خونریزی بعد از کشیدن دندان عقل؛ ۴ روش بند آوردن خونریزی پس از جراحی دندان عقل

خونریزی بعد از کشیدن دندان عقل
فهرست محتوا
به این مقاله امتیاز دهید

کشیدن دندان عقل ممکن است با یک سری عوارض کوتاه مدت و بلند مدتی همراه باشد. خونریزی یکی از این موارد است.
اما آیا خونریزی بعد از کشیدن دندان عقل طبیعی است؟ اصلا تا چه مدت بعد از این درمان خونریزی داریم؟
کنترل و درمان خونریزی بعد از جراحی دندان عقل به چه صورت است؟
در ادامه با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید تا بیشتر درمورد این عارضه با شما عزیزان صحبت کنیم.

آیا خونریزی بعد از کشیدن دندان عقل طبیعی است؟

آیا خونریزی بعد از کشیدن دندان عقل خطرناک است؟

کشیدن دندان یک درمان تهاجمی به حساب می‌آید. شما هر کدام از دندان‌ها را هم که از دهان خود خارج کنید، با خونریزی مواجه خواهید شد. حتی کشیدن دندان‌های شیری نیز با خونریزی همراه است. اما اینکه آیا خونریزی پس از کشیدن دندان عقل طبیعی است یا خیر، باید یک سری نکات را در نظر بگیرید.
میزان و مدت خونریزی بعد از کشیدن دندان عقل، ممکن است متفاوت باشد. خونریزی تا مدتی بعد از انجام این جراحی طبیعی است. اما اگر این خونریزی با شدت بیشتر و یا به مدت خیلی زیادی ادامه دار باشد، دیگر طبیعی نخواهد بود. به همین دلیل هم در چنین مواقعی باید به مطب مراجعه نمایید.

تا چند ساعت بعد از کشیدن دندان عقل خونریزی داریم؟

دقت داشته باشید که خونریزی دندان عقل به طور معمول برای افراد سالم ۴ ساعت است. البته ممکن است این خونریزی در افراد مختلف متفاوت باشد. به همین دلیل هم اگر بیشتر از ۴ ساعت و تا ۲۴ ساعت طول کشید، نباید زیاد نگران این موضوع بود.
اما در افرادی که به برخی مشکلات قلبی عروقی و حتی خونی مبتلا هستند، شدت و مدت این خونریزی بیشتر خواهد بود. در این افراد به دلیل مشکلاتی که دارند، این عارضه طبیعی تلقی نمی‌شود و باید تحت نظر دندانپزشک یکسری اقدامات را انجام دهند.

روش‌های بند آوردن خونریزی بعد از کشیدن دندان عقل

 

چگونه می‌توان خونریزی بعد از کشیدن دندان عقل را بند آورد؟

روش‌های زیادی برای بند آوردن خونریزی بعد از کشیدن دندان عقل وجود دارند. ما در ادامه مهم‌ترین و بهترین روش‌های موثر را برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد:

 1. بالا نگه داشتن سر

  بالا نگه داشتن سر سبب می‌شود تا فشار خون به ناحیه دندان کشیده شده کمتر شود. این روش به دلیل بالاتر قرار گرفتن سر نسبت به قلب در کاهش خونریزی بعد از کشیدن هر دندانی بسیار موثر است.

 2. گاز استریل را روی بافت لثه خود نگه دارید.

  گاز استریلی که دندانپزشک روی ناحیه مورد نظر قرار داده است، باید تا مدت ۳ تا ۴ ساعت روی همان ناحیه باقی بماند. بهتر است فشار ملایمی روی این گاز اعمال کنید تا خونریزی را سریع‌تر بند بیاورد.

 3. استفاده از چای

  یکی دیگر از روش‌هایی که در خانه هم در دسترس بوده، استفاده از چای کیسه‌ای است. چای کیسه‌ای حاوی اسید تانیک است. اسید تانیک جزء ترکیباتی است که می‌تواند در کاهش خونریزی ناشی از کشیدن دندان، تاثیر زیادی داشته باشد. حتی در برخی از داروها نیز از این ترکیب استفاده شده است. بهتر است چای کیسه‌ای را به مدت ۳۰ دقیقه روی محل مورد نظر فشار دهید.

 4. استفاده از مواد خوراکی سرد

  خوراکی‌های سرد و به خصوص یخ، تاثیر زیادی در کاهش خونریزی بعد از کشیدن دندان عقل دارند. سرما یکی از عوامل موثر در انقباض مویرگ‌های ناحیه دندان کشیده شده به حساب می‌آید. به همین دلیل هم می‌تواند به کاهش خونریزی و تشکیل لخته کمک کند.

سوالات متداول

 1. خونریزی بعد از کشیدن دندان عقل چقدر طول می‌کشد؟

  بسته به شرایط شما خونریزی بین ۲ تا ۴ ساعت ادامه‌دار خواهد بود. البته اگر به یکی از مشکلات انعقادی مبتلا باشید، این خونریزی می‌تواند خیلی بیشتر طول بکشد. دقت داشته باشید که اگر خونریزی بافت لثه تا ۱ روز هم طول کشید، برای یک فرد سالم جای نگرانی خواهد داشت. البته نباید با همان شدت اولیه ادامه پیدا کند.

 2. بعد از کشیدن دندان عقل چه بخوریم که خونش بند بیاید؟

  مواد خوراکی سرد و برخی میوه‌ها مثل خیار می‌توانند در بند آمدن خونریزی موثر باشند. همه این مواد با انقباض رگ خونی به کنترل خونریزی کمک می‌کنند.

 3. بهترین روش قطع فوری خونریزی پس از کشیدن دندان عقل چیست؟

  بهترین روش این است که گاز استریل را روی دندان خود فشار دهید. همین فشار سبب فشرده شدن مویرگ‌ها و در نتیجه کمک به تشکیل لخته می‌شود.

 4. چند ساعت بعد از کشیدن دندان عقل گاز استریل را برداریم تا خونریزی نکند؟

  بهتر از است گاز استریل را تا قطع خونریزی بر ندارید. این مدت در افراد مختلف متفاوت است. معمولا بهتر است تا ۳ یا ۴ ساعت این گاز را برندارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *