چگونه تست پوسیدگی دندان انجام میشود؟ + روشهای معاینه بالینی دندان چیست؟

تست پوسیدگی دندان
فهرست محتوا
به این مقاله امتیاز دهید

تست پالپ چیست؟

نوعی تست که به منظور بررسی سلامت فیزیکی دندان ها صورت می گیرد، تست پالپ نام دارد. در طی این روش و برای ارزیابی سالم بودن پالپ، توسط دندانپزشک دستگاهی بر روی دندان قرار داده می شود که می تواند مواردی مانند جریان الکتریکی، سرما و یا گرما را به دندان منتقل کند. بر اساس میزان جریان الکتریکی که واکنش بدن را به همراه دارد، مشکلات دندانی که احتمال وجود آن ها باشد، مشخص می شوند.

روش های انجام تست پالپ

تست پالپ به منظور تعیین سلامت پالپ، معمولا با استفاده از چهار تکنیک صورت می گیرد :

  1.  تست سرما
  2.  تست گرما
  3.  تست الکتریکی
  4.  تست حفره

این تکته را در نظر داشته باشید که اگر دندان تحت تست سرما قرار گرفت، به دلیل مقاومتی که برایش ایجاد می شود، برای انجام تست سرما یا گرمای بعدی باید یک فاصله ی زمانی کوتاهی باشد تا دقت آزمایش کم نشود. برای انجام تست الکتریکی باید به صورت کامل خشک باشد. همین علت باعث شده است تا انجام آن برای بعضی از دندان ها سخت باشد. تست حفره نیز هر از گاهی و در مواقعی که فعالیت های دیگر مانند رادیوگرافی و … جواب دقیق نداده است، انجام می شود. تست دما در قسمت گردن دندان و نزدیک مرز لثه صورت می گیرد. در این بخش مینای دندان کم ترین ضخامت خود را دارد همچنین به سلول های پالپ نزدیک تر می باشد.

دلیل انجام تست پالپ چیست؟

این تست در شناختن وضعیت پالپ دندان نقش موثری دارد و همچنین انجام آن می تواند این نکته که دندان به عصب کشی یا کشیدن نیاز دارد یا خیر را تعیین نماید. در زمانی که تست پالپ انجام شود و نتیجه ی حاصل تعیین کند که پالپ فعالیت ندارد، دندانپزشک باید اقدام به عصب کشی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *