نورالژی تریمینال چیست؟

فهرست محتوا
به این مقاله امتیاز دهید
{module تبلیغ جراحی فک و tmj}

نورالژی تریمینال

این نوع حملات غالبا در اثر انجام کارهایی مثل صحبت کردن، جویدن غذا، مسواک زدن، ریش تراشیدن و یا به وسیله ی نسیمی خنک شروع می شوند و احتمال تکرار آن در روز وجود دارد. اگر چه برای اطمینان پیدا کردن از نبود بیماری های دیگر باید آزمون هایی انجام شود. این که این بیماری به زودی و دقت شناسایی شود بسیار اهمیت دارد. زیرا می تواند بسیار دردناک باشد. از جمله داروهای مورد استفاده برای درمان، کاربامازپین می باشد و در موارد دیگر باکلوفن، گاباپنتین و سایر دارو ها نیز کاربرد دارند. در شرایطی که درمان طبی جواب ندهد، از روش جراحی اعصاب استفاده می شود.
در حالت کلاسیک این اختلال، تنها به عروق فشار می آید. این عارضه می تواند یک تا چند شاخه از عصب تریمینال را درگیر کند. شاخه ای به نام ماگزیلاری اکثرا درگیر می شود و افتالمیک شاخه ای است که کمترین درگیری را دارد. همچنین قسمت راست صورت از قسمت چپ آن بیشتر درگیر می شود. که علت آن را شاید بتوان به باریک تر بودن سوراخ گرد در قسمت راست دانست.
این بیماری که هر ساله تعداد نه چندان زیادی به آن مبتلا می شوند، در زنان نسبت به مردان شایع تر می باشد. سنین رایج این بیماری که افراد به آن مبتلا می شوند ۶۰ تا ۷۰ سالگی می باشد و نوع کلاسیک آن تا قبل از ۴۰ سالگی غیر معمول است. افرادی که از فشار خون بالایی رنج می برند نسبت به سایر افراد عادی بیشتر درگیر این بیماری هستند. همچنین قوم و ملیت هیچگونه تاثیری در آن ندارد. این بیماری به گونه ای است که فقط برای یکی از اعضای خانواده رخ می دهد و به صورتی نیست که چند نفر از خانواده را درگیر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *