انواع بهترین رنگهای کامپوزیت دندان: کاتالوگ رنگبندی + عکس

انواع بهترین رنگهای کامپوزیت دندان
فهرست محتوا
۴.۳/۵ - (۳ رای)

انتخاب رنگ کامپوزیت دندان یکی از مهمترین مراحل در انجام ترمیم دندان است. افراد باید به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند تا نتایج رضایت بخشی از ترمیم دندان‌های خود به دست آورند. همچنین با داشتن انتخاب مناسب، هزینه‌های خود را هدر نخواهید داد.
آیا می‌خواهید سایه رنگ ایده آل و مناسب خود را برای انجام کامپوزیت انتخاب کنید؟ آیا می‌دانید برای انتخاب رنگ مناسب آن به چه نکاتی باید توجه کنید؟
آیا می‌خواهید بدانید بهترین رنگ کامپوزیت برای دندان‌های شما کدام است؟
برای کمک به شما عزیزان در جلوگیری از اشتباه در هنگام انتخاب رنگ کامپوزیت و همچنین داشتن ایده‌آل‌ترین انتخاب، بهترین راهنمایی‌ها و نکات را در این مطلب بیان کرده‌ایم.
با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.

محتوای صوتی مطلب رنگ کامپوزیت دندان

انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

چگونه رنگ کامپوزیت دندان انتخاب می شود؟

این مرحله بیشترین تأثیر را در نتیجه ترمیم از لحاظ زیبایی دارد. به همین دلیل باید به آن توجه زیادی شود و بیمار و دندانپزشک هر دو باید نکات خاصی را در انتخاب رنگ در نظر بگیرند.
می‌توان گفت در انتخاب رنگ ونیر کامپوزیت محدودیتی وجود ندارد؛ دلیل آن این است که تنوع رنگ آن بسیار زیاد است.
با این حال افراد باید این کار را با دقت کافی انجام دهند و از راهنمایی‌های دندانپزشک خود بهره ببرند تا بهترین نتیجه را از ترمیم خود به دست آورند.
نکته بسیار مهمی که دندانپزشک در انتخاب رنگ کامپوزیت ونیر باید در نظر بگیرد این است که کامپوزیت دندان با رنگ طبیعی انتخاب شود.
این یعنی رنگ در هنگام ترمیم باید طوری انتخاب شود که کامپوزیت همرنگ دندان بوده و زیبایی دندان را حفظ کند. در مواقعی که بیمار قصد سفیدتر کردن دندان‌های خود را دارد، باز هم توصیه می‌شود درجه سفیدی کامپوزیت خیلی سفیدتر از حالت معمول دندان انتخاب نشود. با این کار، کسی متوجه یک نمای غیرطبیعی در دهان شما نخواهد شد.
در برخی موارد مشاهده شده است که افراد رنگ‌های خیلی روشن و کامپوزیت سفید گچی را انتخاب می‌کنند که این امر باعث می‌شود دندان‌های آنها مصنوعی و غیر طبیعی جلوه کنند.

انواع رنگ‌های کامپوزیت ونیر دندان

انواه رنگ بندی کامپوزیت دندان کدام اند؟

راهنمای کاتالوگ رنگ کامپوزیت دندان شامل ۴ دسته بندی A (رنگ‌های قهوه‌ای مایل به قرمز)، B (رنگ‌های زرد مایل به قرمز)، C (خاکستری) و D (رنگ‌های خاکستری مایل به قرمز) است.
هر یک از این دسته بندی‌ها با شماره گذاری‌هایی که با اعداد ۱ تا ۴ مشخص می‌شوند.
تنوع در سایه رنگ‌ها باعث می‌شود که دندانپزشک بتواند بهترین و مناسب‌ترین رنگ را برای دندان‌های بیمار انتخاب کند.
رنگ‌های A1، رنگ کامپوزیت a2، A3، B1، رنگ کامپوزیت b2، B3، C3 و کامپوزیت گرادیا رنگ xbw از سری رنگ‌های متداول و پرکاربرد در میان تمام طیف رنگ‌های کامپوزیت هستند.

پر طرفدارترین رنگ‌های کامپوزیت دندان کدام است؟

از پر طرفدارترین درجه رنگ‌های کامپوزیت دندان می‌توان سه طیف رنگی A1، رنگ کامپوزیت دندان a3 و B1 را نام برد. علاوه بر این، دو سایه رنگی که در ادامه آنها را نام برده‌ایم از دیگر سایه رنگ‌های بسیار کاربردی و پر طرفدار هستند:

 1. سایه رنگ XL از برند Kerr

  Kerr یک برند کامپوزیت آمریکایی معتبر است. این برند سایه رنگ کامپوزیت xl را به بازار ارائه می‌دهد. XL طیف رنگی است که به دلیل تطابق راحت‌تر با رنگ دندان اغلب افراد و ارائه نتایج طبیعی‌تر، بسیار پر کاربرد بوده و زیباترین رنگ کامپوزیت به شمار می‌رود.

 2. سایه رنگ BW از برند شفو

  شفو یک برند ونیر دندان ژاپنی است که سفیدترین رنگ کامپوزیت را که اغلب برای ایجاد لبخند هالیوودی به کار می‌رود، ارائه داده است. از ویژگی‌های این سایه رنگ، درخشش زیبای آن را می‌توان نام برد.

نکات مهم در انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

در انتخاب رنگ کامپوزیت چه نکاتی در نظر گرفته می شوند؟

افرادی که تصمیم می‌گیرند دندان‌های خود را کامپوزیت کنند، ممکن است تحت تأثیر مشاهده لبخندهای هالیوودی بازیگران و سایر افراد مشهور قرار بگیرند. به همین دلیل، خیلی از بیمارانی که برای انجام ترمیم زیبایی مراجعه می‌کنند، به دنبال استفاده از کامپوزیت رنگ سفید صدفی هستند.
اما انتخاب این نوع کامپوزیت درست نیست و ممکن است برای اغلب افراد نتیجه خوبی نداشته باشد. به همین دلیل است که تأکید می‌شود برای رسیدن به نتیجه مطلوب از ترمیم خود به پیشنهادهای دندانپزشکتان اعتماد کنید.
برای انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان باید نکاتی را در نظر گرفت که در ادامه آنها را بیان کرده‌ایم:

 1. در نظر گرفتن رنگ پوست

  یکی از راهنمایی‌ها برای انتخاب سایه رنگ مناسب این است که رنگ پوست خود را در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر پوست گندمی یا تیره دارید توصیه می‌شود که رنگ‌های بسیار روشن و رنگ کامپوزیت سفید یخچالی را انتخاب نکنید. سعی کنید سایه رنگ‌های طبیعی و مشابه با رنگ دندان‌های خود را در نظر بگیرید.
  از سوی دیگر اگر جزء افرادی هستید که پوست روشن دارند، سایه رنگ‌های تیره کامپوزیت را انتخاب نکنید؛ زیرا تضاد رنگی بین دندان‌ها و رنگ پوستتان می‌تواند تأثیر نامطلوبی بر ظاهر دندان‌ها و لبخند شما داشته باشد.

 2. در نظر گرفتن رنگ دندان‌های مجاور

  یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب رنگ ونیر کامپوزیت، در نظر گرفتن رنگ دندان‌های مجاور است. در صورتی که می‌خواهید از این روش برای تعداد زیادی از دندان‌های خود استفاده کنید، ممکن است این موضوع اهمیت چندانی نداشته باشد؛ اما اگر قصد انجام درمان برای تعداد کمی از دندان‌های خود را دارید، بسیار مهم است که رنگ دندان‌های مجاور را نیز در نظر بگیرید. بهتر است رنگی مشابه و نزدیک به آنها انتخاب کنید.
  علت اهمیت این موضوع این است که دندان‌ها هنگام صحبت کردن و یا لبخند زدن نمایان می‌شوند؛ در صورتی که رنگ کامپوزیت‌ها تضاد زیادی با رنگ دندان‌های مجاور داشته باشد، باعث دو رنگ شدن آنها می‌شود. این موضوع نه تنها زیبایی آنها را بهبود نمی‌بخشد، بلکه باعث ایجاد ظاهر نامطلوب در آنها می‌شود.

 3. آرایش نکردن هنگام مراجعه برای انتخاب رنگ

  هنگامی که برای انتخاب رنگ کامپوزیت ونیر به کلینیک دندانپزشکی مراجعه می‌کنید، از آرایش کردن صورت، استفاده از رژ لب و همچنین پوشیدن لباس‌های رنگی اجتناب کنید.
  زیرا این موارد می‌توانند در انتخاب رنگ تأثیر بگذارند و باعث شوند که دندانپزشک نتواند رنگ مناسب را انتخاب کند.

 4. نور مناسب محیط

  نور مطب دندانپزشکی نیز می‌تواند در انتخاب رنگ نقش داشته باشد. به همین دلیل ایده‌آل‌ترین حالت این است که نور کلینیک خنثی باشد تا دندانپزشک در انتخاب رنگ دچار اشتباه نشود. بهترین نور برای انتخاب رنگ در یک مطب، نور روز است.

 5. اعتماد به نظر دندانپزشک

  گرچه سلیقه افراد در انتخاب رنگ ترمیم‌های دندانی بسیار مهم است، اما نباید نظر دندانپزشک را نادیده گرفت.
  دندانپزشکان به دلیل تجربه‌ و شناختی که از سایه رنگ‌ها و برندهای مختلف و نتایج آنها دارند، می‌توانند بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند. به همین دلیل توصیه می‌شود که به نظر دندانپزشک خود برای انجام این کار اعتماد کنید.

ارتباط برند کامپوزیت با ماندگاری درخشندگی و رنگ آن

برند کامپوزیت چه تاثیری در ماندگاری رنگ آن دارد؟

ارتباط برند و مارک کامپوزیت دندان با میزان ماندگاری درخشندگی و سفیدی آن را نمی‌توان نادیده گرفت.
نکات مراقبتی که انجام آنها بر عهده فرد هستند، در ماندگاری سفیدی و زیبایی ونیرهای دندان نقش بسیار مهمی دارند. اما در مقابل استفاده از برند مرغوب و با کیفیت نیز تأثیر بسیار مهمی در این امر دارد.
ونیرهایی که توسط شرکت‌های معتبری تولید می‌شوند، مقاومت عالی در برابر رنگ پذیری و تغییر رنگ دارند.
بنابراین دندانپزشکی را انتخاب کنید که از برندهای مرغوب برای کامپوزیت کردن دندان‌هایتان استفاده کند.

آیا جرم گیری پیش از انتخاب رنگ کامپوزیت مهم است؟

یکی از کارهای ضروری و لازمی که دندانپزشک پیش از نصب کامپوزیت‌ها باید انجام دهد، این است که سطح آنها را کاملاً تمیز کند.
به همین دلیل ایشان پس از بررسی وضعیت دهان و دندان بیمار، در صورت مشاهده جرم و پلاک بر روی دندان‌ها، اقدام به بروساژ و جرم گیری دندان می‌کند. انجام این کار باعث سفیدتر و روشن‌تر شدن دندان‌ها می‌شود.
این امر در رنگ‌های مختلف کامپوزیت دندان نیز مؤثر است. زیرا با انجام این کار رنگ دندان‌ها تا حدودی به رنگ طبیعی آنها نزدیک می‌شود و فرد می‌تواند انتخاب بهتر و مناسب‌تری داشته باشد. در نتیجه طبیعی‌ترین رنگ کامپوزیت دندان را خواهد داشت.

عکس کامپوزیت طبیعی

عکس کامپوزیت با رنگ طبیعی به زودی به روز رسانی می‌شود.

سؤالات متداول

 1. چگونه می‌توانم رنگ ونیر کامپوزیت مناسب دندان‌هایم را انتخاب کنم؟

  بهترین راه اعتماد کردن به نظر و پیشنهاد دندانپزشک است.
  اگر در انتخاب دندانپزشکتان دقت کافی داشته باشید، با خیال آسوده می‌توانید ترمیم‌های دندانی خود را به ایشان بسپارید و از به دست آمدن نتایج رضایت بخش، اطمینان کامل داشته باشید.

 2. رنگ کامپوزیت ونیر سلبریتی‌ها و افراد مشهور چیست؟

  اغلب، سایه رنگ کامپوزیت a1که جزء سفیدترین رنگ کامپوزیت دندان است برای دندان‌های افراد مشهور و سلبریتی‌ها استفاده می‌شود. رنگ بعدی که معمولاً برای آنها به کار برده می‌شود، کامپوزیت رنگ b1 بوده که سفیدی آن کمتری است.

 3. کدام رنگ کامپوزیت بهتر است؟

  کامپوزیت دندان چه رنگی خوب است؟ این سوالی است که خیلی از بیماران از دندانپزشک خود می‌پرسند. به طور کلی نمی‌توان گفت بهترین رنگ کامپوزیت دندان کدام است. هریک از طیف‌های رنگی آن می‌توانند برای افراد مختلف نتایج مختلفی ارائه دهند. به همین دلیل انتخاب بهترین رنگ برای هر فرد نیاز به مشورت با دندانپزشک دارد.

 4. آیا در نظر گرفتن سن در انتخاب رنگ کامپوزیت مهم است؟

  یکی از فاکتورهایی که در انتخاب رنگ کامپوزیت در نظر گرفته می‌شود، سن افراد است. معمولاً کامپوزیت دندان سفید یا رنگ‌های روشن‌تر برای افراد با سن پایین‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند. به افراد با سن بالا می‌شود کامپوزیت رنگ سفید طبیعی را انتخاب کنند.

 5. رنگ‌های کامپوزیت دندان بهتر است یا لمینت؟

  با وجود اینکه این دو روش برای اصلاح طرح لبخند مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما تکنولوژی‌های متفاوت و سایه رنگ‌های متفاوتی دارند. ممکن است برای یک شخص رنگ‌بندی کامپوزیت دندان جلوه بیشتری به نسبت لمینت دندان داشته باشد. اما گاهی بیمار نیاز دارد از یک ترمیم با دوام‌تر مثل لمینت استفاده کند.

 6. کامپوزیت دندان چند رنگ دارد؟

  معمولاً ۱۶ طیف رنگی کامپوزیت وجود دارند. با این حال، برخی برندها ممکن است تنوع رنگ بیشتری داشته باشند.

 7. آیا کامپوزیت دندان رنگ صدفی داریم؟

  سایه رنگ کامپوزیت دندان bw از برند شفو کامپوزیت دندان خیلی سفیدی است. افرادی که تمایل به صدفی شدن دندان‌های خود دارند، می‌توانند از این نوع کامپوزیت استفاده کنند.

 8. رنگ کامپوزیت کاریزما bxl خوب است؟

  کاتالوگ رنگ کامپوزیت کاریزما شامل رنگ‌های متنوعی است. رنگ کامپوزیت کاریزما b1، کامپوزیت کاریزما b1 و bxl از جمله پرکاربردترین رنگ‌هایی هستند که امروزه استفاده می‌شوند. البته استفاده از چنین رنگ‌هایی بسته به شرایط بیمار و با نظر دندانپزشک باید صورت بگیرد. علاوه بر این نیز، توصیه ما این است که از سفیدترین رنگ کامپوزیت کاریزما استفاده نکنید؛ چرا که طرح لبخند شما با استفاده از آن طبیعی به نظر نخواهد رسید.

 9. کامپوزیت ipsرنگ blxlبهترین گزینه برای من است؟

  رنگ‌های ips نیز همانند سایر برندها بسیار متنوع هستند. با این حال، رنگ blxl یکی از پرطرفدارترین رنگ‌های این برند است. اما نمی‌توان به طور قطع گفت استفاده از این رنگ برای همه افراد بهترین گزینه است. بسته به شرایطی که دندان‎های شما دارند، این دندانپزشک است که باید تصمیم بگیرد آیا رنگ بهتری وجود دارد یا خیر.

 10. رنگ بندی کامپوزیت اولترادنت بهتر است یا رنگ بندی کامپوزیت سولافیل؟

  توجه داشته باشید که هر دو این دو برند، جزء برندهای مشهور و پرطرفدار در حوزه دندانپزشکی هستند. به همین دلیل فرق زیادی بین سایه رنگ کامپوزیت سولافیل مشابه با اولترادنت وجود ندارد؛ در صورتی که دندانپزشک از هر کدام برایتان استفاده کند، احتمالا بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

 11. کدام رنگ کامپوزیت سارمکو، به عنوان کامپوزیت مرواریدی شناخته می‌شود؟

  رنگ کامپوزیت سارمکو sw جزء رنگ‌های خاص و خیلی سفید این برند به حساب می‌آید. البته این موضوع را هم در نظر داشته باشید که رنگ کامپوزیت سارمکو sw++ از همه رنگ‌ها و حتی از sw سفیدتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان