۵ تفاوت جراحی فک و چانه: کاربرد هر کدام چیست؟

انواع تفاوت‌های جراحی فک و چانه
فهرست محتوا
به این مقاله امتیاز دهید

گاهی ممکن است افراد به دلیل مشکلات ظاهری فک و یا چانه خود به فکر انجام جراحی برای اصلاح این مشکلات و بهبود ظاهر و تناسب چهره خود باشند. شاید در این میان در مورد جراحی‌های چانه و فک چیزی شنیده باشید، اما ندانید که استفاده از کدام یک برای شما بهتر است و یا از تفاوت‌های این دو جراحی آگاه نباشید.
به همین منظور در این مقاله به بررسی تفاوت‌های جراحی فک و چانه پرداخته‌ایم تا با مطالعه آن، اطلاعات لازم در این باره را به دست آورید. پس با ما همراه باشید.

جراحی فک یا چانه؟

کدام جراحی بهتر است جراحی فک یا چانه؟

شاید مهم‌ترین دلیلی که باعث شود افراد به فکر اصلاح فرم چانه و فک خود باشند، مشکلات ظاهری و زیبایی باشد. این دسته از افراد ممکن است ندانند که با انجام کدام نوع جراحی می‌توانند این مشکلات را اصلاح کنند.
جراحی چانه و جراحی فک، درمان‌هایی هستند که استفاده از هریک از آنها با توجه به نوع مشکل بیمار و شدت آن انتخاب می‌شوند و برای تصمیم گیری درمورد انجام آن نیاز است که معاینات و بررسی‌هایی توسط متخصص ارتودنسی و همچنین جراح فک و صورت انجام شود تا مشکل اصلی شناسایی شود و با توجه به آن درمان مورد نظر تجویز گردد.

تفاوت جراحی فک و جراحی چانه

بررسی تفاوت جراحی فک و جراحی چانه

این دو جراحی را نمی‌توان یکی دانست و با یکدیگر فرق دارند که در زیر تفاوت‌های میان عمل فک و چانه را معرفی کرده و توضیحاتی را ارائه داده‌ایم:

 1. کاربرد

  جراحی چانه یا ژنیوپلاستی Genioplastyعملی است که برای تغییر شکل چانه و متناسب کردن اندازه و فرم آن با فرم صورت و همچنین جلو آوردن چانه و فک عقب رفته و یا بزرگتر کردن چانه‌های کوچک و اصلاح انحراف چانه است. این جراحی نوعی درمان ناهنجاری فکی به شمار می‌آید و در بهبود ظاهر افراد تأثیر بسیار مطلوبی دارد.
  جراحی فک یا جراحی ارتوگناتیک عملی است که طی آن ناهنجاری‌های استخوان فک و جلو یا عقب رفتگی آن اصلاح می‌شوند و انجام آن به بهبود ظاهر فک و صورت و همچنین بهبود عملکرد دندان‌ها کمک می‌کند. انجام این جراحی ممکن است به تنهایی و یا پیش از ارتودنسی پیشنهاد شود.
  عمل جراحی چانه اغلب به عنوان جراحی زیبایی به شمار می‌آید، در صورتی که جراحی فک به عنوان عملی که برای اصلاح مشکلات فکی که تنها با استفاده از ارتودنسی قابل درمان نیستند، به کار برده می‌شود.

 2. دوره نقاهت

  دوره نقاهت جراحی چانه نسبت به جراحی فک کوتاه‌تر است.

 3. هزینه جراحی

  گرچه هزینه انجام هریک از این جراحی‌ها با توجه به نوع مشکل تعیین می‌شود، اما به طور کلی هزینه انجام جراحی چانه در مقایسه با جراحی فک کمتر است.

 4. تخصص جراح

  جراحی ژنیوپلاستی توسط جراح پلاستیک قابل انجام است، در حالی که جراحی فک باید توسط جراح فک و صورت انجام شود.

 5. نحوه انجام جراحی

  برای انجام جراحی چانه، برشی درون در طرف داخلی لب پایینی ایجاد می‌کنند و از طریق آن به استخوان چانه دسترسی پیدا کرده و استخوان را با استفاده از اره‌ای می برند و آن را در موقعیت مناسب قرار می‌دهند و با استفاده از پیچ و یک صفحه فلزی کوچک در جای جدید خود محکم می‌کنند و بافت‌های نرم در جای قبلی خود بخیه می‌شوند.
  نحوه انجام جراحی فک به این صورت است که با توجه به اینکه این جراحی برای فک بالا، پایین، هر دو فک و یا چانه انجام می‌شود، برش‌هایی در بافت‌های درون دهان در محل مورد نظر به وجود می‌آورند. سپس استخوان‌های فک را برش داده و آنها را به موقعیت مناسب خود حرکت می‌دهند و در صورتی که نیاز به پیوند بافت استخوانی وجود داشته باشد، استخوان مورد نیاز را از ران یا دنده برمی‌دارند و آن را در محل مناسب پیوند می‌دهند. در نهایت با استفاده از پیچ، پلاک، سیم و حلقه‌های کشی استخوان‌ها را در محل جدید خود محکم می‌کنند و بافت‌های نرم بخیه می‌شوند.

سؤالات متداول

 1. آیا جراحی فک و چانه درد دارد؟

  این جراحی‌ها تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شوند و معمولاً فرد طی انجام آنها دردی را تجربه نمی‌کند. اما پس از به هوش آمدن و از بین رفتن اثر داروهای بی حسی، بیمار در طول دوره بهبودی دردی را همراه با مقداری تورم تجربه خواهد کرد. لازم به ذکر است که رعایت نکات مراقبتی مانند مصرف داروهای مسکن و غذاهای نرم و داشتن استراحت کافی به بهبود درد و تورم کمک می‌کند.

 2. آیا پس از جراحی فک و جراحی چانه جای زخم بر روی صورت می‌ماند؟

  خیر. برای انجام هر دوی این جراحی‌ها برش بافت نرم از درون دهان انجام می‌شود، به همین دلیل اثری از زخم بر روی صورت باقی نمی‌ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *