تفاوت لمینت دندان و روکش دندان | انتخاب مناسب کدام است؟

تفاوت لمینت دندان و روکش دندان
فهرست محتوا
به این مقاله امتیاز دهید

در مسیر رسیدن به دندان‌های زیبا، گزینه‌های متعددی وجود دارد. لمینت دندان و روکش دندان دو گزینه‌ پرطرفدار در دنیای زیبایی دندان‌ها هستند، اما در جنبه‌های مختلف تفاوت‌هایی باهم دارند.
در این مقاله، به بررسی دقیق تفاوت‌ها و شباهت‌های بین لمینت دندان و روکش دندان پرداخته شده است. اگر شما هم مانند بسیاری از افراد در دو راهی قرار گرفته‌اید و نمی‌دانید کدام گزینه برای شما مناسب است، تا انتهای این مطلب با دکتر فاطمه لبافی همراه شوید تا به شما کمک کند تصمیم درستی بگیرید.

آشنایی با روکش دندان

روکش دندان چیست؟

در برخی مواردی که دیواره دندان شکسته باشد و میزان پوسیدگی و آسیب آن بسیار بالا باشد، برای ترمیم و بازسازی دندان‌ها از روکش دندان استفاده می‌شود.
دندان‌هایی که نیاز به روکش دارند معمولا از لحاظ نیاز یا عدم نیاز به عصب کشی نیز مورد بررسی قرار می‌گیرند. در صورت نیاز، در ابتدا عصب کشی برای آنها انجام شده و سپس روکش برای آنها استفاده می‌شود.
در هنگامی که پوسیدگی دندان به نزدیک لثه رسیده باشد، با جراحی لثه مقدار کافی از تاج دندان برای قرار دادن روکش در دسترس قرار می‌گیرد.
در ادامه دندانپزشک با تراش و فرم دهی دندان‌ها، قالبی تهیه می‌کند که با نظر بیمار و انتخاب رنگ مورد نظر، قالب تهیه شده به لابراتوار فرستاده می‌شود.
پس از آن روکش توسط دندانپزشک بر روی دندان‌ بیمار قرار می‌گیرد.

آشنایی با لمینت دندان

لمینت سرامیکی دندان چیست؟

لمینت از پوسته بسیار نازک و به کمک مواد همرنگ دندان ساخته شده است.
لمینت سرامیکی می‌تواند رنگ، شکل و اندازه دندان‌ها را تغییر داده و لبخندی بسیار زیبا برای شما به ارمغان بیاورد.
برای نصب آن بعد از معاینه اولیه دندانپزشک، مقدار کمی از مینای دندان تراشیده می‌شود و پس از آن با کمک خمیر مخصوصی از دندان‌ها قالب تهیه می‌شود.
قالب تهیه شده به لابراتوار ارسال می‌گردد تا لمینت شما به کمک تکنولوژی مخصوصی ساخته شود. در نهایت نیز دندانپزشک لمینت را روی دندان‌ قرار می‌دهد و در صورت نیاز، به اصلاح قسمتی از آن می‌پردازد.

روکش دندان بهتر است یا لمینت سرامیکی؟

بین روکش دندان و لمینت دندان، کدام بهتر است؟

در صورتی که دندان شما نیاز به عصب کشی و ترمیم دارد، بعد از تراش، تاج دندان به نسبت حالت طبیعی ضعیف‌تر خواهد شد. در این صورت باید از روکش دندان استفاده شود که علاوه بر زیبایی، استحکام خوبی هم دارد.
اما اگر ساختار دندان تا حدودی سلامت خود را حفظ کرده است و تنها نیاز به زیبا سازی آن وجود دارد، لمینت سرامیکی گزینه بسیار مناسبی خواهد بود.
برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید و از جلسه مشاوره رایگان با دکتر فاطمه لبافی بهره‌مند گردید.

تفاوت‌های روکش و لمینت دندان

با تفاوت های لمینت و روکش دندان آشنا شوید

هر دوی این روش‌ها به منظور ترمیم و بازسازی دندان‌ها کاربرد دارند، اما دارای تفاوت‌هایی هستند. در ادامه به شرح تفاوت روکش و لمینت سرامیکی دندان می‌پردازیم:

 1. نوع پوشش دهی

  لمینت به صورت لایه‌ای نازک روی سطح دندان را می‌پوشاند، در حالی که روکش دور تا دور دندان را احاطه می‌کند. در واقع لمینت فقط سطح جلویی دندان را می‌پوشاند.

 2. ضخامت

  لمینت سرامیکی دارای ضخامتی در حدود ۱ میلیمتر است، در حالی که روکش دندان ضخامتی در حدود ۲ میلیمتر یا بیشتر دارد.

 3. جنس

  روکش دندان از جنس‌های مختلفی مانند تمام سرامیکی، آلیاژهای طلا، آلیاژ بر پایه فلزی و غیره است. اما لمینت سرامیکی به دلیل اینکه باید زیبایی دندان‌های طبیعی را داشته باشد، از سرامیک ساخته می‌شود.

 4. میزان آماده سازی دندان‌ها

  میزان این تراش برای نصب لمینت به نسبت روکش بسیار کمتر است. زیرا برای نصب لمینت تنها سطح رویی دندان تراش می‌خورد. در حالی که برای روکش نیاز به فضای بیشتر و تراش دور تا دور دندان است.

 5. قیمت

  هزینه هر واحد لمینت سرامیکی به نسبت روکش دندان بیشتر است.

جدول مقایسه  روکش و لمینت سرامیکی دندان

مقایسه بین این دو روش را در جدول زیر مشاهده نمایید:

لمینت سرامیکی روکش دندان
نیاز به تراش کمتر نیاز به تراش بیشتر
تراش در سطح رویی دندان تراش دور تا دور دندان
هزینه بیشتر هزینه کمتر
دارای ضخامت کمتر دارای ضخامت بیشتر
شباهت بیشتر با دندان‌های طبیعی شباهت متناسب با دندان‌های طبیعی
نیاز به ترمیم یا تعویض در مدت زمان طولانی‌تر نیاز به ترمیم در مدت زمان کوتاه‌تر

لمینت سرامیکی گران‌تر است یا روکش دندان؟

هزینه هر یک از این درمان‌ها در دندانپزشکی تحت تأثیر موارد مختلفی قرار می‌گیرد. تعداد دندان‌های تحت درمان، نوع و برند روکش و لمینت سرامیکی و تعداد جلسات درمان همگی از موارد تأثیر گذار در این هزینه هستند.
با این وجود لمینت سرامیکی گران قیمت‌تر از روکش دندان است.
به شما پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع از قیمت دقیق هریک از این روش‌ها با کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی تماس بگیرید. یک جلسه مشاوره و معاینه رایگان برایتان رزرو خواهد شد. طی این جلسه وضعیت دندان‌هایتان معاینه شده و نوع درمان مناسب بر حسب شرایطتان تعیین خواهد شد. در نهایت قیمت دقیق به اطلاعتان رسانده می‌شود.

مزایا و معایب روکش و لمینت سرامیکی

برای بررسی دقیق‌تر به طور مجزا به بیان مزایا و معایب هر یک از این روش‌ها پرداخته‌ایم:

مزایای لمینت سرامیکی

لمینت دندان چه مزایایی دارد؟

 1. ماندگاری بالا
 2. استحکام بالا
 3. مقاومت بالا در برابر تغییر رنگ
 4. شباهت زیاد به دندان‌های طبیعی

معایب لمینت سرامیکی

 1. دارای هزینه به نسبت بالا
 2. برگشت ناپذیر بودن درمان
 3. نیاز به آماده سازی دندان

مزایای روکش دندان

روکش دندان چه مزایایی دارد؟

 1. پوشاندن بخش زیادی از دندان آسیب دیده
 2. دارای قیمت متناسب‌تر به نسبت روش‌های مشابه
 3. متناسب با ظاهر دندان‌های طبیعی
 4. محافظت از دندان در برابر آسیب دیدگی‌هایی مانند پوسیدگی

معایب روکش دندان

 1.  نیاز به آماده سازی بیشتر
 2. قابل مشاهده بودن روکش‌های فلزی

لمینت سرامیکی یا روکش، کدام را برای زیبایی دندان انتخاب کنم؟

هر دوی این روش‌ها می‌توانند برای اصلاح طرح لبخند مورد استفاده قرار بگیرند. در واقع هر دو مانند هم از درمان‌های گران قیمت دندانپزشکی محسوب می‌شوند.
زمانی که هدف شما زیباتر شدن دندان‌ها و اصلاح مواردی از جمله بدرنگی، بد فرمی، بد شکلی، لب پر شدگی و یا ترک خوردگی دندان‌های جلو است، لمینت سرامیکی بهترین انتخاب خواهد بود.
از روکش دندان بیشتر در مواردی استفاده می‌شود که بخش زیادی از دندان دچار پوسیدگی و شکستگی شده و نیاز به عصب کشی داشته باشد.

پاسخ به سوالات پرتکرار شما

 1. در چه مواقعی دندان نیاز به روکش دارد؟

  برای تغییر رنگ دندان، ترمیم شکستگی و پوسیدگی دندان، روکش دندان می‌تواند کاربرد داشته باشد. در برخی مواقع بیمار به عصب کشی نیاز دارد که برای حفاظت از تاج باقی مانده، دندانپزشک از روکش استفاده می‌کند. برای افرادی که بریچ دندان دارند، استفاده از روکش می‌تواند به محکم نگه داشتن آن کمک کند.

 2. درمان روکش دندان چقدر زمان می‌برد؟

  برای نصب روکش دندان حداقل دو جلسه مورد نیاز است. در جلسه اول دندانپزشک با آماده سازی دندان و برای قرار گرفتن روکش، مقداری از ترمیم دندان را تراشیده و از دندان‌ها قالبی تهیه می‌کند. پس از آن قالب را برای لابراتوار می‌فرستد تا روکش دندان ساخته شود. در جلسه بعدی روکش توسط دندانپزشک روی دندان قرار می‌گیرد که بین این دو جلسه معمولا ۱ الی ۲ هفته زمان لازم است.

 3. آماده سازی دندان برای روکش دندان درد دارد؟

  به طور معمول برای روکش کردن دندان، دندانپزشک بخشی از ترمیم دندان را می‌تراشد. به همین دلیل، آماده سازی دندان برای روکش دردی به همراه نخواهد داشت. در خیلی از مواقع نیز، دندان از قبل عصب کشی شده و بیمار دردی احساس نخواهد کرد.

 4. آیا به طور معمول روکش دندان قابل تشخیص است؟

  برای داشتن ظاهری طبیعی، در بیشتر مواقع روکش دندان از نظر رنگ و شکل مطابق با دندان‌های طبیعی ساخته می‌شود.

 5. لمینت برای بر طرف کردن چه مشکلاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

  به طور کلی برای اصلاح طرح لبخند، زیبا ساختن دندان‌ها، بر طرف کردن برخی نامرتبی‌های دندان، بستن فاصله بین دندان‌ها و تغییر رنگ آنها، لمینت دندان کاربرد دارد.

 6. آیا لمینت به مرور زمان دچار تغییر رنگ می‌شود؟

  لمینت به مرور زمان دچار تغییر رنگ می‌شود. اما در صورت استفاده از مواد مرغوب، تغییر رنگ لمینت بسیار سخت اتفاق می‌افتد. با رعایت نکات و مراقبت‌های لازم می‌توان از تغییر رنگ لمینت دندان پیشگیری نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *