آموزش طرز استفاده از کیت سفید کننده دندان: ۶ نکته مهم

نحوه استفاده از کیت سفید کننده دندان
فهرست محتوا (کلیک کنید)
۵/۵ - (۱ رای)

آیا به منظور سفیدتر کردن دندان‌های خود با استفاده از کیت، به دنبال طرز استفاده از کیت‌های سفید کننده دندان هستید؟
دانستن نحوه استفاده از کیت سفید کننده دندان و سایر وسیله‌های مشابه برای رفع بدرنگی و نیز سفید کردن دندان بسیار مهم است، به نظر شما چرا؟
در این مقاله همراه با دکتر فاطمه لبافی باشید. پاسخ تمام این سوالات برای شما بیان شده‌اند.

محتوای صوتی طرز استفاده از کیت سفید کننده دندان

نحوه استفاده از کیت‌های سفید کننده دندان

چگونه از کیت سفید کننده دندان استفاده کنم؟

در این بخش قصد داریم آموزش سفید کردن دندان با استفاده از کیت سفید کننده دندان را در اختیارتان قرار دهیم:

 1. برای این کار ژل سفید کننده دندان را روی قالب‌ها ریخته و آن را بر روی دندان‌های بالا و پایین قرار ‌دهید.
 2. بعد از ۲۰ دقیقه قالب‌ها را برداشته و دندان‌ها را با آب شستشو ‌دهید.
 3. با انجام این کار حداقل به مدت ۵ روز می‌توانید کار بلیچینگ دندان با این کیت‌ها را انجام دهید و دندان‌هایی سفید داشته باشید.
 4. در هنگام قرار دادن قالب‌ها در روش خانگی، آن را بیش از اندازه بر روی دندان‌ها فشار ندهید تا ژل سفید کننده از آن نشت نکند. چون این مواد در صورت برخورد با بافت اطراف دندان‌ها می‌توانند باعث ایجاد سوزش در آن ناحیه شوند. در حالت کلی این کیت‌ها یک روش کاملاً بی خطر برای بلیچینگ دندان محسوب می‌شوند و کمترین بروز حساسیت در استفاده از آن را می‌توان دید.
 5. اگر از ارتودنسی یا درمان دیگر دندانپزشکی برای دندان‌های خود استفاده می‌کنید، بلافاصله بعد از آن نمی‌توانید از این کیت‌ها برای بلیچینگ دندان استفاده کنید. حداقل یک ماه زمان نیاز است تا بتوانید از این محصولات استفاده نمایید.

برای استفاده از کیت سفید کننده دندان چه نکاتی را رعایت کنم؟

برای استفاده از کیت‌های سفید کننده دندان، حتماً موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 1. زنان باردار و شیرده و همچنین افراد زیر ۱۹ سال نباید از این محصولات استفاده کنند.
 2. قبل از استفاده از هر نوع محصول به خوبی دستورالعمل درج شده روی آن را مطالعه نمایید.
 3. مدت زمان استفاده از کیت را به طور دلخواه افزایش ندهید و هر آنچه که روی بسته آن ذکر شده است را رعایت کنید.
 4. دقت کنید که ماده سفید کننده دندان را قورت ندهید.
 5. برای افزایش کارایی ماده سفید کننده، حتما قبل از استفاده از آن مسواک زده و نخ دندان بکشید. این کار سبب می‌شود تا این ماده بتواند به طور مستقیم با سطح مینا در تماس باشد.
 6. حین استفاده از کیت سفید کننده از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید. حتی توصیه شده است تا ۳۰ دقیقه بعد از استفاده از کیت سفید کننده روی دندان خود، هیچ ماده غذایی مصرف نکنید. خوردن یا آشامیدن حین استفاده از کیت سفید کننده می‎‌تواند منجر به قورت دادن ژل سفید کننده شود. این موضوع خود می‌تواند سبب یکسری مشکلات مثل تهوع و استفراغ شود.
 7. بعد از خارج کردن کیت باید ژل را با استفاده از آب و مسواک از روی دندان پاکسازی کنید. اما به این دلیل که ساختار مینا پس از استفاده از کیت سفید کننده دچار کمی تخلخل می‌شود، بهتر است تا حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بعد از بیرون آوردن کیت، از خمیر دندان استفاده نکنید.

آیا قبل از استفاده از کیت سفید کننده دندان باید دندان‌هایم را مسواک بزنم؟

مسواک زدن قبل از استفاده از کیت بلیچینگ دندان

اگر قصد استفاده از کیت‌های سفید کننده دندان را دارید، توصیه می‌شود که ابتدا حتماً دندان‌های خود را مسواک بزنید. چنانچه پس از غذا خوردن بخواهید از این کیت‌ها استفاده کنید، بهتر است ۲۰ دقیقه پس از مصرف غذا صبر کنید و پس از آن مسواک بزنید.
بسیار مهم است که هرگونه بقایای ذرات غذایی و پلاک پیش از استفاده از کیت‌های سفید کننده از روی دندان‌ها پاک شود. با این کار مواد بلیچینگ به طور کامل و بدون مانع با دندان‌ها تماس مستقیم پیدا می‌کنند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم قبل از شروع روتین سفید کردن روزانه دندان‌ها در خانه با استفاده از کیت‌های سفید کننده دندان، دندان‌ها را تمیز کنید.

اقدامات قبل از استفاده از کیت سفید کننده

در استفاده از کیت‌های سفید کننده دندان باید نکاتی را رعایت کنید تا دچار عوارض ناشی از استفاده نادرست از آنها نشوید. در ادامه به برخی از مهم‌ترین اقداماتی که قبل از استفاده از کیت سفید کننده باید رعایت کنید، اشاره شده است:

 1. معاینه دندانپزشکی حتما قبل از تهیه و استفاده از چنین کیت‌هایی یک معاینه کامل از دندان‌های خود داشته باشید. با معاینه کامل می‌توانید مشکلات دندانی را قبل از استفاده از کیت سفید کننده تشخیص دهید. در این صورت باید ابتدا این مشکلات را برطرف ساخته و سپس اقدام به سفید کردن دندان‌های خود بپردازید. این مشکلات مثل پوسیدگی، شکستگی دندان و … هستند. توجه داشته باشید که اگر بدون برطرف کردن این مشکلات به سفید کردن دندان‌های خود بپردازید، ممکن است درد و ناراحتی ناشی از این مشکلات بیشتر شوند.
 2. جرم گیری در صورت نیاز در صورتی که جرم و پلاک زیادی روی سطح دندان‌هایتان وجود داشته باشد، حتما باید برای رفع این موارد اقدام کنید. جرم رنگ زردی دارد و به همین دلیل هم باعث تداخل در پروسه سفید کردن دندان خواهد شد. علاوه بر این نیز، وجود جرم سبب می‌شود تا ماده سفید کننده نتواند به درستی با سطح دندان تماس داشته باشد.
 3. حساسیت زدایی دندان‌ها یکی از شایع‌ترین عوارضی که بعد از استفاده از کیت سفید کننده دندان به سراغ خیلی از افراد می‌آید، حساسیت دندانی است. بهتر است حدود ۲ هفته قبل از استفاده از چنین محصولاتی، با استفاده از رو‌های حساسیت زدایی، از این مشکل پیشگیری کنید. به عنوان مثال، توصیه شده است حدود ۱۴ روز قبل از اقدام برای سفید کردن دندان، از خمیر دندان ضد حساسیت استفاده کنید.

سؤالات متداول

 1. آیا استفاده از کیت‌های سفید کننده به دندان‌ها آسیب می‌رسانند؟

  در صورتی که استفاده از این کیت‌ها به درستی و اصولی انجام شود، آسیبی به دندان‌ها و لثه‌های شما وارد نمی‌کنند. اما چنانچه بدون دانستن اطلاعات لازم درباره نحوه استفاده، از آنها استفاده کنید، احتمال آسیب رساندن به بافت لثه و دندان خود را افزایش می‌دهید.

 2. تا چه مدت پس از استفاده از کیت‌های سفید کننده دندان نباید غذا بخورم؟

  پس از سفید کردن دندان‌ها با استفاده از کیت‌های سفید کننده می‌توانید غذا میل کنید. ولی در برخی موارد ممکن است افراد پس از خارج کردن کیت‌ها از دهان خود متوجه شوند که دندان‌هایشان کمی حساس شده‌اند. به همین دلیل اجتناب از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های خیلی گرم یا خیلی سرد توصیه می‌شود. ترجیحاً بهتر است که فرد تا نیم ساعت پس از استفاده از این کیت‌ها چیزی میل نکند.

 3. آیا بعد از استفاده از کیت‌های سفید کننده می‌توانم دندان‌هایم را مسواک بزنم؟

  دندان‌ها پس از استفاده از مواد سفید کننده مقداری حساس می‌شوند. به همین دلیل مسواک زدن بلافاصله پس از استفاده از کیت‌های سفید کننده دندان توصیه نمی‌شود و بهتر است که تا چند ساعت صبر کنید.

 4. بهترین زمان برای استفاده از کیت‌های سفید کننده دندان چه موقع است؟

  برای اطلاع از بهترین زمان برای استفاده از این کیت‌ها بهتر است با دندانپزشک خود مشورت نمایید.

 5. آیا استفاده از کیت‌های سفید کننده دندان درد دارد؟

  خیر. این کیت‌ها معمولاً بی خطر هستند. در صورتی که مطابق با دستورالعمل‌های ذکر شده بر روی بسته‌بندی آنها و همچنین راهنمایی‌های دندانپزشک از آنها استفاده شود، درد و ناراحتی را در دندان و لثه ایجاد نخواهند کرد.

 6. هرچند وقت یکبار می‌توانم از کیت‌های سفید کننده دندان استفاده کنم؟

  مدت زمان و تعداد دفعات استفاده از کیت‌های سفید کننده دندان بر روی بسته بندی محصول درج شده است. توصیه می‌شود علاوه بر توجه به نکات ذکر شده بر روی آن، با دندانپزشک خود درباره طریقه بلیچینگ دندان با استفاده از کیت نیز مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *