کشیدن ریشه دندان: کشیدن ریشه دندان درد دارد؟ + نحوه انجام و عوارض

کشیدن ریشه دندان
فهرست محتوا
۵/۵ - (۴ رای)

خیلی از افراد ممکن است در مورد کشیدن ریشه دندان شبهاتی در ذهن داشته باشند. خود شما ممکن است بپرسید که آیا اصلا می‌توان ریشه باقی مانده در لثه را کشید؟
آیا اصلا کشیدن ریشه باقی مانده دندان در لثه ضروری است؟ نحوه کشیدن آن به چه صورت است؟ هزینه این نوع درمان چقدر خواهد شد؟
افراد زیادی ممکن است در مورد این نوع درمان اطلاعات کافی در اختیار نداشته باشند. ما در این مقاله قصد داریم تا مخاطبان خود را با تمام نکات مربوط به نحوه کشیدن ریشه دندان آشنا کنیم. اگر شما هم جزء افرادی هستید که برای داشتن این اطلاعات مشتاق هستید، می‌توانید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

آیا می‌توان ریشه باقی مانده در لثه را کشید؟

کشیدن ریشه باقی مانده دندان در لثه

دقت داشته باشید که کشیدن ریشه دندان معمولا پس از کشیدن دندان به صورت روتین انجام می‌شود. اما گاهی اوقات به دلیل سهل انگاری دندانپزشک و یا سایر دلایل، ممکن است ریشه دندان در لثه باقی بماند. دندانپزشکان با توجه به تجربه و اطلاعاتی که در اختیار دارند، بسته به شرایط هر بیمار، ممکن است روش متفاوتی را برای این فرآیند استفاده کنند.

آیا کشیدن ریشه باقی مانده دندان در لثه ضروری است؟

در برخی از موارد، ممکن است کشیدن ریشه دندان یک امر ضروری تلقی شود؛ در این گونه کیس‌ها با توجه به احتمال بروز برخی عوارض در دهان بیمار، دندانپزشک مجبور است تا این ریشه‌ها را از لثه خارج نماید. اما در برخی دیگر، به عنوان مثال به دلیل نیاز بیمار به حمایت از دندان مصنوعی، ممکن است دندانپزشک این ریشه‌ها را به همراه دندان خارج نکند.
علاوه بر این، به طور کلی باقی ماندن ریشه دندان در لثه برای افراد مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند؛ چرا که ریشه دندان جزئی از بدن بیمار محسوب می‌شود و سیستم ایمنی آن را به عنوان یک عامل بیگانه تلقی نمی‌کند. در مواردی که ریشه باقی مانده اندازه بزرگی نداشته و یا دچار عفونت نشده، کشیدن آن یک امر ضروری نیست.

روش‌های کشیدن ریشه دندان

ریشه دندان با استفاده از چه روش‌هایی کشیده می‌شود؟

معمولا روش کشیدن دندان زمانی که ریشه آن باقی مانده است، قابل انجام است که شامل موارد زیر هستند:

 1. جراحی

  عمل جراحی که برای کشیدن ریشه دندان انجام می‌شود، بسته به اینکه شرایط ریشه به چه صورت است، ممکن است از ساده تا پیچیده طبقه‌بندی شود.

  نحوه جراحی خارج کردن ریشه دندان

  نحوه انجام جراحی برای خارج کردن ریشه دندان به این صورت است:

  • ابتدا دندانپزشک داروی بی‌حسی را تزریق می‌کند. بعد از چند دقیقه که بی‌حسی به خوبی اثر کرد، معمولا با استفاده از ابزارهای مخصوص، برش مناسبی در محل مربوطه ایجاد می‌کند.
  • در مرحله بعد، باید با استفاده از ابزار مناسب، استخوان فک را از ریشه مربوطه جدا نماید. در خیلی از موارد دیده شده است که برای برداشتن ریشه باقی مانده، نیاز به قطعه قطعه کردن آن ریشه وجود داشته است.
  • معمولا بعد از این کار، دندانپزشک آن ریشه را با استفاده از هندپیس، به جلو و عقب حرکت می‌دهد تا کمی اتصالات خود را از دست بدهد. این شل شدن اتصالات با استفاده از یک ابزار اهرم مانند انجام می‌شود.
  • سپس با استفاده از انبر، ریشه به طور کامل از داخل لثه خارج می‌شود.
  • در صورت نیاز در نهایت محل زخم بخیه زده شده و پانسمان می‌شود.
 2. کشیدن ساده

  در این روش با توجه به اینکه ریشه دندان در دسترس است، دندانپزشک می‌تواند به راحتی و با استفاده از انبر، ریشه را از لثه خارج کند.

هزینه کشیدن ریشه دندان چقدر است؟

قیمت کشیدن ریشه دندان

معمولا هزینه کشیدن ریشه دندان با توجه به اینکه نیاز به عمل جراحی دارد، نسبت به کشیدن یک دندان معمولی از هزینه بالاتری برخوردار است. علاوه بر این، دقت داشته باشید که این عمل بسته به شرایط بیمار ممکن است پیچیدگی‌های مختلفی داشته باشد و در این هزینه تاثیرگذار باشند.
حتی گاهی دندانپزشک مجبور می‌شود یک سری اقدامات برای جلوگیری از تحلیل استخوان فک بعد از کشیدن ریشه دندان انجام دهد که روی این هزینه، اضافه می‌شوند. اگر ریشه دندان شما به گونه‌ای باشد که بتواند به راحتی و بدون نیاز به جراحی آن را خارج کرد، هزینه آن خیلی کمتر خواهد شد. برای اطلاع از تعرفه های جدید به مطلب هزینه کشیدن دندان مراجعه نمایید.

چقدر طول می‌کشد تا لثه پس از کشیدن ریشه دندان، بهبود پیدا کند؟

بسته به اینکه از چه روشی برای کشیدن ریشه استفاده کنید، پروسه بهبودی آن ممکن است نیاز به زمان متفاوتی داشته باشد.
معمولا پس از انجام جراحی، زمان بیشتری برای بهبودی نیاز خواهد بود. این زمان خود بسته به شرایط بیمار می‌تواند متغیر باشد.
در افرادی که از جراحی برای کشیدن ریشه دندان استفاده می‌کنند، باید حدود یک تا دو هفته برای بهبودی اولیه لثه خود صبر کنند. دقت داشته باشید که در این افراد، خونریزی و حتی تورم بروز پیدا می‌کند که این دو عارضه بیشتر در همان دو روز اول اتفاق می‌افتند و پس از آن از بین می‌روند.

عوارض و خطرات کشیدن ریشه دندان

آیا کشیدن دندان عوارض و خطراتی دارد؟

ممکن است پس از انجام درمان با هر یک از عوارض زیر مواجه شوید:

 1. عفونت متعاقب با باز شدن لثه، باکتری‌ها تجمع بیشتری در آن قسمت خواهند داشت و در پی آن و در صورت عدم رعایت بهداشت، بیمار با عفونت مواجه خواهد شد.
 2. خونریزی معمولا فرد تا ۲۴ ساعت و یا حتی بیشتر از آن ممکن است با خونریزی همراه باشد.
 3. بروز سوکت خشک در افرادی که با این عارضه روبه‌رو می‌شوند، درد بسیار زیادی را تجربه می‌کنند؛ چرا که استخوان فک آنها در معرض مستقیم هوا قرار می‌گیرد.

پس از کشیدن ریشه دندان چه مراقبت‌هایی انجام دهم؟

مراقبت‌های لازم پس از کشیدن ریشه دندان

یک سری بایدها و نبایدهایی توسط دندانپزشک شما به شما ارائه می‌شوند که باید حتما به آن‌ها توجه کنید. این مراقبت‌ها شامل موارد زیر هستند:

 1. بهداشت دهان و دندان دندانپزشک معمولا به بیمار خود نکات و مراقبت‌هایی را توصیه می‌کند تا بیمار بتواند با انجام آنها، بهداشت دهان خود را بیش از پیش رعایت نماید. رعایت این مراقبت‌ها برای جلوگیری از هر گونه عارضه مانند عفونت، الزامی است.
 2. پرهیز از انجام حرکات سنگین با توجه به اینکه دهان شما برای بهبودی کامل نیاز به زمان دارد، باید از انجام حرکات سنگین پرهیز کنید. نباید حرکتی انجام دهید که سبب حرکت شدید و یا با فشار سر شما شوند.
 3. پرهیز از خوردن غذاهای گرم دقت داشته باشید که عمل جراحی می‌تواند با التهاب و تورم همراه باشد. به همین دلیل باید تا چند روز، از خوردن غذاهای نسبتا داغ و گرم پرهیز کنید؛ چرا که گرمای آنها می‌تواند سبب افزایش این تورم و التهاب شود.
  بیشتر توصیه می‌شود از غذاهای سرد استفاده کنید. به خصوص در روزهای اولیه پس از جراحی، استفاده از غذاهای سرد می‌تواند از شدت این تورم، بکاهد. همچنین، دندانپزشکان توصیه می‌کنند تا زمان بهبودی کامل، به غذاهای نرم و سبک روی آورید.
 4. پرهیز از تحریک محل لثه به هیچ عنوان، لثه‌ای که در محل جراحی قرار داشته است را با کارهایی مانند لمس آن با زبان و … تحریک نکنید. این موضوع می‌تواند سبب درد و حتی خونریزی آن منطقه شود.
 5. پرهیز از کشیدن سیگار بعد از عمل جراحی و کشیدن ریشه دندان، به هیچ عنوان سیگار نکشید. سیگار و مواد شیمیایی که داخل آن وجود دارند، می‌توانند ترمیم و بهبودی را به تاخیر بیندازند. همچنین، این ترمیم ممکن است روند مناسب خود را طی نکند و با مشکلاتی مواجه شود.
 6. استفاده از آب نمک معمولا دندانپزشک به بیمار خود توصیه می‌کند تا برای کاهش احتمال بروز عفونت، بعد از یک روز از آب نمک نسبتا گرمی استفاده کند.
 7. استفاده از داروهای ضدالتهاب داروهایی که دندانپزشک شما تجویز می‌کند، می‌توانند برای کاهش التهاب و درد تاثیر بسزایی داشته باشند. البته توجه به این نکته مهم است که حتما این داروها را قبل از از بین رفتن تاثیر داروی بی‌حسی مصرف کنید. چرا که با توجه به باز شدن لثه، احتمال وجود درد شدید پس از آن وجود دارد و در صورتی که برای استفاده از این داروها دیر اقدام کنید، ممکن است تا زمان اثر دارو، ناراحتی زیادی را تجربه کنید.
 8. نگه داشتن گاز استریل با توجه به وجود خونریزی پس از این فرایند، باید تا تشکیل لخته و بند آمدن نسبی خونریزی، گاز استریل را روی لثه نگه دارید. بهتر است مقداری این گاز را روی لثه فشار دهید تا پروسه تشکیل لخته در زمان کمتری طی شود.
  این نکته را به خاطر بسپارید که خونریزی محل لثه ممکن است تا ۲۴ ساعت هم با مقدار کمتر ادامه داشته باشد.

عوارض نکشیدن ریشه دندان و باقی ماندن آن در لثه

عوارض نکشیدن ریشه دندان

در زیر به بررسی عوارض ماندن ریشه دندان در لثه و عدم درمان و جراحی آن می‌پردازیم:

 1. عفونی شدن ریشه باقی مانده

  مانند دندان‌های نهفته که در لثه یا استخوان قرار می‌گیرند، ریشه‌های باقی‌مانده در لثه نیز می‌توانند باعث عفونت شوند. این امر به ویژه اگر ریشه‌ها فقط تا حدی توسط لثه پوشیده شده باشند، صادق است.
  باکتری‌ها ریشه‌های باقی‌مانده را با ورود به آنها در اولین فرصت، مانند دندان‌ها یا لثه‌ها آلوده می‌کنند.

 2. تشکیل آبسه

  هنگامی که باکتری‌ها به ریشه‌های باقی مانده حمله می‌کنند، آبسه تشکیل می‌شود. اگر این آبسه به موقع درمان نشود، شروع به آسیب رساندن به استخوان فک می‌کند.

 3. آسیب رساندن به استخوان فک

  عفونت‌ها می‌توانند در دوره‌های کوتاه اما مکرر رخ دهند که به تدریج باعث شکستگی استخوان در ناحیه اطراف خود می‌شوند.

 4. نیاز به جراحی برای برداشتن ریشه باقی مانده

  اگر ریشه برای چندین سال در جای خود باقی مانده باشد، احتمالاً حداقل بخشی از بافت لثه روی آن رشد خواهد کرد. گاهی ممکن است تمام ریشه توسط لثه پوشیده شود.
  متأسفانه، این مورد ممکن است نیاز به برداشتن لثه یا بافت استخوانی با استفاده از جراحی داشته باشد. در این صورت هنگامی که دندانپزشک استخوان را در حین خارج کردن ریشه باقیمانده بر می‌دارد، ممکن است استخوان را با پیوند استخوان جایگزین کند.

 5. درد

  گاهی اوقات هم مشاهده شده است که وجود ریشه در لثه سبب بروز درد در افراد شود.

آیا پس از کشیدن ریشه، می‌توان کاشت ایمپلنت انجام داد؟

اینکه بتوان بعد از کشیدن ریشه دندان برای کاشت ایمپلنت اقدام کرد، به شرایط بیمار بستگی دارد. برای این کار باید حتما تحت معاینه دندانپزشک قرار بگیرید و در صورتی که دندانپزشک تایید کند که می‌توان از این روش در این ناحیه استفاده کرد، می‌توانید به سراغ چنین درمانی بروید. البته دقت داشته باشید که کاشت ایمپلنت پس از بهبودی کامل انجام خواهد شد.

سوالات متداول

 1. آیا کشیدن ریشه دندان درد دارد؟

  خیر، با توجه به تزریق داروهای بی‌حسی در عصر حاضر، هیچ دردی متوجه بیمار نخواهد بود.

 2. چگونه درد بعد از کشیدن ریشه دندان را تسکین دهم؟

  داروهای مسکنی که دندانپزشک شما برایتان تجویز می‌کند، بهترین گزینه برای تسکین درد خواهند بود.

 3. چه مدت بعد از کشیدن ریشه دندان می‌توانم ایمپلنت کنم؟

  مدت آن بستگی به پروسه کشیدن ریشه دندان دارد. اگر جراحی کرده باشید، باید مدت زمان بیشتری برای انجام ایمپلنت صبر کنید. دقت داشته باشید که در هر روش، باید تا بهبودی کامل منتظر بمانید.

 4. آیا کشیدن ریشه دندان نیاز به جراحی دارد؟

  در صورتی که نتوان با پروسه‎‌های کشیدن معمولی این کار را انجام داد، باید به سراغ جراحی رفت.

 5. چطور بفهمم ریشه دندانم نیاز به کشیدن دارد؟

  تشخیص این مورد با توجه به تصویر رادیوگرافی شما توسط دندانپزشک صورت خواهد گرفت.

 6. آیا نیاز است ریشه تمام دندان‌ها را بکشیم؟

  خیر، برخی از ریشه‌ها برای حمایت و نگه داشتن دندان مصنوعی نیاز خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان