لمینت دندان برای ترمیم دندانهای جلو | آیا بهترین روش است؟

لمینت دندان جلو
فهرست محتوا
به این مقاله امتیاز دهید

در برخی موارد ممکن است افراد بخواهند تنها دندان‌هایی که آسیب‌دیده‌اند و یا ظاهر نامطلوبی دارند را لمینت کنند و تمایل نداشته باشند تا سایر دندان‌هایشان دستکاری شوند، در برخی موارد دیگر نیز با توجه به محدودیت‌هایی که شرایط مالی ایجاد می‌کند، ممکن است شرایط لمینت کردن تمام دندان‌های خود را نداشته باشند و بخواهند تنها دو دندان جلویی را لمینت کنند و یا به دلیل سایر شرایط تصمیم به انجام این کار بگیرند.
برخی از سؤالاتی که برای این دسته از افراد پیش می‌آید این است که آیا می‌توانم تنها یک یا دو دندان جلوی خود را لمینت کنم؟ رنگ لمینت دندان‌های جلو را چگونه انتخاب کنم؟ چگونه می‌توانم از دو رنگ شدن دندان‌هایم پیشگیری کنم؟
در این مقاله قصد داریم پاسخ سؤالات فوق و سایر سوالات احتمالی را بیان کنیم و اطلاعات کامل در مورد لمینت دندان جلو را در اختیارتان قرار دهیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

لمینت دندان جلو

لمینت دندان جلو

متداول‌ترین تعداد دندان‌هایی که لمینت می‌شوند، معمولاً ۸ دندان جلویی می‌باشند، اما به طور کلی تعداد دندان‌هایی که فرد تصمیم می‌گیرد آنها را لمینت کند به موارد مختلفی بستگی دارد که در این بخش آنها را توضیح می‌دهیم.
اهداف ترمیمی و درمانی فرد و همچنین شرایط مالی او تعداد دندان‌هایی که می‌تواند لمینت کند را تعیین می‌کند. گاهی ممکن است فرد بخواهد تمام دندان‌هایی که هنگام لبخند زدن و یا صحبت کردن مشخص می‌شوند را لمینت کند و طرح لبخند خود را اصلاح نماید که در این صورت می‌تواند ۶ تا ۱۰ دندان جلویی خود را ترمیم نماید. در برخی موارد نیز هدف فرد تنها ترمیم مشکلات تعداد مشخصی از دندان‌های خود، مثلاً یک یا دو دندان جلویی باشد که در این صورت می‌تواند از دندانپزشک خود بخواهد که تنها این تعداد از دندان‌ها را لمینت کند.

لمینت دو دندان جلو

گاهی ممکن است تنها دو دندان جلوی فرد آسیب دیده باشند و نیاز به ترمیم داشته باشند و یا فرد بخواهد دندان های خود را مدل خرگوشی کند و به این دلیل بخواهد بداند که آیا امکان لمینت کردن تنها دو دندان جلویی فک بالا وجود دارد یا خیر؟ به طور کلی می توان این کار را انجام داد، اما پاسخ دقیق به این سوال به بررسی شرایط دهان و دندان بیمار توسط دندانپزشک زیبایی بستگی دارد و در صورت تایید ایشان، بیمار می تواند نسبت به لمینت کردن دو دندان جلویی خود اقدام نماید.

نحوه انتخاب رنگ لمینت دندان جلو

چگونه رنگ لمینت دندان جلو را انتخاب کنیم؟

یکی از نگرانی‌های افرادی که می‌خواهند تنها دو دندان جلوی خود را لمینت کنند، درباره شبیه نشدن و ایجاد تضاد رنگی بین این دو دندان با سایر دندان‌ها می‌باشد. به همین دلیل در ادامه نکاتی را بیان کرده‌ایم که با رعایت آنها می‌توان به نتیجه مطلوب و رضایت بخشی از ترمیم خود رسید:

 1. دقت در انتخاب رنگ لمینت

  یکی از مواردی که در شبیه شدن لمینت به دندان‌های طبیعی فرد نقش بسیار مهمی دارد، انتخاب رنگ لمینت دندان است. زمانی که فرد قصد لمینت کردن تنها تعداد محدودی از دندان‌های خود را دارد، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. بنابراین افرادی که می‌خواهند تنها یک یا دو دندان خود را ترمیم کنند، بهتر است که برای انتخاب رنگ از دندانپزشک خود راهنمایی بخواهند و به ایشان اعتماد کنند تا بهترین و طبیعی‌ترین نتیجه حاصل شود. انتخاب رنگ‌های بسیار روشن‌تر و یا تیره‌تر از دندان‌های مجاور باعث می‌شود که ظاهر دندان‌ها غیرطبیعی و مصنوعی به نظر برسند.

 2. دقت در انتخاب اندازه و فرم لمینت

  اندازه و فرم لمینت باید به گونه‌ای باشد که با سایر دندان‌ها و فرم فک و صورت بیمار تناسب داشته باشد. کوچک بودن و یا بزرگ بودن لمینت باعث می‌شود که نتیجه طبیعی و زیبا از درمان حاصل نشود و نارضایتی بیمار را به همراه داشته باشد.
  دندانپزشک متخصص زیبایی و همچنین لابراتوار سازنده لمینت‌ها نقش بسیار مهمی در این امر دارند. به همین دلیل توصیه می‌شود که در انتخاب دندانپزشک خود دقت کافی را داشته باشید.

 3. دقت در انتخاب لمینت مرغوب و با کیفیت

  نقش لمینت خوب و با کیفیت در طبیعی و زیبایی نتیجه را نمی‌توان نادیده گرفت. هرچه لمینت با کیفیت تر باشد و با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته‌تری ساخته شود، شباهت بسیار بیشتری به دندان‌های طبیعی خواهد داشت. به همین دلیل بهتر است که ترمیم دندان‌های خود را به دست دندانپزشک متخصص زیبایی بسپارید که با لابراتوارهایی که لمینت‌های با کیفیت و مرغوب تولید می‌کنند، همکاری دارد.
  پیش از لمینت کردن بهتر است که با صبر و حوصله تحقیقات لازم و کافی درمورد انواع لمینت و همچنین دندانپزشکی که می‌خواهید نزد ایشان این ترمیم را انجام دهید، داشته باشید.

مزایای لمینت کردن دندان جلو

لمینت کردن دندان‌های جلو دارای مزایایی است که در ادامه به طور مختصر به بیان آنها پرداخته‌ایم:

 1. رفع مشکلات ظاهری دندان‌های جلو که می‌توانند شامل، وجود فاصله بین آنها، لب پر شدگی، ترک خوردگی، بدرنگ یا لکه دار بودن، شکستگی و کجی جزئی باشند.
 2. لمینت دارای استحکام و ماندگاری بالایی است که به همین دلیل ماندگاری طولانی مدتی دارد و فرد می‌تواند با خیال راحت تا چند سال عیوب ظاهری دندان‌های خود را بپوشاند.
 3. اصلاح طرح لبخند و دست یافتن به دندان‌هایی سفید و زیبا از دیگر مزایای لمینت دندان جلو می‌باشد.

لمینت کدام مشکلات دندان‌های جلو را رفع می‌کند؟

لمینت کردن دندان‌های جلو باعث رفع چه مشکلاتی میشود؟

لمینت می‌تواند بسیاری از مشکلات و عیوب ظاهری دندان‌های جلو را برطرف کند که در ادامه آنها را بیان کرده‌ایم:

 1. بستن فاصله بین دندان‌های جلو

  وجود دیاستم یا فاصله بین دندان‌های جلو مشکل بسیار شایعی است. خوشبختانه روش‌های درمانی و ترمیمی مختلفی برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد که یکی از این روش‌ها لمینت کردن دندان‌هایی است که بین آنها فاصله وجود دارد.
  لمینت نه تنها بسیار سریع و در طول مدت زمان کوتاهی می‌تواند این مشکل را رفع نماید، بلکه به دلیل استحکام بالای آن درمانی بلند مدت به شمار می‌آید و می‌تواند تا سال‌های طولانی بر روی دندان‌ها باقی بماند.

 2. صاف کردن کجی‌های جزئی دندان‌های جلو

  گاهی ممکن است فرد دندان‌های صاف و یکدستی داشته باشد و تنها دو دندان جلوی او مقداری کج باشند و یکدستی و نظم دندان‌ها را بهم بریزند. این مشکل را می‌توان بدون نیاز به ارتودنسی و براکت‌ها، تنها با استفاده از روش‌های ترمیمی مانند لمینت در مدت زمان کوتاه و بدون درد برطرف کرد.

 3. برطرف کردن شکستگی، ترک خوردگی و لب پر شدگی دندان جلو

  شکستگی، ترک خوردگی و لب پر شدگی مشکلاتی هستند که ممکن است بر اثر عوامل مختلفی مانند شکستن دانه‌های آجیل و یا تخمه با دندان، دندان‌قروچه، افتادن، تصادف و … به وجود آیند. این دسته از مشکلات به این دلیل که باعث ایجاد فضاهایی در سطح دندان می‌شوند که میکروب‌ها و ذرات غذایی به راحتی می‌توانند درون آنها نفوذ کنند و به مرور سلامت دهان و دندان را به خطر بیندازند، بهتر است که هرچه سریع‌تر با استفاده از روش‌های ترمیم دندان از قبیل لمینت ترمیم شوند.

 4. پوشاندن بدرنگی دندان جلو

  دندان‌ها بر اثر عواملی مانند مصرف برخی داروها، مصرف سیگار و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان لکه دار و بدرنگ می‌شوند. داشتن دندان‌های بد رنگ و یا لکه دار تأثیر بسیار نامطلوبی بر ظاهر دندان‌ها و لبخند افراد می‌گذارد و اعتماد به نفس فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهند. این ایراد را می‌توان با لمینت کردن دندان‌ها پوشاند و دندان‌هایی سفید و مروارید مانند به فرد هدیه داد.

 5. اصلاح اندازه دندان جلو

  داشتن لبخند لثه‌ای که در آن لثه‌های فرد بیش از حد نمایان می‌شوند و دندان‌ها را کوتاه جلوه می‌دهد، بر زیبایی دندان‌ها تأثیر نامطلوبی دارد. یکی از معیارهای زیبایی و جوان‌تر به نظر رسیدن چهره داشتن دندان‌های بلند و متناسب با فرم صورت، فک و معیارهای زیبایی دندان است. لمینت یکی از روش‌های ترمیمی است که با استفاده از آن می‌توان اندازه و فرم دندان‌ها را اصلاح نمود.

قیمت لمینت دندان جلو

فاکتورهای متعددی در تعیین قیمت لمینت دندان جلو نقش دارند. از میان این فاکتورها می‌توان به جنس لمینت و هزینه‌ای که لابراتوار بابت تهیه آن دریافت می‌کند، تعداد واحد لمینت، دستمزد دندانپزشک و نیاز به انجام درمان‌هایی برای برطرف کردن پوسیدگی‌های دندان و مشکلات لثه (در صورت وجود) اشاره کرد.

ماندگاری لمینت دندان‌های جلو

ماندگاری لمینت دندان‌های جلو

لمینت‌ها نوعی روکش هستند که نوع و جنس مواد سازنده آنها باعث شده است که استحکام و در نتیجه ماندگاری و طول عمر بالایی داشته باشند. ماندگاری هر نوع پروتز، روکش و ترمیم دندانی از جمله لمینت تا حدود زیادی به مراقبت‌های فرد از آنها بستگی دارد. در صورتی که برای انجام این ترمیم به دندانپزشک متخصص زیبایی با مهارت و دانش کافی مراجعه نمایید و همچنین مراقبت‌های لازم را به درستی انجام دهید، می‌توانید لمینت‌های خود را برای مدت زمان طولانی در حدود ۱۰ تا ۱۵ سال داشته باشید.

آیا می‌توان به جای ارتودنسی، با لمینت فاصله بین دندان‌های جلو را بست؟

گرچه ارتودنسی بهترین و مناسب‌ترین راه برای بستن فاصله بین دو دندان جلو می‌باشد، اما روش‌های دیگری نیز در دندانپزشکی زیبایی وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توان این فاصله را بست. گاهی افراد ممکن است به دلایل مختلفی از جمله ظاهر ناخوشایند براکت‌ها، تمایل به بستن فاصله در مدت زمان بسیار کوتاه، بالا بودن سن و یا ابتلا به برخی بیماری‌ها که امکان استفاده از درمان ارتودنسی را مشکل می‌کنند، تصمیم می‌گیرند با لمینت کردن خیلی سریع و بدون درد این فاصله را ببندند.

نحوه لمینت کردن دندان جلو

در این بخش قصد داریم فرایند لمینت کردن دندان جلو را به طور مختصر شرح دهیم. نصب لمینت نیاز به آماده سازی دندان و در واقع تراشیدن مقداری از مینای آن دارد. سپس از دندان‌های ترشیده شده قالب گیری انجام می‌شود و قالب تهیه شده برای ساختن لمینت از روی آن، به لابراتوار ارسال می‌گردد. لمینت پس از ساخته شدن به مطب فرستاده می‌شود و با استفاده از چسب مخصوص و نور لیزر بر روی دندان بیمار نصب می‌گردد. در آخرین مرحله نحوه بایت بیمار مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در صورت رضایت بیمار و دندانپزشک از نتیجه ترمیم، درمان به پایان می‌رسد.

فیلم لمینت دندان جلو

این مطلب به زودی به روزرسانی می‌شود.

مراقبت از لمینت دندان جلو

مراقبت از لمینت دندان جلو

افزایش طول عمر لمینت بستگی بسیار زیادی به مراقبت از آن دارد. در ادامه نکات مراقبتی را به طور خلاصه بیان کرده‌ایم:

 1. روزانه دو بار مسواک بزنید، به طور مرتب نخ دندان بکشید و برای استفاده از دهان‌شویه حتماً با دندانپزشک خود مشورت کنید و نوع مناسب آن را تهیه نمایید.
 2. صرف سیگار و دخانیات همانطور که دشمن دندان‌های طبیعی است، دشمن لمینت نیز می‌باشد و باعث کاهش طول عمر آن می‌شود.
 3. گاز زدن مواد غذایی و خوراکی‌های سفت با دندان لمینت شده می‌تواند موجب شکستن و یا لب پر شدن آن شود. پس از انجام این کار پرهیز نمایید.
 4. مراجعه مرتب به کلینیک دندانپزشکی و انجام چکاپ‌های ۶ ماهه برای حفظ سلامتی دندان‌ها و همچنین لمینت‌های نصب شده بر روی آنها واجب است.
 5. استفاده از نایت گارد برای افرادی که دچار دندان قروچه هستند و لمینت دارند، ضروری است.
 6. مصرف برخی نوشیدنی‌ها و مواد غذایی که حاوی رنگدانه، مواد اسیدی، شیرینی و الکل هستند به سلامت دندان‌ها و لمینت آسیب می‌رساند، پس از مصرف آنها خودداری کرده و یا آن را به حداقل برسانید.

معایب لمینت کردن دندان جلو

لمینت کردن دندان جلو چه معایبی دارد؟

در ادامه معایب لمینت دندان برای دندان های جلو را بیان کرده‌ایم:

 1. حساس شدن دندان‌ها

  در نصب لمینت به این دلیل که ساختار دندان دستکاری می‌شود، بیمار ممکن است تا چند روز (۳ تا ۴ روز) احساس درد و ناراحتی کمی در دندان‌های خود تجربه کند که این امر طبیعی است و پس از گذشت این مدت زمان از بهبود می‌یابد.

 2. منطبق نشدن رنگ لمینت با رنگ دندان‌های مجاور

  هنگامی که فرد تصمیم می‌گیرد تنها یک یا دو دندان خود را لمینت کند، منطبق کردن و انتخاب رنگ لمینت مشابه رنگ دندان‌های مجاور سخت می‌شود. اما راه حل این مشکل چیست؟ امکان پیشگیری از این اتفاق وجود دارد و به بیماران توصیه می‌شود که با رعایت نکاتی که پیش‌تر آنها را بیان کردیم به تطابق رنگ و شبیه شدن رنگ لمینت خود با رنگ دندان‌های مجاور کمک کنند.

 3. تغییر رنگ دادن دندان‌های مجاور

  دندان‌های افراد با افزایش سن و به مرور زمان همانند تمام ارگان‌های بدن، فرسوده می‌شوند. فرسودگی دندان‌ها با تغییر رنگ آنها همراه است و به مرور کدر شده و شفافیت خود را از دست می‌دهند. این تغییرات باعث می‌شوند که رنگ دندان‌های طبیعی با رنگ لمینت متفاوت شود و تأثیر ناخوشایندی بر آنها بگذارد. البته این مشکل را می‌توان با مراجعه به دندانپزشک و انجام ترمیم‌های لازم برطرف کرد.

سؤالات متداول

 1. آیا امکان لمینت کردن تنها یک یا دو دندان جلو وجود دارد؟

  بله. به طور کلی می‌توان تنها تعداد محدودی از دندان‌های جلو را لمینت کرد، اما اطمینان از امکان انجام این کار نیاز به معاینه توسط دندانپزشک و تأیید ایشان دارد.

 2. آیا امکان لمینت کردن دندان‌های جلویی فک پایین وجود دارد؟

  بله. اغلب افراد دندان‌های فک بالا را لمینت می‌کنند، اما در برخی موارد، افراد هنگام لبخند زدن و یا صحبت کردن دندان‌های فک پایین آنها نیز نمایان می‌شوند و به همین دلیل تصمیم می‌گیرند که آنها را لمینت کنند و در صورتی که شرایط دهان و دندانشان مناسب باشد، می‌توانند این کار را انجام دهند.

 3. عوارض لمینت تنها یک یا دو دندان جلو چیست؟

  با گذشت زمان، رنگ دندان‌ها تغییر پیدا می‌کند و یا دچار آسیب‌دیدگی‌هایی می‌شوند، به همین دلیل زمانی که فرد تعداد محدودی از دندان‌های جلوی خود را لمینت می‌کند، به مرور تفاوت‌هایی از نظر رنگ و ظاهر کلی بین لمینت و دندان‌های مجاور آن به وجود می‌آید. این مشکل را می‌توان با مشورت با دندانپزشک متخصص زیبایی و استفاده از خدمات درمانی و ترمیمی موجود برطرف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا