راهنمای جامع آشنایی با اصطلاحات ارتودنسی | سوالات متداول

فهرست محتوا
به این مقاله امتیاز دهید

الاستیکها (کش های ارتودنسی) (ELASTICS (RUBBER BANDS

استفاده از الاستیکها طرز قرار گیری دندانهای بالا و پایین و یا بعبارتی جفت شدن دندانهای بالا و پایین را روی همدیگر اصلاح می کند. الاستیکها را طبق دستورالعمل متخصص ارتودنسی استفاده کنید و به یاد داشته باشید که اگر همانطور که پزشک به شما آموزش داده استفاده کنید کارایی بیشتری خواهد داشت.

{module تبلیغ ارتودنسی}

فورسوس (Forsus)

دستگاه فورسوس جایگزینی برای دستگاه هدگیر می باشد که باعث تحریک رشد فکی (قبل از جهش رشدی) و به کاهش اوربایت (جلو زدگی دندانهای بالا) اصلاح طرز قرار گیری دندانها روی هم کمک کرده و احتمال جراحی در آینده را کاهش می دهدکه توسط متخصص ارتودنسی مورد استفاده قرار می گیرد.

هدگیر (HEADGEAR)

دستگاه هدگیر در درمان بیمارانی که دندان های فک بالای آنها جلوزده (فک بالا نسبت به فک پایین جلو است) و یا برعکس استفاده می شود.

دستگاه هدگیر به آرامی روی دندان ها قرار می گیرد و باعث مهار کردن رشد بیش از اندازه فک جلوزده می شود و فک متقابل را درجهت رشد تحریک می کند توسط متخصص ارتودنسی.

هربست (HERBST)

دستگاه هربست باعث کاهش اووربایت (جلوزدگی دندانهای بالا) می شود که این عمل بوسیله تحریک رشد فک پایین به سمت جلو و حرکت دندانهای آسیا فک بالا به سمت عقب امکان پذیر می شود.

این دستگاه بیشتر برای بیماران زیر جهش رشدی در حدود ۱۲ تا ۱۵ ماه استفاده می شود توسط متخصص ارتودنسی.

گسترش دهنده کامی (PALATAL EXPANDER)

گسترش دهنده کامی فک بالا را گسترش می دهد با فشاری که بر روی دندانهای آسیای فک بالا با هر بار تنظیم اعمال می کند فک بالا را گسترش می دهد(باز می کند).

متخصص ارتودنسی به شما آموزش های لازم جهت چگونگی فعال کردن و تعداد دفعات آن در روز آموزش های لازم را می دهد. و همچنان زمانی که به گسترش کامی ایده آل رسیدیم دستگاه را باید جهت ثابت شدن استخوان ها و دندان ها در آن ناحیه و جلوگیری از هرگونه برگشت پذیری استفاده کرد.

پوزیشنر (POSITIONERS)

ثابت شدن حرکت دندان ها در درمان ارتودنسی توسط این دستگاه می باشد. در صورتی که بیمار همکاری لازم را با متخصص ارتودنسی داشته باشد طول درمان در حدود ۴ تا ۸ هفته می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا