روش های معاینه بالینی دندان | تشخیص پوسیدگی | تست پالپ دندان روش های معاینه بالینی دندان | تشخیص پوسیدگی | تست پالپ دندان

روش های معاینه بالینی دندان | تشخیص پوسیدگی | تست پالپ دندان

شنبه, 17 اسفند 1398 ساعت 09:40
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تست پالپ چیست؟

نوعی تست که به منظور بررسی سلامت فیزیکی دندان ها صورت می گیرد، تست پالپ نام دارد. در طی این روش و برای ارزیابی سالم بودن پالپ، توسط دندانپزشک دستگاهی بر روی دندان قرار داده می شود که می تواند مواردی مانند جریان الکتریکی، سرما و یا گرما را به دندان منتقل کند. بر اساس میزان جریان الکتریکی که واکنش بدن را به همراه دارد، مشکلات دندانی که احتمال وجود آن ها باشد، مشخص می شوند.

روش های انجام تست پالپ

تست پالپ به منظور تعیین سلامت پالپ، معمولا با استفاده از چهار تکنیک صورت می گیرد :

  1.  تست سرما
  2.  تست گرما
  3.  تست الکتریکی
  4.  تست حفره

این تکته را در نظر داشته باشید که اگر دندان تحت تست سرما قرار گرفت، به دلیل مقاومتی که برایش ایجاد می شود، برای انجام تست سرما یا گرمای بعدی باید یک فاصله ی زمانی کوتاهی باشد تا دقت آزمایش کم نشود. برای انجام تست الکتریکی باید به صورت کامل خشک باشد. همین علت باعث شده است تا انجام آن برای بعضی از دندان ها سخت باشد. تست حفره نیز هر از گاهی و در مواقعی که فعالیت های دیگر مانند رادیوگرافی و ... جواب دقیق نداده است، انجام می شود. تست دما در قسمت گردن دندان و نزدیک مرز لثه صورت می گیرد. در این بخش مینای دندان کم ترین ضخامت خود را دارد همچنین به سلول های پالپ نزدیک تر می باشد.

دلیل انجام تست پالپ چیست؟

این تست در شناختن وضعیت پالپ دندان نقش موثری دارد و همچنین انجام آن می تواند این نکته که دندان به عصب کشی یا کشیدن نیاز دارد یا خیر را تعیین نماید. در زمانی که تست پالپ انجام شود و نتیجه ی حاصل تعیین کند که پالپ فعالیت ندارد، دندانپزشک باید اقدام به عصب کشی کند.
 

خواندن 158 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 11 تیر 1399 ساعت 08:52
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر