ترمیم و تعویض لمینت دندان: آیا لمینت سرامیکی ترمیم دارد؟

ترمیم و تعویض لمینت دندان
فهرست محتوا
به این مقاله امتیاز دهید

لمینت دندان با وجود استحکام و مقاومت بالایی که دارد، ممکن است دچار آسیب ‌دیدگی‌هایی شود. حال سؤالی که پیش می‌آید این است که در این صورت آیا امکان ترمیم لمینت وجود دارد یا باید آن را تعویض کرد؟
آیا در صورت آسیب دیدن می‌توان آن را برای همیشه از روی دندان برداشت یا باید حتماً با لمینت جدیدی جایگزین شود؟
هزینه انجام این ترمیم چقدر است؟
در این مطلب با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید تا اطلاعات کاملی در خصوص ترمیم مجدد لمینت سرامیکی و نیز راه‌های پیشگیری از آن به دست آورید.

آیا لمینت آسیب دیده را می‌توان ترمیم کرد؟

ترمیم کردن لمینت دندان، آیا ممکن است؟

لمینت دندان لایه بسیار نازک با استحکام و مقاومت بالایی است که معمولاً به راحتی دچار آسیب دیدگی نمی‌شود. اما چنانچه آسیب ببیند دیگر امکانی برای ترمیم لمینت سرامیکی وجود ندارد. معمولاً دندانپزشکان توصیه می‌کنند هرچه سریع‌تر آن را تعویض کنید.

نحوه تعویض لمینت دندان چگونه است؟

لمینت سرامیکی دندان چگونه تعویض می شود؟

نحوه تعویض لمینت دندان، کاملاً همانند نصب اولیه آن انجام می‌شود. برای انجام این کار، مراحل تمیز کردن دندان، قالب‌گیری و ارسال قالب به لابراتوار برای ساخت لمینت مجدداً انجام می‌شود. در این حال نیز بیمار باید در حدود ۲ هفته منتظر بماند تا لمینت ساخته شود. پس از آماده شدن لمینت، در مراجعه بعدی به مطب روی دندان‌های او نصب می‌شود.

چه زمانی باید لمینت را تعویض کرد؟

زمان تعویض لمینت

توصیه می‌شود با مشاهده موارد زیر برای تعویض لمینت به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید:

 1. تغییر رنگ ونیر پرسلن لمینت مقاومت بالایی در برابر تغییر رنگ دارد، اما چنانچه نکات مراقبتی به ویژه نکات مربوط به بهداشت دهان و دندان رعایت نشوند، رفته رفته کدر شده و دچار تغییر رنگ می‌شود. چنانچه تغییر رنگ آن خیلی زیاد باشد، بهتر است برای تعویض آن اقدام کنید. در غیر این صورت، می‌توانید تا مدت بیشتری از لمینت استفاده کنید.
 2. لب پر شدگی و یا شکستگی با مشاهده آسیب‌هایی مانند شکستگی، لب پر شدگی و یا ترک خوردگی بهتر است فوراً به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید. در غیر این صورت، علاوه بر زیبایی، ممکن است مشکلاتی مثل پوسیدگی دندان را به همراه داشته باشد.
 3. افتادن لمینت از دندان برخی موارد مانند استعمال سیگار، ابتلا به بیماری‌های لثه، نداشتن بهداشت دهان و دندان خوب و پوسیده شدن دندان زیر لمینت باعث ضعیف شدن پیوند بین لمینت و دندان و افتادن آن می‌شوند. در این صورت نیز باید برای تعویض لمینت اقدام کنید تا مشکلی برای دندان شما به وجود نیاید.
 4. نداشتن رضایت کافی از نتیجه درمان در صورتی که لمینت‌ها به درستی روی دندان‌ها نصب نشوند مشکلاتی مانند دشواری در صحبت کردن و همچنین دشواری در جویدن غذا را برای فرد به وجود می‌آورند. در چنین حالتی برای رفع مشکلات به وجود آمده ممکن است نیاز باشد که لمینت عوض شود. گاهی اوقات نیز با اصلاح لمینت می‌توان این مشکلات را برطرف کرد.
 5. نیاز به عصب کشی دندان در صورتی که پوسیدگی دندان زیاد بوده و به پالپ دندان رسیده باشد، نیاز است دندان عصب کشی شود. در این صورت ممکن است نیاز باشد بخش زیادی از دندان تراشیده شده و لمینت برداشته شود.

آیا در صورت نارضایتی بیمار از رنگ لمینت، می‌توان رنگ آن را تغییر داد؟

از آنجایی که پس از انتخاب رنگ لمینت دیگر نمی‌توان آن را تغییر داد، در چنین حالتی ممکن است پیشنهاد دندانپزشک این باشد که مجدداً سفارش لمینت دیگری با رنگ مناسب‌تر داده شود.

هزینه ترمیم لمینت دندان چقدر است؟

قیمت ترمیم لمینت سرامیکی دندان

لمینت دندان تنها در صورتی که مقداری کدر و یا دچار تغییر رنگ‌های بسیار جزئی شده باشد، می‌توان با استفاده از پالیش آن را ترمیم کرد. در چنین حالتی ترمیم آن هزینه کمی دارد.
در مواردی که نیاز است لمینت به طور کلی تعویض گردد و لمینت جدیدی سفارش داده شود، معمولاً هزینه اولیه نصب آن دریافت می‌شود.
بهتر است در این باره با دندانپزشک خود مشاوره‌ای داشته باشید.

چگونه از نیاز به تعویض لمینت پیشگیری کنیم؟

با توجه به این نکات مانع از نیاز به ترمیم لمینت دندان خود شوید

با رعایت کردن و توجه به مواردی که در ادامه آنها را بیان کرده‌ایم تا حدود زیادی می‌توانید نیاز به تعویض لمینت سرامیکی را به تأخیر بیندازید:

 1. رعایت کردن بهداشت دهان و دندان روزی دو بار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. به این ترتیب به راحتی ماندگاری لمینت‌های خود را افزایش خواهید داد.
 2. عدم استعمال دخانیات لمینت‌ها در برابر تغییر رنگ مقاومت خوبی دارند، اما استعمال سیگار باعث کاهش مقاومت آنها شده و باعث می‌شود که سریع‌تر تغییر رنگ دهند.
 3. کنار گذاشتن عادات نامناسب جویدن یخ، باز کردن درب اشیا با دندان، دندان قروچه و … از جمله مواردی هستند که با وارد کردن فشار زیاد به لمینت‌ها باعث ساییده شدن و حتی لب پر شدن و یا افتادن آنها از روی دندان‌ها می‌شوند.
 4. حذف کردن و یا کاهش دادن میزان مصرف مواد غذایی رنگی< چای، قهوه، شراب قرمز، انواع سس‌ها، آب‌نبات‌ها و سایر خوراکی‌های چسبناک و … از جمله مواردی هستند که پس از لمینت کردن دندان‌ها باید از مصرف آنها پرهیز کنید و یا میزان آن را به حداقل برسانید.
  در غیر این صورت شاهد تغییر رنگ لمینت در کوتاه مدت خواهید بود و در صورت شدید بودن میزان آن ناچار خواهید شد که لمینت را تعویض کنید.
  علاوه بر این نیز، مصرف مواد دارای قند و اسید زیاد باعث آسیب دیدن دندان زیر لمینت و در نتیجه ضعیف شدن پیوند میان دندان و لمینت می‌شود.
 5. مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی در فواصل زمانی مشخص شده به طور معمول توصیه می‌شود که چکاپ‌های دندانپزشکی را در فواصل زمانی ۶ ماهه انجام دهید.
  در این صورت دندانپزشک قادر خواهد بود آسیب‌های لمینت و یا دندان را در اسرع وقت تشخیص دهد. در این صورت با درمان به موقع، از پیشرفت آنها و همچنین از نیاز به پرداخت هزینه‌های اضافی مربوط به درمان‌های پیچیده‌تر پیشگیری کند.
 6. داشتن دقت کافی در انتخاب دندانپزشک انتخاب بهترین متخصص ترمیمی و زیبایی سبب می‌شود تا تمام مراحل درمان به درستی انجام شوند. پس از آن نیز مشکلات مربوط به نصب نادرست لمینت‌ها که می‌توانند منجر به نیاز به تعویض زودهنگام آنها شوند، پیش پیش نخواهند آمد.

سؤالات متداول

 1. آیا در صورتی که لمینت خراب شود، می‌توان آن را بدون جایگزین کردن از روی دندان‌ها برداشت؟

  خیر. به این دلیل که پیش از نصب آنها، مقداری از مینای دندان‌ها تراش داده می‌شود، دندان‌ها حساس و ضعیف می‌شوند. به همین دلیل باید همیشه یک لایه روکش مانند لمینت و یا کامپوزیت بر روی آنها قرار بگیرد. چنانچه لمینت آسیب ببیند باید آن را با لمینت جدید و یا کامپوزیت جایگزین کرد.

 2. اگر مراقبت‌های لازم را به درستی انجام دهیم، دیگر نیازی به تعویض لمینت نیست؟

  خیر. این نوع روکش‌ها گرچه ماندگاری بالایی دارند، ولی طول عمر مشخصی داشته (در حدود ۱۵ تا ۲۰ سال) که با پایان یافتن آن باید جهت تعویض آنها اقدام نمایید.

 3. آیا همواره برای عصب کشی دندان نیاز به برداشتن و تعویض لمینت است؟

  خیر، با توجه به میزان تراش مورد نیاز، ممکن است نیاز به تعویض لمینت نباشد. معمولا دندانپزشک از قسمت پشتی دندان به کانال ریشه دسترسی پیدا می‌‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا