مدت زمان انجام جراحی فک: جراحی فک چقدر زمان میبرد؟

مدت زمان انجام جراحی فک
فهرست محتوا
۱/۵ - (۱ رای)

جراحی فک که با هدف اصلاح ناهنجاری‌های فکی و بهبود زیبایی چهره افراد تجویز می‌شود و جراح فک و صورت آن را انجام می‌دهد، یکی از جراحی‌هایی است که افراد به دلیل تصور درد و مدت زمان درمان آن، ممکن است انجامش را به تأخیر بیندازند.
از سوالات رایجی که در این باره وجود دارد می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • جراحی فک چقدر طول می‌کشد؟
 • طول این درمان و مدت زمان نقاهت و بهبودی پس از آن چقدر است؟
 • سن مناسب برای انجام این جراحی چند سالگی است؟
 • و …

به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در این مقاله، اطلاعاتی در مورد مدت زمان انجام آن و سایر مطالب لازم در این باره را ارائه دهیم. پس همراه ما باشید.

جراحی فک چقدر طول میکشد؟

مدت زمان انجام جراحی فک

مدت زمان انجام جراحی فک به موارد متعددی بستگی دارد. میزان تبحر و مهارت جراح فک و صورت و همچنین شرایط کلی بیمار که شامل شدت و نوع ناهنجاری فکی او است در تعیین مدت زمان دقیق انجام جراحی ارتوگناتیک مؤثر هستند و به طور کلی می‌توان گفت این عمل تقریباً ۱ الی ۲ ساعت طول می‌کشد.
پس از انجام جراحی وضعیت بیمار باید تحت مراقبت قرار بگیرد، به همین منظور با توجه به شرایط او معمولاً باید تا ۲ روز در بیمارستان بستری بماند و به طور مرتب وضعیت او بررسی شود تا در صورت نیاز مراقبت‌های لازم صورت گیرند.

طول درمان و نقاهت پس از جراحی فک

پس از ترخیص بیمار از بیمارستان و انتقال او به منزل باید استراحت کافی داشته باشد و دستورالعمل‌های مراقبتی را به درستی و با دقت رعایت کند تا در مدت زمان کوتاه‌تری بهبودی کامل حاصل شود. احتمال بروز برخی عوارض تا دو هفته بعد از عمل وجود دارد و بیمار مواردی از جمله درد، خونریزی جزئی و تورم در ناحیه صورت را تجربه خواهد کرد که جراح برای کنترل این عوارض و کمک به بهبودی سریع‌تر داروهای ضد درد و ضد التهاب را تجویز می‌کند.
به طور معمول به بیمار توصیه می‌شود که تا ۲ ماه پس از جراحی از مصرف غذاهای سفت خودداری کند و تنها غذاهای نرم میل کند تا فشاری به فک جراحی شده وارد نشود و بافت‌ها بتوانند سریع‌تر خود را التیام بخشند. بهبودی کامل در حدود ۴ ماه طول می‌کشد و پس از آن بسته به شرایط بیمار در حدود ۶ تا ۱۲ ماه بعد از جراحی بیمار باید به ارتودنتیست خود مراجعه نماید تا مرحله دوم ارتودنسی و در واقع ارتودنسی پس از جراحی فک را دریافت نماید تا نتایج جراحی و همچنین ارتودنسی او تثبیت شوند.

سن مناسب جراحی فک

سن مناسب جراحی فک

سن مناسب جراحی فک زمانی است که فرد به بلوغ اسکلتی رسیده باشد و رشد استخوان فک و صورت او متوقف شده باشد. این سن در حدود ۱۸ تا ۲۵ سالگی تعیین شده است که برای خانم‌ها و آقایان متفاوت است. به طور کلی تعیین سن مناسب انجام جراحی فک برای هر فرد، نیاز به مراجعه به جراح فک و صورت و انجام معاینات لازم دارد.

سؤالات متداول

 1. درمان جراحی فک و صورت چند سال زمان می برد؟

  مدت زمان دریافت نتیجه لازم از جراحی فک و صورت بستگی به شدت و نوع ناهنجاری فکی دارد. در صورتی که فرد در کنار جراحی فک به ارتودنسی نیز نیاز داشته باشد، این مدت زمان ممکن است در حدود ۲ سال طول بکشد، اما در صورتی که بیمار تنها نیازمند انجام جراحی فک باشد، جراحی او ۱ الی ۲ ساعت طول می‌کشد و پس از آن باید دوره نقاهت را که در حدود ۴ تا ۶ ماه است را بگذراند.

 2. جراحی فک چند ساعت طول میکشد؟

  یکی از سؤالات پر تکرار افرادی که می‌خواهند این جراحی را انجام دهند این است که عمل فک چند ساعت طول می‌کشد؟ همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، انجام این عمل در حدود ۱ تا ۲ ساعت زمان می‌برد و اگر هر دو فک تحت عمل جراحی قرار بگیرند، مدت زمانی در حدود ۶ ساعت زمان می‌برد.

 3. بعد از جراحی فک چقدر طول می‌کشد تا خوب شوم؟

  دوره بهبودی اولیه پس از انجام این عمل ۶ هفته است که در طول این مدت بیمار باید تنها با استفاده از نی غذاهای بسیار نرم و آبکی مصرف کند و پس از آن تا ۲ ماه می‌تواند غذاهای نرمی که نیاز به جویدن ندارند را میل کند. به طور کلی ۴ تا ۶ ماه طول می‌کشد تا بیمار بهبودی کامل را به دست آورد و سپس مرحله دوم ارتودنسی را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا