نقش ایمپلنت در ارتودنسی چیست؟ | آیا ایمپلنت و ارتودنسی همزمان امکان پذیر است؟

نقش ایمپلنت در ارتودنسی
فهرست محتوا
۵/۵ - (۱ رای)

گاهی اوقات ارتودنتیست نمی‌تواند تنها با استفاده از ارتودنسی مشکلات دندان را برطرف کند. به عنوان مثال، فاصله دندانی در برخی از افراد، نیاز به درمان کمکی دارد. به همین دلیل، ممکن است از ایمپلنت به عنوان روش کمکی استفاده شود.
اما کاشت ایمپلنت باید قبل از ارتودنسی انجام شود یا بعد از آن؟
دکتر فاطمه لبافی نکات و اطلاعات دقیقی درباره کمک گرفتن از ایمپلنت دندان در ارتودنسی بیان کرده‌اند که می‌توانند برای شما مفید واقع شوند. ادامه مطلب را از دست ندهید!

ایمپلنت در ارتودنسی

ایمپلنت در ارتودنسی

درمان ارتودنسی و ایمپلنت دندان، نه تنها تداخلی با هم ندارند، بلکه مکمل یکدیگر به حساب می‌آیند. نکته مهمی در درمان ترکیبی ارتودنسی و ایمپلنت وجود دارد این است که براکت‌ها توانایی جابه‌جا کردن ایمپلنت‌ را ندارند. زیرا ایمپلنت تیتانیومی با استخوان فک جوش خورده و قابلیت جابجایی ندارد. به همین دلیل، امکان درمان ارتودنسی و ایمپلنت در شرایط خاصی و بر اساس تشخیص دندانپزشک وجود دارد.
گاهی اوقات ایمپلنت مانند یک لنگرگاه برای جابه‌جایی دندان‌ها، کاربرد دارد. درست است که براکت‌ها توانایی تغییر موقعیت ایمپلنت‌ را ندارند، اما امکان تصحیح موقعیت دندان‌های دیگر به کمک آن وجود دارد. ارتودنتیست می‌تواند با جابه‌جا کردن دندان‌های اطراف ایمپلنت، زیبایی دندان‌ها را دو چندان کند. علاوه بر این نیز، از ایمپلنت می‌توان برای کمک به درمان فاصله دندانی استفاده کرد.

چه افرادی می‌توانند همراه با ارتودنسی، ایمپلنت دندان انجام دهند؟

استفاده از ایمپلنت در ارتودنسی می‌تواند برای افراد زیر گزینه مناسبی باشد:

 1. در صورتی که فرد دندان خلفی خوبی برای حمایت سیم‌های ارتودنسی نداشته باشد، می‌تواند از ایمپلنت برای ارتودنسی دندان‌های قدامی خود استفاده کند.
 2. افرادی که در ابتدا با ارتودنسی وضعیت دندان‌ها را مرتب می‌کنند، می‌توانند جای دندان کشیده شده را ایمپلنت پر کنند. با این کار، درمان ارتودنسی دوام بیشتری نیز خواهد داشت.

کاشت ایمپلنت دندان باید قبل از ارتودنسی باشد یا بعد از آن؟

کاشت ایمپلنت دندان باید قبل از ارتودنسی باشد یا بعد از آن؟

زمانی که یک و یا چند دندان از دست رفته داشته باشید، برای اصلاح این ناهنجاری و ایجاد طرح لبخندی زیبا لازم است که برنامه درمانی ارتودنسی و ایمپلنت را با هم انجام دهید. در ابتدا ارتودنتیست به طور کامل وضعیت دهان و دندان را بررسی می‌کند. در بیشتر اوقات باید ارتودنسی قبل از ایمپلنت دندان انجام شود، زیرا در صورت کاشت ایمپلنت، با جوش خوردن پایه تیتانیومی با استخوان فک، بعد از آن امکان ارتودنسی وجود نخواهد داشت. در این هنگام براکت قادر به تغییر موقعیت ایمپلنت نخواهد بود .
به همین دلیل ارتودنتیست ابتدا به کمک ارتودنسی محل مناسبی برای کاشت ایمپلنت دندان ایجاد می‌کند. در برخی شرایط خاص احتمال دارد که دندانپزشک تشخیص دهد کاشت ایمپلنت قبل از ارتودنسی صورت بگیرد. زیرا شاید نیاز باشد تا ایمپلنت مانند یک لنگرگاه برای حمایت از سیم‌های ارتودنسی مورد استفاده قرار بگیرد. گاهی اوقات نیز کاشت دندان هیچ خللی در روند ارتودنسی ایجاد نمی‌کند، بنابراین امکان کاشت ایمپلنت قبل از ارتودنسی وجود دارد.

زمان بندی درمان ارتودنسی و ایمپلنت

برای اصلاح ناهنجاری‌های دهان و دندان و ایجاد طرح لبخندی زیبا، ایمپلنت دندان و ارتودنسی هر دو قابل استفاده هستند. در صورتی که قرار باشد، این دو روش با یکدیگر مورد استفاده قرار بگیرند، ارتودنتیست باید به زمان بندی لازم توجه داشته باشد. در واقع باید در نظر داشته باشد که ایمپلنت با استخوان فک جوش می‌خورد و پس از آن قابلیت جابجایی ندارد. به همین دلیل توصیه می‌شود که ابتدا درمان ارتودنسی صورت بگیرد. در زمان‌هایی که لازم است دندان‌های کج و نامرتب، صاف شوند و یا دندان‌های مجاور حرکت کنند، اولویت با درمان ارتودنسی است

مزایای استفاده از ایمپلنت در ارتودنسی

مزایای استفاده از ایمپلنت در ارتودنسی

برای افرادی که به هر دلیلی یک و یا چند دندان خود را از دست داده‌اند، ایمپلنت دندان یک روش موثر است. در صورتی که بیمار دارای دندان‌های نامرتبی نیز باشد، ارتودنسی به تنهایی جای خالی دندان را پر نخواهد کرد. در این شرایط، ایمپلنت می‌تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد:

 1. حفظ بهداشت و سلامت دهان و دندان
 2. زیبایی و مرتب شدن دندان‌ها
 3. عدم جابه‌جایی و آسیب به دندان‌های کناری
 4. عدم بازگشت درمان ارتودنسی

مزایای انجام ارتودنسی قبل از کاشت ایمپلنت

در اکثر مواقع دندانپزشک توصیه می‌کند تا برای رفع برخی از ناهنجاری‌های دهان و دندان و صاف و مرتب کردن دندان‌ها، درمان ارتودنسی قبل از کاشت ایمپلنت صورت بگیرد. زیرا در غیر این صورت امکان تغییر موقعیت ایمپلنت توسط براکت‌ها وجود ندارد.

شرایط کاشت ایمپلنت قبل از ارتودنسی

بیان شد در مواقعی احتمال دارد دندانپزشک تشخیص دهد که درمان ارتودنسی بعد از کاشت ایمپلنت انجام شود. در زیر به آنها اشاره شده است:

 1.   مواقعی که کاشت ایمپلنت دندان خللی در روند درمان ارتودنسی ایجاد نمی‌کند.
 2. زمانی که لازم است تا ایمپلنت مانند یک لنگرگاه برای برای سیم‌های ارتودنسی مورد استفاده قرار بگیرد.

معایب ایمپلنت در درمان ارتودنسی

معایب ایمپلنت درطول درمان ارتودنسی

درمان ترکیبی ایمپلنت و ارتودنسی می‌تواند معایبی به همراه داشته باشد. اما توجه کنید که اگر ارتودنتیست تشخیص دهد کاشت دندان بعد از ارتودنسی ضروری است، باید این کار انجام شود. به طور کلی این معایب عبارت‌اند از

 1. هزینه ایمپلنت دندان بسیار بالا است.
 2. برخی از افراد که دارای دیابت و ضعفی در سیستم ایمنی خود هستند، کاشت دندان نتیجه مطلوبی برایشان نخواهد داشت.
 3. ایمپلنت دوره نقاهت نسبتا طولانی دارد. در نتیجه بیمار باید صبر بیشتری داشته باشد.

معایب ارتودنسی بعد از ایمپلنت دندان

معایب ارتودنسی بعد از ایمپلنت دندان

در صورتی که نیاز باشد بعد از ایمپلنت، از ارتودنسی کمک گرفته شود، ممکن است کمی محدودیت برای بیمار وجود داشته باشند. به عنوان مثال، ایمپلنت دیگر قابل جابه‌جایی با ارتودنسی نخواهد بود. به همین دلیل، ممکن است خللی در درمان ارتودنسی ایجاد شود. همچنین، بیمار باید هزینه زیادی برای ارتودنسی پرداخت کند.

سوالات متداول

 1. آیا امکان متصل کردن براکت به تاج ایمپلنت دندان وجود دارد؟

  این سوال برای بسیاری از افراد که تاج دندان در دهان خود دارند، پیش می‌آید. در صورتی که دندانپزشک تشخیص دهد این امر امکان پذیر است، می‌توان براکت را بر روی تاج دندان نصب کرد. برای این اتصال دندانپزشک از چسب مخصوصی استفاده خواهد کرد.

 2. ایمپلنت چه کمکی به درمان ارتودنسی می‌کند؟

  ایمپلنت با داشتن دوام فوق العاده ای که دارد، با بالا بردن سرعت درمان ارتودنسی می‌تواند تاثیر مثبتی داشته باشد. در واقع ایمپلنت نقش لنگرگاه را ایفا می‌کند تا دندان‌های اطراف به راحتی در جایگاه صحیح خود قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان