درمان خانگی آبسه دندان با ۱۴ روش: چگونه عفونت دندان را خارج کنیم؟+نکات

درمان خانگی آبسه دندان
فهرست محتوا (کلیک کنید)
۳/۵ - (۴ رای)

افراد به دلایل مختلفی از جمله ترس از انجام خدمات دندانپزشکی، شرایط مالی، شرایط و بیماری‌های جسمی، بارداری و … ممکن است نتوانند برای درمان عفونت و آبسه دندان و لثه خود به کلینیک‌های دندانپزشکی مراجعه کنند.
این افراد در اینترنت با جستجوی عباراتی از قبیل دندان آبسه کرده را چگونه درمان کنیم؟ یا درمان عفونت دندان در طب اسلامی و درمان عفونت و آبسه دندان در منزل و … به دنبال روش‌های سنتی و خانگی برای بهبود این مشکل و کاهش درد و ناراحتی ناشی از آن باشند.
گرچه این روش‌ها ممکن است نتایج مثبتی را ارائه دهند و به بهبود درد آنها کمک کنند، اما بهتر است که به دندانپزشک مراجعه کنند. چرا که باید این گونه مشکلات را به صورت ریشه‌ای حل کنند تا از عوارض بعدی که ممکن است حتی شامل از دست دادن دندان باشند، پیشگیری کنند.
در این مقاله از دکتر لبافی قصد داریم روش‌های مختلف درمان‌های خانگی برای این عارضه را بیان کنیم. پس با ما همراه باشید.

درمان خانگی آبسه دندان

گاهی ممکن است افراد به دلایل مختلفی شرایط مراجعه به دندانپزشک برای درمان فوری آبسه و عفونت دندان و لثه خود را نداشته باشند. به همین دلیل ممکن است به دنبال روش‌های سنتی و خانگی برای درمان این عارضه باشند تا زمانی که بتوانند به دندانپزشک مراجعه کنند و مشکل موجود را به طور اصولی و اساسی درمان کنند.
در ادامه این مطلب تعدادی از راهکارهای سنتی و خانگی که استفاده از آنها برای کمک به بهبود و کاهش درد آبسه دندان کمک می‌کند را عنوان کرده‌ایم:

 1. استفاده از محلول آب نمک

  استفاده از محلول آب نمک

  استفاده از محلول آب نمک برای درمان آبسه دندان در خانه یکی از مؤثرترین درمان‌ها برای رفع آبسه دندان می‌باشد. این محلول خاصیت آنتی باکتریال دارد و برای استفاده از آن کافی است مقداری نمک را در مقدار کمی آب حل کنید و آن را به مدت ۲ دقیقه در دهان خود قرقره کنید.
  جهت دریافت نتیجه مؤثرتر از این روش توصیه می‌شود که روزی ۳ مرتبه این کار را انجام دهید.

 2. درمان خانگی آبسه دندان با جوش شیرین

  یکی از روش‌های درمان عفونت دندان در طب سنتی و همچنین درمان آبسه لثه در طب سنتی استفاده از محلول آب و جوش شیرین است. جوش شیرین یا سدیم بی‌کربنات ماده‌ای است که خاصیت آنتی باکتریال دارد و برای عفونت‌های دندان و لثه که منشأ باکتریایی دارند می‌تواند مؤثر واقع شود. به همین دلیل برای درمان خانگی آبسه لثه نیز استفاده از این ماده توصیه می‌شود.
  برای انجام این کار نصف قاشق چایخوری جوش شیرین را در نصف فنجان آب حل کرده و آن را به مدت چند ثانیه در دهان خود بچرخانید و سپس آن را خارج کنید.

 3. اسانس اورگانو

  اسانس اورگانو

  روغن اورگانو اسانسی است که یکی از کاربردهای آن درمان عفونت دندان در خانه است. این اسانس را می‌توان از داروخانه‌ها و یا فروشگاه‌های مواد غذایی تهیه کرد و از آن به عنوان یک درمان خانگی استفاده کرد.
  طریقه استفاده از این اسانس به این صورت است که باید مقداری از آن را با مقداری روغن پایه مخلوط کرد، سپس پنبه گوش پاک کن را به آن آغشته کرده و به مدت ۲ الی ۳ دقیقه بر روی محل عفونت یا آبسه قرار داد. پس از این مدت زمان پنبه را برداشته، ۱۰ دقیقه منتظر بمانید و بعد از آن دهان خود را شستشو دهید. تکرار این کار به صورت روزانه تا ۳ بار توصیه می‌شود.

 4. کمپرس گرم یا سرد برای آبسه دندان

  کمپرس گرم یا سرد برای آبسه دندان

  آبسه دندان درد و ناراحتی را برای بیمار ایجاد می‌کند که یکی از روش‌های تسکین آن قرار دادن کمپرس سرد یا گرم بر روی دندان است. برای درمان خانگی عفونت دندان و کاهش درد و التهاب به وجود آمده بر اثر آن می‌توانید کمپرس سرد و یا گرم را بر روی صورت خود و دقیقاً بالای دندانی که آبسه کرده قرار دهید.
  کمپرس را به مدت ۱۵ دقیقه بر روی صورت خود نگه دارید. این کار را چند بار در روز تکرار کنید تا به تسکین درد دندان خود کمک کنید.

 5. چای شنبلیله

  چای شنبلیله

  یکی از گیاهانی که در درمان گیاهی آبسه دندان برای از بین بردن عفونت دندان در طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، گیاه شنبلیله است. این گیاه دارای خواص ضد باکتریایی است که می‌تواند در درمان عفونت‌ها تأثیر خوبی داشته باشد.
  این گیاه به دلیل تأثیر مطلوبی که در درمان زخم، التهاب و عفونت داشته از قدیم بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این روش یکی از روش‌های مورد توجه در درمان عفونت ریشه دندان در طب سنتی به شمار می‌آید.
  برای تهیه چای شنبلیله یک قاشق مربا خوری شنبلیله را درون یک فنجان آب جوش بریزید و اجازه دهید خنک شود. پس از خنک شدن پنبه گوش پاک کن را به آن آغشته کرده و روزانه ۳ بار بر روی لثه و یا دندان عفونت کرده بمالید.

 6. اسانس میخک

  اسانس میخک

  میخک گیاهی است که از زمان‌های قدیم برای درمان عفونت دندان مورد استفاده قرار می‌گرفته است. برای درمان عفونت دندان با طب سنتی استفاده از روغن میخک توصیه می‌شود. این گیاه با داشتن خواص ضد التهابی و ضد میکروبی می‌تواند به بهبود عفونت کمک کند. این ماده در غلظت‌های مختلفی در فروشگاه‌های مواد غذایی و عطاری‌ها به فروش می‌رسد.
  برای استفاده از آن بهتر است که ۳ تا ۵ قطره از آن را در یک اونس روغن پایه حل کنید. سپس پنبه گوش پاک را به آن آغشته کرده و روزی ۳ بار بر روی دندان قرار دهید. همچنین می‌توانید مقداری از اسانس میخک را درون مقداری آب بریزید و از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

 7. اسانس آویشن

  اسانس آویشن

  یکی دیگر از اسانس‌های قدرتمندی که در درمان عفونت‌های باکتریایی و کاهش درد و ورم نقش مؤثری دارد و از آن به عنوان راهی برای درمان سریع عفونت دندان با طب سنتی یاد می‌شود، اسانس آویشن است. این اسانس را می‌توان از فروشگاه‌های مواد غذایی و عطاری‌ها تهیه کرد.
  پس از مخلوط کردن چند قطره از آن با روغن پایه مقداری از آن را با استفاده از گوش پاک کن بر روی دندان عفونت کرده قرار داد. علاوه بر این با اضافه کردن چند قطره از این اسانس به یک لیوان آب می‌توانید دهانشویه تهیه کنید و از آن به عنوان طب سنتی عفونت دندان استفاده کنید.

 8. پراکسید هیدروژن

  پراکسید هیدروژن

  پراکسید هیدروژن محلولی است که می‌توان از آن به عنوان یک درمان خانگی چرک دندان و همچنین درمان خانگی عفونت و کیست دندان استفاده کرد. استفاده از آن در از بین بردن جرم و پلاک نیز مؤثر است.
  مقداری از این محلول را درون یک لیوان آب بریزید و آن را چند بار در روز در دهان قرقره کرده و سپس خارج کنید. توجه کنید که نباید این محلول را ببلعید.

 9. قرقره کردن روغن‌های مختلف

  یکی دیگر از روش‌های درمان عفونت لثه و دندان در طب سنتی قرقره کردن روغن‌های مختلف است. افراد در زمان‌های قدیم معتقد بودند که قرقره کردن روغن‌های مختلفی از جمله روغن نارگیل خام، روغن کنجد و روغن زیتون به ویژه در صبح و قبل از خوردن صبحانه می‌تواند در از بین بردن سموم و باکتری‌های موجود در دهان و بین دندان‌ها مؤثر باشد.
  بنابراین با استفاده از این روش می‌توانید به رفع عفونت دندان با طب سنتی کمک کنید.

 10. سیر

  سیر

  سیر یک دارو گیاهی برای عفونت دندان است که به عنوان دشمن باکتری‌ها شناخته می‌شود. برای درمان خانگی عفونت شدید دندان استفاده از سیر توصیه می‌شود.
  یک حبه سیر را رنده کرده و آن را به مدت چند دقیقه به صورت خمیری بر روی دندان عفونی خود قرار دهید، سپس آن را خارج کرده و دهان خود را با آب بشویید.

 11. درمان آبسه دندان با نشاسته

  درمان آبسه دندان با نشاسته

  افرادی که دچار عفونت دندان می‌شوند ممکن است به تخلیه عفونت دندان در خانه فکر کنند و به دنبال راهی برای انجام آن باشند. نشاسته ماده‌ای است که به عنوان درمان سنتی عفونت دندان و دهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  نشاسته دارای ترکیباتی است که باعث کشیدن چرک دندان از مجرا‌های متصل به دندان می‌شود، به همین دلیل آن را نوعی درمان خانگی برای آبسه دندان می‌دانند که به صورت ترکیبی با مواد دیگر می‌توان آن را به کار برد. به عنوان مثال از ترکیب نشاسته و آب‌لیمو، نشاسته و عسل، نشاسته و سرکه سیب و نشاسته و آب سیر در طب سنتی برای عفونت دندان استفاده کرد.

 12. چای سیاه کیسه‌ای

  چای سیاه کیسه‌ای

  تانن ماده است که در چای سیاه یافت می‌شود و در تسکین درد و التهاب مؤثر است. چای همچنین حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان است که می‌تواند در بهبود عفونت نقش خوبی داشته باشد.
  به همین دلیل برای درمان خانگی عفونت ریشه دندان می‌توان یک عدد چای کیسه‌ای را درون آب گرم قرار داد. پس از چند دقیقه آن را از آب خارج کرده و اجازه دهید خنک شود. سپس کیسه را یک بار در روز و به مدت چند ساعت بر روی دندان عفونی و دردناک خود قرار دهید.

 13. سرکه سیب

  سرکه سیب

  برای درمان آبسه دندان با طب سنتی، سرکه سیب را نیز می‌توان به کار برد. این ماده دارای خواص ضد التهابی و ضد عفونی کننده است، به همین دلیل می‌توان از آن برای کاهش درد و التهاب دندان استفاده کرد.
  برای انجام این کار یک قاشق سرکه سیب را درون دهان خود بچرخانید و قرقره کنید. سپس آن را خارج کرده و دهانتان را با آب ولرم شستشو دهید.

 14. زردچوبه

  زردچوبه

  زردچوبه به دلیل دارا بودن خواص آنتی بیوتیکی، ضد عفونی و ضد التهابی از دیگر روش‌های رفع عفونت دندان در طب سنتی محسوب می‌گردد.
  این ماده باعث کاهش درد و التهاب دندان می‌شود. از زرد چوبه به چند روش می‌توان استفاده کرد که در ادامه آنها را توضیح داده‌ایم:

  • استفاده از زردچوبه به جای خمیر دندان

   ۱ قاشق پودر زردچوبه را با مقداری آب مخلوط کرده و آن را به صورت خمیر درآورید. سپس به جای خمیر دندان بر روی مسواک قرار داده و دندان‌های خود را به مدت ۲۰ دقیقه با آن مسواک بزنید. سپس دهان خود را با آب گرم شستشو دهید.

  • استفاده از زردچوبه به عنوان دهانشویه

   نصف قاشق چایخوری زردچوبه و یک قاشق چایخوری نمک را درون یک لیوان پر از آب گرم بریزید و آنها را به خوبی در آن حل کنید.
   از محلول به دست آمده می‌توانید به عنوان دهانشویه استفاده کرده و روزی چند بار دهان خود را با آن شستشو دهید و قرقره کنید.

  • استفاده از زردچوبه به عنوان پماد موضعی

   برای تهیه این پماد موضعی می‌توانید از روغن‌های زیتون یا خردل به همراه زردچوبه استفاده کنید. یک چهارم قاشق چای خوری پودر زردچوبه را به ۱ قاشق چای خوری روغن زیتون یا خردل اضافه کرده و آنها را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید.
   سپس مخلوط به دست آمده را با استفاده از گوش پاک کن بر روی موضع مورد نظر قرار داده و پس از ۱۵ دقیقه آن را با آب گرم شستشو دهید.

نحوه تخلیه آبسه دندان در خانه

گرچه برخی افراد گزارش می‌کنند که با استفاده از درمان‌های خانگی و سنتی عفونت و درد دندانشان کاهش پیدا کرده است، با این حال این درمان‌ها را نمی‌توان به عنوان درمان قطعی برای آبسه دندان در نظر گرفت. زیرا در صورتی که اثری از آبسه باقی بماند، می‌تواند سلامت استخوان فک، دندان و لثه مجاور خود را به خطر بیندازد، باعث تحلیل رفتن آنها شود و حتی خطر افتادن دندان را نیز به همراه داشته باشد.
به همین دلیل توصیه می‌شود که برای تخلیه آبسه دندان در منزل اقدامی انجام ندهید و انجام این کار را به دندانپزشک خود بسپارید تا در محیطی کاملاً استریل و به طور اصولی انجام شود و بهبودی در بهترین و ایمن‌ترین شرایط حاصل شود.

درمان عفونت دندان در بارداری با طب سنتی

درمان عفونت دندان در بارداری با طب سنتی

دوران بارداری دوران بسیار حساسی است که طی آن بر اثر تغییرات هورمونی و روند رشد جنین، تغییرات زیادی در بدن مادران باردار ایجاد می‌شود. دندان‌ها بخشی از بدن هستند که بسیار تحت تأثیر بارداری قرار می‌گیرند.
در صورتی که زنان باردار به بهداشت دهان و دندان خود توجه نداشته باشند و یا بر اثر حالت تهوع که یکی از عوارض شایع بارداری است، نتوانند به درستی مسواک بزنند و از شوینده‌های دهان استفاده کنند، در معرض پوسیدگی دندان و عفونت دهان و دندان قرار می‌گیرند.
مادران باردار به دلیل خطراتی که داروهای بیهوشی، اشعه ایکس و داروهای مسکن می‌توانند برای جنین به وجود آورند (به ویژه در ۳ ماه اول بارداری) نمی‌توانند خدمات درمانی دندانپزشکی انجام دهند. معمولاً به آنها توصیه می‌شود که از ۳ ماه دوم به بعد برای دریافت درمان‌های لازم به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنند.
به همین دلیل اغلب این افراد به درمان‌های سنتی برای تسکین درد و بهبود التهاب و عفونت دندان‌ها و لثه خود روی می‌آورند. گرچه اغلب درمان‌های سنتی خطری را برای سلامت مادر و جنین او به وجود نمی‌آورند، اما بهتر است که پیش از استفاده از هریک از آنها با متخصص زنان و زایمان و همچنین دندانپزشک خود مشورت نمایید.

درمان عفونت لثه کودکان در طب سنتی

عفونت لثه کودکان بر اثر تجمع باکتری‌ها و ذرات غذایی در پاکت لثه‌ای اتفاق می‌افتد. با رشد سریع باکتری‌ها در این فضا و عمیق شدن پاکت لثه‌ای، آبسه تشکیل می‌شود که درد و ناراحتی زیادی را برای کودک به وجود می‌آورد. این عارضه می‌تواند به دو صورت رخ دهد: آبسه روی لثه و آبسه در فضای بین لثه و دندان.
به این دلیل که رشد و پیشرفت عفونت و آبسه به وجود آمده سلامت لثه، استخوان و دندان‌های اطراف را به خطر می‌اندازد و حتی می‌تواند موجب افتادن دندان شود، توصیه می‌گردد که با مشاهده علائم آن که معمولاً شامل قرمزی، درد و تورم، زخم‌های باز روی لثه‌ها و همچنین وجود برآمدگی کوچک در نزدیک دندان عفونی در داخل یا خارج لثه‌ها می‌باشد، کودک خود را نزد دندانپزشک ببرید تا به موقع تحت درمان قرار بگیرد.
در این موارد بهتر است که از دادن دارو بدون تجویز دندانپزشک به فرزند خود بپرهیزید. تا زمانی که به دندانپزشک مراجعه کنید از کودک خود بخواهید دهان خود را با محلول آب نمک شستشو دهد و کمپرس سرد یا گرم بر روی دندان او قرار دهید.

سؤالات متداول

 1. برای آبسه دندان چه کنیم؟

  بهترین روش برای درمان آبسه دندان مراجعه به کلینیک دندانپزشکی و دریافت درمان‌های لازم است تا مشکل آن به طور ریشه‌ای حل شده و سلامت دهان و دندان حفظ شود.

 2. چگونه آبسه دندان را درمان کنیم؟

  بهتر است که درمان این مشکل توسط دندانپزشک انجام شود. در صورتی که در شرایطی قرار دارید که امکان مراجعه فوری به دندانپزشک را ندارید، می‌توانید از درمان‌های سنتی که پیش‌تر به آنها اشاره کردیم استفاده کنید.
  اما توجه داشته باشید که هیچ کدام از روش‌های خانگی ذکر شده نمی‌توانند جایگزین درمان‌های اصولی دندانپزشکی باشند و باید جهت دریافت درمان‌های مناسب به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید.

 3. آیا آنتی بیوتیک برای درمان آبسه دندان ضروری است؟

  در خیلی از کیس‌ها، باید بعد از تخلیه آبسه از چنین داروهایی استفاده شود. چرا که عفونت باقی مانده می‌تواند مشکلات زیادی برای فرد به وجود آورد. این عفونت با درناژ هم خارج نمی‌شود و باید با مصرف آنتی بیوتیک، آن را از بین برد.

 4. آیا آبسه دندان به خودی خود بهبود می‌یابد؟

  دقت داشته باشید که آبسه‌های دندانی به خودی خود بهبود پیدا نخواهند کرد. البته گاهی اوقات به دلیل فشاری که به آن ناحیه وارد می‌شود، به صورت خود به خودی پاره می‌شوند.
  همین مسئله نیز سبب می‌شود تا فرد دیگر درد زیادی نداشته باشد؛ چرا که دیگر آبسه‌ای وجود نخواهد داشت.
  اما باید توجه داشت که عفونت باقی مانده ناشی از این آبسه، همچنان خطرناک است. به همین دلیل هم باید به دندانپزشک مراجعه کرد تا درمان تکمیلی آن صورت بگیرد.

 5. گرما برای درمان آبسه بهتر است یا سرما؟

  معمولا توصیه شده است برای درمان آبسه از سرما استفاده کنید. چرا که هم می‌تواند سبب کاهش درد دندان شود و هم اینکه تورم را کاهش دهد. اما گرما می‌تواند این تورم را بیشتر کند.

 6. آبسه دندان با چه سرعتی می تواند گسترش یابد؟

  آبسه دندان ممکن است در عرض چند هفته یا چند ماه به سرعت گسترش یابد و به بافت‌های دیگر منتشر شود. دقت داشته باشید که اگر چنین اتفاقی بیفتد و این عفونت به بافت‌های حیاتی برسد، مرگ بیمار در عرض چند روز اتفاق خواهد افتاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تصادفی
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان