بهترین خمیر دندان برای کامپوزیت: کدام مارک را بخریم؟ + ویژگیها

بهترین خمیر دندان برای کامپوزیت
فهرست محتوا
۴.۵/۵ - (۲ رای)

بهترین خمیر دندان برای کامپوزیت کدام‌ است؟ آیا لازم است پس از انجام کامپوزیت دندان از خمیر دندان مخصوصی استفاده کرد؟
خمیر دندان مخصوص کامپوزیت باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟
امروزه شرکت‌های بسیار زیادی محصولات مربوط به مراقبت و بهداشت دهان و دندان را تولید می‌کنند.
در این مطلب ۵ مورد از بهترین مارک‌های خمیر دندان برای کامپوزیت به شما معرفی شده است. علاوه بر آن به پاسخ سؤالات شما درمورد اهمیت این موضوع و بیان نکات لازم در این خصوص خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

آیا استفاده از خمیر دندان خوب برای کامپوزیت مهم است؟

استفاده از خمیر دندان مخصوص برای کامپوزیت چه اهمیتی دارد؟
این سؤال را با ذکر مثالی پاسخ خواهیم داد. تصور کنید که ماشین گران قیمتی خریده‌اید و برای شستشو آن را به کارواشی ببرید که از مواد شیمیایی نامناسب و برس‌های زبری برای شستشوی روکش‌های چرمی داخل آن استفاده می‌کند.
در این صورت چه اتفاقی برای روکش‌های زیبا و گران قیمت صندلی‌های ماشینتان خواهد افتاد؟ قطعاً خراب خواهند شد.
مشابه این اتفاق می‌تواند برای ترمیم‌های دندانی شما نیز رخ دهد. با استفاده از خمیر دندان و مسواک نامناسب به کامپوزیت‌های خود آسیب خواهید رساند. در واقع با این کار، باعث از بین رفتن زیبایی آنها و کاهش طول عمرشان خواهید شد. همچنین هزینه‌هایی را که بابت انجام این ترمیم پرداخت کرده‌اید را هدر خواهید داد. بنابراین باید دقت لازم و کافی را در مراقبت از آنها و همچنین در انتخاب محصولات بهداشتی دهان و دندان داشته باشید.

استفاده از خمیر دندان نامناسب چه آسیبی به کامپوزیت می‌رساند؟

آیا خمیر دندان نامناسب به کامپوزیت آسیب می زند؟
قطعاً شما می‌دانید که یکی از مهمترین مراقبت‌ها از دهان و دندان، مسواک زدن است. اما شاید از اهمیت نوع خمیر دندانی که پس از کامپوزیت کردن باید از آن استفاده کنید، اطلاع کافی نداشته باشید.
برخی از خمیر دندان‌ها مانند خمیر دندان‌های حاوی فلوراید و یا خمیر دندان‌های سفید کننده دندان که معمولاً حاوی مواد ساینده هستند، به مرور زمان و بر اثر استفاده روزانه به ونیرها آسیب می‌رسانند.
درصد زیاد فلوراید و استفاده زیاد از آن، باعث تغییر رنگ کامپوزیت‌ها و کدر شدن آنها می‌شود.
از سوی دیگر هیدروژن پراکسید و مواد ساینده موجود در خمیر دندان‌های سفید کننده دندان به سطح آنها آسیب می‌رسانند.
مواد ساینده موجود در آن باعث ساییدگی سطح کامپوزیت‌ها شده و خراش‌هایی را بر روی سطح آنها به وجود می‌آورند. باکتری‌ها می‌توانند به درونشان نفوذ کنند و باعث تشکیل جرم و زرد شدن کامپوزیت‌ها می‌شوند.
با توجه به مطالب بیان شده درمورد استفاده از خمیر دندان‌های نامناسب برای ونیر دندان، می‌توان به اهمیت استفاده از نوع مناسب آن پی برد. بنابراین توصیه می‌شود که با دندانپزشک خود درباره تهیه و استفاده از خمیر دندان مخصوص کامپوزیت دندان، مشورت کنید و مناسب‌ترین نوع آن را خریداری کنید.

ویژگی‌های خمیر دندان مخصوص کامپوزیت

خمیر دندان مخصوص کامپوزیت چه ویژگیهایی دارد؟
خوب است که بدانید برخی خمیر دندان‌ها با اهداف کاربردی مشخصی تهیه می‌شوند و فرمول ساخت آنها با دیگری متفاوت است و هر یک از آنها ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد.
به عنوان مثال خمیر دندان‌هایی که برای سفید کردن دندان ساخته می‌شوند با خمیر دندان‌هایی که متناسب با شرایط دندان‌های حساس تولید می‌شوند، مواد سازنده متفاوتی دارند. هرکدام برای هدفی که از نام آنها نیز مشخص است مورد استفاده قرار می‌گیرند.
در این میان نیز برای تهیه خمیر دندان مناسب کامپوزیت باید به برخی ویژگی‌ها توجه کرد که در ادامه آنها را بیان کرده‌ایم:

 1. نباید مواد سفید کننده در ساختار خود داشته باشند. خمیر دندان مخصوص کامپوزیت نباید مواد سفید کننده و ساینده در ساختار خود داشته باشد. چرا که این ترکیبات می‌توانند به مرور زمان به ونیر کامپوزیت آسیب وارد کنند. آسیب به ونیر حتی اگر در کوچک‌ترین مقیاس ممکن هم باشد، می‌تواند زیبایی آن را تحت تاثیر قرار دهد.
 2. خاصیت ضد حساسیت دندان داشته باشند. با توجه به اینکه دندانپزشک معمولا قبل از اعمال ونیرهای کامپوزیت، بخشی از مینا را تراش می‌دهد، امکان ایجاد حساسیت برای دندان وجود دارد. به همین دلیل بهتر است از خمیر دندانی استفاده کنید که خاصیت ضد حساسیت هم داشته باشد.
 3. نوع ذغالی برای کامپوزیت‌ها مناسب نیست. خمیر دندان‌های ذغالی نیز همانند خمیر دندان‌های سفید کننده، مواد ساینده زیادی دارند. به همین دلیل نباید از این نوع خمیر دندان برای دندان‌های دارای ونیر کامپوزیت استفاده کرد.
 4. نوع حاوی فلوراید زیاد برای کامپوزیت‌ها مناسب نیست. معمولا خمیر دندان‌هایی که حاوی فلوراید هستند، به مرور زمان ممکن است روی رنگ کامپوزیت تاثیر بگذارند. به همین دلیل باید غلظت فلوراید در خمیر دندان، میزان مشخصی باشد.
 5. نباید مواد ساینده در ساختار خود داشته باشند. موادی از قبیل ترکیبات سیلیکات، جوش شیرین، هیدروژن پراکسید و یا سدیم کربنات، مواردی هستند که خاصیت سایندگی دارند و بهتر است در ترکیب خمیر دندانی که برای کامپوزیت استفاده می‌شوند، وجود نداشته باشند.

بهترین مارک خمیر دندان کامپوزیت دندان

بهترین برند خمیر دندان برای کامپوزیت دندان

در ادامه جهت آشنایی شما با بهترین مارک‌های خمیر دندان کامپوزیت، ۵ تا از بهترین آنها را معرفی کرده‌ایم:

 1. اورال بی (Oral-B)

  یکی از محصولات خوش نام که تقریباً همه ما نام آن را شنیده‌ایم، اورال بی است. این برند، محصولات مراقبت‌های دندانی بسیار با کیفیتی را برای اهداف مختلف به بازار ارائه کرده است. با مشورت با دندانپزشک خود می‌توانید نوع مناسب برای کامپوزیت را تهیه کنید.

 2. سنسوداین (Sensodyne)

  یکی دیگر از برندهای بسیار معروف در زمینه محصولات مراقبتی دهان و دندان، مارک سنسوداین است که احتمالاً شما نیز بارها تبلیغات آن را برای دندان‌های حساس مشاهده کرده‌اید. شما می‌توانید نوعی از آن را که برای کامپوزیت‌های دندانی مناسب است را تهیه کنید.

 3. کلگیت (Colgate)

  کلگیت یکی از خمیر دندان‌های بسیار مشهور در سراسر جهان است که در زمینه تولید محصولات مراقبت از دندان‌ها خوش نام است و در مدل‌های مختلفی تولید می‌شود.

 4. مریدنت (Merident)

  محصولات بهداشتی دهان و دندان مریدنت از دیگر برندهای بسیار معتبر و با کیفیتی هستند که از جمله خمیر دندان‌های مناسب برای کامپوزیت به حساب می‌آید.

 5. کرست (Crest)

  کرست یک برند بسیار معتبر و قدیمی در زمینه تولید محصولات بهداشتی دهان و دندان است که می‌توانید نوع مناسب آن برای کامپوزیت را خریداری کرده و با خیال راحت از آن استفاده کنید.

توجه: توصیه می‌شود که برای خرید خمیر دندان مناسب کامپوزیت حتماً با دندانپزشک خود مشورت داشته باشید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. علاوه بر این، هنگام خریداری هر یک از این محصولات، حتماً اطلاعات درج شده بر روی بسته‌بندی آنها را بخوانید و از مناسب بودن آن با توجه به مطالب ذکر شده در این مطلب و همچنین توصیه‌های دندانپزشکتان برای کامپوزیت مطمئن شوید.

چرا پس از کامپوزیت نباید از خمیر دندان حاوی مواد ساینده استفاده کرد؟

دلیل عدم استفاده از خمیر دندان ساینده برای کامپوزیت

به طور کلی توصیه می‌شود که به طور مکرر و مداوم از این نوع خمیر دندان‌ها استفاده نشود، زیرا به مرور باعث آسیب رساندن به مینای دندان و فرسوده و ضعیف کردن آن می‌شوند.
لازم است بدانید که ساختار مواد کامپوزیت به اندازه ساختار مینای دندان استحکام ندارد. استفاده مکرر از خمیر دندان‌های سفید کننده همانطور که می‌تواند به مینای دندان آسیب برساند، می‌تواند موجب آسیب به کامپوزیت‌ها نیز شود و اثر مخرب مشابهی داشته باشد.

چرا پس از کامپوزیت نباید از خمیر دندان حاوی مواد سفید کننده استفاده کرد؟

هیدروژن پراکسید ماده اصلی موجود در خمیر دندان‌های سفید کننده دندان است که باعث سفید شدن آنها می‌شود.
این ماده در واقع همان ماده‌ای است که در بلیچینگ دندان (یکی از روش‌های سفید کردن دندان) در غلظت‌های بالاتری در مطب مورد استفاده قرار می‌گیرد. هیدروژن پراکسید اثر مخربی بر روی ونیر کامپوزیت‌ها دارد و طبق تحقیقات انجام شده این ماده می‌تواند موجب تغییر رنگ کامپوزیت‌ها شود.
بنابراین هنگام انتخاب خمیر دندان برای دندان‌های کامپوزیت شده خود به این مورد توجه زیادی داشته باشید.

ویژگی‌های مسواک مناسب برای کامپوزیت دندان

مسواک مناسب برای کامپوزیت چه ویژگی هایی دارد؟

علاوه بر نکات بیان شده درباره ویژگی‌های خمیر دندان مناسب کامپوزیت، لازم است که ویژگی‌های مسواک مناسب کامپوزیت را بشناسید؛ زیرا استفاده از مسواک نامناسب نیز می‌تواند به ترمیم‌های دندانی شما آسیب برساند.
مسواکی که برای تمیز کردن دندان‌های کامپوزیت شده استفاده می‌کنید نباید زبر باشد؛ زیرا همانند مواد ساینده موجود در خمیر دندان‌های سفید کننده دندان عمل کرده و باعث ایجاد خراش‌هایی بر سطح آن می‌شود. علاوه بر این مسواک‌های برقی نیز به عنوان یک گزینه مناسب برای تمیز کردن ونیرها پیشنهاد می‌شوند.

پاسخ به سؤالات پر تکرار شما در این خصوص

 1. بعد از کامپوزیت از چه خمیر دندانی استفاده کنیم؟

  بعد از انجام این درمان زیبایی باید از خمیر دندانی استفاده کنید که در ساختار خود مواد سفید کننده، مواد ساینده، هیدروژن پراکسید، جوش شیرین، سدیم کربنات و ترکیبات سیلیکات نداشته باشد.

 2. آیا خمیر دندان میسویک برای کامپوزیت خوب است؟

  خمیر دندان میسویک که ساخت کشور سوئیس است، دارای خاصیت سفید کنندگی بالا و ضد حساسیت است. با وجود اینکه ضد سایش هستند، اما به دلیل اینکه توصیه می‌شود از خمیر دندان سفید کننده روی دندان‌های دارای ونیر استفاده نشود، این نوع محصول مناسب نیست.

 3. آیا خمیر دندان ژله‌ای برای کامپوزیت خوب است؟

  محصولات ژله‌ای معمولاً خاصیت سایندگی کمی دارند و دارای خواص ضد حساسیت هستند؛ بنابراین می‌توانند جزء محصولات متناسب قرار بگیرند.

 4. از کجا خمیر دندان مخصوص کامپوزیت بخرم؟

  این نوع خمیر دندان‌ها را می‌توانید از داروخانه تهیه کنید.

 5. کدام خمیر دندان‌ها برای کامپوزیت مناسب نیستند؟

  خمیر دندان‌های حاوی مواد ساینده همانند کاغذ سنباده عمل کرده و به سطح کامپوزیت‌ها آسیب می‌رسانند. همچنین خمیر دندان‌های سفید کننده به دلیل حاوی بودن هیدروژن پراکسید بر رنگ کامپوزیت‌ها اثر نامطلوب می‌گذارند. بنابراین برای حفظ سلامت و زیبایی کامپوزیت، بسیار مهم است که از خمیر دندان و مسواک مناسب استفاده کنید.

2 نظر در “بهترین خمیر دندان برای کامپوزیت: کدام مارک را بخریم؟ + ویژگیها

 1. نگین اکبری گفت:

  من از خمیردندون مریدنت استفاده میکنم و احساس میکنم تاثیرگذار نیست. پیشنهاد بهتری دارید؟

  1. دکتر فاطمه لبافی گفت:

   خمیر دندان مریدنت برند خوبی از خمیر دندان است. خمیر دندانهای سیگنال، کلگیت و اکتیدنت نیز برندهای خوبی از خمیر دندان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان