مزایا و معایب ایمپلنت دندان؛ آیا ایمپلنت گزینه خوبی برای جایگزینی دندان رفته است؟

مزایا و معایب ایمپلنت دندان
فهرست محتوا
به این مقاله امتیاز دهید

ایمپلنت دندان علاوه بر این که جای خالی دندان را پر می‌کند، می‌تواند مزایای زیادی برای سلامت دهان فرد داشته باشد.
اما چه کسانی می‌توانند از این مزایا بهره‌مند شوند؟
اصلا مزایای ایمپلنت دندان چیست؟
دکتر فاطمه لبافی در ادامه مزایای زیادی از ایمپلنت دندان را بررسی کرده‌اند. پس چنانچه قصد ایمپلنت کردن دندان‌های خود را دارید و به دنبال شناخت مزایای این روش هستید، حتما این مطلب مختصر و مفید را بخوانید.

ایمپلنت دندان برای چه کسانی مزایا دارد؟

تمام افرادی که سلامت جسمانی کافی و مناسبی دارند، می‌توانند از مزایای ایمپلنت دندانی بهره‌مند شوند. در شرایط خاصی مانند بیماری‌های لثه، عفونت‌های دهانی و میزان تراکم ناکافی استخوان، امکان دارد دندانپزشک استفاده از این روش را توصیه نکند. البته این شرایط نیز یه طور قطعی مانع عدم استفاده از این روش درمانی نمی‌شوند.
در صورتی که افراد، بیماری‌ها و عفونت‌های دهانی داشته باشند، دندانپزشک در ابتدا به درمان آنها می‌پردازد. برای افرادی که تراکم کافی استخوان را ندارند، روش پیوند استخوان فک این مشکل را حل کرده است.
البته ایمپلنت دندان برای برخی از افراد مانند افراد سیگاری، افراد دارای دیابت و یا بیماری‌های قلبی، بیماران شیمی درمانی و رادیو تراپی به طور کلی توصیه نمی‌شود. در نتیجه تمام افرادی که قصد انجام ایمپلنت دندان را دارند، باید با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی، با دندانپزشک متخصص مشورت کنند.

مزایای ایمپلنت دندان

مزایای ایمپلنت دندان

در صورتی که قصد انجام ایمپلنت دندان را دارید، حتما تمایل دارید از تمام مزایا و فواید آن آگاهی داشته باشید. در ادامه به بررسی تمام فواید ایمپلنت دندان پرداخته‌ایم:

 1. زیبایی ظاهری دندان‌ها ایمپلنت دندان ظاهری بسیار مشابه با دندان‌های طبیعی فرد دارد. همچنین برای کاشت ایمپلنت دندان نیازی به تراشیدن دندان‌های مجاور وجود ندارد. به همین دلیل علاوه بر زیبایی ظاهری خود ایمپلنت، زیبایی دندان‌های دیگر نیز از دست نمی‌رود. در نهایت بعد از کاشت ایمپلنت دندان یک ظاهر منحصر به فرد از زیبایی دندان‌هایتان را تجربه خواهید کرد.
 2. افزایش اعتماد به نفس زمانی که جای دندان خالی در دهان خود داشته باشید، در زمان لبخند زدن و صحبت کردن اعتماد به نفس خود را از دست داده و از صحبت کردن در جمع خودداری می‌کنید. کاشت ایمپلنت دندان می‌تواند تحولی عظیم برایتان ایجاد کند و با افزایش اعتماد به نفس، سبب می‌شود دیگر از لبخند زدن و صحبت کردن در جمع خجالت نکشید.
 3. دوام طولانی ایمپلنت‌ها دوام و طول عمر بسیار زیادی دارند که در واقع این، مهمترین مزیت آنها است. در صورتی که به درستی از ایمپلنت دندان خود مراقبت کنید، دوام آن بیش از ۲۰ سال و حتی تا آخر عمر خواهد بود. می‌توان به جرئت گفت اگر درمان خود را به دست متخصص دارای مهارت بسپارید، میزان موفقیت کاشت ایمپلنت دندان بیش از ۹۵ درصد خواهد بود. در نتیجه با وجود هزینه بسیار بالایی که دارد، اما به دلیل داشتن فواید بسیار، سرمایه گذاری بلند مدت و مقرون‌به‌صرفه‌ای خواهد بود.
 4. مقاومت بالا ایمپلنت دندان، به طور معمول از جنس تیتانیوم و یا زیرکونیا است. باکتری‌ها با مصرف مواد قندی، اسید تولید کرده که در نهایت سبب پوسیدگی دندان خواهد شد. اگر این پوسیدگی درمان نشود، می‌تواند آسیب جدی به مینای دندان وارد کند. اما جالب است بدانید باکتری‌ها هیچ اثری بر روی دندان ایمپلنت شده ندارند. تیتانیوم در برابر اسید تولید شده توسط باکتری‌ها، به میزان بسیار زیادی از خود مقاومت نشان می‌دهد.
 5. دارای استحکام و قابل اطمینان تیتانیوم یکی از مقاوم‌ترین و محکم‌ترین فلزات موجود در کره زمین است، بنابراین به راحتی شکسته نخواهد شد. این آلیاژ بی نظیر به راحتی با استخوان جوش خورده و سازگاری خوبی با بدن انسان دارد. البته این را در نظر داشته باشید، اگر از تاج دندانی که روی ایمپلنت قرار می‌گیرد، به خوبی مراقبت نکنید، احتمال شکستن و آسیب‌های احتمالی برای آن وجود دارد. زیرا تاج دندان همانند دندان‌های طبیعی است.
 6. جلوگیری از بیماری‌های لثه یکی از مزیت‌های بی نظیر ایمپلنت دندان، جلوگیری از بیماری‌های لثه است. زمانی که یک و یا چند جای خالی دندان وجود دارند، مواد غذایی برخورد مستقیم با لثه خواهند داشت. علاوه بر این، جای خالی دندان یک مکان بسیار مناسب برای تجمع و رشد باکتری‌ها است. بنابراین شما مدام دچار عفونت و بیماری‌های لثه می‌شوید. اگر جای دندان شما خالی باشد و ایمپلنت دندان را به تعویق بیندازید، با تجمع بیشتر باکتری‌ها، سایر دندان‌ها نیز آسیب می‌بینند.
 7. داشتن دندان‌هایی منظم ایمپلنت دندان، تضمینی برای نظم و پایداری دندان‌ها است. در واقع زمانی که جای خالی دندان پر می‌شود، دندان‌های کناری جابه جا نشده و نطم دیگر دندان‌ها از بین نمی‌رود. دندان‌ها به صورت طبیعی تمایل دارند که حرکت کنند و جای خالی دندان را پر نمایند. در نظر داشته باشید، این جابه جایی تاثیر منفی روی غذا خوردن، تکلم و ساختار دندان‌ها خواهد داشت.
 8. مانع شدن از تحلیل استخوان یکی دیگر از مزایای ایمپلنت دندان، جلوگیری از تحلیل استخوان است. زمانی که پایه ایمپلنت درون استخوان فک قرار می‌گیرد، با جوش خوردن با آن سبب جلوگیری از تحلیل استخوان فک خواهد شد. اگر از دندان مصنوعی استفاده کنید بر خلاف ایمپلنت دندان، هیچ بخشی به عنوان ریشه دندان عمل نخواهد کرد و استخوان فک به مرور زمان دچار تحلیل می‌شود.
 9. بهبود عملکرد دهان و دندان شاید یکی از بزرگترین مشکلاتی که جای خالی دندان برای شما ایجاد می‌کند، مشکلاتی برای غذا خوردن باشد. زیرا قدرت جویدن را از بین می‌برد. به همین جهت اگر دندان از دست رفته داشته باشید، به راحتی نمی‌توانید هر غذایی را بخورید. کاشت ایمپلنت دندان با بر طرف کردن این مشکل، کمک می‌کند تا هر غذایی که دوست دارید بخورید و عملکرد دهان و دندان با مشکل مواجه نشود.
 10. جوان‌تر نشان دادن چهره در واقع جای خالی دندان علاوه بر ظاهر نامناسب برای دندان‌ها، چهره را پیرتر نشان می‌دهد. زیرا دندان‌ها مانند یک حامی از ساختار صورت محافظت می‌کنند. یکی از مزیت‌های ایمپلنت دندان این است که با پر کردن جای خالی دندان و حمایت از بافت صورت، چهره را جوان‌تر و شاداب‌تر نشان می‌دهد.
 11. بهبود قدرت تکلم یک یا چند دندان از دست رفته در دهان می‌توانند بر قدرت تکلم نیز تاثیر منفی داشته باشند. ایمپلنت دندان با رفع این مشکل، قدرت تکلم را بهبود می‌بخشد.

مزایای ایمپلنت فوری دندان

ایمپلنت فوری دندان دارای فواید و مزایایی است که در زیر به آنها اشاره شده است:

 1. کوتاه شدن دوره درمان در واقع دوره درمان ایمپلنت دندان در چندین جلسه و چندین ماه صورت می‌گیرد. اما در ایمپلنت فوری، پایه و اباتمنت هر دو تنها در یک جلسه کاشته می‌شوند. این امر به کاهش عوارض بعد از آن نیز کمک می‌کند. علاوه بر این نیز، می‌توان با قرار دادن تاج برای ایمپلنت دندان‌های جلویی، در همان جلسه از زیبایی آن بهره‌مند شد. .
 2. درمان با جراحی کمتر به طور کلی در روش ایمپلنت فوری، پایه تیتانیوم و اباتمنت در یک جلسه در محل مورد نظر قرار داده می‌شوند. بعد از جوش خوردن پایه به استخوان فک، دیگر نیازی به شکافتن لثه و جراحی مجدد نخواهد بود. بنابراین درمان با تعداد جراحی کمتری انجام می‌شود.
 3. ایجاد هماهنگی مطلوب بین بافت لثه و تاج زمانی که تاج روی ایمپلنت قرار می‌گیرد، بافت لثه بهتر اطراف آن تشکیل خواهد شد. این موضوع بر هماهنگی بهتر بافت لثه و تاج موثر خواهد بود.
 4. کاهش بار روانی برای بیمار به طور معمول، کشیدن دندان خصوصا دندان‌های جلویی، به دلیل تاثیر بسیار زیادی که برای چهره دارند، اثر منفی بر روان شما خواهد گذاشت. زیرا این شرایط ممکن است تا چند ماه ادامه داشته باشد. ایمپلنت فوری، با رفع این مشکل، بار روانی این درمان را برایتان کاهش می‌دهد.

مزایای ایمپلنت دندان نسبت به دندان مصنوعی

مزایای ایمپلنت دندان نسبت به دندان مصنوعی

ایمپلنت نسبت به دندان مصنوعی، از مزایایی بسیاری برخوردار است. در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است:

 1. طول عمر و ماندگاری ایمپلنت دندان بسیار بیشتر از دندان مصنوعی است.
 2. هزینه کاشت ایمپلنت دندان در مدت زمان، بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر از دندان مصنوعی است.
 3. مراقبت و رسیدگی از ایمپلنت دندان و همچنین تمیز کردن آن، از دندان مصنوعی راحت‌تر است.
 4. ایمپلنت دندان می‌تواند مانع از تحلیل استخوان فک شود، در حالی که دندان مصنوعی چنین مزیتی ندارد.
 5. غذا خوردن با ایمپلنت بسیار راحت‌تر از دندان مصنوعی است.

سوالات متداول

 1. آیا ایمپلنت نسبت به دندان طبیعی برتری دارد؟

  خیر، در هر صورت، دندان طبیعی انسان گزینه خیلی بهتری نسبت به ایمپلنت است. با اینکه تاج ایمپلنت دچار پوسیدگی نمی‌شود، اما باز هم نمی‌تواند عملکرد یک دندان طبیعی را داشته باشد. با این حالی، بهترین روشی که می‌توان به کمک آن جای دندان طبیعی را پر کرد و تقریبا عملکرد مشابهی داشته باشد، همین ایمپلنت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا