آبسه لثه چیست؟ | چگونه آبسه لثه را درمان کنیم؟ + علل، علائم و عوارض

آبسه لثه
فهرست محتوا (کلیک کنید)
به این مقاله امتیاز دهید

خیلی از افراد ممکن است با یک سری مشکلات در دهان و لثه خود مواجه شوند. اگر شما با چنین مواردی مواجه شوید، آیا می‌دانید که اینها نشانه چیست؟
آیا اصلا می‌دانید آبسه لثه چیست؟ آیا با علائم آن آشنایی دارید؟ آیا علل ایجاد آبسه لثه را می‌دانید؟
در این مقاله در خصوص عفونت لثه، علائم، علل و روش‌‌های درمان این بیماری صحبت خواهیم کرد. اگر برای داشتن اطلاعات در این زمینه مشتاق هستید، حتما تا انتهای مقاله ما را دنبال کنید!

آبسه لثه چیست؟

آبسه معمولا در قسمت‌های مختلف بدن، به صورت کیسه‌ چرکی به وجود می‌آید. اما آبسه لثه، کیسه‌ای چرکی است که فقط بافت لثه را درگیر می‌کند. دقت داشته باشید که این عارضه گاهی اوقات با نام آبسه پریودنتال نیز شناخته می‌شود. اگر فردی به چنین عفونتی دچار شود، معمولا درد بسیار شدیدی را تجربه می‌کند. معمولا شکل این آبسه‌ها، همانند توپ‌های قرمز رنگی هستند که در بافت لثه نمایان می‌شوند.

علائم آبسه و عفونت لثه

آبسه لثه چه علائمی دارد؟

آبسه لثه با توجه به علائمی که دارد، می‌تواند خیلی سریع توسط دندانپزشک تشخیص داده شود. معمولا این نوع آبسه با علائم زیر همراه است:

 1. درد مستمر و شدید افرادی که در لثه خود چنین آبسه‌هایی را تجربه می‌کنند، معمولا با درد خیلی شدیدی مواجه می‌شوند که گاهی اوقات تحمل آن را سخت می‌کند.
 2. عفونت معمولا در اطراف آبسه‌های لثه، عفونت نیز دیده می‌شود که می‌تواند به تشخیص بیمار کمک کند.
 3. نمای قرمز و ملتهب در اطراف آبسه با توجه به اینکه در بدن التهابی ایجاد می‌شود، نمای قرمز رنگی در اطراف آبسه لثه دیده می‌شود.
 4. حساسیت نسبت به گرما و سرما اگر در هنگام خوردن غذاهای خیلی گرم یا سرد، احساس ناراحتی و حساسیت به شما دست می‌دهد، احتمالا دچار این عارضه شده اید. البته حساسیت به تنهایی نمی‌تواند نشان دهنده وجود آبسه باشد. چرا که از علائم سایر بیماری‌های دهان نیز به شمار می‌رود.
 5. درد شدید در هنگام خوردن غذا گاهی اوقات به دلیل عوارضی که این عفونت به وجود می‌آورد، فرد در هنگام جویدن غذا احساس درد می‌کند. این درد احتمالا به دلیل التهابی است که در لثه به وجود آمده است.
 6. لق شدن دندان یکی از عوارضی که آبسه در لثه به جا می‌گذارد، از دست دادن اتصال لثه به دندان است. همین موضوع باعث لق شدن دندان بیمار می‌شود.
 7. احساس مزه بد در دهان با توجه به اینکه در چنین افرادی، چرک از آبسه لثه ترشح می‌شود، گاهی اوقات احساس مزه بدی در دهان خود می‌کنند.
 8. ترشحات چرکی یکی از علائم وجود آبسه لثه، همین ترشحات چرکی است. اگر ضایعه‌ای در بافت لثه شما به وجود آمده باشد که شکل آن شبیه آبسه باشد اما ترشح چرکی نداشته باشد، آن ضایعه دیگر آبسه نخواهد بود.
 9. درجه بالای حرارت بدن و تب هر زمان که در بافتی از بدن التهاب وجود داشته باشد، به دنبال آن تب هم به وجود خواهد آمد.

نحوه تشخیص آبسه لثه توسط دندانپزشک

دندانپزشک معمولا در ابتدا بیمار را معاینه می‌کند تا بتواند علائمی از این بیماری پیدا کند. همچنین، یک سری سوالات از بیمار خود می‌پرسد تا بتواند از این طریق، سر نخ‌هایی از وجود آبسه لثه در دهان وی پیدا کند. بعد از اینکه معاینه خارج دهانی صورت گرفت، به سراغ معاینه بافت‌های داخل دهان می‌رود. اگر آبسه‌ای روی بافت لثه وجود داشته باشد، قطعا همراه با یک سری علائم است که می‌توانند در تشخیص آن، به دندانپزشک کمک کنند.
در چنین شرایطی معمولا بیمار از وجود درد، عفونت و چرک در دهان خود شکایت‌‌هایی می‌کند. وجود این علائم در کنار مشاهده کلینیکی دهان بیمار، می‌تواند به تشخیص قطعی آبسه لثه کمک کند.

روش‌های درمان آبسه لثه

آبسه لثه چگونه درمان می‌شود؟

با توجه به اینکه عفونت لثه از جمله بیماری‌هایی است که همراه با عفونت است، باید حتما برای درمان آن به دندانپزشک مراجعه کنید. در چنین شرایطی و با توجه به وضعیت آن، دندانپزشک یکی از روش‌های زیر را به کار خواهد گرفت:

 1. تخلیه چرک موجود در آبسه

  برای اینکه دندانپزشک بتواند درد و تورم بیمار را کاهش دهد، در ابتدا با استفاده از یک سری ابزارها، چرک موجود در این آبسه را تخلیه می‌کند. برای تخلیه آبسه معمولا روی آن برشی ایجاد می‌کنند.

 2. حذف پلاک و جرم موجود در پاکت پریودنتال

  با توجه به اینکه جرم و پلاک موجود در پاکت پریودنتال سبب بروز این آبسه می‌شوند، دندانپزشک باید این موارد را به سرعت پاکسازی کند.

 3. تجویز آنتی بیوتیک

  بعد از اینکه عفونت را از داخل آبسه خارج می‌کنند، معمولا آنتی بیوتیک‌های تجویز می‌کنند تا باکتری‌های باقی مانده نتوانند دوباره سبب بروز عفونت شوند.

درمان عفونت لثه در خانه

یکی از روش‌هایی که افراد اغلب برای درمان مشکلات و بیماری‌های خود از جمله مشکلات دهان و دندان مانند آبسه لثه، تمایل دارند از آنها استفاده کنند، درمان‌های ساده خانگی هستند.
دلیل این امر این است که ممکن است در شرایطی قرار داشته باشند که امکان مراجعه به کلینیک دندانپزشکی برای آنها سخت باشد و بخواهند تا زمانی که شرایط مراجعه برای آنها فراهم شود، از این روش‌ها استفاده کنند.
درمان آبسه لثه در طب سنتی و با استفاده از روش‌های خانگی ممکن است بتواند نتایج موقتی داشته باشد و علائم را تا حدودی کاهش داده و درد ناشی از آن را تسکین دهد. اما باید این نکته مهم را در نظر داشته باشید که علت ایجاد این آبسه باید تشخیص داده شود و بیمار بر اساس دلیل ایجاد آن، تحت درمان قرار بگیرد تا دچار عوارض بعدی ناشی از این مشکل نشود.

عوارض عفونت لثه

آبسه لثه چه عوارضی دارد؟

در صورتی که آبسه لثه در دهان بیمار باقی بماند، می‌تواند سبب بروز هر یک از عوارض زیر شود:

 1. از دست دادن دندان

  با توجه به اینکه عفونت می‌تواند به بافت دندان هم برسد، می‌تواند سبب از دست رفتن دندان شود.

 2. تحلیل استخوان

  اگر عفونتی که به سبب آبسه لثه به وجود می‌آید خیلی گسترش پیدا کند، می‌تواند در دراز مدت سبب تحلیل استخوان فک شود. در چنین شرایطی، اگر دندان خود را از دست بدهید، قادر به گذاشتن ایمپلنت نیز نخواهید بود.

 3. از دست رفتن لیگامنت پریودنتال

  لیگامنت‌های پریودنتال سبب نگه داشتن دندان در بافت لثه و استخوان می‌شوند. اگر آبسه درمان نشود، می‌تواند سبب از بین رفتن این اتصالات و در نتیجه تحلیل لثه شود.

علل ایجاد عفونت لثه

آبسه لثه به چه علتی ایجاد می‌شود؟

علل زیادی می‌توانند سبب بروز آبسه لثه در دهان فرد شوند. هر یک از موارد زیر به تنهایی و یا حتی در کنار علل دیگر می‌توانند سبب تشکیل آبسه لثه شوند:

 1. ایجاد عفونت گاهی اوقات تعداد باکتری‌های موجود در دهان فرد، آنقدر زیاد می‌شوند که سبب ایجاد عفونت در بافت لثه می‌شوند. این عفونت خود عاملی برای ایجاد این عارضه است.
 2. رعایت نکردن بهداشت دهان رعایت نکردن بهداشت توسط بیمار، باعث ایجاد بیماری‌هایی مثل بیماری پریودنتال می‎شود. این بیماری خود عاملی برای بروز آبسه لثه است.
 3. پاکت‌های پریودنتال عمیق با توجه به اینکه این پاکت پریودنتال محل مناسبی برای رشد باکتری‎های دهان هستند، می‌توانند جزو عواملی باشند که در ایجاد آبسه لثه دخیل هستند.
 4. ضعف سیستم ایمنی با توجه به اینکه سیستم ایمنی عاملی مهمی در از بین بردن عفونت‌های بدن است، اگر ضعفی در این سیستم وجود داشته باشد، احتمال ایجاد عفونت در فرد بالاتر می‌رود.
 5. خستگی و استرس خستگی و استرس خود عاملی برای ضعف سیستم ایمنی به شمار می‌روند و از این طریق، به صورت غیر مستقیم سبب بروز این عارضه خواهند شد.

مراقبت‌های پس از درمان آبسه لثه

مراقبت‌های لازم پس از درمان آبسه لثه

باید پس از درمان آبسه لثه، دستورالعمل‌های دندانپزشک را جدی بگیرید تا این عفونت دوباره عود نکند. این دستورالعمل‌ها شامل موارد زیر است:

 1. مصرف مسکن در صورتی که پس از برش ایجاد شده روی آبسه درد داشته باشید، بهتر از مسکن‌های تجویز شده استفاده نمایید.
 2. مصرف آنتی بیوتیک باید برای جلوگیری از عود مجدد عفونت و چرکی شدن آبسه، از آنتی بیوتیک‌های تجویزی استفاده کنید.
 3. خوردن غذاهای نرم غذاهایی مانند سوپ می‌توانند در بهبود وضعیت آبسه کمک کننده باشند.
 4. رعایت بهداشت دهان دقت داشته باشید که اگر بعد از درمان از مسواک و نخ دندان استفاده نکنید، دوباره بعد از چند مدت با چنین عارضه‎‌ای بر خواهید گشت.
 5. پرهیز از خوردن خوراکی‌های شیرین این مواد خوراکی با توجه به میزان کربوهیدرات بالایی که دارند، می‌توانند فرصت خوبی برای رشد باکتری‌ها ایجاد کنند. همین موضوع سبب بروز عفونت و آبسه می‌شود.

روش‌های پیشگیری از ابتلا به آبسه لثه

چگونه می‌توان از آبسه لثه پیشگیری کرد؟

برای پیشگیری از بروز آبسه لثه، می‌توانید با رعایت نکات زیر، به راحتی این کار را انجام دهید:

 1. رعایت بهداشت دهان باید حتما روزی دو مرتبه از مسواک برای تمیز کردن پلاک زیر لثه استفاده کنید. استفاده از نخ دندان نیز می‌توان کمک زیادی به حذف پلاک‌ بکند.
 2. مراجعه منظم به دندانپزشک باید هر چند مدت یک بار برای بررسی وضعیت دهان خود به دندانپزشک مراجعه کنید. این موضوع می‌تواند با تشخیص زودهنگام برخی از علائم، از شدت گرفتن این بیماری نیز پیشگیری کند. اگر بهداشت دهان شما کافی نباشد، دندانپزشک روش‌های موثرتری برای بهبود وضعیت لثه و دندان‌های شما در اختیارتان قرار می‌دهد تا از بروز چنین بیماری‌هایی پیشگیری کند.

سوالات متداول

 1. آیا آبسه لثه به خودی خود از بین می‌رود؟

  خیر، عفونت لثه نیاز به اقدامات خاصی توسط دندانپزشک دارد و در صورت عدم مراجعه، از بین نخواهد رفت.

 2. آبسه لثه سفت است یا نرم؟

  معمولا در صورت لمس آبسه لثه، با قوام نرمی مواجه خواهید شد.

 3. آیا چرک موجود در آبسه می‌تواند به صورت خود به خودی خارج شود؟

  در صورتی که این آبسه به صورت خود به خود پاره شود، امکان خروج چرک نیز وجود دارد.

 4. آیا برش ایجاد شده توسط دندانپزشک برای تخلیه آبسه لثه دردناک است؟

  خیر، دندانپزشک قبل از این کار، از داروهای بی‌حسی استفاده می‌کند تا بیمار ناراحتی و دردی نداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تصادفی
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا