آیا لمینت دندان درد دارد؟

آیا لمینت دندان درد دارد؟
فهرست محتوا
۵/۵ - (۱ رای)

بسیاری از افرادی که قصد لمینت کردن دندان‌های خود را دارند، نگران درد ناشی از آن هستند. آیا شما نیز این نگرانی را دارید؟
یا شاید هم جزء افرادی باشید که این روش را انجام داده‌اید و حال به دنبال راهی برای کاهش درد آن هستید.
جای درستی آمده‌اید.
در این مقاله علاوه بر اینکه به بررسی علت درد بعد از لمینت دندان در کوتاه مدت و بلند مدت پرداخته‌ایم، شما را با راهکارهای مؤثری برای کاهش این درد آشنا کرده‌ایم.
همچنین روش‌هایی را برای جلوگیری از بروز درد ناشی از لمینت بیان کردیم.
با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.

آیا لمینت سرامیکی درد دارد؟

آیا لمینت سرامیکی دندان درد دارد؟

نصب لمینت سرامیکی به نوبه خود درد ندارد، خصوصاً زمانی که از بی حسی موضعی استفاده شود.
با این حال مواردی وجود دارند که در کوتاه مدت و بلند مدت می‌توانند سبب بروز درد شوند که در ادامه مطلب به طور دقیق‌تر به بررسی آنها می‌پردازیم.
اما باید بدانید که درد جزئی بعد از این روش طبیعی است و به مرور رفع خواهد شد.

آیا تراش دندان برای نصب لمینت درد دارد؟

معمولاً اکثر افراد نگران تراش دندان برای نصب لمینت سرامیکی بوده و از درد ناشی از آن می‌ترسند.
باید بدانید که میزان این تراش بسیار جزئی بوده و هیچ آسیبی به ساختار دندان وارد نمی‌کند. برداشتن این لایه نازک به دلیل برقراری پیوند مناسب و محکم بین دندان و لمینت و همچنین زیبایی لمینت سرامیکی بعد از قرار گرفتن روی دندان‌ها است.
این اقدام درد غیر قابل تحملی به همراه ندارد و با این وجود افرادی که نگران هستند که نسبت به این درد حساسیت نشان دهند، می‌توانند با مشورت دندانپزشک از مسکن قبل از درمان استفاده نمایند.
لازم به ذکر است که با توجه به شرایط بیمار و میزان نیاز به تراش دندان‌ها، ممکن است از بی حسی موضعی استفاده شود که در این صورت بیمار چیزی احساس نخواهد کرد.

بعد از چه مدت درد لمینت دندان از بین می‌رود؟

مدت زمان رفع درد بعد از لمینت دندان

اینکه بعد از لمینت درد غیر قابل تحملی داشته باشید، یک تصور غلط است. بیشتر افراد بعد از لمینت به دلیل عادت نداشتن به جسم خارجی، احساس آزردگی می‌کنند. اینکه درد ناشی از نصب لمینت سرامیکی چه مدت بعد رفع خواهد شد، بستگی به علت درد، زمان ایجاد و میزان آن دارد.
به طور معمول تا حدود یک تا دو هفته بعد از انجام این روش درد و حساسیت برای اکثر افراد وجود دارد و کاملاً طبیعی است.
البته شدت درد بسیار مهم است و اگر در این مدت زمان درد زیادی داشتید و یا در هنگام غذا خوردن دچار درد شدید می‌شدید، بهتر است دندانپزشک خود را در جریان بگذارید.

چه نوع دردهایی را بعد از نصب لمینت دندان احساس می‌کنم؟

انواع دردهای پس از نصب لمینت دندان

بعد از انجام این روش ممکن است افراد دردهای متفاوتی را تجربه کنند که بعضی از آنها طبیعی هستند، اما برخی دیگر نیاز به بررسی علت و انجام اقدامات درمانی مناسب دارند. این نوع دردها عبارت‌اند از:

 1. درد و حساسیت در برابر سرما و گرما

  از شایع‌ترین عوارضی که بعد از انجام لمینت سرامیکی ایجاد می‌شود، حساسیت و درد نسبت به مصرف غذاها و نوشیدنی‌های بسیار سرد و گرم است.
  لازم به ذکر است که این نوع دردها طبیعی بوده و بعد از چند روز به مرور از بین خواهد رفت.
  بهتر است برای جلوگیری از بروز چنین دردی، از مصرف این نوع مواد غذایی و نوشیدنی‌ها تا چند روز ابتدایی بپرهیزید.
  توجه داشته باشید که طولانی شدن مدت این نوع درد باید جدی گرفته شود و در این صورت دندانپزشک خود را مطلع کنید.

 2. درد در زمان جویدن غذا

  این نوع درد می‌توان نشان دهنده تراز نبودن لمینت‌های شما باشد. به دلیل ناهماهنگی لمینت‌ها در زمان غذا خوردن فشار بیشتری به دندان‌ها و فک وارد می‌شود.
  اگر با چنین دردی روبه‌رو شدید، برای اصلاح لمینت‌های سرامیکی خود به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.

 3. احساس درد مکرر و مداوم

  احساس درد مداوم بعد از نصب لمینت را جدی بگیرید و برای تشخیص علت آن و دریافت اقدامات درمانی مناسب به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید.

چرا بعد از نصب لمینت دچار درد می‌شویم؟

علت درد بعد از لمینت کردن دندان چیست؟

هر یک از عوامل زیر می‌توانند علت درد و حساسیت بعد از لمینت دندان باشند:

 1. تراشیدن مینای دندان قبل از نصب لمینت

  همان‌طور که پیش‌تر بیان کردیم، یکی از مراحل انجام این روش این است که بخشی جزئی از مینای دندان تراشیده می‌شود. این میزان معمولاً از ۰.۵ میلیمتر کمتر است؛ با این وجود، میزان تراش دندان بستگی به شرایط هر فرد دارد. افرادی که به اصلاحات و تغییرات بیشتری نیازمند هستند، به طبع به تراش دندان بیشتری نیاز دارند. با این وجود می‌توانید آسوده خاطر باشید که این اقدام به هیچ عنوان به ساختار اصلی دندان شما آسیبی وارد نخواهد کرد.
  هر چه میزان بیشتری از دندان تراشیده شود، میزان حساسیت و درد ناشی از آن نیز بیشتر خواهد بود.
  .

 2. تراز نبودن لمینت‌ها

  در صورتی که بعد از انجام این روش در زمان غذا خوردن دچار درد شدید، ممکن است که لمینت‌ها به درستی نصب نشده و تراز نباشند. در این صورت با فشار بیشتری که به دندان‌ها وارد می‌کنند، می‌توانند موجب درد شوند.
  برای بر طرف کردن این مشکل باید به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.

 3. بروز واکنش‌های آلرژیک

  برخی از افراد ممکن است به دلیل داشتن بافت دهان حساس نسبت به نصب لمینت در دهان خود دچار واکنش آلرژی شوند. البته این موضوع نادر است و تعداد افراد کمی دچار چنین واکنشی می‌شوند.

علت درد بلند مدت بعد از نصب لمینت سرامیکی

علت درد بلند مدت بعد از نصب لمینت سرامیکی

اگر بعد از مدت زمان بیشتری با درد مواجه شدید، ممکن است دلایل زیر سبب بروز این درد شده باشند:

 1. به وجود آمدن مشکلاتی در دندان‌های لمینت شده

  باید بدانید که نصب لمینت سرامیکی محافظی برای ساختار دندان در برابر آسیب‌های احتمالی نیست. ممکن است به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان، دندان‌های زیر لمینت بعد از مدتی با پوسیدگی روبه‌رو شوند.
  اگر بیمار به علائم پوسیدگی دندان خود بی توجه باشد، با پیشرفت آن احتمال بروز عفونت و مشکلات شدیدتری وجود خواهد داشت.
  در این صورت فرد با درد و ناراحتی همراه خواهد بود.
  در این شرایط باید به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید تا روش درمانی مناسب انتخاب شود. برای این کار باید لمینت از روی دندان برداشته شود و بعد از انجام اقدامات درمانی، مجدداً برای نصب آن اقدام گردد.

 2. آسیب دیدگی لمینت

  با وجود استحکام بسیار بالای لمینت سرامیکی، باز هم احتمال آسیب دیدگی آن وجود دارد که با توجه به نوع و شدت آسیب ممکن است فرد را با درد همراه کند.

 3. ابتلا به بیماری‌های لثه

  در صورتی که بعد از قرار دادن لمینت، بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید، در طولانی مدت سبب بروز بیماری‌های لثه خواهد شد. در این صورت ممکن است با پیشرفت بیماری درد شدیدی را تجربه کنید. حتی ممکن است با تحلیل لثه، ریشه دندان در معرض محیط دهان قرار گرفته و سبب درد شدید شود.

 4. پوسیدگی قبلی دندان

  در صورتی که دندانپزشک قبل از قرار دادن لمینت معاینه درستی انجام نداده باشد، احتمال دارد متوجه پوسیدگی دندان نشود. در این صورت و بعد از مدتی، ممکن است پوسیدگی پیشرفت کرده و علائمی مثل درد و التهاب در بیمار بروز پیدا کنند.

دندانپزشک چه نقشی در کنترل درد ناشی از نصب لمینت سرامیکی دارد؟

نقش دندانپزشک در کنترل درد ناشی از نصب لمینت

تبحر و مهارت دندانپزشک از موارد بسیار مهمی است که باید به آن توجه کنید. به همین خاطر است که توصیه می‌شود نهایت دقت را در انتخاب دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی داشته باشید.
این روش زیبایی اگر به دست متخصص انجام شود، هیچ درد و ناراحتی نخواهد داشت؛ در غیر این صورت دندانپزشک غیرمجرب می‌تواند مشکلات زیرا را ایجاد نماید:

 1. با بی دقتی در میزان تراش دندان حساسیت شدیدتری برای فرد ایجاد کند.
 2. با نصب نادرست لمینت روی دندان، سبب ایجاد درد و ناراحتی در زمان غذا خوردن گردد. این موضوع خطر پوسیدگی دندان و بروز بیماری‌های لثه را نیز افزایش می‌دهد.
 3. بررسی درستی از دهان قبل از شروع این روش نداشته باشد و با نصب لمینت روی دندان پوسیده و آسیب دیده سبب بروز مشکلاتی بعد از انجام این روش گردد.

راهکارهای کاهش درد بعد از لمینت دندان

چگونه میتوان درد بعد از لمینت دندان را کاهش داد؟

برای کاهش درد ناشی از لمینت سرامیکی خود می‌توانید از اقدامات زیر کمک بگیرید:

 1. می‌توانید از مسکن و داروهای ضد التهاب استفاده داشته باشید. (توصیه می‌شود اگر دچار درد شدیدی هستید، از مسکن استفاده کنید.)
 2. استفاده از آب نمک برای کاهش تورم و درد بسیار مؤثر است. برای این کار مقداری نمک را با آب ولرم ترکیب کرده و دهان خود را با آن شست‌و‌شو دهید.
 3. تا زمان بهبود حساسیت خود از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های بسیار داغ، سرد و سفت خودداری نمایید.
 4.  سیگار نکشید یا حداقل استعمال از آن به حداقل برسانید.

چگونه می‌توانم قبل از نصب لمینت از بروز درد جلوگیری کنم؟

همان‌طور که پیش‌تر بیان کردیم، مقداری درد و حساسیت بعد از این روش طبیعی بوده و معمولاً برای اکثر افراد ایجاد می‌شود. اما اگر قبل از انجام این روش این مقاله را مطالعه کردید، احتمالاً می‌توانید با کمک دندانپزشک خود به کاهش درد بعد از درمان کمک کنید. برای این کار می‌توانید اقدامات زیر را رعایت کنید:

 1. می‌توانید از داروی مسکن و ضد التهاب قبل از درمان استفاده کنید.
 2. قبل از انجام این روش بهداشت دهان خود را بیشتر رعایت کنید. می‌توانید حدود یک هفته قبل از درمان از خمیر دندان و دهان‌شویه ضد حساسیت کمک بگیرید.
 3. اگر سیگار می‌کشید، بهتر است مدتی از استعمال آن بپرهیزید.
 4. پیش از هر چیزی در انتخاب دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی دقت داشته باشید.

پاسخ به برخی سؤالات پرتکرار شما

 1. چقدر طول می‌کشد تا به لمینت سرامیکی روی دندان‌هایم عادت کنم؟

  به طور کلی هر تغییری که در محیط دهان ایجاد می‌شود، به دلیل اینکه به آن عادت ندارید تا چند روز برایتان ایجاد آزردگی خواهد کرد و ممکن است با درد جزئی همراه باشد.
  لمینت سرامیکی نیز از این قاعده مستثنی نیست و تا مدتی با این حساسیت روبه‌رو می‌باشد. معمولاً اکثر افراد بعد از حدود یک تا دو هفته کاملاً به لمینت‌های خود عادت می‌کنند و تمام عوارض جانبی ناشی از این درمان نیز در این مدت به مرور از بین خواهند رفت.

 2. نیاز به اقدامات درمانی قبل از نصب لمینت، آیا دلیلی برای درد این روش هستند؟

  خیر، اقدامات درمان قبل از نصب لمینت صرفا برای جلوگیری از ایجاد درد پس از انجام این درمان است. اگر هم درد به خاطر این اقدامات به وجود آید، احتمالا به دلیل شکست درمان ایجاد شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان