آسیب های تروماتیک دندان

آسیب های تروماتیک دندان
فهرست محتوا
۵/۵ - (۱ رای)

این حوادث پیش آمده در مواردی مانند لب پر شدن دندان خفیف هستند. اما در مواردی مثل بیرون آمدن دندان از حفره و یا افتادن کامل دندان که به طور معمول رخ نمی دهند، از جمله صدمه های شدید دندان هستند. با توجه نوع صدمه و شدت آن اقدامات درمانی متفاوت است. اما در هر صورت باید در ابتدا دندان توسط دندانپزشک معاینه و بررسی شود.

انواع آسیب های تروماتیک دندان

دندان ترک برداشته

در مواقعی که لب پر شدن قسمت تاج دندان اتفاق افتاده باشد، می توان قسمت جدا شده را دوباره چسباند و یا به ترمیم آن با مواد همرنگ پرداخت. اگر این شکستگی و  ترک خوردگی زیاد باشد برای رفع این مشکل از نوعی روکش مصنوعی استفاده می شود که بر روی آن قسمت قرار می گیرد. همچنین در صورت آسیب دیدن پالپ عصب کشی نیز باید انجام شود.

جدا شدن دندان از  حفره

به دلیل صدمه وارد شده در اثر حادثه احتمال فشرده شدن دندان به کناره های حفره و یا داخل یا خارج آن وجود دارد. در این شرایط اگر دندان دائمی باشد و از ریشه جدا شده باشد، درمان ریشه توسط دندانپزشک باید صورت گیرد و با قرار دادن دارو در ریشه دندان به درمان آن بپردازد و پس از مثبت بودن نتایج اقدام به پر کردن و یا روکش کردن آن کند.

شکسته شدن ریشه دندان

این آسیب ها می توانند سبب شکسته شدن ریشه دندان به صورت افقی نیز شوند. مکان و ناحیه ی این شکستگی بسیار مهم است. به گونه ای که ناحیه ی شکستگی هر چه نزدیک تر به نوک ریشه باشد، شانس این که در دراز مدت دندان سلامت باشد بیشتر است. اما در صورت نزدیک بودن به خط لثه دندان ضعیف تر می شود. در مواقعی نیز احتمال استفاده از اسپلینت وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان