۵ روش درمان ورم و التهاب لثه و صورت و افتادگی آن بعد از کشیدن دندان

ورم و التهاب لثه و صورت بعد از کشیدن دندان
فهرست محتوا
۴.۴/۵ - (۵ رای)

خیلی از اوقات ممکن است فرد با التهاب لثه بعد از کشیدن دندان مواجه شود. اما آیا ورم لثه بعد از کشیدن دندان طبیعی است؟
درمان ورم صورت بعد از کشیدن دندان به چه صورت است؟ چه زمانی باید به مطب مراجعه کرد؟
در ادامه، علت ایجاد این عارضه بعد از کشیدن دندان و روش‌های درمان آن را برای شما عزیزان شرح خواهیم داد. در صورتی که نسبت به وجود چنین عوارضی حساس هستید، بهتر است این مقاله را مطالعه کنید تا از استرس و نگرانی شما کاسته شود.

آیا ورم و التهاب لثه و صورت بعد از کشیدن دندان طبیعی است؟

آیا ورم و التهاب لثه و صورت بعد از کشیدن دندان خطرناک است؟

کشیدن دندان با توجه به اینکه سبب آسیب به بافت لثه می‌شود، به همین دلیل هم بروز التهاب لثه و صورت دور از انتظار نیست. اتفاقا در صورتی که التهابی در بافت لثه ایجاد نشود، باید به سطح ایمنی بدن خود شک کنید.
تاثیر کشیدن دندان بر صورت گاهی اوقات به قدری است که سبب ناقرینگی صورت می‌شود. به طوری که یک طرف صورت متورم شده و بیمار دچار استرس می‌شود. اما اگر بیمار بداند که علت ورم لثه بعد از کشیدن دندان یک امر طبیعی است، هیچ نگرانی نخواهد داشت. البته این موضوع را هم در نظر داشته باشید که این تورم و التهاب باید طی چند روز از بین برود؛ در غیر این صورت، باید حتما برای معاینه بیشتر، به دندانپزشک مراجعه کنید.

علت ورم صورت بعد از کشیدن دندان چیست؟

ورم و التهاب لثه و صورت بعد از کشیدن دندان به چه علت است؟

در مورد اینکه چرا بعد از کشیدن دندان صورت ورم میکند، باید گفت تجمع سلول‌های خونی در بافت آسیب دیده، علت این موضوع است. با کشیدن دندان بافت لثه باز شده و آسیب می‌بیند. در چنین مواقعی، خود بدن برای ترمیم و مقابله با این مشکل، رگ‌ها را گشاد می‌کند تا عوامل التهابی به آن ناحیه سرازیر شوند.
این یک مکانیسم کاملا طبیعی در بدن تلقی می‌شود. اما گاهی اوقات علت تورم صورت، بروز عفونت است. این عفونت به دلیل بی توجهی بیمار به مسائل بهداشتی ایجاد می‌شود و سبب التهاب بیشتر آن ناحیه می‌شود.

روش‌های کاهش ورم و التهاب لثه و صورت بعد از کشیدن دندان

چگونه می‌توان ورم و التهاب لثه و صورت بعد از کشیدن دندان را کاهش داد؟

درمان ورم لثه بعد از کشیدن دندان می‌تواند با کمک یک یا ترکیبی از روش‌های زیر صورت بگیرد:

 1. استفاده از داروی ضد التهابی

  بعضی از داروهایی که دندانپزشک برای شما تجویز می‌کند، برای کاهش و درمان التهاب لثه بعد از کشیدن دندان است. شما باید در زمان‌های تعیین شده، این داروها را مصرف کنید تا التهاب و ورم ایجاد شده در مدت زمان چند روز این برود. در غیر این صورت، شدت و مدت این ورم ممکن است بیشتر باشد. ناگفته نماند که مصرف سرخود این داروها، گاهی اوقات عوارض بدتری برای بیمار به همراه دارد.

 2. سرما درمانی

  سرما درمانی یکی از روش‌هایی است که می‌تواند سبب تنگ شدن عروق و در پی آن، کاهش ترواش مایعات به بیرون از رگ شود. برای اینکه بتوانید از تورم لثه و صورت جلوگیری کنید، توصیه شده است یک بسته یخ را روی محل مورد نظر قرار دهید. بهتر است این کار را به مدت ۲۰ دقیقه انجام داده و سپس استراحت کنید.
  اگر بتوانید در همان ساعات اولیه این درمان را به کار بگیرید، می‌توانید تاثیر بیشتری از آن را مشاهده کنید. اگر حدود ۱۲ ساعت از کشیدن دندان گذشته باشد، بهتر است به مدت یک ساعت از کمپرس سرد استفاده کنید.

 3. فشار باند

  در صورتی که تورمی در لثه و صورت شما اتفاق افتاده باشد، بهتر است برای کاهش آن، از یک باند کمک بگیرید؛ به صورتی که باند را روی محل مورد نظر محکم ببندید. باید با یک چسب یا استفاده از یک باند کشی، این کار را انجام دهید تا از محکم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

 4. کمپرس آب گرم

  یکی از نکاتی که حتما باید به آن توجه شود، این است که در یک یا دو روز اول به هیچ عنوان از این روش استفاده نکنید. این روش زمانی کارایی دارد که بیمار بعد از کشیدن دندان برای کاهش تورم اقدام نکرده باشد و تورم به حداکثر مقدار خود برسد.
  در این صورت باید ۲ روز بعد از درمان، از یک کمپرس گرم استفاده کنید تا با افزایش جریان خون، تورم کمی کاهش پیدا کند. البته این را فراموش نکنید که کمپرس آب گرم بیشتر برای کاهش درد بیمار به کار گرفته می‌شود.

 5. آب نمک

  آب نمک با از بین بردن باکتری‌های بافت لثه، می‌تواند تاثیر زیادی در کاهش التهاب و عفونت داشته باشد.

زمان مراجعه به دندانپزشک برای ورم و التهاب لثه و صورت بعد از دندان کشیدن

چه زمانی باید برای ورم و التهاب لثه و صورت بعد از کشیدن دندان به دندانپزشک مراجعه کرد؟

اگر دندان خود را کشیده‌اید، مشاهده تورم و التهاب لثه و صورت در یک یا دو روز اول یک امر کاملا طبیعی است. اما اگر با استفاده از روش‌های گفته شده یا گذشت بیش از ۳ یا ۴ روز، این علائم از بین نرفتند، احتمالا بافت لثه شما دچار عفونت شده است. در چنین مواقعی، حتما باید در اولین فرصت از دندانپزشک خود وقت بگیرید تا برای معاینه بیشتر اقدام کند.

آیا احتمال افتادگی صورت بعد از کشیدن دندان وجود دارد؟

گاهی اوقات پیش می‌‎آید که در حین پروسه کشیدن دندان، دندانپزشک با تزریق بی‌حسی نامناسب، سبب آسیب به عصب صورت شده و در پی آن، بیمار به فلج صورت دچار می‌شود. در اکثر مواقع، این عارضه به صورت موقتی ایجاد می‌شود و بعد از برطرف شدن اثر بی‌حسی، این افتادگی نیز از بین می‌رود. اما در مواردی که آسیب به عصب خیلی جدی‌تر است، ممکن است افتادگی صورت ناشی از کشیدن دندان تا چندین سال هم باقی بماند؛ اما بسیار نادر است.

سوالات متداول

 1. برای ورم صورت بعد از کشیدن دندان چه باید کرد؟

  در صورتی که ورم صورت بعد از ۳ یا چها ر روز از بین نرفت، بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید. برای کاهش این تورم نیز می‌توانید از روش‌های مذکور استفاده کنید.

 2. ورم و التهاب لثه و صورت بعد از کشیدن دندان تا کی باقی می‌ماند؟

  معمولا اوج این تورم در ۲۴ ساعت اولیه بعد از درمان است. اما باید تا یک هفته، این التهاب و تورم به طور کامل از بین برود.

 3. آیا می‌توان از روش‌های خانگی برای درمان ورم و التهاب صورت و لثه بعد از کشیدن دندان استفاده کرد؟

  در صورتی که این تورم و التهاب به خاطر مکانیسم طبیعی بدن باشد، می‌توان از روش‌های خانگی استفاده کرد.
  درمان خانگی ورم لثه بعد از کشیدن دندان با استفاده از زنجبیل نیز امکان‌پذیر است. زنجبیل ماده‌ای است که با داشتن ترکیبات آنتی اکسیدان، می‌تواند سبب کاهش التهاب ناشی از کشیدن دندان شود.
  اما اگر این تورم به دلیل وجود مشکل دیگری باشد، باید حتما برای علت یابی آن به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

 4. علت کبودی صورت بعد از کشیدن دندان چیست؟

  دلیل تغییر رنگ پوست یا کبودی صورت، تراوش خون به زیر پوست است. این مسئله در خیلی از مواقع یک امر طبیعی است و مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند. معمولا هم بعد از یک هفته شاهد از بین رفتن آن خواهید بود.

 5. علائم عفونت بعد از کشیدن دندان چیست؟

  در صورتی که بعد از ۲۴ ساعت، هنوز خونریزی بند نیامده باشد و احساس بوی نامطلوبی داشته باشید، احتمالا دچار عفونت بعد از کشیدن دندان شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان