۳ علت درد و حساسیت دندان بعد از پرکردن؛ چرا دندان پر شده درد میکند؟ + درمان

دلایل درد و حساسیت دندان بعد از پرکردن
فهرست محتوا
۳/۵ - (۴ رای)

آیا احتمال دارد بیمار بعد از ترمیم و پر کردن دندان، دوباره در همان ناحیه با درد مواجه شود؟
آیا می‌خواهید بدانید علت درد دندان پر شده چیست؟ برای درمان درد بعد از پر کردن دندان چه باید کرد؟
خبر خوب این است که بیشتر اوقات درد دندان پر شده طبیعی است و پس از چند روز از بین می‌رود.
با این حال، دانستن اینکه چه نوع دردی طبیعی است و چه زمانی باید وجود درد را جدی بگیرید، می‌تواند به شما کمک زیادی بکند. این موضوع به شما کمک می‌کند تا بدانید آیا باید منتظر رفع آن باشید یا بلافاصله به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.
علاوه بر این در این مقاله راهکارهای مؤثری را برای کاهش این درد در نظر گرفته‌ایم.
با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.

آیا حساسیت پس از پر کردن دندان طبیعی است؟

حساسیت بعد از پر کردن دندان

افزایش حساسیت دندان پس از پر کردن حفره‌ها طبیعی است و معمولاً طی چند روز یا چند هفته پس از درمان ناپدید می‌شود. طول کشیدن این مشکل تا مدت زمان بیشتر می‌تواند دلایلی داشته باشد که در ادامه مطلب به طور دقیق‌تر به بررسی آنها می‌پردازیم.

چه نوع دردهایی بعد از پر شدن دندان وجود دارند؟

انواع درد بعد از پر کردن دندان

انواع درد بعد از ترمیم و پر کردن دندان عبارت‌اند از:

 1. درد معمولی درد طبیعی ناشی از پر شدن باید در عرض چند روز ناپدید شود. اگر این درد بیشتر طول بکشد، باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید. انواع این نوع درد عبارت‌اند از:
  • درد دهان پس از پر کردن حفره، به خصوص در اطراف ناحیه دندان آسیب دیده، بسیار شایع است. تجربه درد فک نیز شایع است؛ زیرا شما مجبور شده‌اید فک خود را برای مدت طولانی باز نگه دارید.
  • حساسیت نیز یک عارضه جانبی رایج پس از پر کردن حفره است.
 2. درد غیر طبیعی انواع دردهایی که باید سریعاً به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید، عبارت‌اند از:
  • درد هنگام گاز گرفتن یک عارضه جانبی معمول بعد از پر کردن حفره نیست. علت درد دندان پر شده هنگام جویدن معمولا قرار گرفتن مقدار زیاد ماده پر کننده بر روی دندان است که باعث گاز گرفتن غیر طبیعی شود.
   دندانپزشک می‌تواند این نوع درد دندان بعد از ترمیم را با برداشتن ماده پر کننده اضافی و صاف کردن سطوح آن رفع کند.
  • درد تند و ضربان دار معمولاً نشان دهنده مشکلات جدی‌تری در سلامت دهان شما است؛ بنابراین هنگام مشاهده این علائم، باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

علت درد دندان پر شده چیست؟

چرا دندان بعد از پر شدن درد دارد؟

در ادامه به طور دقیق‌تر به بررسی علت درد بعد از پر کردن دندان می‌پردازیم:

 1. تراز نبودن ماده پر کننده

  یکی از مهم‌ترین جنبه‌های نصب و قرار دادن صحیح ماده پرکننده، اطمینان از همسویی آن با تراز بایت (گاز گرفتن) بیماران است. پرکردگی که به درستی روی دندان قرار نگیرد، ممکن است در نحوه گاز زدن و غذا خوردن افراد تأثیر گذاشته و سبب بروز درد و ناراحتی گردد.

 2. حساس بودن دندان بعد از پر کردن

  دندان پس از پر کردن حساس است و این موضوع کاملاً طبیعی است. با این حال مهم است که از خوردن غذاهای سرد و گرم حداقل برای چند ساعت پرهیز کنید. حساسیت ممکن است تا دو هفته پس از درمان ادامه داشته باشد. اگر مدت طولانی‌تری ادامه داشت، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.
  البته توجه داشته باشید که بسته به نوع حفره پر شده و ماده پر کننده، ممکن است این حساسیت تا آخر عمر دندان با شما همراه باشد. چرا که اگر ترمیم از نوع آمالگام و عمیق باشد، می‌تواند به راحتی سرما و گرما را به بافت پالپ انتقال دهد.

 3. واکنش آلرژیک به ماده پر کننده

  برخی از بیماران به فلز حساسیت دارند که در این صورت با واکنش آلرژیک پس از درمان روبه‌رو می‌شوند. اگر دچار آلرژی به مواد خاصی هستید، باید دندانپزشک خود را قبل از شروع درمان مطلع کنید. در صورتی که در حین و یا بعد از درمان، فرد متوجه آلرژی به این مواد شود، دندانپزشک از ماده پر کننده دیگری استفاده خواهد کرد.

 4. تحریک عصب دندان

  دقت داشته باشید که در برخی موارد، حفره ساخته شده توسط دندانپزشک به قدری عمیق است که مواد پرکننده، روی بافت پالپ فشار وارد می‌کنند. در چنین مواقعی نیز، ممکن است فرد درد و ناراحتی را تجربه کند.

 5. پوسیدگی باقی مانده

  یکی دیگر از دلایل درد دندان بعد از پر کردن آن، پوسیدگی‌های باقی مانده همان دندان است. در این گونه موارد، دندانپزشک به درستی حفره دندان را تمیز نمی‌کند. در واقع پوسیدگی دندان هنوز به طور کامل حذف نشده است و در طی زمان، دوباره گسترش پیدا می‌کند. به همین دلیل هم فرد درد و ناراحتی را همچنان حس می‌کند.

 6. پوسیدگی مجدد دندان

  اگر درد بعد از پر کردن دندان، بعد از مدتی دوباره به سراغتان آمده است، احتمال پوسیدگی مجدد دندان وجود دارد. خیلی از اوقات، افراد بعد از ترمیم دندان، بهداشت دهان خود را رها می‌کنند. در این صورت، دندان از قسمت‌ها باقی مانده، دوباره دچار پوسیدگی می‌شود. به همین دلیل هم درد دوباره به سراغ فرد می‌آید.

درد بعد از پر کردن دندان چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان حساسیت و درد پس از پر کردن دندان به تحمل شخصی نسبت به درد و میزان کار انجام شده بستگی دارد.
اگر پوسیدگی فقط مینای دندان را تحت تأثیر قرار داده و حفره کوچکی وجود داشته باشد. ممکن است فرد هیچ دردی را بعد از درمان تجربه نکند.
با این حال اگر پوسیدگی دندان به بخش زیادی از دندان آسیب رسانده باشد، درمان پیچیده‌تر و به صورت وسیع‌تر انجام می‌گیرد.
این بدان معنی است که ممکن است چند روز یا حتی چند هفته پس از درمان احساس درد کنید.

چگونه می‌توان درد پس از پر کردن دندان را کاهش داد؟

روش‌های کاهش درد دندان بعد از پر کردن

برای درمان درد دندان پر شده، استفاده از راهکارهای زیر می‌تواند به کاهش این درد کمک کند:

 1. نوشیدنی و غذاهای بسیار سرد و گرم نخورید.

  دندان شما بعد از این درمان تا مدتی حساس خواهد بود؛ بنابراین با مصرف این گونه غذاها سبب افزایش این حساسیت و ایجاد درد بیشتر می‌شوید. در طول دوران نقاهت، بهتر است آب با دمای اتاق بنوشید و از مصرف هر گونه غذا و نوشیدنی با دمای خیلی بالا یا پایین اجتناب کنید.

 2. غذاهای نرم مصرف کنید.

  بهتر است در این دوره کوتاه، غذاهای نرم بخورید. چیپس، سبزیجات خام و سایر غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند ممکن است دندان شما را تحریک کرده یا حتی به پرکردگی جدید آسیب برساند.

 3. دندان پر شده خود را دست‌کاری نکنید.

  حتماً برای شما نیز پیش آمده است که با فشردن قسمتی از بدن که درد می‌کند، به طور موقت و لحظه‌ای درد آن را کاهش داده‌اید. برخی از افراد نیز با فشردن ماده پر کننده روی دندان خود با دست یا زبان به دنبال چنین اقدامی هستند؛ این افراد  تصور می‌کنند که این کار به کاهش درد آنها کمک می‌کند. با این حال باید بدانید که چنین اقدامی می‌تواند مشکلاتی را برای دندان ایجاد کرده و درد آن را افزایش دهد.

 4. استفاده از داروهای مسکن برای درد دندان پر شده

  برای کاهش درد دندان پرشده خود می‌توانید از داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن استفاده داشته باشید.

 5. استفاده از خمیر دندان ضد حساسیت

  می‌توانید با مشورت دندانپزشک خود از خمیر دندان و یا حتی دهانشویه ضد حساسیت مناسب استفاده کنید.

جدول اقدامات درمان دندان درد بعد از پر کردن بر اساس نوع درد

درمان این درد بستگی به علت بروز آن دارد. در جدول زیر خلاصه‌ای از روش‌های درمان که در این مطلب برایتان شرح دادیم را بیان کرده‌ایم:

نوع درد علت راهکار درمان
حساسیت دندان تا حدود یک هفته طبیعی است • عدم مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های داغ و سرد
• جویدن غذا با طرف دیگر دهان
• مصرف غذاهای نرم
• استفاده از داروهای مسکن
• استفاده از خمیر دندان ضد حساسیت
• آرام مسواک زدن
• استفاده از کمپرس سرد
درد در زمان غذا خوردن تراز نبودن پر کردگی • دست‌کاری نکردن ماده پر کننده
• جویدن غذا با طرف دیگر دهان
• مراجعه به مطب برای اصلاح آن
درد ضربان دار و مداوم بروز مشکلات جدی مانند عفونت • مراجعه سریع به کلینیک دندانپزشکی و استفاده از درمان‌هایی مانند عصب کشی و یا کشیدن دندان

راهکارهای درمان خانگی درد دندان پر شده

چگونه در خانه میتوان درد دندان پر شده را کاهش داد؟

در این مدت زمان اگر تمایل به کاهش و درمان درد و حساسیت بعد از ترمیم دندان دارید، می‌توانید از راهکارهای درمان خانگی زیر کمک بگیرید:

 1. جویدن غذا با طرف دیگر دهان
 2. استفاده از داروهای مسکن مانند ایبوپروفن (بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید)
 3. استفاده از کمپرس سرد
 4. بالا نگه داشتن سر در هنگام خواب
 5. مسواک زدن نرم و آرام
 6. مصرف غذاهای نرم
 7. عدم مصرف غذا و نوشیدنی‌های بسیار سرد و گرم
 8. استفاده از خمیر دندان و دهان‌شویه ضد حساسیت

علت درد دندان پر شده بعد از گذشت چند سال چیست؟

درد دندان پر شده بعد از چند سال به چه علت است؟

اگر بعد از گذشت چند سال دندان پر شده شما دچار درد و ناراحتی شد، ممکن است این اتفاق به دلایل زیر رخ داده باشد:

 1. از بین رفتن ماده پر کننده

  با گذشت زمان، ماده پر کننده ممکن است شروع به خراب شدن کند و در اثر عواملی مانند جویدن و دندان قروچه از بین برود. بزرگ شدن شکاف بین دندان و ماده پر کننده می‌تواند بقایای غذا و باکتری‌ها را در خود جای دهد. این موضوع به نوبه خود می‌تواند منجر به پوسیدگی یا حتی تشکیل آبسه دندان شود.

 2. پوسیدگی باقی مانده

  دیگر علت درد دندان پر شده قدیمی می‌تواند پوسیدگی‌های باقی مانده همان دندان است. در این گونه موارد، دندانپزشک به درستی حفره دندان را تمیز نمی‌کند. در واقع پوسیدگی دندان هنوز به طور کامل حذف نشده است و در طی زمان، دوباره گسترش پیدا می‌کند. به همین دلیل هم فرد درد و ناراحتی را همچنان حس می‌کند.

 3. پوسیدگی مجدد دندان

  اگر درد بعد از پر کردن دندان، بعد از مدتی دوباره به سراغتان آمده است، احتمال پوسیدگی مجدد دندان وجود دارد. خیلی از اوقات، افراد بعد از ترمیم دندان، بهداشت دهان خود را رها می‌کنند. در این صورت، دندان از قسمت‌ها باقی مانده، دوباره دچار پوسیدگی می‌شود. به همین دلیل هم درد دوباره به سراغ فرد می‌آید.

 4. تروما یا ضربه به دندان

  ضربه می‌تواند منجر به شکستگی دندان و ترک خوردگی آن شود. این موضوع با از بین رفتن ماده پر کننده دندان نیز همراه است. در این شرایط عصب دندان در فضای باز قرار می‌گیرد و مواد غذایی و باکتری‌های دهان با آن در ارتباط خواهند بود.

 5. بیماری‌های پریودنتال

  بیماری‌های لثه که با التهاب، تورم و قرمزی لثه همراه هستند، می‌توانند درد مبهمی را در داخل دندان و اطراف آن ایجاد کنند.
  عفونت باکتریایی عامل شایع بیماری‌های لثه است و در صورت عدم درمان ممکن است منجر به درد بیشتر و آسیب به دندان‌ها، لثه‌ها و استخوان‌ها شود. این عارضه زمانی رخ می‌دهد که توجهی به رفع و درمان پوسیدگی‌های جزئی روی دندان خود نداشته باشید و بهداشت دهان را نیز رعایت نکنید. این مورد یکی از عوامل مهم در ایجاد درد دندان پر شده بعد از چند ماه است.

حساسیت بعد از پر کردن دندان را چگونه می‌توان کاهش داد؟

روش‌های کاهش حساسیت دندان بعداز پر کردن آن

اگر تنها دچار حساسیت جزئی پس از این درمان شدید، بهتر است اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. در مرحله اول، اگر هنگام غذا خوردن درد دارید، جویدن خود را به سمت مخالف دهان ببرید. در این صورت دما و فشار روی دندان پر شده تأثیر نمی‌گذارد.
 2. می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن استفاده داشته باشید. البته توجه داشته باشید که مصرف خودسرانه داروهای مسکن، ممکن است مشکلاتی برایتان به وجود آورد.
 3. اگر دندان شما به لمس حساس است از یک مسواک با برس نرم استفاده کنید و به آرامی نخ دندان بکشید.
 4. یک خمیر دندان ضد حساسیت خوب نیز نقش مؤثری در کاهش این حساسیت خواهد داشت.

با درد شدید بعد از پر کردن دندان چه کنم؟

درد شدید دندان بعد از پر کردن

 

در حالی که مقداری حساسیت دندان پس از پر کردن طبیعی است، درد شدید ممکن است مستلزم مراجعه به دندانپزشک باشد؛ بنابراین در اسرع وقت برای ملاقات با دندانپزشک خود وقت بگیرید.
اگر دندان شما پوسیدگی زیادی داشته باشد، ممکن است پرکردگی به دست آمده کاملاً عمیق باشد.
اگر پس از درمان پر کردن، درد شدید ضربان دار دارید، ممکن است دندان نیاز به کشیدن یا درمان ریشه (عصب کشی) داشته باشد.

چه زمانی باید نگران درد بعد از پر کردن دندان باشم؟

اگر پس از پر کردن، درد شدید یا ناراحتی طولانی‌تری را تجربه کردید، یا اگر با تورم، قرمزی یا تب همراه بود، باید در اسرع وقت با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

پاسخ به برخی سؤالات پر تکرار شما عزیزان

 1. آیا دندان بعد از پر کردن درد دارد؟

  بعد از ترمیم دندان چند روز درد دارد که این امر طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

 2. دندان پر شده تا چند روز درد دارد؟

  درد بعد از پر کردن دندان باید بعد از یک هفته از بین برود.

 3. چرا بعد از ترمیم دندان درد دارد؟

  می‌توان گفت مهمترین علت درد دندان بعد از ترمیم تحریک اعصاب آن حین پر کردن است.

 4. آیا درد پس از پر کردن دندان طبیعی است؟

  درد بعد از این درمان معمولاً طبیعی است و تمام افراد تا چند روز آن را تجربه می‌کنند؛ بنابراین جای نگرانی ندارد و تنها لازم است توصیه‌های دندانپزشک خود را بعد از درمان رعایت کنید. لازم به ذکر است که اگر این درد در مدت زمان بیش از یک هفته طول کشید، باید به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید.

 5. برای درد دندان پر شده چه باید کرد؟

  برای تسکین درد دندان ترمیم شده باید نکات مراقبتی توصیه شده توسط دندانپزشکتان را به درستی رعایت کنید. همچنین می‌توانید از نکاتی که پیش‌تر در این مطلب بیان کردیم، استفاده کنید.

 6. درمان فوری درد دندان پر شده چیست؟

  توصیه می‌شود برای تسکین دندان درد بعد از پر کردن دندان، داروهای مسکنی که دندانپزشک شما تجویز کرده است را مصرف کنید.

 7. دندان من بعد از پر کردن هنوز حساس است، آیا این موضوع خطرناک است؟

  یکی از رایج‌ترین راه‌ها برای تشخیص بد بودن پرکردگی این است که هنگام گاز گرفتن یا جویدن غذا، درد کوتاه مدت و شدیدی احساس می‌کنید. این نشانه این است که باکتری ممکن است به ناحیه بین مواد ترمیم کننده و مینای دندان وارد شده باشد.

 8. آیا لثه‌ها بعد از درمان پر کردن دندان دچار درد و حساسیت می‌شوند؟

  لثه‌های اطراف دندان پر شده ممکن است برای چند روز دردناک و حساس باشند. همچنین ممکن است کبودی اضافی در اطراف ناحیه‌ای که داروی بی حسی تزریق شده وجود داشته باشد.

 9. آیا ممکن است فردی به مواد پرکننده آمالگام حساسیت داشته باشد؟

  این اتفاق ممکن است، اما طبق گفته ADA کمتر از ۱۰۰ مورد گزارش شده است. در این موارد نادر، تصور می‌شود جیوه یا یکی از فلزات مورد استفاده در ترمیم آمالگام باعث ایجاد پاسخ آلرژیک می‌شوند.
  به احتمال زیاد فردی که با آلرژی با آمالگام مواجه می‌شود، دارای سابقه خانوادگی در این زمینه است.

 10. علت عفونت دندان بعد از پر کردن چیست؟

  عفونت دندان پس از پر کردن معمولاً به دلیل نفوذ باکتری‌ها به داخل فضای پر شده و فضای میان دندان و مواد پرکننده است. این باکتری‌ها ممکن است قبل از پر کردن، به علت عدم تمیز کردن مناسب دندان از باکتری‌ها و یا به دلیل ایجاد شکاف و یا افتادن بخشی از مواد پر کننده، وارد دندان شوند.

 11. حساسیت دندانی بیش از حد بعد از پر کردن دندان نشانه چیست؟

  ممکن است در حین کار، دندانپزشک سهوا بدون آب تراش دندان را انجام داده باشد. در این صورت دندان به اصطلاح می‌سوزد و حساسیت دندانی آن ممکن است زیاد باشد.

2 نظر در “۳ علت درد و حساسیت دندان بعد از پرکردن؛ چرا دندان پر شده درد میکند؟ + درمان

 1. پارسا اکبریان گفت:

  من بعد اینکه دندونم رو پر کردم خیلی درد دارم
  باید دوباره به دندانپزشک مراجعه کنم یا با مسکن درست میشه؟

  1. دکتر فاطمه لبافی گفت:

   سلام باید علت درد بررسی شود با شماره ۶۶۵۱۶۷۰۴ تماس بگیرید و علائم خود را دقیق بیان کنید تا راهنمایی شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان