کامپوزیت دندان خرگوشی

کامپوزیت دندان خرگوشی
فهرست محتوا
به این مقاله امتیاز دهید

مدل دندان‌های خرگوشی برای برخی افراد خوشایند و برای برخی دیگر ناخوشایند است. اغلب افرادی که این مدل دندان‌های خود را دوست ندارند، به دنبال اصلاح شکل آنها با استفاده از روش‌های موجود در دندانپزشکی هستند.
برخی از سوالات این دسته از عزیزان این است که آیا می‌توان با کامپوزیت دندان خرگوشی را اصلاح کرد؟
شرایط لازم برای کامپوزیت کردن دندان خرگوشی به چه صورت است؟
هزینه انجام این روش چقدر است؟
در این مطلب همه چیز در مورد کامپوزیت دندان خرگوشی بیان شده است. پس برای کسب اطلاعات کامل و جامع در این خصوص تا انتها این مقاله را دنبال کنید.

آیا می‌توان با کامپوزیت دندان خرگوشی را اصلاح کرد؟

روش‌های زیادی برای درمان و اصلاح دندان خرگوشی وجود دارند. استفاده از کامپوزیت، یکی از این روش‌ها است و می‌تواند گزینه خوبی برای رفع این مشکل باشد. دقت داشته باشید، اینکه آیا دندان خرگوشی بیمار با این درمان قابل اصلاح است یا خیر، بستگی به شرایط بیمار هم دارد. گاهی ممکن است نتوان برای اصلاح آن از این روش استفاده کرد و دندانپزشک ترجیح دهد به سراغ روش دیگری برود.

شرایط لازم برای کامپوزیت دندان خرگوشی

 

کامپوزیت کردن دندان خرگوشی چه شرایطی دارد؟

برای استفاده از ونیر دندان خرگوشی، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 1. توجه به رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از شرایط استفاده از درمان‎‌ کامپوزیت، رعایت بهداشت دهان و دندان مناسب است. اگر شما قبل از استفاده از این روش بهداشت دهان خوبی نداشته باشید، شاید نتوانید بعد از آن هم بهداشت دهان خود را رعایت کنید. به همین دلیل باید حتما به این مورد توجه کنید و خود را به رعایت بهداشت عادت دهید.
 2. سلامت دندان اگر دندان شما شرایط خوبی نداشته باشد، نمی‌توانید از کامپوزیت استفاده کنید. معمولا باید وضعیت مینای دندان به گونه‌ای باشد که بتوان کامپوزیت را روی آن قرار داد.
 3. میزان درجه کج بودن دندان اگر وضعیت دندان خرگوشی به گونه‌ای کج باشد که بتوان با کامپوزیت آن را اصلاح کرد، استفاده از این روش گزینه مناسبی خواهد بود. اما گاهی درجه کج بودن دندان خرگوشی به گونه‌ای است که حتما باید به سراغ روش‌های دیگری مثل ارتودنسی بروید.

کامپوزیت دندان خرگوشی چه مزایایی دارد؟

 

مزایای کامپوزیت دندان خرگوشی

کامپوزیت دندان خرگوشی معمولا به دلیل داشتن مزایای زیر، از محبوبیت زیادی برخوردار است:

 1. زمان بسیار کم برای درمان انجام کامپوزیت برای اصلاح دندان خرگوشی معمولا در یک جلسه به اتمام می‌رسد. این یعنی شما پس از آن می‌توانید با دندان‌های کامپوزیت شده خود خوردن و صحبت کردن را همانند قبل انجام دهید.
 2. به ارمغان آوردن ظاهر طبیعی کامپوزیت ویژگی‌هایی دارد که اگر به خوبی روی دندان قرار داده شود، می‌تواند یک ظاهر طبیعی برای دندان بیمار به ارمغان آورد. به گونه‌ای که مخاطب شما به سختی متوجه وجود چنین ترمیمی روی دندان خواهد شد.
 3. هزینه به صرفه دقت داشته باشید که هزینه درمان و اصلاح دندان خرگوشی با این روش، به نسبت لمینت و ارتودنسی ارزان‌تر است.
 4. عدم نیاز به تراش دندان یکی از نکات قابل توجه در مورد استفاده از کامپوزیت، عدم نیاز به تراش قسمتی از دندان است. به گونه‌ای که ساختار مینا و دندان شما دستکاری نخواهند شد.
 5. بدون درد بودن استفاده از کامپوزیت به گونه‌ای است که هیچ مشکل خاصی برای بیمار ایجاد نمی‌کند. این یعنی بیمار با نصب کامپوزیت درد و ناراحتی زیادی را تجربه نخواهد کرد.
 6. عدم تغییر رنگ تا مدت زمان طولانی کامپوزیت‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که معمولا در دراز مدت و در صورت رعایت بهداشت دهان مناسب، تغییر رنگ چندانی نمی‌کنند.
 7. ماندگاری بالا ماندگاری این نوع ترمیم با توجه به جنس آن معمولا بالا است. به گونه‌ای که فرد می‌تواند با رعایت نکات گفته شده توسط دندانپزشک، از این ترمیم تا چندین سال استفاده کند.
 8. افزایش اعتماد به نفس بیمار رضایت نداشتن بیمار از وضعیت دندان و دهان خود، ممکن است سبب کاهش اعتماد به نفس فرد شود. استفاده از کامپوزیت و درمان سریع این مشکل، می‌تواند بر بهبود اعتماد به نفس بیمار تاثیر بسزایی داشته باشد.
 9. امکان ترمیم مجدد کامپوزیت یک مزیتی که دارد این است که می‌توان در صورت آسیب دیدن، دوباره آن‌ را ترمیم کرد. این یعنی شما لزوما نیاز به تعویض آنها نخواهید داشت.

کامپوزیت دندان خرگوشی چه معایبی دارد؟

 

معایب کامپوزیت دندان خرگوشی

علی رقم داشتن مزایایی که گفته شد، این درمان ممکن است هر یک از معایب زیر را به همراه داشته باشد:

 1. درمان نکردن وضعیت دندان خرگوشی بیمار به صورت ریشه‌ای دقت داشته باشید که کج بودن دندان خرگوشی مسئله‌ای نیست که بتوان با کامپوزیت به طور اساسی آن را برطرف کرد و این روش تنها ایراد آنها را می‌پوشاند.
 2. نیاز به مراقبت زیاد استفاده از کامپوزیت دندان خرگوشی برای اصلاح این مشکل باید با تداوم رعایت بهداشت دهان همراه باشد. شما باید علاوه بر رعایت بهداشت دهان و دندان، از این نوع ترمیم در برابر ضربات مراقبت کنید؛ در غیر این صورت دچار شکستگی و ترک خوردگی خواهد شد.

قیمت کامپوزیت دندان خرگوشی چقدر است؟

هزینه کامپوزیت دندان خرگوشی بسته به اینکه دندانپزشک از چه مارکی استفاده کند و دستمزد وی چقدر باشد، ممکن است متفاوت باشد. به طور کلی می‌توان گفت هزینه حدودی ونیر کامپوزیت برای هر واحد دندانی بین ۲,۰۰۰,۰۰۰ تومان (دو میلیون تومان) تا ۲,۵۰۰,۰۰۰ تومان (دو میلیون و پانصد هزار تومان) است.
برای اطلاع از قیمت انجام این ترمیم برای دندان‌های خرگوشی خود به شما پیشنهاد می‌کنیم با کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی تماس بگیرید و مشاوره لازم را دریافت کنید.

برای کامپوزیت دندان خرگوشی، چه تعداد جلسه نیاز است؟

معمولا برای اصلاح مشکل دندان خرگوشی با استفاده از کامپوزیت، یک جلسه کافی است. به دلیل همین زمان اندک است که این درمان محبوبیت زیادی در بین خیلی از افراد دارد.

آیا کامپوزیت دندان خرگوشی برای همه افراد قابل استفاده است؟

آیا امکان استفاده از کامپوزیت برای همه دندان‌های خرگوشی وجود دارد؟

خیر، بسته به اینکه وضعیت شما چگونه باشد، ممکن است استفاده از کامپوزیت برای اصلاح دندان خرگوشی توصیه نشود. به عنوان مثال، در مواردی که کج بودن دندان خرگوشی به قدری زیاد باشد که نتوان با استفاده از کامپوزیت آن را اصلاح کرد، باید به ارتودنسی روی آورد.
در صورتی که میزان کج بودن دندان به قدری نباشد که نیاز به استفاده از براکت‌های ارتودنسی باشد، می‌توان از کامپوزیت استفاده نمود.

کامپوزیت برای اصلاح دندان خرگوشی بهتر است یا ارتودنسی؟

برای اصلاح دندان خرگوشی کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی؟

دقت داشته باشید که این موضوع بستگی به شرایط دندان و همچنین نیاز خود بیمار دارد. اگر وضعیت دندان بیمار به گونه‌ای باشد که بتوان برای اصلاح مشکل وی از کامپوزیت نیز استفاده کرد و خود فرد بر کوتاه بودن زمان درمان اصرار داشته باشد، استفاده از کامپوزیت می‌تواند با توجه به مدت زمان و تعداد جلسات کمتر، گزینه مناسبی باشد.
اما اگر وضعیت دندان‌ها به گونه‌ای باشد که نتوان با کامپوزیت آن را درمان کرد و یا اینکه بیمار بخواهد این مشکل را به صورت ریشه‌ای برطرف کند، قطعا استفاده از ارتودنسی روش ایده‌آل‌تری است.

روش‌های مراقبت از کامپوزیت دندان خرگوشی

چگونه از کامپوزیت دندان خرگوشی مراقبت کنیم؟

شما باید اصول مراقبتی زیر را پس از اعمال این درمان رعایت کنید:

 1. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان این دو مورد برای رعایت بهداشت دهان و دندان پس از اعمال کامپوزیت بسیار ضروری هستند.
 2. پرهیز از مواد خوراکی رنگی با اینکه کامپوزیت‌ها نسبت به تغییر رنگ مقاوم‎اند، اما باز هم باید در مصرف این گونه مواد غذایی، محدودیتی برای خود در نظر بگیرید. چرا که در دراز مدت تاثیر خود را می‌گذارند.
 3. پرهیز از شکستن آجیل با دندان نه تنها از شکستن آجیل، بلکه از خوردن هر نوع ماده غذایی سفت که ممکن است در اثر جویدن به کامپوزیت آسیب برسانند، باید تا حد امکان پرهیز شود. این مواد می‌توانند در صورت سهل انگاری بیمار، سبب شکستگی کامپوزیت شوند.
 4. از محافظ دندان استفاده کنید. با توجه به احتمال شکستگی کامپوزیت‌ها در اثر ضربه، می‌توانید از محافظ دندان نیز استفاده کنید. البته این مورد بیشتر برای کسانی توصیه می‌شود که در مسابقات ورزشی شرکت می‌کنند. این افراد در تمام طول عمر خود از این محافظ‌ها استفاده نمی‌کنند؛ صرفا زمانی که در مسابقه شرکت می‎کنند و احتمال ضربه وجود دارد، استفاده از این قطعه ضرورت پیدا می‌کند.

عکس کامپوزیت دندان خرگوشی

این عنوان به زودی به روز رسانی می‌شود.

فیلم کامپوزیت دندان خرگوشی

این عنوان به زودی به روز رسانی می‌شود.

سوالات متداول

 1. آیا انجام کامپوزیت خرگوشی برای بیمار دردناک است؟

  خیر، استفاده از این روش معمولا هیچ گونه درد و ناراحتی برای بیمار به همراه ندارد.

 2. به جای کامپوزیت کردن دندان‌های خرگوشی از چه روش‌های ترمیمی دیگری می‌توان استفاده کرد؟

  معمولا می‌توان به جای این روش از لمینت و ارتودنسی نیز استفاده کرد. فقط باید این موضوع را در نظر داشته باشید که این دو روش هزینه بالاتری نسبت به کامپوزیت دارند. علاوه بر این زمان مورد نیاز برای درمان این وضعیت با ارتودنسی خیلی طولانی‌تر است.

 3. آیا می‌توان کامپوزیت و ارتودنسی را با هم برای حل مشکل دندان خرگوشی استفاده کرد؟

  بله، شما می‌توانید برای درمان اصولی این مشکل از ارتودنسی و برای داشتن ظاهر بهتر، بعد از ارتودنسی از کامپوزیت استفاده کنید.

 4. آیا می‌توان مشکل دندان خرگوشی را بدون مراجعه به دندانپزشک و با درمان‌های خانگی برطرف کرد؟

  خیر، این مشکلی نیست که بتوان با روش‌های دیگری در خانه آن را درمان کرد.

 5. آیا می‌توان با کامپوزیت دندان‌ها را مدل خرگوشی کرد؟

  بله. مدل کامپوزیت خرگوشی یکی از مدل‌هایی است که با استفاده از این روش قابل انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *