چگونه دندان هایمان را سفید کنیم؟ | ۱۵ روش موثر سفید کردن دندان

چگونه دندان هایمان را سفید کنیم؟
فهرست محتوا (کلیک کنید)
۵/۵ - (۳ رای)

آیا شما هم حس می‌کنید باید فکری به حال سفیدتر کردن دندان‌های خود کنید؟
به نظر شما برای این کار می‌توانید از روش‌های خانگی کمک بگیرید یا حتما باید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید؟
آیا به دنبال بهترین روش سفید کردن دندان برای خود می‌گردید؟
پس جای درستی آمده‌اید، این مطلب برای پاسخ به تمام سوالات شما در رابطه با سفید کردن دندان نوشته شده است.
این مقاله را دنبال کنید و با روش‌های سفید کردن دندان هم به صورت خانگی و طبیعی و هم در مطب دندانپزشکی آشنا شوید.

پادکست چگونه دندان‌هایمان را سفید کنیم؟

چرا به فکر سفید کردن دندان‌های خود باشیم؟

چرا به فکر سفید کردن دندانهای خود باشیم؟

هر چقدر هم که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید، اما باز هم موارد متعددی وجود دارند که به مرور در تغییر رنگ دندان‌های شما تاثیر گذار خواهند بود.
مواردی از جمله افزایش سن، وجود برخی از بیماری‌های خاص، ژنتیک، مصرف بیش از اندازه غذاها و نوشیدنی‌های رنگی، استعمال دخانیات و سیگار کشیدن و … همگی می‌توانند به مرور دندان‌ها را زردتر کنند.
تغییر رنگ دندان‌ها تا حد زیادی در اعتماد به نفس افراد تاثیر گذار است؛ چرا که لبخند از جمله مهمترین موارد در ظاهر چهره محسوب می‌گردد.
حال اینکه چگونه دندان‌های سیاه را سفید کنیم؟ و قویترین سفید کننده دندان کدام است؟ در ادامه مطلب گفته شده‌اند..

روش‌های سفید شدن دندان

با چه روش‌هایی می‌توان دندان‌ها را سفید کرد؟

موارد متعددی سبب تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند. برای سفید کردن دندان باید عوامل شناسایی شده و آنها را برطرف کرد؛ روش‌های زیادی برای این کار وجود دارد. این روش‌ها در دو دسته بندی کلی شامل مطب دندانپزشکی و در منزل هستند. با وجود اینکه درمان خانگی سفید شدن دندان نیز می‌تواند موثر باشد، اما اگر این کار را در کلینیک دندانپزشکی و تحت نظارت دندانپزشک انجام دهید، قطعا نتیجه ماندگارتر، سریع‌تر و مورد پسندتری به دست خواهید آورد. در ادامه شما را با انواع روش‌های سفید کردن دندان‌ها آشنا می‌کنیم:

 1. روش‌های سفید کردن دندان در مطب

  روش‌های سفید کردن دندان در مطب

  برخی افراد به دلیل مشغله‌های ذهنی که روزانه با آن درگیر هستند، نمی‌توانند کارهایی که نیاز به استمرار دارند را انجام دهند. به طور مثال تمایل به انجام روش‌های خانگی دارند، اما هر بار فراموش می‌کنند و یا زمان لازم برای انجام آن را ندارند.
  بهترین راه برای سفیدی دندان در این افراد استفاده از روش‌های سفید کردن دندان در مطب است. این روش‌ها همچنین برای افرادی که دارای عفونت و یا مشکل در دهان و دندان هستند و یا افرادی که حساسیت دندانی دارند، بسیار سودمند است.
  لازم به ذکر است که اکثر خدماتی که در این زمینه به بیماران ارائه می‌شوند، مختص افراد بالای ۱۸ سال است. حال به بیان راهکارهای سفیدی دندان در کلینیک می‌پردازیم:

  1. بلیچینگ دندان

    بلیچینگ دندان چیست؟

   بلیچینگ دندان که دارای دو روش آفیس بلیچینگ (در مطب دندانپزشکی) و هوم بلیچینگ (در منزل) است، از روش‌های مؤثر سفید کردن دندان است. معمولاً افرادی که دارای دندان‌های مرتب و صافی هستند، از این روش برای درخشش بیشتر دندان‌های خود استفاده می‌کنند.
   در روش آفیس بلیچینگ، فرد به کلینیک مراجعه کرده و دندانپزشک با کمک ماده مخصوص و نور لیزر خاص در مدت زمان کوتاهی این روند را انجام خواهد داد. ماده به کار گرفته شده، یک نوع سفید کننده سریع دندان با غلظت بالا به شمار می‌آید.
   در روش دیگر، دندانپزشک یک کیت دندانپزشکی و ماده بلیچ را در اختیار فرد قرار داده و روش و زمان استفاده از آن را به طور کامل توضیح خواهد داد. در واقع این خود بیمار است که باید در طول زمان مشخص از این مواد استفاده کند. البته برای اینکه مواد سفید کننده دندان روی لثه بیمار نریزند، یک تری اختصاصی برای بیمار تهیه می‌شود.

  2. ونیر کامپوزیت برای سفید کردن دندان

   در این روش بعد از اینکه سلامت دهان و دندان به طور کامل به دست آمد، فرد با دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی در رابطه با برند و شرایط ونیر کامپوزیت دندان مشاوره‌ای خواهد داشت. دندانپزشک مواد کامپوزیت را با استفاده از تکنیک لایه‌ گذاری روی دندان‌ها قرار داده و با کمک نور آبی مخصوص آن را سفت خواهد کرد. مواد کامپوزیت در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند که معمولا رنگ‌های طبیعی‌تر آن انتخاب می‌شوند. این روش و بلیچینگ، دو روش سفید کننده فوری دندان به شمار می‌روند.

  3. باندینگ

   باندینگ دندان برای سفید کردن دندانها

   باندینگ یک نوع کامپوزیت است که برای پوشاندن انواع لکه‌های داخلی و خارجی به کار برده می‌شود، در این روش، روکش بر روی دندان قرار گرفته و مینای دندان به شکل ظاهر سفید رنگی دیده می‌شود.

  4. روکش دندان برای سفید شدن

   روکش دندان برای سفید شدن

   از معروف‌ترین و مدرن‌ترین روکش‌های دندانی که امروزه برای رفع عیب‌ها و سفید شدن دندان استفاده می‌گردند، می‌توان به زیرکونیا و ایمکس اشاره نمود؛ این روکش‌ها بسیار مقاوم بوده و در صورت رعایت بهداشت دندان تا آخر عمر دوام خواهند آورد.
   روکش دندانی زیرکونیا زیبایی مانند دندان‌های طبیعی با کمی اختلاف دارد که برای سفید کردن دندان بسیار مناسب است؛ استحکام و دوام آن به حدی است که به آن لقب استیل سفید را داده‌اند. زیست سازگاری بسیار خوبی دارد و اکسید زیرکونیا هیچ سمیتی ایجاد نمی‌کند. این روکش چون عایق حرارتی است، در اثر خوردن مواد سرد و گرم حساسیت زیاد و دردی ایجاد نخواهد شد.
   همچنین این روش آسیبی به مینای دندان وارد نخواهد کرد. روکش ایمکس نوین‌ترین روکش دندانی است که در سفید کردن دندان از روکش زیرکونیا نیز موفق‌تر عمل کرده است و طبیعی بودن رنگ آن با حدود ۹۹ مشابه دندان‌های طبیعی است.
   مقاومت بسیار زیادی داشته و نیازی به تراشیدن مینای دندان نخواهد بود. کل پروسه آن به کمک دستگاه CadCam در یک جلسه انجام خواهد شد.

  5. لمینت سرامیکی برای سفید کردن دندان

   لمینت سرامیکی برای سفید کردن دندان

   لمینت دندان نسبت به روش قبلی به میزان تراش بیشتری از سطح مینای دندان نیاز دارد. برای استفاده از این روش در ابتدا نیاز به قالب گیری از دندان‌ها بوده و بعد از ساخت لمینت مورد نیاز در لابراتوار، فرد برای نصب آنها مجدداً به کلینیک مراجعه خواهد کرد.

  6. جرم گیری دندان

   جرم گیری دندان

   جرم گیری به نوبه خود یک روش مجزا برای سفید کردن دندان‌ها نیست. اما اینکه در دسته این روش‌ها قرار می‌گیرد، به دلیل تاثیر آن روی رنگ دندان است.
   زمانی که جرم‌ها و پلاک‌های دندانی روی سطح دندان‌ها و بین آنها را می‌پوشانند، دندان‌ها به مرور زرد رنگ دیده خواهند شد. درمان جرم گیری دندان با برداشتن این پلاک‌ها، سطحی از لایه زرد رنگ را از روی دندان‌ها برداشته و بدین منظور تا حدودی سبب سفیدتر دیده شدن آنها می‌گردد. علاوه بر این نیز، معمولا بعد از جرم گیری، برساژ دندان انجام می‌شود تا سطح دندان‌ها صاف شود. در این مرحله، لکه‌های سطحی دندان نیز حذف خواهند شد و رنگ دندان کمی سفیدتر از قبل دیده خواهد شد.

 2. روش‌های سفید کردن دندان در خانه

  روش های سفید کردن دندان در خانه

  بعضی افراد به دنبال سریع‌ترین روش سفید شدن دندان در خانه هستند، اما لازم است بدانند که امروزه به دلیل پیشرفت علم و تکنولوژی، روش‌های ایمن و جدیدی برای این هدف به کار گرفته می‌شوند و روش‌های خانگی دیگر مورد تایید نیستند. برخی مواد سفید کننده طبیعی دندان به عنوان روش‌های سفید کردن دندان در خانه در گذشته‌ مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند ولی احتمال آسیب دیدگی مینای دندان در اثر استفاده از آنها وجود دارد. در نظر داشته باشید که مشاوره در کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی به صورت کاملا رایگان برای شما عزیزان در نظر گرفته شده است تا با خیال آسوده به فکر زیباتر کردن لبخند خود باشید.
  روش‌های زیر جزء روش‌های سفید کردن خانگی دندان طبقه بندی می‌شوند:

  1. آب سیب و کرفس

   آب سیب و کرفس

   این دو ماده غذایی حاوی مقدار بالایی فیبرهای سلولزی هستند که گفته می‌شود برای رفع  رنگدانه‌ها و یا لکه‌هایی روی دندان مناسب هستند. همچنین فیبرهای آنها باعث تنظیم عملکرد دستگاه گوارش می‌شوند. در واقع ترکیبات موجود در این دو ماده، سفید کننده دندان خانگی به شمار می‌روند.

  2. توت فرنگی

    بتوت فرنگی برای سفید کردن دندانها

   اسیدی بودن توت فرنگی ممکن است تاثیر بسزایی در روشن‌تر کردن دندان‌ها داشته باشد.

  3. روغن نارگیل

   روغن نارگیل چگونه دندان را سفید می کند؟

   روغن نارگیل حاوی مقدار زیادی اسیدهای مفید خصوصا لوریک اسید است.

   لوریک اسید به باکتری‌های مضر در دهان حمله کرده و می‌تواند از عفونت لثه‌ها و کدر شدن دندان‌ها جلوگیری کند. از جمله باکتری‌هایی که می‌توانند باعث زرد شدن دندان‌ها شود، استرپتوکوکوس موتانس است. روغن نارگیل بخاطر دارا بودن لوریک اسید اثرات قابل توجهی در از بین بردن این باکتری دارد.

  4. سرکه سیب

   آیا سرکه سیب برای سفید کردن دندان‌ها مناسب است؟

   به عقیده بسیاری از مردم، سرکه سیب در سفید کردن دندان‌ها موثر است. سرکه سیب به خاطر خاصیت اسیدی خود می‌تواند در از بین بردن لکه‌ها و آلودگی‌ها از روی دندان تاثیرگذار باشد. توجه داشته باشید که به دلیل خاصیت اسیدی سرکه سیب، این موضوع قابل تایید دندانپزشکان نیست.

  5. مصرف لبنیات

   لبنیات چه تاثیری در سفید کردن دندانها دارد؟

   در گذشته باور داشتند که لبنیات به دلیل داشتن ویتامین D و کلسیم سبب بالا رفتن استحکام مینای دندان شده و سفیدی دندان را برای شما رقم می‌زند.

  6. هیدروژن پراکسید

   آیا هیدروژن پراکسید برای سفید کردن دندانها مناسب است؟

   آب اکسیژنه یا پراکسید هیدروژن مایعی است که به دلیل خاصیت ضد باکتری و سفیدکنندگی در ضدعفونی کردن زخم‌ها به کار گرفته می‌شود. همچنین در ساخت محصولات بهداشتی و سفیدکننده‌ها استفاده می‌شود.
   امروزه اثرات هیدروژن پراکسید در سفیدتر کردن دندان‌ها نیز مورد توجه قرار گرفته است. با وجود این مزایا هیدروژن پروکسید در دوزهای بالا می‌تواند باعث حساسیت و تحریک لثه‌ها گردد.
   همچنین راجب سرطان زا بودن این ماده نگرانی‌هایی وجود دارد؛ اگرچه که به اثبات نرسیده است. برای استفاده از پراکسید هیدروژن می‌توان از محلول ۱.۵ یا ۳ درصد آن قبل از مسواک زدن استفاده نمود.

  7. زغال فعال

   زغال فعال چه تاثیری در سفید کردن دندانها دارد؟

   زغال فعال بدلیل حفرات ریزی که در ساختارش وجود دارد، بسیار جاذب است و می‌تواند آلودگی‌ها را به خود جذب کند. با وجود اینکه هنوز تحقیقات علمی نتوانسته، موثر بودن و همچنین کاملا بی‌خطر بودن زغال فعال را اثبات کند؛ اما در سراسر دنیا محصولات بهداشتی مثل صابون و خمیردندان زغال رواج یافته است. معمولا خمیر دندان‌های زغالی که تولید می‌شوند، به دلیل داشتن خاصیت سایندگی، کمی در سفید کردن دندان‌ها موثر هستند. اما ممکن است در صورت استفاده بیش از اندازه، منجر به آسیب به مینای دندان شوند.

مقایسه بین روش‌های سفید کردن دندان

پس دانستن نکاتی برای سفیدی دندان، خوب است مقایسه‌ای بین روش‌های موثر سفید کردن دندان که در بالا بیان کردیم را نیز مطالعه کنید تا انتخاب مناسب‌تری را داشته باشید:

نوع درمان مناسب برای:
 • دندان‌های مرتب
 • دندان‌های زرد با شدت پایین
 • دندان‌های لکه‌دار با شدت پایین
بلیچینگ دندان
 • دندان‌های فاصله دار
 • دندان‌های کج به میزان جزئی
 • دندان‌های بدرنگ
 • دندان‌های ترک خورده
 • دندان‌های شکسته
 • دندان‌های لب پر شده
ونیر کامپوزیت دندان
 • دندان‌های به شدت بد رنگ و لکه‌دار
 • دندان‌های شکسته
 • دندان‌های لب پر شده
 • دندان‌های ترک خورده
 • دندان‌های فاصله دار
 • دندان‌های کج تا میزان جزئی
لمینت دندان
تمام دندان‌ها جرم گیری

سریع‌ترین روش سفید شدن دندان

کدام یک از روشهای سفید کردن دندانها سریع تر است؟

اگر به دنبال آن هستید که در مدت زمان بسیار کوتاه و سریع، دندان‌های خود را سفید کنید، باید بدانید که روش‌های سفید کردن دندان در منزل نمی‌توانند برایتان مناسب باشند، زیرا تمام آنها به مدت زمان بیشتر و همچنین استمرار و تکرار انجام، نیاز دارند. بنابراین برای این‌ کار باید به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.
از بین روش‌هایی که در مطب انجام می‌شوند، بلیچینگ می‌تواند بهترین و موثرترین روش به حساب بیاید. استفاده از مواد سفید کننده دندان در خانه در روش هوم بلیچینگ نیز می‌تواند تاثیر زیادی در زیبایی دندان‌ها داشته باشد
همچنین اگر دندانتان علاوه بر تغییر رنگ، به اصلاحاتی جزئی نیاز داشت، کامپوزیت دندان نیز روش بسیار مناسبی است که در یک جلسه انجام می‌گیرد. با این حال، یک دندانپزشک متخصص و دارای مهارت، با بررسی شرایط و نیاز شما، بهترین روش را پیشنهاد می‌دهد.

قیمت سفید کردن دندان چقدر است؟

هزینه روشهای سفید کردن دندان

مسأله اساسی دیگری که دغدغه افرادی که به دنبال راهکاری برای سفید شدن دندان هستند، به شمار می‌آید، هزینه سفید کردن دندان برای انجام هر یک از این تکنیک‌ها است.

با توجه به اینکه روش‌های متنوعی برای این کار وجود دارد، هر کدام از آنها نیز هزینه متفاوتی از دیگری دارند. به طور کلی بسته به نوع روش انتخابی، میزان تجربه و مهارت دندانپزشک، موقعیت مطب، جنس مواد اولیه و شدت مشکلات دندان، هزینه نهایی تعیین می‌شود و لذا بهترین کار این است که به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کرده و با پیشنهاد دندانپزشک، بهترین شیوه سفید کردن دندان را انتخاب و سپس در رابطه با هزینه آن با ایشان مشورت نمایید.

همچنین می‌توانید قبل از مراجعه به مطب، برای دریافت اطلاعات بیشتر، با کلینیک دندانپزشکی مد نظر خود تماس بگیرید و از حدود قیمت آگاهی بیشتری پیدا کنید.

در جدول زیر انواع روش‌های سفید کردن دندان همراه قیمت انجام آن با تخفیف در کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی را برایتان بیان کرده‌ایم:

نوع درمان شروع قیمت از (به تومان)
 (شش میلیون تومان) ۶,۰۰۰,۰۰۰ آفیس بلیچینگ
 (چهار میلیون تومان) ۴,۰۰۰,۰۰۰ هوم بلیچینگ
(یک میلیون و هشتصد هزار تومان) ۱,۸۰۰,۰۰۰ کامپوزیت دندان
(سه میلیون تومان) ۳,۰۰۰,۰۰۰ لمینت دندان
(چهار میلیون تومان) ۴,۰۰۰,۰۰۰ روکش دندان
(یک میلیون و پانصد هزار تومان) ۱,۵۰۰,۰۰۰ جرم گیری

سفید کردن دندان با روش‌های خانگی بهتر است یا در مطب دندانپزشکی؟

روش‌های خانگی سفید کردن دندان تاثیر ماندگار و مطمئنی نخواهند داشت، چرا که برای بهبود رنگ دندانها در ابتدا نیاز به بررسی علت تغییر رنگ دندان وجود دارد. پس از آن باید بهترین گزینه درمان انتخاب گردد.
بنابراین توصیه می‌شود به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید تا با ارزیابی و چکاپ دندان‌هایتان، گزینه‌های مناسب برای درمان به شما پیشنهاد شوند.

در چه سنی برای سفید کردن دندان اقدام کنم؟

آیا سفید کردن دندان سن خاصی دارد؟

بهره‌مند شدن از روش‌های سفید کردن دندان، محدودیتی نداشته و تمام افراد می‌توانند برای زیباتر ساختن لبخند خود اقدام کنند؛ اما توصیه می‌شود که افراد زیر ۱۸ سال از روش‌هایی مانند کامپوزیت و لمینت استفاده نکنند. زیرا رشد استخوان فک در این سنین همچنان ادامه داشته و بعد از درمان و تغییر در استخوان‌های فک ممکن است با تغییر در نتیجه در درمان روبه‌رو شوند.

سوالات متداول

 1. برای سفیدی دندان چه کنیم؟

  در صورتی که تمایل به سفیدتر شدن دندان‌های خود دارید، می‌توانید از روش‌های خانگی سفید کردن دندان استفاده کنید. اما قبل از آن باید این نکته را بدانید که شاید مدت زمان زیادی برای این کار لازم باشد و همچنین نتیجه مطلوب و مورد نظرتان به دست نیاید. به همین جهت توصیه می‌شود تا در ابتدا به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید و با دندانپزشک متخصص درباره سفید کردن دندان خود مشورت بگیرید.

 2. آیا سفید شدن دندان‌های زرد در یک روز ممکن است؟

  شما می‌توانید با مراجعه به مطب دندانپزشکی و انجام یکی از روش‌های زیبایی مثل لمینت، کامپوزیت و یا بلیچینگ، در یک روز نتیجه سفید کردن دندان زرد خود را مشاهده کنید.

 3. آیا سفید شدن دندان با زنجبیل ممکن است؟

  زنجبیل می‌تواند به عنوان گیاه دارویی مؤثری در کاهش درد دندان و ضدعفونی‌ کردن محیط دهان مؤثر باشد؛ اما تقریباً نقشی در سفید کردن دندان‌ها نخواهد داشت.

 4. آیا بلیچینگ می‌تواند روش مناسبی برای تغییر رنگ ناشی از سیگار باشد؟

  در این شرایط دندانپزشک باید میزان تغییر رنگ دندان‌ها را بررسی نماید. گاهی اوقات بلیچینگ در یک جلسه می‌تواند اثربخشی مؤثری داشته باشد. در اکثر موارد انجام این روش برای افراد سیگاری به تعداد جلسات بیشتری نیاز خواهد داشت. ضمن اینکه .علاوه بر انجام آفیس بلیچینگ، فرد باید از روش هوم بلیچ هم برای به دست آوردن نتیجه مد نظر خود کمک بگیرد
  اگر لکه‌های روی دندان بسیار زیاد باشند و این روش نتیجه مؤثری برای فرد ایجاد نکند، باید از دیگر روش‌های سفید کردن دندان از جمله کامپوزیت و لمینت کمک گرفته شود.

 5. آیا زردچوبه برای سفیدی دندان موثر است؟

  خیر. زردچوبه نه تنها تاثیری در سفیدتر شدن دندان‌ها ندارد، بلکه موجب زرد شدن آنها می‌شود.

 6. بهترین سفید کننده دندان در داروخانه کدام است؟

  از بهترین سفید کننده‌های دندان در داروخانه‌ها، مواد هوم بلیچینگ ۲۲ درصد هستند که می‌توانید با کمک کیت‌های دندانپزشکی از آنها استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص استفاده درست از آنها می‌توانید مشاوره‌ای رایگان در کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی داشته باشید.

 7. آیا نمک دندان را سفید می‌کند؟

  خیر نمک تاثیری در سفید کردن دندان‌ها ندارد و تنها در ضد عفونی کردن دهان و دندان‌ها نقش موثری دارد.

 8. آیا امکان سفیدی دندان با سیر وجود دارد؟

  گرچه این ماده غذایی دارای فواید زیادی است، اما نمی‌تواند در سفید کردن دندان‌ها نقشی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان