۳ روش رایج کاشت ایمپلنت دندان: کدام روش مناسب است؟

3 روش رایج کاشت ایمپلنت دندان
فهرست محتوا
به این مقاله امتیاز دهید

ایمپلنت دندان که به عنوان بهترین روش برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته شناخته شده است، دارای روش‌های مختلفی می‌باشد. انتخاب و استفاده از هریک از این روش‌ها نیاز به معاینه توسط ایمپلنتولوژیست و تشخیص ایشان دارد.
آیا روش‌های ایمپلنت دندان را می‌شناسید؟ با نحوه انجام آنها آشنایی دارید؟
در این مطلب مختصر و مفید اطلاعات لازم در این باره را بیان کرده‌ایم. پس تا انتهای آن با ما همراه باشید.

آیا روش ایمپلنت دندان برای من مناسب است؟

به طور کلی از بین روش‌های جایگزینی دندان از دست رفته، ایمپلنت دندان بهترین روش در نظر گرفته می‌شود و به همین دلیل می‌تواند برای بسیاری از افراد گزینه مناسبی باشد. برای اطمینان از این موضوع بهتر است تا جلسه مشاوره‌ای با متخصص ترتیب دهید.

روش‌های ایمپلنت دندان

انواع روش‌های ایمپلنت دندان

این درمان در ۳ روش انجام می‌شود که در این بخش قصد معرفی آنها را داریم:

 1. یک ‌مرحله‌ای (Non submerged)

  در این روش پس از قرار دادن ایمپلنت درون استخوان فک، بافت لثه را به دور آن بخیه می‌زنند و بخشی از پایه ایمپلنت بیرون از لثه باقی می‌ماند. برای ایمپلنت‌های فک بالا معمولاً پس از ۲ ماه و برای ایمپلنت‌های فک پایین به طور معمول پس از ۳ ماه مرحله قالب‌گیری انجام می‌شود. در این روش برای طی کردن مراحل بعدی نیازی به باز کردن بافت لثه و کنار زدن آن برای قالب گیری و انجام سایر مراحل وجود ندارد.

 2. دو مرحله‌ای (Submerged)

  در این روش پس از قرار دادن پایه ایمپلنت درون استخوان فک، بافت لثه مجدداً به طور کامل، به گونه‌ای که پایه ایمپلنت را کاملاً بپوشاند، بخیه زده می‌شود. در صورتی که محل کاشت ایمپلنت در فک بالا باشد، پس از حدود ۲ ماه و اگر محل کاشت ایمپلنت در فک پایین باشد، پس از حدود ۳ ماه، بیمار باید مجدداً به کلینیک مراجعه نماید تا متخصص بافت لثه را دوباره باز کند و آن را از روی ایمپلنت کنار بزند و پیچ را بر روی آن قرار می‌دهد. تقریباً دو هفته طول می‌کشد تا لثه بهبود یابد و به دور پایه ایمپلنت جوش بخورد. پس از گذشت این مدت زمان مرحله قالب‌گیری برای ساخت تاج دندان انجام می‌شود. از مزایای این روش می‌توان به پنهان ماندن پایه ایمپلنت زیر لثه و محافظت از آن در برابر میکروب‌های دهان می‌باشد.

 3. ایمپلنت فوری (Immediate Loading)

  در روش ایمپلنت فوری دندان مراحل قرار دادن پایه ایمپلنت درون استخوان فک و همچنین نصب تاج دندان بر روی آن تنها در یک جلسه انجام می‌شود. این روش اغلب برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته جلوی فک مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که تاج دندانی که در این جلسه بر روی پایه ایمپلنت قرار داده می‌شود، موقتی است و پس از گذشت ۲ الی ۳ ماه که پایه در محل خود محکم می‌شود، تاج موقتی برداشته شده و تاج اصلی جایگزین آن می‌گردد. از مزایای این روش می‌توان به پر کردن سریع فضای خالی و همچنین امکان خارج کردن ریشه دندان قبلی و جایگزین کردن فوری ایمپلنت اشاره کرد.

طول عمر و ماندگاری روش‌های مختلف ایمپلنت دندان

به طور کلی تمام روش‌های بیان شده طول عمر و ماندگاری بسیار بالایی دارند. کاشت دندان به روش ایمپلنت اگر تحت نظر متخصص ایمپلنت خوب انجام شود و همچنین بیمار مراقبت‌های توصیه شده را به درستی انجام دهد، فرقی نمی‌کند که کاشت ایمپلنت با استفاده از کدام روش انجام شده است و ماندگاری بالایی در حدود ۲۰ تا ۲۵ سال خواهد داشت.

قیمت روش‌های مختلف ایمپلنت دندان

قیمت روش‌های مختلف ایمپلنت دندان

هزینه انجام هریک از روش‌های مختلف ایمپلنت دندان با در نظر گرفتن موارد مختلفی تعیین می‌شود که اطلاع از قیمت نهایی انجام هریک از آنها نیاز به مراجعه به کلینیک دندانپزشکی و انجام معاینات و بررسی‌های لازم دارد.

بهترین روش ایمپلنت دندان کدام است؟

به طور قطع نمی‌توان گفت که کدام روش بهترین است، زیرا روشی که برای یک بیمار مناسب است، ممکن است برای بیمار دیگری مناسب نباشد و تشخیص این امر بر عهده ایمپلنتولوژیست است.

سؤالات متداول

 1. آیا امکان انجام هم‌زمان ایمپلنت فوری با پیوند استخوان فک وجود دارد؟

  به طور معمول بعد از پیوند استخوان حتماً باید مدت زمانی برای جوش خوردن استخوان با پایه ایمپلنت در نظر گرفته شود، اما با این وجود در برخی از مواقع که البته نادر است، اگر تمام شرایط توسط متخصص مطلوب باشد، این امکان وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *