تفاوت بریج و ایمپلنت دندان؛ مزایا و معایب ایمپلنت نسبت به بریج چیست؟

تفاوت بریج و ایمپلنت دندان
فهرست محتوا
به این مقاله امتیاز دهید

هنگامی که یک دندان از دست می‌رود، انتخاب روش مناسب برای جایگزینی آن امری مهم است. در دندانپزشکی دو روش پرطرفدار بریج دندان و ایمپلنت دندان برای درمان این مشکل به کار برده می‌شوند.
افراد برای انتخاب بین آنها لازم است با تفاوت بریج و ایمپلنت دندان آشنا باشند و سپس بر اساس شرایط خود یکی از آنها را انتخاب کنند.
در این مطلب از دکتر فاطمه لبافی اطلاعاتی درباره فرق ایمپلنت و بریج دندان ارائه شده است تا پس از شناخت تفاوت‌ها، مزایا و معایب هر یک از آنها و با کمک راهنمایی‌های دندانپزشک خود بهترین روش را انتخاب کنید. پس مطالعه این مطلب مفید را از دست ندهید.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان درمانی است که می‌تواند به صورت دائمی، جایگزین دندان از دست رفته شما شود. در این درمان، دندانپزشک از جایگذاری یک پایه در استخوان فک استفاده می‌کند. زمانی که دوره نقاهت این درمان سپری می‌شود، استخوان فک با پایه ایمپلنت جوش می‌خورد. پایه ایمپلنت نقشی مشابه با ریشه دندان داشته و تاج روی آن قرار داده می‌شود. معمولا ایمپلنت استحکام زیادی داشته و می‌تواند همانند یک دندان طبیعی برای شما عمل کند.

بریج دندان چیست؟

بریج دندان چیست؟

بریج دندان یکی از روش‌های دیگر برای جایگزینی دندان از دست رفته است. به طور کلی بریج به تنهایی قادر به پر کردن جای خالی دندان نبوده و به دندان‌های اطراف نیاز دارد برای بریج دندانی، دندان‌های اطراف تراش داده خواهند شد.

بریج بر پایه ایمپلنت دندان چیست؟

در برخی مواقع احتمال دارد دو و یا چند دندان در یک فک از دست رفته باشند. در این شرایط متخصص دندانپزشکی با بررسی و ارزیابی‌های لازم، تشخیص می‌دهد به جای کاشت ایمپلنت‌های دندان به صورت تکی، بریج بر پایه ایمپلنت مورد استفاده قرار بگیرد.
در این روش یک ردیف از تاج دندان مصنوعی به وسیله تنها یک و یا دو پایه ایمپلنت در دهان نگه داشته می‌شوند.
همچنین در زمانی که استخوان کافی برای کاشت و نگهداری ایمپلنت دندان وجود ندارد و یا دندان کشیده شده به حفرات سینوسی یا کانال عصبی، نزدیک باشد، شاید دندانپزشک تشخیص دهد که کاشت ایمپلنت دندان در آن ناحیه، به تنهایی انجام نگیرد.
متخصص ایمپلنت می‌تواند با قرار دادن ایمپلنت دندانی در اطراف این ناحیه و سوار کردن یک بریج دندانی، درمان مورد نظر را انجام دهد. این روش به جای بریج‌های قدیمی بسیار مناسب و کارآمد است.

ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

ایمپلنت دندان نیاز به داشتن یکسری شرایط دارد. به همین دلیل، همه افراد نمی‌توانند از این درمان بهره‌مند شوند. افرادی که برای کاشت ایمپلنت دندان مناسب هستند، عبارت‌اند از:

 1. افرادی که تمایل ندارند دندان‌های اطراف محل جای خالی، تراشیده شده و یا آسیب ببیند.
 2. افرادی که تمایل دارند دندان‌هایی شبیه به دندان‌های طبیعی خود داشته باشند.
 3. افرادی که یک یا دو دندان از دست رفته داشته باشند، ایمپلنت، می‎تواند جایگزین خوبی برای آن دندان باشد.
 4. افرادی که دندان خود را کشیده و برای جلوگیری از حرکت دندان‌ها به سمت فضای خالی، نیاز به جایگزین کردن دندان داشته باشند.

بریج دندانی برای چه کسانی مناسب است؟

بریج دندانی نیز نیاز به یکسری شرایط دارد. افرادی که شرایط زیر را داشته باشند، برای دریافت این درمان مناسب خواهند بود:

 1. در صورتی که بیمار یک تا سه دندان متوالی را از دست داده باشد، بریج دندانی گزینه مناسبی برای وی خواهد بود.
 2. دندان‌های اطراف فضای خالی باید سالم باشند. این یعنی این دندان‌ها نباید پوسیده، ترک خورده و یا شکسته باشند. علاوه بر تاج دندان‌ها، ریشه آنها نیز باید سالم باشد.
 3. برای انجام بریج دندانی، بیمار باید از سلامت لثه نیز برخوردار باشد.
 4. بیمارانی که بیش از یک دندان خود را از دست داده و تمکن مالی برای انجام ایمپلنت نداشته باشند، بریج دندانی گزینه مناسبی برای آنهاست.

تفاوت ایمپلنت و بریج دندانی

تفاوت ایمپلنت و بریج دندانی

بریج دندان و ایمپلنت دندان هر دو برای جایگزینی دندان از دست رفته به کار می‌روند، اما تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که در زیر به بررسی آنها می‌پردازیم:

 1. ماندگاری دوام و ماندگاری بریج دندانی کمتر از ایمپلنت دندان است. ماندگاری بریج دندانی حدود ۵ تا ۷ سال است، اما ایمپلنت دندان در صورت بهداشت دهان و دندان مناسب، قادر است تا پایان عمر ماندگاری داشته باشد.
 2. زیبایی برای زیبایی، فاکتور‌های متعددی مد نظر است که دندانپزشک متخصص، آنها را در نظر می‌گیرد. در واقع ظاهر ایمپلنت دندان طبیعی‌تر از بریج دندانی بوده و کارایی آن برای دندان‌های جلویی بیشتر است.
 3. هزینه شاید در ابتدا هزینه بریج دندانی کمتر به نظر برسد، اما باید قیمت تعویض آن را نیز مد نظر قرار دهید. با اینکه ایمپلنت دندان یک روش درمانی گران قیمت است، اما اگر این هزینه را در دراز مدت در نظر بگیرید، متوجه می‌شوید که ایمپلنت دندان مقرون به صرفه‌تر است.
  برای کاشت ایمپلنت دندان این امکان وجود دارد که بیمار هزینه آن را در چند مرحله پرداخت کند، زیرا مراحل ایمپلنت دندان در فواصل زمانی چند ماهه انجام می ‌شوند که بیمار می ‌تواند هزینه درمان را در مراحل متفاوت آن، پرداخت نماید.
 4. بهداشت دهان و دندان مراقبت از سلامت دهان و دندان در ایمپلنت از بریج دندان، راحت‌تر است. بریج دندان حداقل دارای ۳ تاج متصل به هم بوده و مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را تا حدودی با چالش روبه‌رو می‌کند. در حالی که رعایت بهداشت دهان و دندان در ایمپلنت، مانند دندان‌های طبیعی بوده و هیچ مرحله مجزایی ندارد.
 5. قدرت مکانیکی دندان‌ها ایمپلنت دندان از نظر قدرت جویدن، قدرت بیشتری نسبت به بریج دندان دارد.
 6. تحلیل استخوان فک هنگامی‌ که دندان از دست می‌رود، استخوان در آن قسمت دچار تحلیل رفتگی خواهد شد که به مرور زمان دندان‌های اطراف نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند. ایمپلنت دندان دارای پایه ای از جنس تیتانیوم است که با استخوان فک، جوش می‌خورد. به همین دلیل مانع از تحلیل رفتن استخوان فک می‌شود. اما احتمال تحلیل رفتن استخوان فک در بریج دندانی وجود دارد. چرا که دیگر پایه‌ای در استخوان فک قرار نمی‌گیرد.
 7. آماده سازی برای کاشت ایمپلنت دندان تنها محل مورد نظر برای درمان آماده سازی می‌شود، اما برای بریج دندان لازم است تا دندان‌های اطراف تراشیده شوند.

مزایای ایمپلنت دندان نسبت به بریج

در ادامه برتری ایمپلنت دندان نسبت به بریج را برایتان شرح می‌دهیم:

 1. زمانی که دندان به طور کامل از دست رفته باشد، استخوان فک تحلیل می‌رود که تاثیر زیادی در پیر نشان داده شدن چهره و کاهش سلامت دهان و دندان دارد. کاشت ایمپلنت دندان از بروز این مشکلات جلوگیری می‌کند.
 2. به طور معمول برای بریج، دندان‌های اطراف به عنوان پایه در نظر گرفته می‌شوند و نیاز به تراشیده شدن دارند؛ اما در ایمپلنت دندان‌های سالم آسیبی نمی‌بینند.
 3. پس از کاشت ایمپلنت دندان، بیمار می‌تواند همانند دندان‌های طبیعی خود از آنها استفاده کند.

مزایا و معایب ایمپلنت دندان و بریج دندانی

مزایا و معایب ایمپلنت دندان و بریج دندانی

در زیر به بررسی مزایا و معایب ایمپلنت و بریج دندان به صورت جداگانه، می‌پردازیم:

مزایای ایمپلنت دندان

مزایای ایمپلنت دندان عبارت‌اند از:

 • مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان در ایمپلنت همانند دندان‌های طبیعی بوده و بدین ترتیب بسیار راحت است.
 • اگر برای کاشت ایمپلنت دندان، دندانپزشک متخصص و دارای مهارت درمان را انجام دهد و از مواد با کیفیت مرغوب استفاده کند، ایمپلنت دندان ظاهری بسیار طبیعی خواهد داشت.
 • ایمپلنت دندان علاوه بر محافظت از استخوان فک، رشد آن را تحریک کرده و مانع از تحلیل رفتگی آن می‌شود.

 مزایای بریج دندان

مزایای بریج دندانی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • بریج دندان نیازی به سنجش تراکم استخوان فک ندارد.
 • استفاده از بریج به جراحی نیاز ندارد.
 • بریج دندان هزینه کمتری نسبت به روش‌های دیگر دارد.
 • بریج می‌تواند یک روش آسان و سریع برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته باشد.

معایب ایمپلنت دندان

در زیر به بررسی معایب ایمپلنت دندانی پرداخته شده است:

 • کاشت ایمپلنت دندان نیاز به جراحی دارد که هر جراحی می‌تواند عوارض خاص خود را به همراه داشته باشد.
 • روند درمان ایمپلنت طولانی بوده و چند ماه طول می‌کشد.
 • ایمپلنت دندان یک روش گران قیمت است، البته هزینه آن در دراز مدت مقرون به صرفه خواهد بود.

معایب بریج دندان

معایب بریج دندانی عبارت‌اند از:

 • بریج دندانی برای ریشه دندان جایگزین به حساب نمی‌آید و به همین دلیل مانع از تحلیل استخوان نمی‌شود.
 • بریج دندان ماندگاری حدود ۱۰ سال دارد که از کاشت ایمپلنت دندان کمتر است.
 • برای بریج دندانی لازم است دندان‌های مجاور تراشیده شوند.

سوالات متداول

 1. آیا بریج دندان همانند ایمپلنت دائمی ‌است؟

  خیر، بریج دندانی معمولا حدود ۵ تا ۷ سال ماندگاری دارد. با توجه به اینکه از دندان‌های کناری به عنوان تکیه‌گاه برای این درمان استفاده می‌شود، دوام بریج به سلامت آنها نیز وابسته است.

 2. آیا می‌توان ایمپلنت و یا بریج را به دلخواه خود انتخاب کرد؟

  بسته به شرایطی که هر فرد دارد، دندانپزشک بهترین روش را برای بیمار انتخاب خواهد کرد.

 3. آیا پیری مانع از انجام ایمپلنت دندان می‌شود؟

  برخی از افراد مسن به دلیل افزایش سن خود تصور می‌کنند که قادر به استفاده از ایمپلنت دندان نیستند. اما باید گفت سلامت دهان و دندان نسبت به سن و سال اهمیت بسیار بالاتری دارد. اگر بیمار سطح مناسبی از سلامت دهان و امکان کشیدن دندان را داشته باشد، می‌تواند ایمپلنت دندان را انجام دهد. گاهی اوقات برخی از بیماری‌های خاص و شرایط ویژه مانع از کاشت ایمپلنت دندان می‌شوند که آنها را هم متخصص ایمپلنت بررسی می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا