کامپوزیت دندان فک پایین: چند دندان پایین را کامپوزیت کنیم؟

کامپوزیت دندان فک پایین
فهرست محتوا
به این مقاله امتیاز دهید

آیا می‌خواهید تنها دندان‌های فک پایین خود را کامپوزیت کنید؟
به نظر شما انجام این کار باعث دو رنگ شدن دندان‌ها می‌شود یا خیر؟
گاها برخی از افراد به دلایل متعددی دندان‌های فک بالای خود را ترمیم می‌کنند و بعد از مدت زمانی برای کامپوزیت دندان‌های فک پایین خود اقدام می‌کنند.
افرادی نیز هستند که دندان‌های بالایی زیبا و متناسبی دارند و برای اصلاح طرح لبخند خود به ترمیم دندان‌های پایین خود نیازمند هستند.
اگر شما نیز جزء هر یک از این افراد هستید این مطلب برای شما کارآمد و مفید خواهد بود.
در این مطلب سعی کرده‌ایم به تمام سؤالات شما درباره ونیر کامپوزیت فک پایین به طور کامل پاسخ دهیم. علاوه بر این اطلاعاتی درباره قیمت، نحوه انجام، مزایا و مراقبت‌های لازم پس از آن را بیان کرده‌ایم.
تا انتهای این مطلب با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.

کامپوزیت فک پایین چیست؟

اغلب افراد از کامپوزیت بیشتر برای اصلاح نواقص زیبایی دندان‌های فک بالا و بهبود ظاهر آنها استفاده می‌کنند.
اما در این میان افرادی هستند که هنگام صحبت کردن و یا خندیدن دندان‌های فک پایین آنها نیز در معرض دید قرار می‌گیرند. به همین دلیل ترجیح می‌دهند که برای یک دست شدن دندان‌هایشان و افزایش جذابیت و زیبایی، دندان‌های هر دو فک خود را ترمیم کنند.
در برخی موارد دیگر نیز ممکن است تنها دندان‌های فک پایین افراد دچار آسیب دیدگی شده باشند. به همین دلیل تصمیم می‌گیرند که تنها دندان‌های فک پایین خود را کامپوزیت کنند.
یکی از سؤالاتی که برای این دسته از افراد پیش می‌آید این است که آیا می‌توان تنها کامپوزیت ونیر فک پایین را انجام داد؟ پاسخ به این سؤال مثبت است.
به طور کلی این روش را می‌توان برای هر دو فک به کار برد. اما برای اطمینان از مناسب بودن استفاده از آن باید با دندانپزشک مشورت کنید.

چه تعداد از دندان‌های فک پایین را می‌توانم کامپوزیت کنم؟

تعداد واحد دندانی برای کامپوزیت فک پایین

یکی از روش‌ها برای دانستن اینکه چه تعداد از دندان‌های فک پایین خود را می‌توانید ونیر کامپوزیت کنید، این است که روبروی آینه بایستید و لبخند بزنید. تعداد دندان‌هایی که هنگام لبخند زدن نمایان می‌شوند را معمولاً می‌توان کامپوزیت کرد.
اما بهترین راه برای دانستن این امر این است که به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید تا دندانپزشک پس از معاینه و بررسی‌های لازم، بهترین راهنمایی را در این خصوص ارائه دهد.

کامپوزیت ونیر فک پایین چه کاربردهایی دارد؟

کاربرد کامپوزیت ونیر فک پایین

با استفاده از کامپوزیت ونیر فک پایین ایرادات و نواقص ظاهری مختلف را می‌توان ترمیم کرد که در ادامه آنها را بیان کرده‌ایم:

 1. شکستگی، لب پر شدگی و یا ترک خوردگی

  دندان‌های فک پایین بر اثر عوامل مختلفی مانند وارد شدن ضربه به صورت، زمین خوردن، دندان قروچه و برخی موارد دیگر ممکن است دچار آسیب‌ دیدگی‌هایی شوند. شکستگی، لب پر شدگی و یا ترک خوردگی از جمله این موارد هستند. تمام این مشکلات را می‌توان با استفاده از کامپوزیت ترمیم و برطرف کرد.

 2. بدرنگی و لکه دار بودن

  افزایش سن، مصرف سیگار، مصرف بیش از حد خوراکی‌ها و مواد غذایی رنگی، مصرف برخی داروها و سایر موارد به مرور باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند. این عوامل ظاهر بسیار نامطلوبی را به وجود می‌آورند که این مشکل را نیز می‌توان با استفاده از این روش ترمیم کرد.

 3. فاصله بین دندان‌ها

  دیاستم یا وجود فاصله بین دندان‌ها، مشکلی است که در دندان‌های فک پایین نیز مشاهده می‌شود. در صورتی که فاصله بین دندان‌ها کم و جزئی باشد، می‌توان آن را با کامپوزیت پوشاند. (توجه داشته باشید که درمان اصلی و بهترین روش برای بستن این فاصله، ارتودنسی است.)

 4. کجی و نامنظم بودن

  کجی و به هم ریختگی دندان‌های فک پایین نیز از دیگر مشکلاتی است که معمولا دلیل ژنتیکی دارد. فرد اغلب آن را از والدین خود به ارث می‌برد. این مشکل نیز در صورتی که جزئی باشد با استفاده از کامپوزیت قابل ترمیم است. (توجه داشته باشید که درمان اصلی این مشکل نیز همانند مشکل قبلی، ارتودنسی است.)

 5. کوتاه بودن دندان‌ها

  برخی افراد ممکن است بر اثر مشکلات ارثی، یک یا چند دندان فک پایین آنها کوتاه باشد. در این صورت با استفاده از کامپوزیت ونیر می‌توان اندازه آنها را اصلاح کرد.

قیمت هر واحد ونیر کامپوزیت فک پایین چقدر است؟

موارد مختلفی در تعیین قیمت هر واحد کامپوزیت ونیر فک پایین نقش دارند. از میان آنها می‌توان به دستمزد دندانپزشک، نوع و جنس موادی که به کار برده می‌شود و تعداد واحدهای دندانی مورد نیاز اشاره کرد.
در صورتی که می‌خواهید از قیمت کامپوزیت دندان مطلع شوید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که با کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی تماس بگیرید. با تنظیم یک جلسه ویزیت رایگان، می‌توانید مشاوره کاملی در این خصوص داشته باشید. با این کار نه تنها از هزینه انجام این ترمیم مطلع می‌شوید، بلکه هر سؤالی که در این باره داشته باشید را از ایشان خواهید پرسید.

مزایای کامپوزیت ونیر فک پایین

 

کامپوزیت ونیر فک پایین چه مزایایی دارد؟

با اصلاح مشکلات دندان‌های فک پایین با کامپوزیت، مشکلات ظاهری آنها برطرف شده و مزایای زیر را برای فرد به همراه خواهد داشت:

 1. طرح لبخند فرد با ترمیم ظاهر دندان‌های فک پایین اصلاح می‌شود.
 2. برطرف کردن مشکلات ظاهری فک پایین، باعث می‌شود که اعتماد به نفس فرد افزایش یابد. با این روش فرد می‌تواند با اعتماد به نفس بیشتر لبخند بزند، صحبت کند و نگران نمایان شدن دندان‌های خود نباشد.
 3. گاهی ممکن است دندان‌های فک پایین با فک بالا از نظر رنگ مشابه نباشند و زرد و لکه دارد باشند. یکدست نبودن رنگ دندان‌ها ظاهر بسیار نامطلوبی را به وجود می‌آورد. بنابراین با استفاده از این درمان زیبایی می‌توان رنگ آنها را ترمیم و یکدست کرد.
 4. اصلاح اندازه دندان‌ها به متناسب شدن اندازه آنها با سایر دندان‌ها کمک می‌کند.

کامپوزیت فک پایین چقدر دوام دارد؟

دوام کامپوزیت ونیر فک پایین

به طور معمول عمر کامپوزیت دندان بین ۵ تا ۷ سال است. اما برخی موارد در افزایش و یا کاهش این مدت زمان نقش دارند. از میان آنها می‌توان به برند مورد استفاده، مهارت دندانپزشک در انجام کار و همچنین مراقبت‌هایی که فرد انجام می‌دهد، اشاره کرد.

نحوه انجام کامپوزیت فک پایین چگونه است؟

مراحل انجام ونیر کامپوزیت فک پایین

پس از مراجعه به کلینیک دندانپزشکی، دندانپزشک وضعیت دهان و دندان فرد را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهد. در صورت مناسب بودن شرایط او برای شروع درمان، مرحله انتخاب رنگ بر اساس سلیقه بیمار و راهنمایی‌های دندانپزشک انجام می‌شود. سپس سایر مراحل که در ادامه به طور مختصر آنها را شرح داده‌ایم، انجام می‌شوند:

 1. سطح دندان‌ها باید کاملاً تمیز و عاری از هرگونه پوسیدگی، جرم، پلاک یا ذرات مواد غذایی باشد. به همین دلیل دندانپزشک در صورت نیاز ابتدا بروساژ یا جرم گیری را انجام می‌دهد تا سطح دندان‌ها کاملاً تمیز شود.
 2. ممکن است نیاز باشد قسمتی از مینای دندان تراش داده شود. این کار معمولا برای باند بهتر کامپوزیت به مینا و همچنین اصلاح ظاهر دندان صورت می‌گیرد.
 3. سپس برای اینکه سطح دندان‌ها مقداری متخلخل شود، آنها را با استفاده از ژل اسیدی شستشو می‌دهند.
 4. برای به وجود آمدن پیوند محکم بین مواد و دندان‌ها، باید سطح آنها کاملاً خشک و عاری از رطوبت باشد. به همین منظور دندانپزشک سطح آنها را کاملاً خشک می‌کند.
 5. در این مرحله چسب کامپوزیت بر روی دندان‌ها قرار داده می‌شود و دندانپزشک برای فعال کردن کاتالیست‌های آن، نور دستگاه لایت کیور را بر روی آن می‌تاباند.
 6. مواد کامپوزیت بر روی سطح دندان‌ها قرار داده شده و با استفاده از ابزار دندانپزشکی مخصوص آنها را متناسب با فرم دندان‌های فرد، شکل داده و تنظیم می‌شوند.
 7. پس از اطمینان از مناسب بودن مقدار و فرم مواد، نور دستگاه لایت کیور بر روی آنها تابانده می‌شود تا در جای خود محکم شوند.
 8. برای صاف و صیقلی کردن سطح دندان و همچنین اصلاح لبه‌های آن، با استفاده از سنباده‌های مخصوص سطح آن پالیش داده می‌شود
 9. مرحله آخر شامل گاز زدن کاغذ کربنی است تا نحوه قرار گرفتن دندان‌های فک بالا و پایین پس از کامپوزیت کردن مورد بررسی قرار بگیرد. در صورت مشاهده هرگونه ایرادی، فوراً برطرف شود.

نحوه مراقبت از کامپوزیت ونیر فک پایین

برای مراقبت از کامپوزیت خود این موارد را انجام دهید

فرد با انجام مراقبت‌های پس از کامپوزیت نه تنها به افزایش ماندگاری بیشتر زیبایی آنها کمک می‌کند، بلکه در هزینه‌های خود نیز صرفه جویی خواهد کرد. همچنین از ابتلا به عوارضی که ممکن است در اثر عدم رعایت نکات مراقبتی به آنها دچار شود نیز پیشگیری می‌کند.
در ادامه این نکات را بیان کرده‌ایم:

 1. دو بار در روز مسواک بزنید.
 2. هر روز نخ دندان بکشید.
 3. دهان خود را هر روز با استفاده از دهانشویه شستشو دهید.
 4. از مسواک، خمیر دندان و دهانشویه مناسب استفاده کنید. (برای داشتن انتخاب مناسب با دندانپزشک خود در این خصوص مشورت نمایید.)
 5. استعمال سیگار و سایر دخانیات را ترک کنید تا دچار عوارضی که سلامت دندان‌ها و لثه‌ها را به خطر می‌اندازند و در نهایت به کامپوزیت‌ها آسیب می‌رسانند، نشوید.
 6. مصرف نوشیدنی‌ها، خوراکی‌ها و مواد غذایی رنگی را که نه تنها بر رنگ دندان‌ها تأثیر می‌گذارند، بلکه ونیرها را نیز زرد و لکه دار می‌کنند، به حداقل برسانید. بهتر است پس از هر بار میل کردن موارد ذکر شده، دندان‌های خود را مسواک بزنید. در صورت عدم دسترسی به مسواک، دهان خود را با آب شستشو دهید.
 7. مصرف خوراکی‌ها، مواد غذایی و نوشیدنی‌های رنگی را نیز به حداقل برسانید. زیرا قند و اسید با تأثیر گذاشتن بر سلامت دندان‌ها و ایجاد خطر پوسیدگی، می‌توانند سلامت کامپوزیت‌های نصب شده بر روی آنها را نیز به خطر بیندازند.
 8. دندان قروچه یکی از مشکلاتی است که بر اثر اضطراب و استرس به وجود می‌آید. افرادی که به آن دچار می‌شوند، هنگام خواب به طور ناخودآگاه دندان‌های خود را بر روی یکدیگر فشار دهند. این فشارها به کامپوزیت‌ها آسیب وارد می‌کنند. به همین دلیل توصیه می‌شود که در صورت ابتلا به این مشکل با دندانپزشک خود مشورت کرده و نایت گارد مناسب دندان‌های خود را تهیه کنید.
 9. گاز زدن مواد غذایی سفت مانند هویج، شکستن تخمه و پوست سایر مغزها از مواردی هستند که باعث شکستن، لب پر شدن یا ترک خوردن آنها می‌شوند. همچنین باز کردن درب اشیا با دندان با وارد کردن فشار زیاد به کامپوزیت‌ها آسیب به آنهاخواهد شد.
 10. مراجعه به دندانپزشک و انجام چکاپ‌های ۶ ماهه بسیار مهم است. با انجام این کار در صورت وجود هرگونه مشکل، دندانپزشک فوراً اقدام به برطرف کردن آن می‌کند و از بروز عوارض بعدی و آسیب دیدن کامپوزیت‌ها پیشگیری می‌کند.

آیا با کامپوزیت کردن دندان‌های فک پایین، دندان‌ها دو رنگ می‌شوند؟

افراد بسیاری هستند که پس از کامپوزیت کردن دندان‌های فک بالای خود تصمیم می‌گیرند که این اقدام را برای فک پایین خود انجام دهند. یکی از نگرانی‌های این افراد در مورد دو رنگ شدن دندان‌های بالا و پایین است. با راهنمایی‌هایی که در ادامه بیان کرده‌ایم، می‌توانید از بروز این مشکل پیشگیری کنید:

 1. در صورتی که قبلاً دندان‌های فک بالای خود را کامپوزیت کرده‌اید، مجدداً به دندانپزشک قبلی خود مراجعه کنید. ایشان با استفاده از برند و رنگی که قبلاً از آن استفاده کرده‌اید، دندان‌های فک پایین را نیز ترمیم می‌کند تا رنگ دندان‌ها کاملاً یکدست شود.
 2. در صورتی که تنها می‌خواهید دندان‌های فک پایین خود را ترمیم کنید، بهتر است برای انتخاب رنگ به دندانپزشک خود اعتماد کنید. زیرا ایشان بر اساس تجربه‌ای که دارد، می‌تواند بهترین و مشابه‌ترین رنگ به رنگ دندان‌های فک بالا را به کار ببرد.

فیلم کامپوزیت دندان فک پایین

این عنوان به زودی به روز رسانی می‌شود.

عکس کامپوزیت فک پایین

این عنوان به زودی به روز رسانی می‌شود.

سؤالات متداول

 1. آیا می‌توان تنها یک یا دو دندان فک پایین را کامپوزیت کرد؟

  بله. گاهی ممکن است تنها یک یا دو دندان فک پایین آسیب دیده و نیاز به ترمیم داشته باشند که در این صورت می‌توان این اقدام را انجام داد.

 2. آیا می‌توان دندان‌های فک پایین را به تنهایی کامپوزیت کرد؟

  بله. امکان کامپوزیت دندان‌های پایین به تنهایی وجود دارد.

 3. آیا مدتی پس از کامپوزیت دندان بالا می‌توانم کامپوزیت دندان پایین را نیز انجام دهم؟

  بله. برخی افراد ممکن است مدتی پس از کامپوزیت کردن دندان‌های فک بالایشان، تصمیم بگیرند که این درمان زیبایی را برای دندان‌های فک پایین خود انجام دهند که این امر امکان پذیر است.

 4. آیا کامپوزیت فک پایین کودکان ممکن است؟

  معمولا این درمان زیبایی برای افراد بالای ۱۸ سال توصیه می‌شود؛ اما در شرایطی که دندانپزشک ضرورت ببیند، برای کودکان هم می‌توان از این روش درمانی زیبایی استفاده کرد.

 5. آیا امکان درمان جلو بودن فک پایین با کامپوزیت وجود دارد؟

  امکان کامپوزیت فک پایین جلو آمده وجود ندارد. در صورتی که فرد به این مشکل دچار شده باشد، حتما باید با درمانی مثل ارتودنسی این مشکل را برطرف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *