طول عمر کامپوزیت دندان | روشهای افزایش ماندگاری کامپوزیت دندان

سه شنبه, 16 دی 1399 ساعت 14:00
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

امروزه برای زیبا ساختن طرح لبخند، روش های متنوعی وجود دارد که دندانپزشک متخصص با توجه به شرایط بیمار، بهترین روش درمانی را انتخاب می کند. یکی از روش های اصلاح طرح لبخند، کامپوزیت دندان می باشد که می تواند به اصلاح ترک خوردگی، لب پر شدن، شکستگی و سفید کردن دندان بپردازد. در واقع کامپوزیت دندان یک روش درمانی بسیار محبوب است که بسیاری از افراد برای زیبا ساختن دندان های خود از این روش استفاده می کنند. اگر شما هم قصد انجام کامپوزیت دندان را دارید، حتما طول عمر و ماندگاری آن، فکر شما را به خود مشغول کرده است. پس برای آگاهی بیشتر از طول عمر کامپوزیت دندان، در این مقاله همراه ما باشید.

طول عمر کامپوزیت دندان

طول عمر کامپوزیت دندان

طول عمر و ماندگاری کامپوزیت دندان به عوامل متعددی بستگی دارد، اما مهمترین آن رعایت دستورالعمل های گفته شده توسط دندانپزشک می باشد. اگر بعد از نصب کامپوزیت دندان، مراقبت های لازم را انجام ندهید و نسبت به نگهداری آن ها سهل انگاری کنید، احتمال ترک خوردگی و حتی شکستگی کامپوزیت شما وجود دارد که در این صورت باید برای ترمیم و یا تعویض آن اقدام نمایید. به طور معمول اگر تمام نکات لازم را رعایت کنید، ونیر کامپوزیت می تواند بین 5 تا 10 سال، دوام و ماندگاری داشته باشد، اما باز هم می گویم کمتر یا بیشتر بودن این زمان، بسیار به شما بستگی دارد.

کاربرد کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان برای ایجاد طرح لبخندی زیبا بدون اینکه به دندان های زیری آسیبی وارد نماید، مورد استفاده قرار می گیرد. رزین کامپوزیت که در این درمان استفاده می شود، از محلول های مختلفی مانند فاین گلاس و پلاستیک می باشد. کامپوزیت جهت پر کردن حفره های سطحی دندان، ترک خوردگی، لب پر شدن، تغییر رنگ و شکستگی دندان ها کاربرد دارد و مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است.

موارد موثر بر طول عمر کامپوزیت دندان

موارد بسیاری بر طول عمر و ماندگاری کامپوزیت دندان تاثیر دارند، از جمله این موارد مهارت و تخصص دندانپزشک، جنس کامپوزیت و مواد استفاده شده، می توانند بر طول عمر آن تاثیر گذار باشند. جنس کامپوزیت تاثیر زیادی بر رنگ پذیری و شکستگی آن دارد که دندانپزشک با توجه به شرایط بیمار، بهترین انتخاب را انجام می دهد. به طور کلی مهمترین عواملی که بر طول عمر کامپوزیت دندان تاثیر دارند را در ادامه برای شما شرح می دهیم:

 1. تخصص و مهارت دندانپزشک

  در وهله اول، انتخاب دندانپزشک متخصص و دارای مهارت برای انجام کامپوزیت دندان بسیار اهمیت دارد، زیرا اگر دندانپزشک مهارت کافی برای نصب کامپوزیت دندان را نداشته باشد، بعد از گذشت مدت زمان اندکی باید برای ترمیم و یا تعویض آن مجددا به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.
 2. روش نصب کامپوزیت

  اینکه دندانپزشک متخصص چگونه کامپوزیت ونیر را بر روی دندان ها نصب کند، تاثیر زیادی بر طول عمر آن دارد. همچنین قبل از کاشت کامپوزیت، دندانپزشک به تمیز کردن دندان ها می پردازد تا آلودگی در محل تحت درمان ایجاد نشود. بنابراین کاشت کامپوزیت توسط دندانپزشک متخصص می تواند از بروز هرگونه مشکلی در حین درمان جلوگیری کند و باعث ماندگاری بیشتر کامپوزیت دندان گردد.
 3. جنس کامپوزیت دندان

  یکی دیگر از مواردی که بر طول عمر کامپوزیت دندان موثر است، جنس آن می باشد که دندانپزشک باید از مواد مرغوب استفاده نماید. استفاده از مواد نامرغوب می تواند ماندگاری کمتری داشته باشد.
 4. رعایت بهداشت دهان و دندان

  بهداشت دهان و دندان یکی از مهمترین موارد تاثیر گذار بر طول عمر کامپوزیت دندان می باشد. اگر بهداشت دهان و دندان خود را به درستی رعایت نکنید و همچنین توجهی به دستورالعمل های دندانپزشک خود نداشته باشید، در این صورت پوسیدگی های دندان می تواند سبب کاهش عمر کامپوزیت دندان شود.
 5. نوع دندان

  یکی دیگر از موارد تاثیر گذار بر طول عمر کامپوزیت دندان، نوع دندانی که کامپوزیت بر روی آن نصب می شود. اگر کامپوزیت بر روی دندان هایی که بیشتر برای گاز زدن غذا مورد استفاده قرار می گیرند، نصب شود، ماندگاری کمتری خواهد داشت.

تفاوت طول عمر لمینت دندان با کامپوزیت دندان

جنس ونیر لمینت از سرامیک بوده و دارای استحکام بسیار زیادی می باشد. ساخت آن در لابراتوار دندانسازی و در شرایط خاص می باشد که به همین دلیل مقاومت بسیار بیشتری از کامپوزیت دندان دارد و ماندگاری و طول عمر آن نیز، بیشتر می باشد. با رعایت مراقبت های لازم، لمینت سرامیکی می تواند تا حدود 10 سال و بیشتر از آن، دوام و ماندگاری داشته باشد. با این حال کامپوزیت ونیر نیز مقاومت بسیار بالایی دارد و در صورتی که بعد از نصب آن، مراقبت های لازم انجام گیرد، می تواند طول عمر بسیار بالایی داشته باشد. با اینکه لمینت سرامیکی طول عمر بالاتری دارد، اما به دلیل گران قیمت تر بودن، کامپوزیت دندان بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است.

این مطالب را نیز مطالعه نمایید:

راهکار های افزایش طول عمر کامپوزیت دندان

راهکار های افزایش طول عمر کامپوزیت دندان

برای اینکه طول عمر و ماندگاری کامپوزیت دندان را افزایش دهید، بعد از نصب آن باید به توصیه های دندانپزشک خود توجه داشته باشید و مراقبت های لازم را انجام دهید. در زیر به توصیه های مهمی که باید توجه داشته باشید، اشاره شده است:

 • در روز اول بعد از نصب کامپوزیت، سعی کنید از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های رنگی مانند چای و قهوه اجتناب کنید.
 • بهداشت دهان و دندان اهمیت بسیار زیادی دارد، پس از آن غافل نشوید. سعی کنید بعد از مصرف نوشیدنی های رنگی دهان خود را با آب بشویید و به کمک مسواک و نخ دندان، اجازه باقی ماندن مواد غذایی و پلاک را در بین دندان های خود ندهید.
 • توجه داشته باشید که استعمال دخانیات می تواند باعث کاهش طول عمر کامپوزیت دندان شود.
 • هر چند وقت یکبار برای چکاپ دندان ها و وضعیت کامپوزیت دندان خود به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید.
 • برای استفاده از دهانشویه، حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید.
 • برخی از خمیر دندان ها خاصیت سایندگی دارند، برای استفاده از خمیر دندان مور نظر خود، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت داشته باشید.

چه مواردی طول عمر کامپوزیت دندان را کاهش می دهند؟

چه مواردی طول عمر کامپوزیت دندان را کاهش می دهند؟

اگر می خواهید بعد از نصب کامپوزیت دندان، زمان ترمیم و یا تعویض آن را افزایش دهید و کامپوزیت شما، طول عمر بیشتری داشته باشد، باید به برخی نکات که سبب کاهش طول عمر آن می شوند، توجه داشته باشید. در زیر این نکات را برای شما شرح داده ایم:

 1. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

  در صورتی که بهداشت دهان و دندان خود را به درستی رعایت نکنید، در زمان سریع تری احتمال تغییر رنگ کامپوزیت وجود دارد. همچنین با به خطر افتادن سلامت دهان و دندان، احتمال ایجاد مشکلاتی برای کامپوزیت نیز وجود دارد.
 2. استعمال دخانیات

  سیگار کشیدن و مصرف دخانیات تاثیر منفی بر کامپوزیت دندان داشته و طول عمر آن را کاهش می دهد.
 3. برخی از عادات رفتاری نادرست

  انجام برخی از رفتار های نادرست مانند دندان قروچه می تواند اثر مخربی بر کامپوزیت دندان داشته باشد. اگر دچار این عادت رفتاری می باشید، حتما آن را با دندانپزشک خود در میان بگذارید. احتمالا دندانپزشک استفاده از نایت گارد را به شما توصیه می کند.
 4. تغذیه نامناسب

  مصرف بیش از اندازه نوشیدنی های رنگی مانند چای و قهوه می تواند سبب تغییر رنگ کامپوزیت شده و همچنین غذا های سفت می توانند عاملی بر ترک خوردن و یا حتی شکستگی کامپوزیت باشند.

سوالات متداول

 1. آیا شکستن کامپوزیت دندان به راحتی اتفاق می افتد؟

  با اینکه کامپوزیت دندان همانند لمینت در لابراتور دندانسازی ساخته نمی شود، اما مقاومت و استحکام بسیار بالایی دارد و به راحتی نمی شکند. در صورتی که از آن مراقبت نکنید و غذا های سفت را با کامپوزیت خود گاز بزنید، ممکن است کامپوزیت ترک بخورد و یا بشکند.
 2. آیا سن می تواند بر طول عمر کامپوزیت دندان تاثیر داشته باشد؟

  کامپوزیت دندان یک روش درمانی بسیار محبوب می باشد و می توان گفت محدودیت سنی ندارد. البته برای تاثیر بهتر، توصیه می شود که کاشت کامپوزیت دندان، قبل از سن بلوغ انجام نگیرد. رشد دندان ها در سنین پایین کامل نبوده و فاصله ای بین لثه و دندان ها ایجاد خواهد شد. اما اگر شرایط خاصی وجود داشته باشد، سن نمی تواند محدودیتی برای انجام آن باشد.
 3. آیا کامپوزیت یک روش دائمی است؟

  کامپوزیت دندان بسیار مقاوم می باشد، اما نمی توان آن را دائمی در نظر گرفت، زیرا به ترمیم و یا تعویض نیاز دارد. اما با این حال، با انجام مراقبت های لازم می توان طول عمر آن را افزایش داد.
 4. چه زمانی باید به فکر ترمیم و یا تعویض کامپوزیت دندان باشیم؟

  زمانی که کامپوزیت دندان دچار لب پر شدن، ترک خوردگی و یا شکستگی شد، باید برای تعویض آن اقدام نمایید. همچنین اگر متوجه تغییر رنگ کامپوزیت دندان خود شدید، حتما به جهت ترمیم آن به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.
خواندن 284 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 بهمن 1399 ساعت 13:50
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر