سفید کردن کامپوزیت دندان: چگونه دندان کامپوزیت شده را سفید کنیم؟

سفید کردن کامپوزیت دندان
فهرست محتوا
۵/۵ - (۱ رای)

آیا دندان‌های خود را کامپوزیت کرده‌اید و بعد از مدتی متوجه تغییر رنگ آنها شده‌اید؟
به دنبال راهی برای سفید کردن کامپوزیت دندان هستید؟
از سؤالات بسیار رایج در بین افرادی که این درمان زیبایی در دندانپزشکی را انجام داده‌اند، این است که آیا امکان سفید شدن دندان کامپوزیت شده وجود دارد یا خیر؟
جای درستی آمده‌اید. این مطلب به تمام سؤالات شما در خصوص سفید کردن کامپوزیت پاسخ می‌دهد.
همچنین اگر به تازگی برای این درمان زیبایی اقدام کرده‌اید، مطالعه برخی از عنوان‌های این مطلب برای جلوگیری از تغییر رنگ سریع برایتان مفید است.
با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.

آیا می‌توان کامپوزیت دندان را سفید کرد؟

آیا امکان سفید کردن کامپوزیت دندان وجود دارد؟

کامپوزیت پس از گذشت مدت زمانی بنا به دلایل مختلفی تغییر رنگ از درجه کم تا شدید داشته باشد. از جمله این موارد می‌توان به مصرف زیاد مواد غذایی و نوشیدنی‌های رنگی، مسواک نزدن به طور مرتب و اصولی، خراشیدگی به دلیل استفاده از مسواک با فرچه زبر، استفاده از مواد نامرغوب و غیره اشاره کرد.
افراد با مشاهده تغییر رنگ آنها به این فکر می‌افتند که آیا می‌توان ونیر کامپوزیت را سفید کرد؟
پاسخ به این سؤال بستگی به شدت تغییر رنگ و لکه‌های آن دارد. در صورتی میزان تغییر رنگ و یا لکه‌ها کم باشد، دندانپزشک با پالیش کردن آنها، می‌تواند به سفید و درخشان شدن مجدد آن کمک کند. اما اگر میزان تغییر رنگ آنها شدید باشد، ممکن است نیاز باشد که کامپوزیت برداشته شود و با استفاده از مواد جدیدی جایگزین شود.

چگونه دندان کامپوزیت شده را سفید کنیم؟

برای سفید شدن دندان کامپوزیت چه باید کرد؟

راهکارهای اصولی و صحیح سفید کردن دندان کامپوزیت شده عبارت‌اند از:

 • پولیش کامپوزیت

  پولیش دندان یکی از روش‌هایی که است که با استفاده از آن به بهبود رنگ کامپوزیت پرداخته می‌شود. البته باید بدانید که تأثیر این روش که به نوعی روش براق کننده کامپوزیت دندان است، زمانی مؤثر بوده که مدت زمان طولانی از تغییر رنگ نگذشته باشد.
  این روش ساده و کم هزینه، نه تنها آسیبی به کامپوزیت وارد نخواهد کرد، بلکه به تمیز کردن دندان کامپوزیت شده نیز کمک می‌کند.

 • تعویض کامپوزیت

  در صورتی که دندانپزشک تشخیص دهد پولیش تأثیری در روند سفید شدن کامپوزیت دندان ندارد، به شما پیشنهاد می‌دهد که آن را تعویض کنید.

آیا با استفاده از بلیچینگ می‌توان کامپوزیت را سفید کرد؟

تغییر رنگ کامپوزیت به ساختار آن، نوع و اندازه ذرات سازنده، فیلر و برخی موارد دیگر بستگی دارد. به همین دلیل با استفاده از بلیچینگ نه تنها نمی‌توان آن را سفید کرد، بلکه ممکن است مواد بلیچینگ به ساختار آن آسیب بزنند و آن را آسیب پذیرتر کنند.
به همین دلیل توصیه می‌شود که از هیچ کدام از روش‌های بلیچینگ (هوم و آفیس) برای سفید شدن دندان کامپوزیت شده و برطرف کردن لکه‌ها و بهبود رنگ آن استفاده نکنید.
بهترین و رایج‌ترین روش سفید کردن کامپوزیت مراجعه به کلینیک دندانپزشکی است. دندانپزشک با توجه به میزان تغییر رنگ (از خفیف تا شدید) مناسب‌ترین روش (پالیش مجدد یا تعویض) را برای سفید کردن آن انجام می‌دهد.

آیا با استفاده از روش‌های خانگی می‌توان کامپوزیت را سفید کرد؟

در برخی موارد مشاهده شده است که افراد برای سفید شدن ونیر کامپوزیت از روش‌های خانگی مانند استفاده از توت فرنگی، سرکه، آبلیمو، زردچوبه، جوش شیرین، روغن نارگیل و سایر موارد مشابه استفاده می‌کنند.
لازم است بدانید که استفاده از این مواد نه تنها تأثیری بر سفید شدن کامپوزیت ندارند، بلکه مواد اسیدی در برخی از آنها سبب آسیب به کامپوزیت می‌شوند. همچنین رنگ‌دانه‌های موجود در این مواد، جذب کامپوزیت شده و آن را زرد و بدرنگ می‌کنند. به همین خاطر بهترین پاسخ برای این سوال که چگونه کامپوزیت دندان را سفید کنیم؟ این است که از روش‌های اصولی و مناسب دندانپزشکی استفاده شود.

چرا کامپوزیت تغییر رنگ می‌دهد؟

دلایل تغییر رنگ کامپوزیت دندان

یکی از فاکتورهایی که در طول عمر کامپوزیت مورد توجه قرار می‌گیرد، مسئله زرد شدن و تغییر رنگ دادن آن است.
کیفیت رزین کامپوزیت در این امر نقش بسیار مهمی دارد که امروزه با پیشرفت تکنولوژی، برندهای مرغوب به این امر توجه بسیار زیادی داشته‌اند.
هرچه از ذرات درشت‌تری در ساختار آن استفاده شود، میزان تخلخل بیشتر و در نتیجه میزان جذب رنگدانه‌ها و امکان تغییر رنگ نیز بیشتر می‌شود.
به همین دلیل است که در مقابل نانوکامپوزیت‌ها در برابر زرد شدن و تغییر رنگ دادن، مقاومت بیشتری نشان می‌دهند. موارد ذکر شده بخشی از عوامل داخلی هستند که در تغییر رنگ کامپوزیت نقش دارند.
از سوی دیگر عوامل خارجی مانند استفاده از دهان‌شویه‌های کلروهیگزیدین، مصرف مداوم و زیاد مواد غذایی و نوشیدنی‌های رنگی، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و تجمع باکتری‌ها و جرم، مصرف سیگار و غیره در زرد شدن و تغییر رنگ مؤثر هستند.

چگونه از تغییر رنگ ونیر کامپوزیت پیشگیری کنم؟

چگونه می توان از تغییر رنگ کامپوزیت دندان جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از تغییر رنگ کامپوزیت خود لازم است اقدامات زیر را در نظر بگیرید:

 1. رعایت اصولی بهداشت دهان و دندان

  استفاده از مسواک، نخ دندان و دهانشویه مناسب از جمله مهم‌ترین مواردی هستند که به پیشگیری از تغییر رنگ کمک می‌کنند.
  لازم به ذکر است پس از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های رنگی بهتر است مسواک بزنید.

 2. استفاده از مسواک‌هایی با فرچه نرم

  مسواک‌هایی که دارای فرچه‌های سفت هستند، می‌توانند به ونیر کامپوزیتی آسیب برسانند و ماندگاری آن را کاهش دهند. این گونه مسواک‌ها همچنین در تحلیل لثه نقش دارند. بنابراین برای جلوگیری از زرد شدن و یا بد رنگ شدن کامپوزیت باید از مسواک‌هایی با فرچه نرم استفاده نمایید.

 3. کاهش مصرف غذاها و نوشیدنی‌های رنگی

  مصرف مکرر غذاها و نوشیدنی‌های رنگی به راحتی سبب تغییر رنگ می‌شوند. بنابراین بهتر است مصرف آنها را کاهش دهید و پس از مصرف آنها دهان خود را با آب بشویید.

 4. اجتناب از استعمال سیگار و دخانیات

  سیگار کشیدن و استعمال دخانیات نقش بسزایی در زرد شدن کامپوزیت دارد. برای افزایش ماندگاری این درمان زیبایی بهتر است از استعمال سیگار و دخانیات بپرهیزید.

 5. عدم استفاده از خمیر دندان‌های حاوی جوش شیرین

 6. جوش شیرین برای دندان خاصیت سایندگی دارد. استفاده از جوش شیرین سبب کاهش ماندگاری کامپوزیت و تغییر رنگ آن خواهد شد.
 7. مراجعه منظم به مطب دندانپزشکی

  مراجعات دوره‌ای به کلینیک دندانپزشکی و بررسی وضعیت دندان‌های شما، از جمله موارد بسیار مهمی است که در ثابت ماندن رنگ درمان شما نقش دارد.

پاسخ به سوالات پرتکرار شما

 1. در روش سفید شدن کامپوزیت دندان با پولیش چه ابزارهایی به کار برده می‌شوند؟

  ابزارهایی از جمله انواع خمیرها، نوار مخصوص، دیسک، الماس فشینگ و تیغ مخصوص مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 2. قیمت پولیش کامپوزیت دندان چقدر است؟

  هزینه پولیش کامپوزیت با توجه به شرایط متغیر بوده و هزینه ثابتی ندارد. برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر لازم است با کلینیک دندانپزشکی مورد نظر خود تماس بگیرید.

 3. آیا خمیر دندان‌های سفید کننده دندان برای سفید کردن کامپوزیت مناسب هستند؟

  خیر. خمیر دندان‌های سفید کننده حاوی ذرات ساینده هستند که سطح کامپوزیت را خراش داده و این خراش‌ها محلی برای جذب بیشتر رنگ‌دانه‌ها و باکتری‌ها هستند و شدت بدرنگی را بیشتر می‌کنند.

 4. آیا سفید کردن کامپوزیت دندان با جوش شیرین روش مناسبی است؟

  خیر. به هیچ عنوان استفاده از جوش شیرین برای دندان کامپوزیت شده توصیه نمی‌شود. زیرا جوش شیرین نیز شامل ذرات ساینده‌ای است که به کامپوزیت‌ها آسیب جدی وارد می‌کند.

 5. برای سفید شدن کامپوزیت دندان چه کنیم؟

  برای انجام این کار به سراغ کارهایی مانند استفاده از پودر سفید کننده دندان برای کامپوزیت و یا سایر روش‌های سفید کننده کامپوزیت دندان نروید. توصیه می‌شود حتما به دندانپزشک مراجعه نمایید تا بهترین راه کار را در اختیارتان قرار دهد تا آسیبی به کامپوزیت دندانتان وارد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان