حساسیت دندان بعد از کامپوزیت: تا چند روز طبیعی است؟ + نکات مهم

حساسیت دندان بعد از کامپوزیت
فهرست محتوا
۵/۵ - (۱ رای)

کامپوزیت دندان روش محبوبی برای ترمیم و اصلاح طرح لبخند افراد است، اما ممکن است برخی افراد حساسیت‌های ناخوشایندی را پس از انجام این روش، تجربه کنند.
اما آیا باید حساسیت دندان‌ها پس از ونیر کامپوزیت را جدی گرفت؟
حساسیت دندان بعد از کامپوزیت کردن آن تا چه مدت زمانی باقی می‌ماند؟
چنانچه می‌خواهید اطلاعات لازم درباره علت بروز حساسیت پس از ونیر کامپوزیت دندان ایجاد این عارضه و روش‌های کمک به بهبود آن را بدانید، تا انتهای این مطلب با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.

پادکست حساس شدن دندان‌ها پس از ونیر کامپوزیت

آیا بعد از نصب ونیر کامپوزیت با حساسیت دندان روبه‌رو خواهم شد؟

حساسیت دندان بعد از کامپوزیت ونیر

به وجود آمدن مقداری درد و حساسیت بعد از انجام کامپوزیت طبیعی است و جای نگرانی ندارد. این مشکل معمولاً بعد از چند روز به طور خود به خود رفع می‌شود.
نمی‌توان گفت تمام افرادی که تحت این درمان قرار می‌گیرند، به طور صددرصد با حساسیت روبه‌رو می‌شوند؛ اما باید بدانید که اکثر افراد آن را تجربه می‌کنند. با توجه به شرایط دندانی هر فرد میزان آن نیز در افراد متفاوت است.

چرا دندان‌ها پس از نصب ونیر کامپوزیت حساس می‌شوند؟

حساسیت دندان‌ها پس از نصب ونیر کامپوزیت

حساسیت به کامپوزیت دندان، معمولا به دلیل عادت نداشتن بیمار به استفاده از آنهاست. اما به طور کلی دو دلیل عمده برای کیس‌هایی که بعد از استفاده از ونیر کامپوزیت دچار حساسیت دندانی شده‌اند، وجود دارد که در ادامه ذکر شده است:

 1. برداشتن قسمتی از مینا

  معمولاً برای نصب کامپوزیت و برقراری پیوند بین آن و دندان‌ها، مقداری از مینای دندان تراش داده می‌شود. دلیل بروز حساسیت بعد از ونیر کامپوزیت نیز در اکثر موارد به همین دلیل است. دندانپزشک برای اینکه بتواند کامپوزیت را روی دندان سوار کند، باید حدود نیم میلی متر از مینا دندان را تراش دهد. با تراش این ضخامت از مینا، معمولا عصب زیرین این ناحیه را تحریک کند و به مدت چند روز حساسیت دندانی ایجاد شود. دقت داشته باشید که این حساسیت به مرور زمان کم و کمتر می‌شود؛ اما ممکن است کاملا از بین نرود. معمولا حساسیت دندانی نسبت به حالت قبل از تراش مینا کمی بیشتر است.

 2. تراز نبودن ونیر کامپوزیت

  معمولا به دلیل عادت نداشتن بیمار به استفاده از چنین محصولاتی، تا چند روز به درستی دندان‌ها را روی هم قرار نمی‌دهد. همین گاز گرفتن نادرست سبب ایجاد حساسیت دندانی به صورت موقت خواهد شد. البته بایت نادرست بعد از استقرار ونیر کامپوزیت، معمولا بعد از چند روز به صورت خودبه‌خودی اصلاح می‌شود. اما در صورتی که این مشکل بیشتر ادامه داشت، باید برای اصلاح آن به کلینیک مراجعه کرد.

حساسیت بعد از ونیر کامپوزیت تا چه مدت باقی می‌ماند؟

مدت زمان حساسیت دندانها بعد از ونیر کامپوزیت چقدر است؟

برای اکثر افراد، عوارض کامپوزیت دندان و ناراحتی ناشی از نصب آن در عرض یک تا دو هفته کاهش می‌یابد. با این حال، در موارد نادر، ممکن است برخی از بیماران، مشکلات طولانی‌ مدتی را تجربه کنند.

راهکارهای کاهش حساسیت بعد از نصب ونیر کامپوزیت

 

چگونه حساسیت بعد از کامپوزیت دندان را کاهش دهم؟

اگر نگران درد یا حساسیت دندان بعد از انجام این روش هستید، بهتر است به موارد زیر، توجه نمایید:

 1. دندان‌های خود را بعد از هر وعده غذایی با یک خمیر دندان ضد حساسیت مسواک بزنید. برای این انتخاب بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید.
 2. از یک مسواک نرم استفاده نمایید.
 3. از مصرف غذاهای سفت و شکننده مانند بادام زمینی، آب‌نبات‌های سفت، ذرت و هر چیزی که می‌تواند فشار بیش از حد به دندان‌های شما وارد کند اجتناب کنید.
 4. اگر دندان‌هایتان به دمای سرد یا گرم حساس هستند، چند روز مایعات با دمای اتاق بنوشید. به طور کلی از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های بسیار داغ یا بسیار سرد پرهیز کنید
 5. به مدت چند روز از خوردن غذاها و نوشیدنی‌های خیلی شیرین، اسیدی و تند پرهیز کنید؛ زیرا می‌توانند دندان‌های حساس را تحریک کنند.

علائم مورد توجه در صورت طولانی شدن حساسیت دندان پس از نصب کامپوزیت

 

علائم مورد توجه پس از نصب کامپوزیت

بهتر است مراقب علائمی که در ادامه بیان می‌کنیم، باشید و در صورت مشاهده آنها حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهید:

 1. درد یا حساسیتی که بیش از دو هفته طول بکشد.

  در صورتی که درد و حساسیت ناشی از قرار گرفتن ونیر بیش از دو هفته طول بکشد، می‌تواند نشانه یک مشکل جدی‌تر باشد. به عنوان مثال، ممکن است دندان زیر وینر دچار پوسیدگی یا حفره شده باشد.

 2. درد دندان بدون دلیل در زیر کامپوزیت

  در صورتی که دندان زیر کامپوزیت بدون هیچ دلیلی درد می‌کند و در کنار آن علائم حساسیت را دارید، ممکن است نشانه پوسیدگی آن باشد.

 3. شل شدن ونیر کامپوزیت

  در برخی از مواقع، حساسیت دندان همراه با شل شدن ونیر پدیدار می‌شود که حتما باید برای بررسی آن به دندانپزشک مراجعه کرد.

 4. تراز نبودن ونیرها

  در صورتی که احساس کردید ونیر به خوبی تراز نیست و نمی‌توانید همانند گذشته دندان‌ها را روی هم قرار دهید، برای اصلاح آن به دندانپزشک مراجعه کنید. این مشکل معمولا با حساسیت دندانی همراه است.

 5. ترک خوردگی کامپوزیت

  اگر همزمان با حساسیت دندانی، ترک خوردگی روی ونیر کامپوزیت مشاهده می‌کنید، حتما باید برای معاینه به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

حساسیت طولانی مدت بعد از کامپوزیت چگونه درمان می‌شود؟

درمان حساسیت طولانی مدت بعد از ونیر کامپوزیت

اگر این حساسیت به مرور افزایش پیدا کرد، لازم است برای بررسی علت و درمان آن به مطب دندانپزشکی مراجعه شود. برخی از روش‌های درمانی که متناسب با علت مشکل انجام می‌شوند، شامل موارد زیر هستند:

 1. درمان مشکلات لثه و دندان اگر دندانپزشک قبل از ترمیم، سلامت دهان را به درستی بررسی نکرده باشد، با نصب کامپوزیت روی دندان پوسیده و یا با وجود مشکلات لثه، ممکن است بیمار حساسیت زیاد، طولانی مدت و همراه با درد را تجربه کند. در این شرایط کامپوزیت از روی دندان برداشته شده و بعد از ترمیم و انجام درمان‌های مورد نیاز، مجددا کامپوزیت جدیدی بر روی آن دندان نصب خواهد شد.
 2. پالیش کردن کامپوزیت اگر حساسیت ناشی از عدم نصب صحیح و یا پالیش نکردن مناسب کامپوزیت باشد، دندانپزشک با انجام اقدامات لازم این مشکلات را برطرف می‌کند.

سؤالات متداول

 1. آیا حساسیت دندان بعد از کامپوزیت طبیعی است؟

  این عارضه کوتاه مدت معمولاً برای اکثر افرادی که این روش را انجام می‌دهند، ایجاد می‌شود و جای نگرانی ندارد. اما اگر به مدت طولانی باقی بماند، ممکن است نشانه یک مشکل دیگر باشد.

 2. چه زمانی حساسیت بعد از نصب ونیر کامپوزیت را جدی در نظر بگیرم؟

  اگر این موضوع بیش از دو هفته طول کشید و با علائمی مانند درد مداوم همراه بود، باید به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.

 3. آیا می‌توانم برای کاهش حساسیت بعد از کامپوزیت دندان دارو مصرف کنم؟

  داروهای مسکن نمی‌توانند حساسیت دندان را کم کنند. اما اگر احساس درد و ناراحتی زیادی دارید، می‌توانید از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید. لازم به ذکر است که اگر این مدت زمان بیش از چند روز (حدود ۴ روز) طول کشید، بهتر است دندانپزشک خود را مطلع کنید.

 4. چه غذاهایی برای کاهش حساسیت بعد از نصب کامپوزیت مؤثر هستند؟

  تا چند روز ابتدایی اگر رژیم غذایی متناسبی داشته باشید، به کاهش حساسیت خود کمک خواهید کرد. از جمله غذاهای مفید در این بازه زمانی می‌توان به پوره سیب زمینی، موز، نان نرم، موز، برنج سفید، تخم مرغ و … اشاره کرد.

 5. چه غذاهایی می‌توانند میزان حساس شدن دندان بعد از کامپوزیت را افزایش دهند؟

  غذاها و نوشیدنی‌های بسیار داغ یا سرد، مرکبات، لیموترش، غذاهای ترد، غذاهای تند و فلفلی، خوراکی‌های چسبناک و مواد غذایی اسیدی از جمله این موارد هستند.

 6. حساسیت بعد از کامپوزیت تا چند روز طبیعی است؟

  معمولاً باقی ماندن این حساسیت تا یک الی دو هفته طبیعی است. اما اگر بیش از آن طول کشید بهتر است به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.

 7. از چه خمیر دندانی برای کاهش حساسیت بعد از کامپوزیت استفاده کنم؟

  از خمیردندان‌های ضد حساسیت حاوی نیترات پتاسیم با مسواک مناسب استفاده کنید. لازم به ذکر است بعد از خوردن و نوشیدن غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی قبل از مسواک زدن کمی صبر کنید.
  مسواک زدن بلافاصله پس از مصرف مواد اسیدی ممکن است دندان‌های شما را در معرض حساسیت بیشتری قرار دهد.

 8. آیا باید حساسیت لثه به کامپوزیت را جدی گرفت؟

  در برخی موارد ممکن است حساسیت به مواد کامپوزیت به دلیل واکنش آلرژیک فرد به این مواد باشد و یا دلیل دیگری باعث ایجاد آن شود. گرچه در اغلب اوقات این عارضه، نشان دهنده مشکل جدی نیست، با این حال باید موضوع را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

2 نظر در “حساسیت دندان بعد از کامپوزیت: تا چند روز طبیعی است؟ + نکات مهم

 1. زهرا محمدی گفت:

  سلام موقع انجام کامپوزیت، لثه هم تحریک و ملتهب میشه؟
  آخه لثه هام حساسیت دارن

  1. دکتر فاطمه لبافی گفت:

   سلام بله این امکان وجود دارد بهتر است به صورت حضوری معاینه و ویزیت شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان