مزایای لمینت دندان مزایای لمینت دندان

مزایای لمینت دندان | مزایای لمینت نسبت به کامپوزیت، ارتودنسی و تاج

دوشنبه, 26 آبان 1399 ساعت 13:32
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

اگر برای کج بودن دندان ها و یا تغییر رنگ آن ها ناراحت هستید، برای اصلاح طرح لبخند خود به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید. لمینت دندان روشی است که برای طرح لبخند بسیار کاربردی می باشد. امروزه لمینت به نحوی پیشرفت کرده است که به کمک تکنولوژی های گوناگون، انواع مختلفی از ونیر ها ساخته می شود که هر کدام از آن ها معایب و مزایای خاص خود را دارند. در این مقاله به طور کامل به بررسی مزایای لمینت دندان می پردازیم.

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

لمینت دندان برای افرادی که تصمیم به انجام برخی خدمات مانند ترمیم لب پر شدن دندان، تغییر رنگ دندان ها، بستن فاصله بین دندان ها و ترمیم شکستگی جزئی دندان ها را دارند، مناسب می باشد.

مزایای لمینت دندان

مزایای لمینت دندان

لمینت دندان کاربرد و مزایای بسیاری دارد که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. افزایش اعتماد به نفس

  لمینت دندان با برطرف نمودن نواقص ظاهری دندان ها، زیبایی بی نظیری را برای دندان ها به ارمغان می آورد و به همین جهت، سبب افزایش اعتماد به نفس در هنگام صحبت کردن و لبخند زدن می شود.
 2. مقاوم بودن

  لمینت دندان استحکام و مقاومت بالایی در برابر تغییر رنگ و ضربه دارد.
 3. ظاهری طبیعی

  لمینت دندان از لایه بسیار نازکی ساخته شده است و با داشتن شباهت به مینای دندان، ظاهری بسیار طبیعی دارد.
 4. انعطاف پذیر بودن

  یکی دیگر از مزایای لمینت دندان، انتخاب دلبخواه رنگ آن می باشد که در اکثر مواقع با توجه به نظر بیمار و مشورت دندانپزشک، رنگی مشابه با رنگ طبیعی دندان ها انتخاب می گردد.
 5. مشاهده سریع نتیجه

  بعد از نصب لمینت دندان، دوره نقاهتی وجود ندارد. به همین جهت می توانید پس از اتمام جلسه درمان بلافاصله نتیجه زیبایی دندان های خود را مشاهده نمایید.
 6. بر طرف کردن عیوب ظاهری دندان

  لمینت دندان می تواند سبب تغییر رنگ دندان، اصلاح کجی دندان ها، ترمیم لب پر شدن دندان، بستن فاصله بین دندان ها و ترمیم شکستگی دندان شود.
 7. ترکیب کردن با دیگر روش های دندانپزشکی

  ونیر های پرسلن قابلیت استفاده هم زمان با دیگر روش های دندانپزشکی همانند تاج دندان، ارتودنسی دندان، بلیجینگ دندان، ایمپلنت دندان و دیگر خدمات را دارند. به دلیل اینکه رنگ و ظاهر ونیر پرسلین با ایمپلنت و تاج دندان شبیه می باشد، هماهنگی و یکدستی دندان ها از بین نخواهد رفت.
 8. دوام و طول عمر بالا

  در صورتی که نصب لمینت بر روی دندان های شما توسط دندانپزشکی با مهارت انجام شود و همچنین مراقبت های بعد از لمینت دندان را به درستی انجام دهید، در این صورت، لمینت ها تا بیش از 15 سال دوام و ماندگاری دارند.
 9. روشی سریع

  لمینت دندان بر خلاف برخی روش های طرح لبخند مانند ارتودنسی و ایمپلنت که دوره درمان طولانی دارند، با دو جلسه مراجعه به مطب دندانپزشکی انجام می گیرد.
 10. کم تهاجمی

  برای کاشت لمینت دندان بخش بسیار اندکی از مینای دندان تراشیده می شود، بر خلاف نصب تاج دندان که تقریبا دور دندان تراشیده می شود.

مزایای لمینت لومینیرز

مزایای لمینت لومینیرز

لمینت لومینیرز، نوعی بسیار نازک از لمینت دندان می باشد که در زیر به بررسی مزایای آن می پردازیم:

 1. روشن کردن دندان ها

  لمینت لومینیرز می تواند با از بین بردن لکه های موجود روی دندان، لبخندی زیبا و درخشان را ایجاد نماید.
 2. ترمیم دندان های خرد شده

  لمینت لومینیزر می تواند بسیار سریع و بدون درد، دندان های خرد شده را به بهترین شکل ترمیم کند.
 3. بستن فاصله بین دندان ها

  دندانپزشک به کمک لمینت لومینیرز، می تواند طی 1 الی 2 جلسه فاصله بین دندان ها را ببندد. به دلیل اینکه نصب لمینت لومینیرز نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد، به همین جهت حجم دندان ها افزایش یافته و فاصله بین دندان ها بسته می شود.
 4. اصلاح کجی دندان ها

  در صورتی که کج بودن دندان ها بدون ارتودنسی قابل حل باشد، می توان با کمک لمینت لومینیرز به اصلاح کجی دندان ها پرداخت.

مزایای لمینت نسبت به کامپوزیت

لمینت دندان نسبت به کامپوزیت دندان دارای مزایایی می باشد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. لمینت دندان دوام بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد، بنابراین به نسبت بسیار کمتری از کامپوزیت تغییر رنگ می دهد.
 2. به دلیل اینکه لمینت دندان در لابراتوار و در شرایط خاصی ساخته می شود، بنابراین مقاومت و استحکام بالاتری در برابر شکستگی دارد.
 3. به علت نازک بودن ونیر سرامیکی، لمینت دندان ظاهری طبیعی تر نسبت به کامپوزیت دندان دارد.
 4. در صورت رعایت نکات و مراقبت های لازم، لمینت دندان طول عمر بیشتری نسبت به کامپوزیت دندان دارد.

بیشتر بخوانید: تفاوت لمینت دندان و کامپوزیت دندان

مزایای لمینت سرامیکی نسبت به ارتودنسی

اصلاح دندان هایی که به نسبت بسیار کمی، کج هستند و یا فاصله کمی دارند، با ارتودنسی قابل حل می باشد، اما امروزه این مشکلات را می توان به سادگی و با سرعت بیشتری به کمک لمینت دندان بر طرف نمود. ونیر های پرسلن با چسبیدن به دندان های جلویی، بدون نیاز به تغییر جهت و صاف شدن دندان های کج، می توانند سبب حل این نواقص شوند. اما باید این نکته را توجه داشته باشید که همیشه نمی توان به جای ارتودنسی از لمینت دندان برای کاربرد های درمانی استفاده نمود. برای اینکه متوجه شوید با کدام روش درمانی می توانید مشکلات دندان های خود را برطرف نمایید، حتما باید با دندانپزشک خود مشورت کنید. در برخی مواقع به دلیل کم بودن فاصله بین دندان ها، دندانپزشک به جای استفاده از روش ارتودنسی که بسیار دوره درمان طولانی دارد، لمینت را پیشنهاد می دهد که در طی دو جلسه فاصله بین دندان را پر می کند.

بیشتر بخوانید: تفاوت لمینت دندان و ارتودنسی دندان

مزایای لمینت دندان نسبت به تاج دندان

با وجود کاربرد و مزایای بسیاری که تاج دندان دارد، در برخی موارد لمینت دندان مزایایی نسبت به تاج دندان دارد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. برای نصب لمینت دندان، بخش بسیار اندکی از مینای دندان تراشیده می شود، در حالی که برای نصب تاج دندان تقریبا دور دندان تراشیده خواهد شد.
 2. لمینت دندان ظاهری بسیار زیبا تر و طبیعی تر نسبت به تاج دندان دارد.
 3. پیوند بین ونیر و دندان بسیار مستحکم تر می باشد.

نگهداری و مراقبت های بعد از لمینت دندان

نگهداری و مراقبت های بعد از لمینت دندان

با وجود اینکه لمینت دندان بسیار با دوام و مستحکم می باشد، اما اگر بعد از انجام لمینت دندان مراقبت های لازم را انجام ندهید، ممکن است لمینت شما دچار آسیب هایی مانند لب پر شدن، شکستگی و تغییر رنگ شود. مراقبت های لازم بعد از لمینت دندان عبارتند از:

 1. بهداشت دهان و دندان

  برای افزایش دوام و ماندگاری لمینت دندان، مهم ترین کار، رعایت بهداشت دهان و دندان به طور صحیح و منظم می باشد که در این صورت طول عمر لمینت دندان را تا بیش از 10 سال افزایش می دهید. شاید شنیده باشید که ونیر پرسیلن پوسیده نمی شود، اما باید این را بدانید با این وجود اگر بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید، باز هم احتمال پوسیدگی دندان های طبیعی و در نهایت آسیب به لمینت دندان وجود دارد. برای بهداشت دهان و دندان، سعی کنید حداقل روزی دو بار مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده نمایید.
 2. مراجعه به کلینیک دندانپزشکی برای چکاپ دندان ها

  سعی کنید حدود هر 6 ماه یک بار برای چکاپ دندان های خود به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید. چکاپ دندان ها سبب می شود تا اگر دندان شما دچار پوسیدگی شده باشد، با درمان سریع و به موقع آن آسیبی به لمینت ها وارد نشود. همچنین ترمیم شکستگی و لب پر شدن به موقع لمینت ها، از پوسیدگی و آسیب دیگر لمینت ها جلوگیری می کند.
 3. پیشگیری از بروز بیماری های لثه

  بیماری های لثه با ایجاد تحلیل لثه اثر نامطلوبی روی لمینت دندان دارند. قسمتی از لثه با ونیر دندان در تماس است که بر روی ماندگاری لمینت تاثیر به سزایی دارد، بنابراین پیشگیری از بروز بیماری های لثه با رعایت بهداشت دهان و دندان تاثیر بسیار زیادی بر روی لمینت دندان دارد.
 4. پرهیز از مصرف غذا های سفت و سخت

  با وجود اینکه لمینت دندان بسیار با دوام و مقاوم است، اما در صورت خوردن غذا های سفت و برخی عادات رفتاری نادرست مانند ناخن جویدن و یا باز کردن در بطری با دندان ها، می تواند سبب لب پر شدن و یا حتی شکستن لمینت دندان شود. سعی کنید از گاز زدن یخ و خوردن غذا های سفت و خشک اجتناب کنید.
 5. پرهیز از ساییدن لمینت ها به دندان های مقابل

  ساییدن دندان ها به هم و یا دندان قروچه می تواند با وارد کردن فشار زیاد به دندان ها، آسیب شدید به لمینت ها وارد نماید، بنابراین اگر عادت به دندان قروچه دارید با مشورت دندانپزشک خود حتما از محافظ دندان استفاده کنید.
 6. محدود کردن مصرف غذا ها و نوشیدنی های رنگی

  با وجود اینکه لمینت بسیار با دوام است و مقاومت بالایی در برابر تغییر رنگ دارد، اما اگر به وفور نوشیدنی های رنگی مانند چای و یا قهوه مصرف کنید و پس از آن دهان خود را آب نکشید، لمینت ها بعد از مدت زمانی دچار تغییر رنگ می شوند. پس برای جلوگیری از تغییر رنگ لمینت ها مصرف نوشیدنی های رنگی را محدود نمایید.
 7. دوری از سیگار و دخانیات

  کشیدن سیگار و قلیان، می توانند آسیب بسیار جدی به لمینت ها وارد نمایند. آن ها سبب تغییر رنگ دندان ها، پوسیدگی سریع دندان ها و افزایش بیماری لثه می شوند، پس برای ماندگاری بیشتر لمینت دندان خود، از کشیدن سیگار و قلیان پرهیز کنید.

سوالات متداول

 1. تفاوت لمینت سرامیکی با ونیر کامپوزیت چیست؟

  هر دو لمینت، زیبایی و درخشندگی را برای دندان ها به ارمغان می آورند، اما تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند. برای نصب لمینت سرامیکی بخشی از مینای دندان تراشیده می شود، در حالی که نصب ونیر کامپوزیت بر روی دندان ها نیازی به تراشیدن دندان ها ندارد. تفاوت دیگر آن ها مقاومت و استحکام بالاتر لمینت سرامیکی نسبت به ونیر کامپوزیت می باشد.
 2. آیا افرادی که مشکل دندان قروچه دارند، می توانند لمینت دندان انجام دهند؟

  دندان قروچه می تواند آسیب بسیار جدی به لمینت دندان وارد نماید، بنابراین در صورتی که دارای این مشکل هستید حتما با مشورت دندانپزشک خود از محافظ دهانی استفاده نمایید.
 3. ارتودنسی بهتر است یا لمینت؟

  برای پاسخ به این سوال باید حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید، زیرا لمینت دندان برای اصلاح و ترمیم نواقص ظاهری دندان ها بوده در حالی که ارتودنسی بیشتر کاربرد درمانی دارد. پس با توجه به میزان ناهنجاری، با مشورت دندانپزشک خود بهترین روش درمان را انتخاب نمایید.
خواندن 287 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 بهمن 1399 ساعت 14:10
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر