قفل شدن فک بعد از کشیدن و جراحی دندان عقل؛ علائم و ۴ علت + درمان پزشکی و خانگی

قفل شدن فک بعد از کشیدن و جراحی دندان عقل
فهرست محتوا
۵/۵ - (۱ رای)

آیا می‌دانید که قفل شدن فک یا تریسموس چیست؟ علائم قفل شدن فک بعد از کشیدن دندان عقل چیست؟
اصلا علت این اتفاق چیست؟ روش‌های پزشکی برای درمان باز نشدن دهان بعد از کشیدن دندان عقل به چه صورت است؟
تریسموس پس از جراحی دندان عقل مشکلی است که ممکن است برای برخی از افراد اتفاق بیفتد؛ برای آشنایی بیشتر با این مشکل، پیشنهاد می‌کنیم حتما ادامه مقاله را مطالعه نمایید.

قفل شدن فک یا تریسموس چیست؟

تریسموس یا همان قفل شدن فک، مشکلی است که ممکن است بعد از درمان‌های دندانپزشکی به وجود آید. البته این مشکل گاهی اوقات به خاطر برخی عوامل دیگر مثل عفونت هم پدیدار می‌شود. اما این عارضه بیشتر بعد از جراحی دندان عقل دیده می‌شود.
در چنین مواردی، فرد نمی‌تواند دهانش را به اندازه نرمال باز کند. حتی این قفل شدن فک به قدری است که دندانپزشک نمی‌تواند بدون انجام یک سری از اقدامات، درمان مناسب را انجام دهد؛ چون اصلا دهان فرد باز نمی‌شود که بتوان وضعیت دهان و دندان‎ها را مشاهده کرد.

علائم قفل شدن فک بعد از کشیدن دندان عقل

قفل شدن فک بعد کشیدن دندان عقل چه علائمی دارد؟َ

علائم قفل شدن فک بعد از کشیدن دندان عقل به شرح زیر هستند:

 1. درد فک اگر به تازگی دندان عقل خود را کشیده‌اید و اکنون فک شما در حال حرکت و حتی حالت عادی درد می‌کند، احتمالا با چنین مشکلی مواجه شده‌اید. این درد معمولا زمانی که شما تلاش کنید دهان خود را باز کنید، شدیدتر می‌شود. البته ممکن است بتوانید دهان خود را باز کنید، اما این باز کردن با درد و ناراحتی زیادی همراه خواهد بود.
 2. قادر نبودن به جویدن و بلع غذا افرادی که به تریسموس بعد از کشیدن دندان عقل دچار می‌شوند، نمی‌توانند به راحتی غذا را بجوند. چرا که فرایند باز و بسته شدن دهان با ناراحتی و درد همراه است.
 3. احساس سفتی عضلات سفت شدن عضلات سبب می‌شود تا دهان فرد قفل شود.
 4. سردرد به خاطر درد شدیدی که فک شما دارد، ممکن است احساس درد در سر هم داشته باشید.

روش‌های پزشکی درمان تریسموس بعد از کشیدن دندان عقل

قفل شدن فک بعد از کشیدن دندان چگونه درمان می‌شود؟

خیلی از اوقات قفل شدن فک بعد از کشیدن دندان عقل بعد از مدت کوتاهی از از بین می‌رود. این یعنی نیاز به اقدام خاصی ندارد و باید کمی صبر کنید. اما اگر این مشکل برطرف نشد، بهتر است به مطب مراجعه کنید تا دندانپزشک از هریک از روش‌های زیر استفاده کند:

 1. استفاده از دارو

  دندانپزشک ممکن است برای شما داروهایی تجویز کند که درد ناشی از باز شدن دهان را کاهش دهند؛ چرا که خیلی از اوقات به دلیل دردی که بیمار دارد، نمی‌تواند دهان خود را باز کند. اما گاهی اوقات هم دندانپزشک با تشخیص عفونی شدن محل مورد نظر، از آنتی بیوتیک‌های مناسب استفاده می‌کند تا بار عفونت را کاهش داده و این مشکل را برطرف کند.
  در مواردی هم که آسیبی به ماهیچه‌ها وارد شده است، دندانپزشک برای شل شدن ماهیچه مورد نظر، از داروهای شل کننده استفاده می‌کند.

 2. فیزیوتراپی تریسموس

  برای اینکه بیمار بتواند دهان خود را باز کند، شاید دندانپزشک مجبور باشد تا ماهیچه‌های مربوطه را ماساژ داده و فک را مقداری بکشد. این کار سبب می‎‌شود تا عضلات فرد شل‌تر از حالت قبل شوند و بتواند با درد کمتری دهان خود را باز کند.

علت قفل شدن فک بعد از کشیدن دندان عقل چیست؟

قفل شدن فک بعد از کشیدن دندان عقل به چه علت است؟

در حین یا بعد از فرایند کشیدن دندان عقل، ممکن است یک سری اتفاقات بیفتد که فرد با چنین مشکلی مواجه شود:

 1. فشار بیش از اندازه به فک زمانی که دندانپزشک بخواهد دندان عقل را از لثه بیرون آورد، مجبور است یکسری ابزارها را به دندان وارد کند تا آن را کمی شل‎‌تر کند. در چنین شرایطی، ممکن است فشار بیش از حدی به فک بیمار وارد شود و فک از موقعیت طبیعی خود خارج شود. در چنین مواردی، فرد نمی‌تواند فک خود را بعد از این عمل باز و بسته کند.
 2. عفونت خیلی از اوقات بعد از این درمان، لثه بیمار دچار عفونت می‌شود. این عفونت می‌تواند به قسمت‌های دیگر و به خصوص ماهیچه‌های صورت منتشر شود و سبب تریسموس شود.
 3. باز بودن بیش از اندازه فک زمانی که پروسه کشیدن دندان عقل طولانی شود، بیمار مجبور است دهان خود را به مدت طولانی باز نگه دارد. چنین شرایطی می‌تواند سبب چنین مشکلی شود.
 4. تروما آسیب ناشی از ورود سوزن بی‌حسی به ماهیچه‌های صورت می‌تواند سبب چنین مشکلی شود.

روش‌های خانگی قفل شدن فک بعد از کشیدن دندان عقل

روش‌های خانگی مفید برای بهبود قفل شدن فک پس از کشیدن دندان عقل

در مواردی که مشکل بیمار خیلی حاد نیست، می‌تواند برای کاهش درد خود و درمان این مشکل، از روش‌های زیر استفاده کند:

 1. انجام حرکات فیزیکی مناسب شما می‌توانید عضلات جونده را با باز و بسته کردن دهان نرمش دهید. این کار سبب می‌شود تا ماهیچه‌ها دوباره گرم شده و درد کمتری به بیمار تحمیل شود. برای این کار، بهتر است به مدت ده ثانیه دهان خود را باز نگه داشته و سپس ببندید.
  توصیه شده است این پروسه را ۵ مرتبه تکرار کنید. حتی برخی از دندانپزشکان توصیه می‌کنند در حین باز بودن دهان، فک را به دو طرف حرکت دهید.
 2. ماساژ ماساژ همیشه برای کاهش درد عضلات روش موثری بوده است. برای درمان فک قفل شده بعد از کشیدن دندان عقل، می‌توانید ناحیه‌ای که درد بیشتری دارد را ماساژ دهید.
 3. محدود کردن مصرف کافئین کافئین جزو ترکیباتی است که می‌تواند سبب سفت شدن عضلات شود. به همین دلیل هم بهتر است برای درمان سریع‌تر این مشکل، در خانه از خوردن نوشیدنی‌های کافئین‌دار پرهیز کنید.
 4. گرما درمانی با گرما درمانی می‌توانید جریان خون را به ناحیه مد نظر افزایش دهید. همین موضوع خود می‌تواند به شل شدن عضلات کمک کند. به علاوه، اگر دردی در ماهیچه‌های جونده فک وجود داشته باشد، با گرما می‌توانید آن را تسکین دهید.

آیا عارضه تریسموس بعد از جراحی دندان عقل دائمی است؟

معمولا عوارض ناشی از فقل شدن فک پس از کشیدن دندان عقل بعد از چند روز از بین می‌رود. حتی در صورتی که این مشکل به دلیل عفونت ایجاد شده باشد، با برطرف شدن کامل عفونت، درمان خواهد شد. اما در موارد نادری هم پیش می‌آید که این مشکل به صورت دائمی ایجاد می‌شود.

عوارض عدم درمان قفل شدن فک بعد از کشیدن دندان عقل

درمان نکردن قفل شدن فک بعد از کشیدن دندان عقل چه عوارضی دارد؟

در صورت عدم درمان مناسب برای این عارضه، ممکن است به مشکلات زیر دچار شوید:

 1. ابتلا به پوسیدگی دندان با توجه به اینکه بیمار نمی‌تواند دهان خود را باز کند، به خوبی نمی‌تواند از مسواک و نخ دندان استفاده کند. اگر این مشکل ادامه دار باشد، فرد با مشکلات زیاد مواجه خواهد شد. به عنوان مثال، باکتری‌ها در دهان بیمار تجمع پیدا می‌کنند و سبب بروز پوسیدگی دندان می‌شوند.
 2. ابتلا به عفونت همچنین، ممکن است به دلیل تجمع باکتری‌ها، دهان فرد بوی نامطلوبی داشته باشد. در موارد خیلی شدید، اگر این مشکل به مدت طولانی درمان نشود، عفونت‌های زیادی در دهان فرد منتشر خواهند شد.
 3. مشکل در خوردن و بلع غذا به دلیل اینکه فرد نمی‌تواند غذا را به خوبی بجود، در دراز مدت به مشکلات گوارشی دچار می‌شود. همچنین، فرد مجبور است در این مدت رژیم غذایی خود را محدود کرده و بیشتر از غذاهای مایع استفاده کند.
 4. درد ادامه دار به دلیل اینکه بیمار برای درمان این مشکل اقدامی نمی‌کند، درد مربوط به فک ممکن است ادامه دار باشد.

سوالات متداول

 1. آیا همه افراد بعد از کشیدن دندان عقل دچار عارضه قفل شدن فک می‌شوند؟

  خیر، این عارضه در بعضی از افراد بروز پیدا می‌کند.

 2. آیا می‌توان از عارضه قفل شدن فک بعد از کشیدن دندان عقل پیشگیری کرد؟

  بله، در صورتی که دندانپزشک و خود بیمار ملاحظات را به خوبی در نظر بگیرند، می‌توان از بروز چنین مشکلی پیشگیری کرد.

 3. چه مدت طول می کشد تا تریسموس پس از کشیدن دندان عقل بهبود یابد؟

  معمولا این مشکل بعد از چند روز برطرف می‌شود. در اکثر افراد، این مشکل بیشتر از ۲ هفته طول نمی‌کشد.

 4. آیا با استفاده از آنتی بیوتیک نیز می‎‌توان قفل شدن فک را برطرف کرد؟

  بله، در صورتی که مشکل ناشی عفونت باشد، می‌توان با استفاده از آنتی بیوتیک نیز این عفونت را برطرف کرد. در پی کاهش عفونت، بیمار می‌تواند دهان خود را باز کند.

 5. آیا تریسموس بعد از کشیدن دندان عقل نیاز به جراحی دارد؟

  در صورتی که سایر روش‌ها برای درمان این مشکل پاسخگو نباشند، ممکن است دندانپزشک مجبور شود تا از روش‌هایی مثل جراحی استفاده کند.

 6. آیا جویدن آدامس به درمان تریسموس بعد از کشیدن دندان عقل کمک می‌کند؟

  خیلی از دندانپزشکان برای درمان این مشکل ممکن است به بیمار خود توصیه کنند آدامس بجوند. جویدن آدامس با توجه به اینکه نیاز به فعالیت فک و ماهیچه‌های آن دارد، می‌تواند برای درمان این مشکل موثر باشد.

 7. دندانپزشک چگونه می‌تواند برای معاینه دهان فردی که بعد از کشیدن دندان عقل دچار قفل شدگی فک شده است، اقدام کند؟

  معمولا دندانپزشکان می‌توانند با تزریق داروی بی‌حسی یا شل کننده‌های عضلانی، این مشکل را به صورت موقعتی حل کرده تا وضعیت را بیشتر بررسی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *