انواع لمینت دندان بر پایه اجزای سازنده: جدیدترین و بهترین نوع چیست؟

انواع لمینت دندان بر پایه اجزای سازنده
فهرست محتوا
۵/۵ - (۱ رای)

به مرور با پیشرفت علم دندانپزشکی انواع لمینت دندان در مقیاس متنوع و زیاد ساخته و ارائه می‌شوند؛ بنابراین گاهی اوقات افراد در انتخاب بهترین نوع آن برای خود سردرگم می‌شوند.
اگر شما نیز قصد بهره‌مندی از این روش زیبایی دندانپزشکی را دارید، اما نمی‌دانید که کدام یک از انواع آن برایتان گزینه مناسب‌تری است، به شما پیشنهاد می‌کنیم در این مطلب با ما همراه باشید و قبل از مراجعه به کلینیک دندانپزشکی اطلاعات جامع‌تری در این باره به دست آورید.

انواع لمینت دندان

به طور کلی لمینت‌های دندان در دو دسته بندی اصلی لمینت سرامیکی و کامپوزیتی قرار داده می‌شوند که در ادامه شما را بیشتر با آنها آشنا می‌کنیم:

 1. لمینت سرامیکی

  لمینت‌های سرامیکی از دوام، استحکام و قدرت بسیار بالایی برخوردار هستند و ظاهر بسیار زیبا و یکدستی را برای دندان‌ها به وجود می‌آورند.
  ساخت آنها به این صورت است که بعد از قالب گیری از دندان‌ها در مطب دندانپزشکی قالب به لابراتوار ارسال شده و لمینت به طور پیشرفته و اختصاصی ساخته می‌شود.
  در صورت رعایت مراقبت‌های لازم طول عمر و ماندگاری آنها را می‌توان در حدود ۱۵ الی ۲۰ سال در نظر گرفت.

  مزایای لمینت‌های سرامیکی

  از مزایای لمینت دندان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • مقاومت بسیار بالایی در برابر رنگ پذیری دارند.
  • زیبایی زیادی به دلیل انعکاس نور روی دندان از خود نشان می‌دهند.
  • بعد از لعاب سرامیک تخلخل ندارند که به همین دلیل در برابر لکه پذیری نیز بسیار مقاومت دارند.

  معایب لمینت‌های سرامیکی

  با وجود مزایای مهمی که دارند، اما می‌توان معایبی را نیز برای آنها در نظر داشت:

  • در صورت آسیب دیدگی قابلیت ترمیم نداشته و باید تعویض شوند.
  • هزینه بالایی دارد.
 2. لمینت کامپوزیتی

  ونیر کامپوزیتی به طور مستقیم توسط دندانپزشک روی دندان‌ها قرار داده می‌شوند و ساخت آنها به لابراتوار نیازی ندارد.
  مواد کامپوزیت خمیر مانند بوده که روی دندان‌ها فرم داده می‌شوند و این کار در یک جلسه قابل انجام است.

  مزایای لمینت‌های کامپوزیتی

  مزایای ونیر کامپوزیت‌ها عبارت‌اند از:

  • معمولاً نیازی به آماده سازی و تراش دندان‌ها نخواهد بود.
  • دارای قابلیت برگشت پذیری بوده و این بدان معنا است که اگر زمانی تصمیم به برداشتن کامپوزیت از روی دندان‌های خود کردید، این کار قابل انجام خواهد بود.
  • قیمت مناسب‌تری به نسبت نوع سرامیکی دارد.
  • در یک جلسه قابل انجام است.
  • در صورت آسیب‌دیدگی امکان ترمیم آنها وجود دارد.

  معایب لمینت‌های کامپوزیتی

  از معایب ونیر کامپوزیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • طول عمر و دوام کمتری به نسبت لمینت‌های سرامیکی دارد.
  • مقاومت آنها کمتر است.
  • برای پوشاندن نواقص ظاهری متوسط تا شدید معمولاً قابلیت زیادی ندارند.

لمینت‌های سرامیکی بر پایه اجزای سازنده کدام‌اند؟

لمینت‌های سرامیکی بر پایه اجزای سازنده کدام‌اند؟

اگر بخواهیم لمینت‌ها را بر پایه اجزای سازنده خود دسته بندی می‌کنیم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره داشته باشیم:

 1. بر پایه شیشه

  یکی از انواع لمینت بر پایه شیشه، پرسلین فلدسپاتیک و ساخته شده از سه جزء فلدسپات، کائولین و کوارتز می‌باشد. بالا بودن میزان شیشه در آن سبب کاهش خواص مکانیکی آن شده است. استحکام بالا، طراحی ظریف و هزینه کم به نسبت دیگر انواع سیستم‌های لمینت، از ویژگی‌ها و مزایای آن می‌باشد.

 2. بر پایه آلومینا

  سرامیک‌های بر پایه آلومینا شامل propcera all ceram و in-ceram pocelains هستند که نوع دوم نوعی سرامیک نپخته با رنگ‌های مقاوم در مقابل حرارت می‌باشد.
  این نوع سرامیک‌ها دارای استحکام بسیار بالایی بوده، اما میزان درخشش کمتری دارند.
  در کل از مزایای آن می‌توان به مقاومت بالا، درخشندگی فوق‌العاده، داشتن سایه رنگ‌های متنوع و … اشاره داشت.

 3. بر پایه زیرکونیا

  این نوع سرامیک‌ها ساخته شده از مواد پلی کریستالین هستند و شیشه‌ای در ساخت آنها به کار گرفته نشده است. سرامیک‌های بر پایه زیرکونیا نسبت به انواع قبلی دارای استحکام بسیار بالاتری می‌باشند.

جدیدترین مدل‌های لمینت سرامیکی

در ادامه به طور دقیق‌تر شما را با انواع مدل لمینت سرامیکی آشنا می‌کنیم:

 1. ایمکس

  مدل ایمکس از لیتیوم دی سیلیکات ساخته شده که بعد از گرفتن یک قالب مومی توسط دندانپزشک، در لابراتوار این ماده به صورت مذاب در قالب ریخته و سرد می‌گردند.
  لمینت ایمکس از شفافیت و بازتاب نور بسیار خوبی برخوردار بوده اما در برابر ضربه مقاومت کمتری نسبت به دیگر انواع دارد.

 2. زیرکونیا

  این نوع لمینت از مقاومت بسیار بالایی در برابر تغییر دما و ضربه برخوردار است. البته یکی از معایبی که می‌توانیم برای آن اشاره کنیم شفافیت کم آن می‌باشد.
  در این نوع بعد از گرفتن قالب گچی در مطب توسط دندانپزشک، اکسید زیرکونیم همراه با خمیر سرامیک درون کوره به حالت لایه‌لایه در قالب گچی ریخته می‌شود.

 3. کاد کام

  در سیستم کاد کام از دندان‌های بیمار یک اسکن کامل گرفته شده و به وسیله کامپیوتر و به صورت مجازی طراحی می‌شود و در ادامه برای ساخت به دستگاه مخصوص انتقال می‌یابد.
  طرح به دست آمده روی بلوک کوچک سرامیکی تک رنگ، به آرامی تراش داده می‌شود. از مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع لمینت نداشتن جلوه طبیعی دندان است، زیرا یک بلوک سرامیکی تک رنگ می‌باشد.

 4. لومینیرز

  لمینت لومینیرز یکی از جدیدترین انواع لمینت بوده که شباهت زیادی به دندان‌های طبیعی دارد. از مهم‌ترین ویژگی‌هایی آن این است که مقاومت بالایی در برابر ضربه داشته در حالی که بسیار نازک و ظریف می‌باشد. افراد زیادی این نوع لمینت را مورد استقبال قرار داده‌اند، زیرا ظرافت آن موجب شده تا نیاز به تراش دندان کاهش یابد.
  ساخت لومینیرز به صورت انحصاری برای یک شرکت آمریکایی بوده که بعد از قالب گیری، دندانپزشک قالب را به نمایندگی خاص شرکت ارسال می‌نماید. به همین دلیل است که این سیستم با قیمت بالاتری به نسبت دیگر انواع آن همراه است.

 5. بریلیانس

  این نون لمینت نیز مانند نوع قبلی به صورت انحصاری به یک شرکت امریکایی تعلق داشته و ساخت و طراحی آن نیز با هزینه زیادی همراه است. مدت زمان و مراحل ساخت آن را می‌تواند حدود ۲۰ روز در نظر گرفت.
  لمینت‌های بریلیانس نیز مانند لومینیرز از ظرافت برخوردار هستند و زیبایی و درخشندگی آنها از مزایای مهم دیگر این نوع لمینت‌ها می‌باشد.

 6. ای پی اس ونیر

  این نوع لمینت‌ها از پیش آماده شده بوده و قبل از اینکه روی دندان‌های بیمار نصب شوند، نیاز به تراش دندان ها برای سازگاری با این نوع لمینت‌ها می‌باشد. پیش ساخته شدن آنها موجب می‌شود تا دندانپزشک بتواند در یک جلسه روند درمان را انجام دهد.
  میزان تراشی که برای ای پی اس ونیر نیاز است، تا حد زیادی به تخصص و مهارت دندانپزشک بستگی دارد. نکته مهم دیگر در رابطه با آنها، این است که شفافیت و کیفیت پایین‌تری به نسبت دیگر انواع خود دارند.

 7. ایمپرس

  ایمپرس ساخته شده از دو لایه سرامیک فشرده و شیشه می‌باشد. از ویژگی‌های آن می‌توان به مواردی از جمله سازگاری با ساختار دندان، زیبایی و طبیعی بودن آن و مقاومت بالا اشاره داشت.

 8. فلدسپاتیک

  این لمینت یکی از روش‌های مطلوب و مورد استقبال بوده اما هزینه گران قیمتی دارد. از ویژگی‌های آن می‌توان به مواردی از جمله سازگاری بالا، طول عمر و استحکام بالا نیز اشاره داشت.

 9. پرسرا

  پرسرا ساخته شده از دو لایه آلومینیوم اکسید و فلدسپاتیک می‌باشد. نکته مورد توجه در این باره، ضخامت بالای لمینت‌های پرسرا است که تنها در صورت انجام کار توسط دندانپزشک متخصص دارای مهارت زیبایی و نتیجه مورد نظر را خواهد داشت. امروزه در عرصه دندانپزشکی از این نوع لمینت استفاده نمی‌شود.

 10. سرک

  سرامیکی که در ساخت این نوع لمینت مورد استفاده قرار می‌گیرد، فقط در یک رنگ بوده که به همین دلیل ظاهر طبیعی به همراه نخواهد داشت.
  به مرور زمان لکه‌هایی که روی این نوع لمینت سرامیکی ایجاد می‌شوند، به طبیعی‌تر شدن ظاهر آن کمک می‌کنند. اما با این حال باید احتمال تحلیل رفتگی و فرسودگی آن را نیز در نظر داشته باشید.
  از مزایای آن ساخته شدن لمینت سرک در دستگاه خاص بوده که بعد از انجام اسکن کامل از دندان های بیمار انجام می شود.

بهترین نوع لمینت دندان چیست؟

انتخاب بهترین لمینت دندان برای شما در طی ویزیت و مشاوره با دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی انجام می‌شود. زیرا هر فردی دارای شرایط دهان و دندانی خاصی داشته که به طبع نیاز است تا از نوع مناسب او استفاده شود.
با این حال لمینت‌های سازنده توسط شرکت‌های ips e.max، ips empress و davinci می‌توانند در دسته بهترین انواع لمینت دندان قرار بگیرند.

قیمت انواع لمینت دندان

به طور دقیق نمی‌توان مبلغ دقیقی را در نظر داشت، زیرا هر کدام از انواع آن می‌توانند تحت شرایط هزینه‌های خود را داشته باشند. برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر در این زمینه بهتر است تا با مطب دندانپزشکی تماس بگیرید.

لمینت کامپوزیتی را انتخاب کنم یا لمینت سرامیکی؟

لمینت کامپوزیتی را انتخاب کنم یا لمینت سرامیکی؟

پاسخ این سؤال به طور مستقیم به اولویت‌ها و شرایط دهان و دندانی شما بستگی دارد. در ابتدا شما باید وضعیت دندان‌های خود را در نظر بگیرید. گاهی اوقات با بلیچینگ دندان نتیجه‌ای که مد نظر شما است، به بهترین نحو ممکن به دست می‌آید. حتی در برخی مواقع میزان ناهماهنگی دندان‌ها در حدی است که حتی لمینت نمی‌تواند گزینه مناسبی باشد؛ بنابراین برای اینکه متوجه شوید کدام یک از این دو نوع لمینت برای شما بهتر است، باید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه داشته باشید.
با این وجود بهتر است تا بدانید که لمینت‌های سرامیکی از نظر ظاهر و مقاومت مطرح‌تر بوده و به طبع گران‌قیمت‌تر نیز می‌باشند. از طرفی انواع کامپوزیتی نوعی روش محافظه‌ کارانه‌تر بوده و قیمت کمتری نیز دارند، البته زیبایی آنها نیز بسیار قابل قبول خواهد بود.

چگونه بهترین نوع لمینت دندان را انتخاب کنم؟

لمینت‌ها در انواع بسیار متنوعی وجود دارند که هر یک از آنها با داشتن ویژگی‌های خاص خود می‌توانند برای افراد مختلف مناسب باشند. حال اگر این سؤال برای شما نیز پیش آمده است که بهترین لمینت دندان برایتان کدام است و چگونه می‌توانید آن را انتخاب کنید، بهتر است تا انواع آن را شناخته و مزایا و معایب هرکدام از آنها را بررسی نمایید.
برای یک انتخاب درست شما باید فاکتورهای دیگری از جمله استحکام و قیمت آن را نیز در نظر بگیرید.
در صورتی که هزینه آن هیچ اهمیتی برایتان ندارد، می‌توانید تنها به استحکام و زیبایی آن فکر کنید. در کل با توجه به شرایط خود و نتیجه‌ای که مد نظر شما است، بهتر است تا با یک دندانپزشک ترمیمی و زیبایی مشورت نمایید.

سؤالات متداول

 1. کدام نوع لمینت دارای ظاهر طبیعی‌تری می‌باشد؟

  به طور کلی لمینتی که ساخت آن به صورت سفارشی می‌باشد، ظاهر بسیار طبیعی‌تری خواهد داشت.

 2. لمینت‌های فشرده با انواع stock چه تفاوت‌هایی دارند؟

  لمینت‌های فشرده از جمله لمینت‌هایی با ضخامت بالاتر هستند که در نتیجه برای نصب آنها روی دندان‌ها لازم است تا میزان تراش بیشتری روی مینای دندان زده شود.
  در مقابل انواع stack دارای ساخت دستی و لایه‌ای در لابراتوار می‌باشند که از نظر شکل، شفافیت و رنگ با دندان‌های طبیعی تطابق دارند.

 3. اگر میزان آسیب دیدگی دندانم زیاد باشد، کدام نوع لمینت دندان را انتخاب کنم؟

  در شرایطی که دارای دندان‌های به شدت لکه دار، شکسته، ترک خورده و یا بدرنگ می‌باشید، لمینت‌های سرامیکی به نسبت لمینت‌های کامپوزیتی برای شما گزینه بهترین می‌باشند.

 4. چه افرادی کاندیدای مناسبی برای لمینت‌هایی بر پایه زیرکونیا می‌باشند؟

  افرادی که دارای دندان‌های به شدت بدرنگی هستند.

 5. لمینت کامپوزیتی ماندگاری و دوام بیشتری دارد یا سرامیکی؟

  لمینت‌های سرامیکی به دلیل اینکه در لابراتوار و تحت شرایط پیچیده‌تری ساخته می‌شوند، در برابر لمینت‌های کامپوزیتی دارای دوام و ماندگاری بیشتری می‌باشند.

 6. بهترین جنس لمینت کدام است؟

  بهترین جنس لمینت می‌تواند برای دندان‌های هر فرد متفاوت باشد. با این حال انواع سرامیکی به دلیل اینکه در شرایط پیچیده‌تری ساخته می‌شوند و استحکام بالاتری دارند، می‌توانند بهترین محسوب شوند.

4 نظر در “انواع لمینت دندان بر پایه اجزای سازنده: جدیدترین و بهترین نوع چیست؟

 1. آرش سعیدی گفت:

  سلام وقت بخیر. کل پروسه ی لمینت کردن چقدر طول میکشه؟

  1. دکتر فاطمه لبافی گفت:

   سلام بهتر است با متخصص ترمیمی و زیبایی در این باره مشورت داشته باشید.

 2. کیان هومن‌ زاده گفت:

  با سلام محبت میکنین در مورد طول عمر لمینت در مقایسه با کامپوزیت توضیح بدین
  موفق وپیروز باشید

  1. دکتر فاطمه لبافی گفت:

   سلام لمینت به دلیل ساخته شدن در لابراتور می تواند ماندگاری بیشتری به نسبت کامپوزیت داشته باشد اما امروزه برندهای کامپوزیت نیز مرغوبیت بسیار خوبی دارند و میتوانند ماندگاری خوبی داشته باشند ضمن اینکه باید در نظر داشته باشید مراقبت های بیمار در طول عمر هر دوی آنها بسیار اهمیت دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان