نحوه انجام و مراحل لمینت دندان | آماده سازی دندانها پیش از لمینت نحوه انجام و مراحل لمینت دندان | آماده سازی دندانها پیش از لمینت

نحوه انجام و مراحل لمینت دندان | آماده سازی دندانها پیش از لمینت

یکشنبه, 02 آذر 1399 ساعت 13:07
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

مطالعه این مطلب 4 دقیقه زمان نیاز دارد

دسترسی سریع به عناوین این مطلب

داشتن دندان هایی صاف و مرتب، علاوه بر زیبایی بی نظیری که به چهره می بخشد، سبب افزایش اعتماد به نفس در هنگام صحبت کردن و لبخند زدن می شود. امروزه یکی از روش هایی که برای طرح لبخند مورد استقبال افراد قرار گرفته است، لمینت دندان می باشد. لمینت، لایه ای نازک از جنس مواد همرنگ دندان می باشد که برای برطرف کردن عیوب ظاهری دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. لمینت می تواند کاربرد هایی از جمله تغییر رنگ دندان، تغییر فرم دندان، بستن فاصله بین دندان ها و ترمیم لب پر شدن دندان ها داشته باشد. در این مقاله به طور کامل، مراحل لمینت دندان مورد بررسی قرار گرفته است.

مراحل لمینت دندان

مراحل لمینت دندان

برای کاشت لمینت دندان، ابتدا دندانپزشک وضعیت دهان و دندان را بررسی می کند تا مطمئن شود، لمینت برای فرد مورد نظر مناسب می باشد. در صورتی که بیمار دارای پوسیدگی دندان و یا عفونت لثه باشد، قبل از انجام لمینت دندان باید به درمان آن ها بپردازد. در زیر به مراحل کامل لمینت دندان می پردازیم:

 1. آماده سازی دندان ها

  در مرحله آماده سازی دندان ها، در ابتدا دندانپزشک بخشی از مینای دندان را می تراشد که سبب کاهش ضخامت دندان های طبیعی می شود. این مرحله تاثیر زیادی بر روی ساخت لمینت سرامیکی دارد. دندانپزشک، تراش دندان ها را به گونه ای انجام می دهد تا بیمار بعد از کاشت لمینت، احساس وجود جسم اضافی را دهان نداشته و دندان ها ظاهر طبیعی خود را حفظ کنند. میزان تراشیدن مینای دندان به برخی عوامل بستگی دارد که عبارتند از:
  1. در صورتی که دندان دچار پوسیدگی باشد، دندانپزشک برای برطرف کردن پوسیدگی مجبور به تراشیدن بخش بیشتری از مینای دندان می باشد.
  2. اگر بیمار قبل از لمینت، ونیر کامپوزیت انجام داده باشد، برای برقراری پیوند بین لمینت با مینای دندان، دندانپزشک باید به طور کامل کامپوزیت را از روی دندان ها بردارد.
  3. دندان برخی از بیماران برای درمان پوسیدگی با کامپوزیت پر شده است که اگر دو هفته از درمان گذشته باشد، دندانپزشک کامپوزیت را تراش می دهد و دندان را با کامپوزیت جدید پر می کند. این کار به دلیل برقراری پیوند مناسب بین مینای دندان و لمینت می باشد.
  4. برای تراش دادن مینای دندان، برخی عوامل مانند شکل، سایز و حتی نوع عیوب ظاهری دندان ها تاثیر گذار می باشند. در برخی موارد، دندانپزشک نیاز به کاهش ارتفاع دندان ها دارد و باید جهت تراز شدن دندان ها، لبه های دندان را تراش دهد.
  5. دندانپزشک باید به نحوی مینای دندان را بتراشد تا بعد از کاشت لمینت دندان، برخوردی بین لمینت با دندان های مقابل نباشد و همچنین به سادگی قابل تشخیص نباشند.
  6. برای تراشیدن مینای دندان، دندانپزشک سعی دارد که به عاج دندان آسیبی وارد نشود، زیرا در این صورت احتمال ایجاد عوارض بعد از لمینت دندان برای بیمار وجود دارد.
 2. انتخاب رنگ لمینت

  دندانپزشک، برای انتخاب بهترین رنگ لمینت که با رنگ دندان های بیمار تطابق داشته باشد، از راهنمای رنگ و سایه کمک می گیرد. همچنین سلیقه بیمار برای رنگ، در نظر گرفته می شود. برای قسمت های مختلف دندان امکان انتخاب سایه های متفاوتی وجود دارد که به شفافیت دندان در آن ناحیه بستگی دارد.
 3. قالب گیری از دندان

  پس از اتمام مرحله آماده سازی دندان و انتخاب رنگ، دندانپزشک از دندان ها قالبی تهیه می کند تا آن را برای ساخت لمینت به لابراتوار ارسال کند. در واقع این قالب یک کپی از دندان ها و بافت های اطراف لثه می باشد که معمولا جنس آن از خمیر است. ساختن این قالب به این شکل است که دندانپزشک ظرف حاوی خمیر را در دهان بیمار قرار داده و بیمار با گاز زدن آن، طرح دندان و لثه خود را بر روی آن بر جای می گذارد که این قالب برای ساخت لمینت در لابراتور مورد استفاده قرار می گیرد. در مواقعی لمینت زیر خط لثه قرار گرفته تا ارتفاع دندان ها بیشتر به نظر برسد. در این صورت دندانپزشک با کمک نخ، لثه را تا جای ممکن بالا می برد و پس از آن به کمک خمیر قالب را تهیه می کند. در ادامه این قالب، در لابراتور حدود 2 الی 3 هفته بعد آماده می شود. نوعی روش قالب گیری دیجیتالی وجود دارد که دندانپزشک با کمک دوربین های متصل به کامپیوتر چند عکس دیجیتال می گیرد. در ادامه با منتقل کردن این عکس ها به کامپیوتر با نرم افزار های مخصوص، قالب را به طور مجازی می سازد. پرینتر سه بعدی به مدت چند دقیقه ونیر دندانی را مطابق با قالب مجازی به وجود می آورد. مزیتی که این روش دارد این است که دیگر نیازی به انتظار چند هفته ای برای ساخت لمینت در لابراتوار نمی باشد و به این صورت تمام مراحل کاشت لمینت طی یک جلسه انجام می گردد.
 4. ساخت لمینت دندان در لابراتوار

  با توجه به سلیقه بیمار و با مشورت دندانپزشک، قالب تهیه شده توسط دندانپزشک به لابراتوار فرستاده شده و تکنسین های لابراتوار، لمینت های سرامیکی را با توجه به سفارش داده شده، می سازند. ساخت لمینت سرامیکی با استفاده از لایه های پرسلین که دارای رنگ و میزان شفافیت مختلفی می باشند و به همین جهت بسیار شبیه به دندان های طبیعی بوده و ضخامت اضافی برای دندان های فرد نخواهند داشت. در انتهای این مرحله، لمینت با لکه های آبی و لعاب کاری تکمیل می شود.

میزان تراش مینای دندان

میزان تراشیده شدن مینای دندان برای کاشت لمینت، با توجه به شرایط برای هر بیمار متفاوت می باشد. در صورتی که بهترین شرایط وجود داشته باشد، حدود 5/0 میلی متر تا 7/0 میلی متر از مینای دندان تراشیده می شود. برای درک بهتر می توان پوسته تخم مرغ را مثال زد که این میزان نسبت به روش های دیگر دندانپزشکی بسیار جزئی می باشد. گاهی اوقات به دلایل متعددی مانند پوسیدگی دندان ها، دندانپزشک مجبور به تراشیدن مقدار بیشتری از مینای دندان می شود. درست است که ضخیم بودن لمینت، دندان ها را سفید تر و درخشان تر نشان می دهد، اما باید در نظر داشته باشید که از بین رفتن مینای دندان هر چه بیشتر باشد، علاوه بر افزایش احتمال آسیب به دندان طبیعی، طول عمر و ماندگاری لمینت دندان را نیز کاهش می دهد.

مراقبت های بعد از لمینت دندان

مراقبت های بعد از لمینت دندان

با توجه به اینکه برای کاشت لمینت دندان، بخشی از مینای دندان تراشیده می شود، به همین دلیل بعد از کاشت لمینت نمی توانید بدون ونیر از دندان های طبیعی خود استفاده نمایید. در صورتی که نکات و دستورالعمل های دندانپزشک را به خوبی انجام دهید، ماندگاری و طول عمر لمینت دندان بسیار افزایش می یابد. برخی از مراقبت های بعد از لمینت دندان عبارتند از:

 1. رعایت بهداشت دهان و دندان به طور صحیح و منظم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، بنابراین حتما روزانه مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده نمایید.
 2. تا حد امکان مصرف نوشیدنی های رنگی مانند چای و قهوه را کاهش دهید.
 3. برای استفاده از دهانشویه حتما با دندانپزشک خود مشورت نمایید.
 4. از جویدن و گاز زدن غذا های سفت پرهیز کنید.
 5. هر چند وقت یک بار برای چکاپ دندان های خود به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکل با اقدام به موقع برای رفع آن عوارضی برایتان ایجاد نشود.

سوالات متداول

 1. آیا می توان کاشت لمینت دندان را بدون تراشیدن مینای دندان انجام داد؟

  برای کاشت لمینت دندان بدون تراشیدن مینای دندان، نوع خاصی از لمینت به نام لمینت لومینیرز وجود دارد که به علت ضخامت بسیار کمی که دارد، نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد. البته باید این نکته را در نظر بگیرید که به علت ضخامت کم آن برای سفید کردن دندان ها انتخاب مناسبی نمی باشد، زیرا دوام کمتری دارد.
 2. آیا تراشیدن مینای دندان نیاز به بی حسی دارد؟

  تراش مینای دندان برای کاشت لمنیت می تواند بدون بی حسی صورت گیرد، اما به دلیل حساس شدن دندان ها به وسیله اسپری آب سرد و دریل، دندانپزشک برای کاهش احساس درد و ناراحتی در اکثر موارد از بی حسی موضعی برای بیمار استفاده می کند.
 3. تاثیر نحوه تراشیدن دندان بر دوام لمینت به چه میزان است؟

  همانطور که در مقاله به طور کامل بیان شد، برای آماده سازی دندان ها قبل از کاشت لمینت، نیاز به تراشیدن بخشی از مینای دندان می باشد تا فضای کافی برای قرار گرفتن لمینت روی دندان ایجاد شود. مهمترین عامل در این مرحله، رسیدن کمترین آسیب به مینای دندان می باشد. در صورتی که مینای دندان در حدی تراشیده شود که به عاج دندان آسیب وارد نماید، در این حالت دوام و طول عمر لمینت به شدت کاهش پیدا می کند.
خواندن 319 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 بهمن 1399 ساعت 14:09
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر