لمینت دندان خرگوشی چیست؟ | دندان خرگوشی با لمینت اصلاح میشود؟

لمینت دندان خرگوشی
فهرست محتوا
۵/۵ - (۱ رای)

دندان خرگوشی (Buck Teeth) به دندان‌هایی گفته می‌شود که نسبت به دندان‌های کناری خود دارای حالت بیرون زدگی هستند.
برخی از افراد این شکل از دندان‌های خود را دوست دارند، اما برخی دیگر به دنبال راه‌هایی برای درمان و اصلاح آن هستند.
آیا شما هم دارای دندان خرگوشی هستید، اما تمایل دارید با استفاده از یک روش ساده و سریع برای اصلاح آن اقدام کنید؟
لمینت دندان خرگوشی یکی از روش‌هایی است که برای اصلاح فرم این مدل دندان‌ها به کار برده می‌شود.
در این مقاله با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید تا پاسخ تمام سؤالات خود درباره لمینت کردن دندان‌های خرگوشی را به دست آورید.

آیا می‌توان دندان خرگوشی را لمینت کرد؟

لمینت کردن دندانهای خرگوشی

یکی از روش‌هایی که برای اصلاح و ترمیم دندان‌های خرگوشی مورد استفاده قرار می‌گیرد، لمینت دندان است.
اصلاح این مشکل با کمک لمینت، سطح دندان‌ها را یکدست و صاف می‌کند.
لازم به ذکر است که اگر میزان بیرون زدگی دندان‌ها شدید باشد، شاید دندانپزشک درمان ارتودنسی را پیشنهاد دهد؛ بنابراین لمینت سرامیکی نمی‌تواند تمام دندان‌های خرگوشی را اصلاح نماید.

لمینت دندان خرگوشی برای چه افرادی مناسب نیست؟

افراد زیر کاندیدای مناسبی برای اصلاح دندان خرگوشی با لمینت نیستند:

 1. کودکانی که زیر ۱۸ سال سن دارند. رشد استخوان فک در این سنین همچنان ادامه دارد و دندانپزشک به هیچ عنوان این روش را برای کودکان توصیه نمی‌کند.
 2. افرادی که دندان‌های بیش از اندازه جلو زده‌ای دارند. قرار گفتن ونیر پرسلن روی دندان این افراد سبب حجیم‌تر و ضخیم‌تر به نظر رسیدن دندان‌های آن‌ها خواهد شد.
 3. کسانی که سایر دندان‌های آنها نیز دارای نامرتبی زیادی است.
 4. بیمارانی که دارای پوسیدگی و بیماری‌های لثه هستند، نمی‌توانند از لمینت برای اصلاح این مشکل استفاده کنند. این افراد باید اول به درمان این مشکلات پرداخته و سپس از لمینت استفاده کنند.
 5. بیمارانی که به مشکلاتی مثل دندان قروچه دچار هستند نیز نمی‌توانند از این روش استفاده کنند. چرا که بعد از مدت به لمینت آسیب وارد می‌شود.

لمینت کردن دندان‌های خرگوشی چه هزینه‌ای دارد؟

قیمت لمینت دندان خرگوشی تحت تأثیر موارد مختلفی قرار می‌گیرد. از جمله این موارد می‌توان به نوع و برند لمینت، تعداد دندان‌هایی که لمینت می‌شوند،دستمزد دندانپزشک و برخی موارد دیگر اشاره کرد.
برای اطلاع از هزینه لمینت دندان خرگوشی به شما پیشنهاد می‌کنیم با کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی تماس بگیرید. یک جلسه معاینه و مشاوره رایگان رزرو کنید. طی این جلسه دندان‌های شما معاینه شده و قیمت این درمان بر حسب نوع نیازتان به شما اطلاع داده خواهد شد.
منتظر تماس شما عزیزان هستیم.

لمینت دندان خرگوشی چقدر دوام دارد؟

ماندگاری لمینت دندان خرگوشی چقدر است؟

به طور کلی لمینت سرامیکی به دلیل ساخته شدن در لابراتوار و با استفاده از تکنولوژی پیشرفته مقاومت بسیار بالایی در برابر تغییر رنگ و ضربه خواهد داشت. با این وجود موارد مختلفی از جمله برند، مهارت دندانپزشک در نصب آن و رعایت نکات مراقبتی بعد از این درمان همگی از مواردی هستند که در این ماندگاری تأثیر دارند.
با در نظر گرفتن تمام این موارد طول عمر لمینت دندان را می‌توان در حدود ۱۰ الی ۲۰ سال در نظر گرفت.

مراحل اصلاح دندان خرگوشی با لمینت

نحوه لمینت کردن دندانهای خرگوشی

مراحل درمان لمینت مطابق مراحل زیر انجام می‌شود:

 1. ویزیت و مشاوره

  در ابتدا دندانپزشک بررسی می‌کند که آیا شما کاندیدای مناسبی برای لمینت دندان خرگوشی هستید یا خیر. سپس ایشان نحوه انجام درمان را به شما توضیح خواهند.
  لازم به ذکر است که اگر دارای بیماری‌های لثه و یا پوسیدگی‌های دندانی باشید، قبل از انجام لمینت، باید برای درمان آنها اقدام شود.

 2. آماده سازی دندان‌ها

  در مرحله بعدی بخشی از مینای دندان برای برقراری پیوند بین لمینت و دندان تراشیده می‌شود. میزان این تراش جزئی است و هیچ‌گونه آسیبی به دندان‌های طبیعی شما وارد نخواهد کرد. معمولاً میزان تراش دندان‌های خرگوشی برای تنظیم و هماهنگی با سایر دندان‌ها بیشتر است.

 3. قالب گیری از دندان‌ها

  در این مرحله برای ساخت لمینت اختصاصی، قالبی از دندان‌ها گرفته می‌شود. سپس این قالب به لابراتوار ارسال می‌گردد و بعد از حدود دو الی سه هفته فرد برای نصب آنها مجدداً به مطب دندانپزشکی مراجعه می‌کند. ممکن است در این مدت دندانپزشک استفاده از روکش موقت را به شما پیشنهاد دهد.

 4. نصب لمینت روی دندان‌ها

  در این مرحله لمینت‌های اختصاصی با استفاده از چسب مخصوص روی دندان‌ها قرار داده می‌شوند. درنهایت با استفاده از نور مخصوص روی دندان‌ها ثابت و سفت می‌گردند.

دندان‌های خرگوشی‌ام را با لمینت اصلاح کنم یا ارتودنسی؟

اینکه کدام یک از این روش‌ها گزینه بهتری برای شما است، باید توسط دندانپزشک تعیین شود.
در صورتی که میزان جلوزدگی دندان‌ها جزئی باشد، قطعاً لمینت سرامیکی گزینه بهتری خواهد بود. این روش در مدت زمان کوتاه‌تر و با هزینه‌ای کمتر انجام می‌شود. لازم به ذکر است که این روش، دندان‌ها را سفیدتر و زیباتر خواهد کرد.
اما در صورتی که میزان جلو زدگی دندان‌ها زیاد باشد و یا فرد با دیگر مشکلات دندانی و فکی همراه باشد، بهترین گزینه ارتودنسی است.

لمینت کردن دندان‌های خرگوشی چه مزایایی نسبت به ارتودنسی دارد؟

مزایای لمینت کردن دندان‌های خرگوشی نسبت به ارتودنسی

این روش با مزایای زیر همراه است:

 1. در دو یا سه جلسه قابل انجام است.
 2. نصب لمینت روی دندان‌ها هیچ دردی برای فرد به همراه ندارد، این در حالی است که در هر جلسه ویزیت ارتودنسی با تغییر تنظیمات دستگاه‌های ارتودنسی فرد تا دو یا سه روز ابتدایی با کمی درد همراه است.
 3. لمینت سرامیکی علاوه بر بهبود ظاهر دندان‌های خرگوشی، سبب سفیدتر و درخشان‌تر شدن آنها نیز می‌گردد. در حالی که ارتودنسی تنها موقعیت دندان‌ها را تنظیم می‌کند و نقشی در تغییر رنگ آنها نخواهد داشت.
 4. هزینه آن کمتر است.

آیا لمینت کردن دندان‌های خرگوشی معایبی نیز دارد؟

دندان‌های خرگوشی بیش از سایر دندان‌ها دارای حالت جلو زده هستند. در نتیجه دندانپزشک برای برقراری تناسب و زیباتر کردن دندان‌ها نیاز به میزان آماده سازی و تراش بیشتری دارد. این موضوع می‌تواند حساسیت بیشتری برای دندان‌ها ایجاد کند. البته با رعایت برخی نکات این شرایط قابل کنترل بوده و بعد از چند روز رفع می‌گردد.
از طرفی دیگر، اگر میزان تراش کمی روی دندان‌ها زده شود، دندان‌ها بیش‌تر ضخیم و حجیم به نظر می‌رسند که چنین فرمی مورد پسند اکثر افراد قرار نخواهد گرفت.

بعد از لمینت کردن دندان‌های خرگوشی چه نکاتی را رعایت کنم؟

نکات مراقبتی بعد از لمینت کردن دندانهای خرگوشی

بعد از اصلاح طرح لبخند خود با استفاده از این روش حتماً تمایل دارید زیبایی  دندان‌های خود را مدت زمان بیشتری حفظ کنید. در این صورت باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

 1. تا چند روز ابتدایی از مصرف غذاهای اسیدی، رنگی، بسیار داغ و سرد خودداری کنید.
 2. برای کنترل حساسیت‌های دندان خود می‌توانید با مشورت دندانپزشک از خمیر دندان‌های ضد حساسیت استفاده کنید.
 3. حداقل روزی دو بار با استفاده از مسواک نرم و خمیر دندان مناسب به صورت اصولی دندان‌های خود را مسواک بزنید.
 4. روزانه و بعد از هر وعده غذایی از نخ دندان استفاده کنید. بهتر است اجازه باقی ماندن مواد غذایی در بین دندان‌های خود را ندهید.
 5. مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های رنگی مانند چای، قهوه، انواع توت‌ها و … را کاهش دهید. این مواد تأثیر بسزایی در رنگ پذیری لمینت‌های شما خواهند داشت. بهتر است پس از مصرف آنها دهان خود را با آب بشویید و برای مصرف نوشیدنی‌های رنگی از نی استفاده کنید.
 6. از استعمال سیگار و دخانیات پرهیز کنید.
 7. از لمینت‌های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید. به عنوان مثال درب بطری را با آنها باز نکنید و یا مواد غذایی سفت را با آنها نشکنید.
 8. هر ۴ ماه تا ۶ ماه یک بار برای بررسی وضعیت دندان‌های خود به کلینیک دندانپزشکی مراجعه داشته باشید.

سؤالات متداول

 1. لمینت کردن دندان‌های خرگوشی چقدر زمان نیاز دارد؟

  این روند درمانی معمولاً در دو الی سه جلسه انجام می‌شود. جلسه آماده سازی و قالب‌گیری از دندان‌ها بین ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت و نیم و جلسه دوم که برای نصب لمینت‌ها روی دندان است، در حدود ۲ ساعت زمان خواهد برد.

 2. اصلاح دندان‌های خرگوشی با لمینت بهتر است یا ارتودنسی؟

  اینکه کدام یک از این روش‌ها برای شما گزینه مناسب‌تری است، بستگی به میزان بیرون زدگی دندان‌های خرگوشی دارد. اگر این میزان شدت زیادی داشته باشد، قطعاً ارتودنسی گزینه درمانی کارآمدتر و مناسب‌تری خواهد بود.

 3. چه روش‌هایی برای اصلاح دندان خرگوشی وجود دارد؟

  برای این کار می‌توان از روش‌های درمانی متفاوتی از جمله لمینت سرامیکی، کامپوزیت ونیر، ارتودنسی و روکش دندان استفاده کرد.

 4. اصلاح دندان خرگوشی با لمینت گران‌تر است یا با استفاده از ارتودنسی؟

  ترمیم دندان‌های خرگوشی با درمان ارتودنسی هزینه بیشتری به نسبت لمینت سرامیکی دارد. زیرا این درمان تخصصی از دستگاه‌ها و تجهیزات خاصی استفاده می‌کند. همچنین دوره درمان طولانی‌تری دارد.

2 نظر در “لمینت دندان خرگوشی چیست؟ | دندان خرگوشی با لمینت اصلاح میشود؟

 1. طاها قاسمی گفت:

  سلام من همسرم دندونهای خرگوشی داره. با لمینت درست میشه؟

  1. دکتر فاطمه لبافی گفت:

   سلام بستگی داره بهتر است در ابتدا با متخصص ارتودنسی مشورت داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان