیستند؛ صرفا اختلالات با درجه خفیف را می‌توان با لمینت پوشش داد. در ادامه برخی از مزایای لمینت نسبت به ارتودنسی را بیان کرده‌ایم:

 1. لمینت سرامیکی می‌تواند در مدت خیلی کمتر نسبت به ارتودنسی، مشکلات مربوط به نامرتبی دندان‌ها و فاصله بین آنها را پوشش دهد. این روش در عرض ۲ تا ۳ هفته این کار را انجام می‌دهد؛ این در حالی است که ارتودنسی ممکن است ۱ تا ۳ سال زمان نیاز داشته باشد.
 2. لمینت سرامیکی می‌تواند مشکلات ظاهری دندان‌ها را نیز اصلاح کند. یعنی علاوه بر نامرتبی دندان‌ها، می‌تواند به اصلاح شکستگی، لب پرشدگی و تغییر رنگ دندان بپردازد. این در حالی است که ارتودنسی صرفا به جابه‌جایی دندان‌ها کمک می‌کند.
 3. لمینت سرامیکی نسبت به ارتودنسی هزینه کمتری دارد.

مزایای لمینت سرامیکی نسبت به تاج دندان

در برخی موارد لمینت دندان مزایایی نسبت به تاج دندان دارد که در ادامه به آنها اشاره شده است:

 1. لمینت دندان ظاهری بسیار زیباتر و طبیعی‌تر نسبت به تاج دندان دارد.
 2. پیوند بین ونیر و دندان بسیار مستحکم‌تر است.

لمینت دندان چه معایبی دارد؟

آشنایی با معایب لمینت سرامیکی دندان

از معایب لمینت سرامیکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. غیر قابل برگشت بودن درمان

  برای برقراری پیوند بین لمینت سرامیکی و دندان نیاز به آماده سازی دندان و میزانی تراش روی آن است. به همین دلیل پس از نصب نمی‌توانید از دندان‌های طبیعی خود بدون هیچ نوع روکشی استفاده کنید. با پایان طول عمر آن باید برای ترمیم و تعویض آن اقدام کنید.

 2. حساسیت دندان‌ها

  بروز مقداری حساسیت نسبت به غذاها و نوشیدنی‌های سرد و گرم بعد از انجام این درمان طبیعی است و معمولاً به خودی خود و پس از چند روز از بین خواهد رفت.

 3. عدم قابلیت ترمیم

  یکی دیگر از معایب این روش این است که در صورت آسیب دیدگی نمی‌توان برای ترمیم لمینت اقدام کرد. در این شرایط لمینت سرامیکی باید تعویض گردد.

آیا لمینت لومینیرز معایبی نیز دارد؟

با وجود تمام مزایایی که برای این روش بیان کردیم، اما معایب زیر را نیز باید برای آن در نظر داشت:

 1. لمینت‌های لومینیرز ضخامت بسیار کمی دارند. به همین دلیل معمولاً نمی‌توانند برای پوشش دادن دندان‌های بسیار زرد و از بین بردن لکه‌های شدید روی دندان مؤثر باشند.
 2. استفاده از تکنیک پیشرفته برای ساخت آنها سبب شده تا هزینه بالاتری به نسبت دیگر روش‌های مشابه خود داشته باشند.

آیا لمینت دارای ظاهری مصنوعی است؟

آیا با لمینت کردن دندانهای خود، ظاهری مصنوعی خواهید داشت؟

شما می‌توانید با انتخاب رنگ مناسب، ظاهر طبیعی لبخند خود را حفظ کنید. بهترین انتخاب آن است که با رنگ پوست شما هماهنگی داشته و مطابق با سلیقه خود شما باشد. با این وجود برخی از افراد تمایل دارند که رنگ سفید یخچالی و بسیار مشابه با لبخند هالیوودی را برای خود انتخاب کنند که در این صورت احتمال مصنوعی جلوه کردن دندان‌ها بالا می‌رود.

چگونه مطمئن شوم که این روش برایم مناسب است؟

اگر به طور دقیق مزایا و معایب لمینت سرامیکی را در این مقاله مطالعه کردید و حال می‌خواهید بدانید که آیا این روش برایتان مناسب است یا خیر، می‌توانید از جلسه مشاوره رایگان در کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی بهره‌مند شوید.
دندانپزشک در ابتدا سلامت دهان شما را مورد بررسی قرار می‌دهد. اگر کاندیدای خوبی برای این روش بودید توضیحات لازم در خصوص نوع لمینت مناسب را در اختیار شما قرار خواهد داد. دندانپزشک بعد از پاسخ به سؤالات شما روند درمان را برنامه ریزی می‌کند.
می‌توانید از طریق فرم مشاوره در سایت و یا تماس تلفنی با ما در ارتباط باشید.

پاسخ به سوالات پر تکرار شما

 1. آیا لمینت سرامیکی به راحتی می‌شکند؟

  به دلیل ساخته شدن ونیر پرسلن در لابراتوار می‌توان مقاومت و استحکام بسیار بالایی برای آن در نظر گرفت. با این وجود اگر مراقبت‌ها و توصیه‌های دندانپزشک خود را در نظر نگیرید، می‌توانید سبب ترک خوردن و شکستن آن شوید.

 2. آیا لمینت در صورت شکستگی قابلیت ترمیم دارد؟

  ونیرهای دندانی بسیار مقاوم و مستحکم هستند و به ندرت دچار آسیب دیدگی می‌شوند. با این وجود، احتمال لب پریدگی و یا شکستگی جزئی در آن‌ها وجود دارد. یکی از معایب روش لمینت، ترمیم نشدن این شکستگی‌ها است و شما باید حتماً لمینت را تعویض کنید. دندان قروچه، گاز زدن غذاهای سفت و ضربه خوردن می‌توانند باعث این مشکل در لمینت شوند.

 3. آیا لمینت سرامیکی یک روش گران قیمت است؟

  به طور کلی هزینه انجام روش‌های زیبایی دندانپزشکی از موارد مهمی است که اکثر افراد به آن توجه می‌کنند. به طبع لمینت سرامیکی با وجود مزایایی که دارد، هزینه بیشتری به نسبت سایر روش‌های مشابه با خود دارد.

 4. تفاوت لمینت سرامیکی با ونیر کامپوزیت چیست؟

  هر دوی این روش‌ها، زیبایی و درخشندگی را برای دندان‌ها به ارمغان می‌آورند، اما تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند. برای نصب لمینت سرامیکی بخشی از مینای دندان تراشیده می‌شود، در حالی که این میزان برای ونیر کامپوزیت بسیار کمتر است. تفاوت دیگر آنها مقاومت و استحکام بالاتر لمینت سرامیکی نسبت به ونیر کامپوزیت است.

 5. آیا افرادی که مشکل دندان قروچه دارند، می‌توانند لمینت دندان انجام دهند؟

  دندان قروچه می‌تواند آسیب بسیار جدی به لمینت سرامیکی وارد نماید. بنابراین در صورتی که دارای این مشکل هستید، حتما با مشورت دندانپزشک خود از محافظ دهانی استفاده نمایید.

 6. ارتودنسی بهتر است یا لمینت؟

  برای پاسخ به این سوال باید حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید؛ زیرا لمینت برای اصلاح و ترمیم نواقص ظاهری دندان‌ها بوده، در حالی که ارتودنسی بیشتر کاربرد درمانی دارد. پس با توجه به میزان ناهنجاری، با مشورت دندانپزشک خود بهترین روش درمان را انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *