میزان تراش دندان برای لمینت: آیا برای همه یکسان است؟ + فیلم

میزان تراش دندان برای لمینت
فهرست محتوا
۵/۵ - (۱ رای)

دندان‌های سفید و درخشان نقش مهمی در داشتن لبخند جذاب و زیبا دارند. برای رسیدن به این لبخند ایده‌آل با استفاده از لمینت، اغلب نیاز به تراش دندان داریم.
اما چگونه می‌توان مطمئن شد که تراش دندان به میزان مناسبی انجام می‌شود و علاوه بر زیبایی، سلامت دندان‌ها حفظ می‌شود؟
در این مقاله از دکتر فاطمه لبافی به بررسی میزان تراش دندان برای لمینت پرداخته شده است و همچنین تأثیری که تعیین میزان صحیح تراش دندان بر نتایج ترمیم و سلامت دندان‌ها دارد، مورد بررسی قرار گرفته است.
چنانچه مسئله تراشیدن دندان‌ها ‎پیش از نصب لمینت، باعث نگرانی‌تان بابت سلامت دندان‌هایتان و یا آسیب دیدن آنها شده است، حتما اطلاعات ارائه شده در این مطلب را بخوانید.

آیا برای نصب لمینت سرامیکی نیاز به تراش مینای دندان است؟

ضرورت تراش مینای دندان برای نصب لیمنت سرامیکی

در روش ونیر پرسلن لازم است که پیوند محکمی بین مینای دندان و لمینت برقرار شود، بنابراین میزان تراش جزئی روی دندان‌ها نیاز است.
مزیت این تراش این است که دندان‌های شما، یکدست و آماده برای قرار دادن لمینت خواهند شد.
به طبع استفاده از لمینت‌های ضخیم‌تر، نیاز به تراش بیشتری از دندان دارد. لازم به ذکر است که این نوع لمینت‌ها به نسبت انواع نازک‌تر خود، بیشتر قادر به پوشاندن لکه‌های شدید رنگی و رفع نواقص ظاهری دندان‌ها هستند. همچنین ماندگاری و دوام بسیار بالاتری نیز خواهند داشت.

آیا میزان تراش مینای دندان در نصب لمینت برای تمام افراد یکسان است؟

آیا میزان تراش مینای دندان در نصب لمینت برای تمام افراد یکسان است؟

خیر، این اقدام برای تمام افراد به یک میزان و به یک شکل انجام نمی‌شود.
این موضوع بستگی به شرایط دندانی هر فرد داشته که دندانپزشک با بررسی‌های دقیق این میزان را تعیین خواهد کرد. به عنوان مثال، در صورتی دندان فرد پوسیده بوده و نیاز به ترمیم داشته باشد، نیاز است تراش بیشتری روی دندان صورت بگیرد.
همچنین، در صورتی که دندان فرد شکستگی داشته باشد، ابتدا دندانپزشک قسمتی از آن را تراشیده و سپس ترمیم می‌کند. در نهایت نیز لمینت روی آن قرار می‌گیرد.

برای نصب لمینت چه میزان از دندان تراشیده می‌شود؟

موارد مختلفی در میزان تراش دندان برای لمینت تأثیر دارند. با این وجود باید بیان کرد که تا حد امکان کمترین تراش روی دندان زده خواهد شد و این روند تا جایی ادامه پیدا خواهد کرد که به دندان آسیبی وارد نشود. در سیستم‌های جدید لمینت سرامیکی، میزان تراش دندان برای لمینت حدود ۰.۵ تا ۰.۸. میلیمتر است
در عنوان بعدی به طور دقیق‌تر به شرح موارد مهم در میزان این تراش خواهیم پرداخت.

موارد مؤثر بر میزان تراش دندان برای لمینت کدام‌اند؟

چه مواردی در میزان تراش دندان برای لمینت تاثیر دارند؟

عوامل مؤثر بر میزان تراش دندان عبارت‌اند از:

 1. برند لمینت

  لمینت سرامیکی برندهای متنوعی دارد که ضخامت آنها با هم تفاوت‌هایی دارد؛ بنابراین با توجه به نوع و برند آن، میزان تراش دندان تعیین می‌گردد.

 2. شدت بدرنگی و نواقص ظاهری دندان‌ها

  هرچه فرد دارای دندان‌های بدرنگ‌تر و با شدت بیشتری باشد، برای رفع آن دندانپزشک باید لایه‌های ضخیم‌تری از لمینت استفاده نماید و در نتیجه میزان تراش دندان بیشتر خواهد بود.

 3. وجود پوسیدگی‌های دندان

  از دیگر اقدامات مهمی که قبل از شروع این درمان مورد بررسی قرار می‌گیرد، وجود و یا عدم وجود پوسیدگی دندان‌ها است. اگر این عارضه وجود داشته باشد، در ابتدا برای درمان آن اقدام می‌شود و لازم است بخشی از پوسیدگی تراشیده شود.

 4. میزان نامرتبی دندان‌ها

  یکی از کاربردهای لمینت سرامیکی، بهبود دندان‌هایی است که به میزان جزئی نامرتب هستند. به طبع، در صورت بیشتر بودن این نامرتبی به میزان تراش بیشتری نیاز خواهد داشت. لازم به ذکر است که اگر شدت نامنظمی دندان‌ها بسیار زیاد باشد و یا موقعیت فکین مناسب نباشد، بهترین راهکار درمانی ارتودنسی است.

 5. شکستگی دندان

  در صورتی که قسمتی از دندان لب‌پر شده باشد، نیاز است در ابتدا قسمتی از آن تراشیده و ترمیم صورت گیرد. در واقع دندانپزشک با استفاده از مواد ترمیمی، فرم یک دندان طبیعی را ایجاد کرده و سپس برای قرار دادن لمینت اقدام می‌کند.

نحوه تراش دندان برای لمینت چگونه است؟

نحوه تراش دندان برای لمینت

در مرحله اول دندانپزشک وضعیت کلی دهان و دندان را مورد بررسی قرار می‌دهد. اگر فرد دارای پوسیدگی‌های دندان و بیماری‌های لثه باشد، باید در ابتدا برای درمان آنها اقدام گردد.
همچنین برخی از افراد که دارای کامپوزیت هستند، در صورت نیاز دندانپزشک به طور کامل کامپوزیت آنها را تراش می‌دهد. همچنین اگر نیاز به بی‌حسی دندان باشد، این کار انجام می‌شود.
در ادامه با توجه به مواردی مانند ضخامت لمینت، برند آن و برخی موارد آن میزان تراش دندان مشخص می‌شود. این تراش با استفاده فرزهای مخصوص به گونه‌ای انجام می‌شود که آسیبی به دندان‌ها وارد نشود. در کل تراش دندان دردی برای بیمار حین این پروسه ایجاد نخواهد کرد.

آیا تمام برندهای لمینت برای نصب به تراش دندان نیاز دارند؟

به طور کلی انجام این روند درمان به میزانی از تراش دندان برای برقراری پیوند بین لمینت و دندان نیاز دارد. اما همان‌طور که پیش‌تر بیان کردیم، برند لمینت سرامیکی یکی از عوامل مؤثر بر این میزان تراش است.
امروزه از سیستم‌های پیشرفته‌تر و جدیدتری استفاده می‌شود که تا حد زیادی میزان این تراش را کاهش داده‌اند.

نصب لمینت سرامیکی بدون تراش! آیا ممکن است؟

نصب لمینت سرامیکی بدون تراش

معمولاً اکثر افرادی که تحت این درمان قرار می‌گیرند، به تراش دندان نیاز دارند. با این حال برندهای جدید لمینت از جمله لومینیرز به دلیل نازک بودن، میزان این تراش را کاهش داده‌اند.
اگر افراد دارای دندان‌های کوچک، با شکاف بسیار جزئی و حداقل تغییر رنگ باشند، این میزان تا حدی کاهش پیدا می‌کند که انگار هیچ تغییری در ساختار دندان رخ نداده است.

آیا تراش دندان برای نصب لمینت سرامیکی می‌تواند با عوارضی همراه باشد؟

آماده سازی دندان و تراش جزئی، یکی از مراحل لمینت است. بنابراین این اقدام به نوبه خود هیچ عوارضی ندارد.
عوارض ناشی از این مرحله زمانی رخ می‌دهد که شما درمان خود را به دست دندانپزشک غیر مجرب بسپارید. در این صورت ممکن است میزان تراش نامناسبی روی دندان‌هایتان زده شود که شما را با حساسیت و درد بیشتری در زمان غذا خوردن روبه‌رو خواهد کرد.

سؤالات متداول

 1. آیا تراشیدن دندان برای نصب لمینت سرامیکی درد دارد؟

  خیر این کار هیچ دردی ندارد. با این حال دندانپزشک برای برخی از افراد به دلیل داشتن حساسیت‌های بیشتر، از بی‌حسی موضعی در حین درمان استفاده خواهد کرد.

 2. چه زمانی نیاز به تراش بیشتری از مینای دندان برای لمینت خواهد بود؟

  با وجود اینکه میزان تراش دندان برای نصب لمینت سرامیکی در اکثر موارد بسیار جزئی است، اما دلایلی از جمله میزان نامرتبی دندان‌ها و شدت لکه‌های رنگی روی دندان می‌تواند سبب افزایش میزان تراش شوند.

 3. عوارض تراش نامناسب دندان برای لمینت کدام‌اند؟

  در صورت تراش دندان به صورت غیر اصولی، ممکن است عوارض زیر بروز پیدا کنند:

  • ممکن است حساسیت بیشتری را تجربه کنید.
  • احتمال شکستگی دندان در آینده وجود خواهد داشت.
  • در صورت برداشته شدن مینا، احتمال پوسیدگی دندان نیز افزایش پیدا می‌کند.
 4. آیا نیاز است برای تراش دندان، از بیهوشی استفاده شود؟

  خیر، بیهوشی حتی در سایر درمان‌های دندانپزشکی نیز برای یک فرد بالغ به ندرت استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان