بهترین نوع و برند ایمپلنت دندان؛ انواع مارک ایمپلنت + مشخصات و ویژگیها

بهترین نوع و برند ایمپلنت دندان
فهرست محتوا
۴/۵ - (۲ رای)

ایمپلنت دندان بهترین روش برای جایگزینی دندان از دست رفته است. عوامل متعددی بر موفقیت کاشت آن تاثیر دارند، اما یکی از مهمترین موارد، مارک و برند ایمپلنت است.
اما چگونه می‌توان بهترین نوع ایمپلنت دندان را انتخاب کرد؟
چه برندهایی آن را تولید می‌کنند و بهترین این مارک‌ها کدام است؟
با مطالعه این مقاله به طور کامل با انواع مارک ایمپلنت دندان آشنا خواهید شد. پس با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.

جنس ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان از دو جنس زیرکونیا و تیتانیوم ساخته می‌شود. هر کدام از این دو نوع ایمپلنت، مزایا و معایب خاص خود را دارند.
برای محافظت از تیتیانیوم در برابر خوردگی، لایه‌ای نازک روی سطح آن قرار می‌گیرد که آن را در برابر اسید، اکسیژن و ترکیبات نمکی نیز مقاوم می‌کند.
تیتانیوم سازگاری خوبی با بدن انسان داشته و به خوبی می‌تواند نقش ریشه دندان را داشته باشد. علاوه بر این نیز، ایمپلنت تیتانیومی قابلیت ارتجاع داشته و کمتر دچار شکستگی می‌شود.
از سوی دیگر، ایمپلنت‌های زیرکونیوم در برخی موقعیت‌ها به دلیل ظاهر بهتر، ارجحیت دارند.

چگونه بهترین نوع ایمپلنت دندان را انتخاب  کنیم؟

انتخاب بهترین نوع ایمپلنت دندان

یکی از مهمترین نکات برای انتخاب مارک مناسب ایمپلنت، داشتن تاییدیه FDA است.
تولید کننده‌های ایمپلنت، با توجه به شرایط و موقعیت‌هایی که قرار است در آن قرار بگیرد، آنها را در فرم‌ها و اندازه‌های مختلفی تولید می‌کنند. به همین دلیل برای انتخاب برند و نوع مناسب ایمپلنت دندان با ایمپلنتولوژیست خود مشورت کنید. زیرا ایشان شناخت و اطلاعات لازم برای انتخاب بهترین مارک با توجه به شرایط بیماران را دارد.

دسته بندی ایمپلنت دندان بر اساس موقعیت و نحوه چسبیدن به فک

بر این اساس ایمپلنت دندان به سه دسته تقسیم شده است که در زیر به بررسی آنها می‌پردازیم:

 1. ایمپلنت اندوستیل

  رایج‌ترین نوع ایمپلنت دندان، اندوستیل بوده که برای بیشتر بیمارانی که فک سالم و خوبی دارند، مناسب است. این ایمپلنت‌ها به شکل پیچ درون استخوان فک قرار گرفته و همانند ریشه طبیعی دندان عمل می‌کنند. پس از اینکه ایمپلنت با فک جوش خورد، یک اباتمنت به آن وصل شده که تاج دندان روی آن قرار می‌گیرد.

 2. ایمپلنت ساب پریواستیل

  این نوع ایمپلنت می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای ایمپلنت اندواستیل باشد. برای بیمارانی که استخوان کافی برای کاشت ندارند، نیز گزینه مناسبی است.
  این ایمپلنت در فک ثابت نمی‌شود و زیر لثه و در بالای استخوان قرار می‌گیرد. در واقع تاج ایمپلنت به پایه متصل شده و لثه دور ایمپلنت التیام پیدا می‌کند.
  برای اینکه پایه ایمپلنت کاشته شود، دندانپزشک باید کمی از لثه را باز کند. زمانی که لثه بهبود پیدا کرد، با پوشش دادن پایه ایمپلنت دندان، امکان قرار دادن تاج را فراهم می‌کند.

 3. ایمپلنت زایگوماتیک

  پیچیده‌ترین نوع ایمپلنت دندان که بسیار کم کاربرد بوده، ایمپلنت زایگوماتیک است. زمانی که فک کافی برای کاشت اندوستیل وجود نداشته باشد، این روش مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش به جای اینکه ایمپلنت در استخوان فک کاشته شود، در استخوان گونه قرار می‌گیرد. اگر فک توانایی پشتیبانی از ایمپلنت را نداشته باشد، دندانپزشک گزینه‌های دیگری را به بیمار پیشنهاد خواهد داد که این گزینه‌ها عبارت‌اند از:

 • افزایش استخوان

  زمانی که استخوان فک توانایی پشتیبانی از ایمپلنت را نداشته باشد، متخصص با کمک مواد استخوانی، به ترمیم استخوان فک می‌پردازد.

 • افزایش ریج

  اگر فک بیمار گستردگی کافی را برای کاشت ایمپلنت نداشته باشد، متخصص می‌تواند از جراحی افزایش ریج یا ستیغ استخوان استفاده کند.

انواع مارک ایمپلنت دندان

انواع مارک ایمپلنت دندان

در ادامه شما را با انواع مارک و برند ایمپلنت دندان آشنا خواهیم کرد:

 1. ایمپلنت آمریکایی اینترالاک

  در زمینه ساخت ایمپلنت دندان، کشور آمریکا فعال‌ترین کشور است. تعداد زیادی ایمپلنت دندان توسط مارک اینترالاک آمریکا ساخته شده و تقریبا تمام بیماران قادر به استفاده از این برند هستند. درمان با ایمپلنت‌های اینترالاک علاوه بر اینکه درصد موفقیت بالایی داشته، عوارض ماشی زا کاشت ایمپلنت بسیار کمی را نیز برای بیماران به وجود می‌آورد.

 2. ایمپلنت سوئیسی اشترومن

  این نوع ایمپلنت طول عمر بسیار بالایی دارد. قطعات تولیدی اشترومن، تولید شده بر اساس استانداردهای کیفی بین‌المللی بوده و به همین دلیل این محصولات دارای دقت بسیار بالایی هستند.
  هر زمان که بحث اطمینان در زمینه محصولات دندانپزشکی مطرح شده، اشترومن با اقتدار حرف‌هایی برای گفتن داشته است.

 3. ایمپلنت آلمانی زایو

  قرار گیری فوری ایمپلنت، برای استخوان‌های سخت یا نرم و پروتکل‌های یک و یا دو مرحله‌ای، امکان استفاده از فناوری زایو وجود دارد. ایمپلنت زایو این امکان را می‌دهد تا دست دندانپزشک در انتخاب طرح درمان باز باشد.
  تکنولوژی به کار رفته در این ایمپلنت سبب شده تا سطح تماس پایه آن و استخوان افزایش یابد. همین مسئله نیز سبب می‌شود تا فرایند جوش خوردن آن با استخوان با سرعت بیشتری انجام شود.

 4. ایمپلنت ایتالیایی

  بهترین ایمپلنت ایتالیایی با نام Sweden & Martina شناخته شده است. برند دیگری به نام GEASS با استفاده از تکنولوژی‌های جدید مانند لیزر و نانو، در دسته مارک‌های خوب ایتالیایی به شمار می‌رود.
  یکی از ویژگی‌های این کمپانی، ساده بودن و کاربر پسندی آنها است. مارک‌های ایتالیایی ایمپلنت، در طراحی‌های متنوعی ساخته می‌شوند.

 5. ایمپلنت فرانسوی

  این نوع ایمپلنت‌ها نیز دارای کیفیت خوب و قیمت مناسبی هستند. یکی از مارک‌های فرانسوی که سابقه طولانی در تولید تجهیزات دندانپزشکی دارد، ایمپلنت Axiom است. در واقع قطعات مارک ANTHOGTR، ساده اما بسیار حرفه‌ای طراحی می‌شوند.
  نوعی ایمپلنت فرانسوی به نام IDI که در ایران بسیار معروف بوده، دارای تنوع زیادی است. همچنین شرکت یوروتکنیکا یکی دیگر از برند‌های معروف فرانسه بوده که علاوه بر قیمت مناسب، خدمات پس از فروش بی نظیری دارد. در ادامه انواع مارک‌های فرانسوی می‌توان به کانتکت نیوبایوتک که کیفیت خوبی دارد، نیز اشاره نمود.

 6. ایمپلنت اسپانیایی

  موزو گرائو که یکی از برند های معروف ایمپلنت دندان در اسپانیا است که تجربه و سابقه معروفی در سراسر دنیا دارد. این مارک از چنان سطح کیفیتی برخوردار است که می‌تواند با دیگر مارک‌های معروف اروپایی رقابت کند.

 7. ایمپلنت آسیایی

  در سطح قاره آسیا کشورهای زیادی در زمینه تولید ایمپلنت‌های دندانی فعالیت دارند. اما به طور کلی می‌توان گفت که از لحاظ کیفیت نسبت به برندهای اروپایی در جایگاه دوم قرار می‌گیرند.

 8. ایمپلنت کره‌ای

  قطعات ایمپلنت‌های کره‌ای با کیفیتی خوب و با قیمتی مناسب در دسترس بوده و بسیار مورد قبول دندانپزشکان و بیماران قرار گرفته است. برند Osstem یکی از معروف‌ترین برندهای کره‌ای بوده که تاییده انجمن غذا دارویی آمریکا را دارد. از دیگر برندهای کره‌ای عبارت‌اند از:

  • ایمپلنت کره‌ای ایمپلنتیوم Dentium: این نوع ایمپلنت با طراحی ساده و داشتن قیمت مناسب، پرفروش‌ترین برند کره‌ای است.
  • ایمپلنت کره‌ای مگاژن: این مارک خوب توسط شرکت اشترومن خریداری شد.
  • ایمپلنت کره‌ای Dio: این مارک با قیمتی مناسب در بازار به فروش می‌رسد.
  • ایمپلنت کره‌ای Neo Biotech: این ایمپلنت که به نام سی ام ای نیز شناخته شده است، دارای کیفیتی خوب با قیمتی مناسب است.
  • ایمپلنت کره‌ای یوفیت: این نوع مارک در دسته ایمپلنت‌های متوسط کره‌ای قرار دارد.
  • ایمپلنت کره‌ای دنتیس: این مارک در رده متوسط قرار گرفته است. البته این نکته را در نظر داشته باشید که در این سال‌ها کیفیت آن ارتقا پیدا کرده است.
 9. ایمپلنت ایرانی

  چند سال پیش که ساخت ایمپلنت در ایران به گوش می‌رسید، در واقع نمونه مونتاژ شده و اصلاح شده برندهای دیگر بود. اما امروزه شرکت کیمیا کاشت در کردستان تولید ایمپلنت ایرانی را به دست گرفته است و می‌تواند با برندهای کره‌ای و اروپایی رقابت کند. این شرکت ایمپلنت‌های خود را با کیفیت بالا به فروش می‌رساند.

 10. ایمپلنت چینی

  توجه داشته باشید که کشور چین تاکنون موفق به ثبت شرکتی برای ساخت ایمپلنت دندان نشده است و استانداردهای اولیه را کسب نکرده است. در واقع ایمپلنت‌های چینی کپی برداری از برندهای معتبر اروپایی و آمریکایی بوده و با قیمت بسیار پایین و کیفیتی نامرغوب به فروش می‌رسند.

معتبرترین و معروف‌ترین مارک‌های ایمپلنت در جهان

امروزه بیش از ۱۵۰ کشور در زمینه ساخت ایمپلنت دندانی فعالیت می‌کنند، اما ۵ مورد از آنها اعتبار خاصی داشته و مشهورترین شرکت‌های سازنده ایمپلنت دندان هستند. از این ۵ برند معتبر، اشترومن و نوبل بیوکر پرفروش‌ترین و مشهورترین آنها هستند. بقیه شرکت‌ها در رتبه دوم قرار گرفته‌اند. با این حال باید توجه داشته باشید که انتخاب ایمپلنت باید با مشورت دندانپزشک متخصص صورت بگیرد. به طور کلی ۵ برند معروف و معتبر را برای شما شرح می‌دهیم:

 1. شرکت اشترومن

  این شرکت متعلق به کشور سوئد بوده که ایمپلنت‌های دندانی خود را بسیار دقیق و مبتکرانه تولید می‌کند. محصولات برند اشترومن، بسیار متنوع هستند.

 2. زیمر بیومت

  این شرکت یکی از برندهای مشهور و معتبر آمریکا است که ایمپلنت‌های بسیار گران‌قیمت، اما با کیفیت فوق‌العاده بالا تولید می‌کنند. در واقع این برند از بهترین ایپمپلنت‌های جهان است.

 3. شرکت نوبل بیوکر

  این شرکت که در زوریخ سوئیس است، خدمات خود را برای بیش از ۸۰ کشور ارائه می‌دهد.

 4. دنتس پلای سیرونا

  این شرکت دفاتر فروش بسیاری در سرار جهان داشته و صادرات ایمپلنت‌های این کشور برای بیش از ۱۲۰ کشور است.

 5. بیوهوریزونز

  یکی از شرکت‌هایی که پیشرفته‌ترین ایمپلنت‌های دندان را تولید می‌کند، شرکت بیوهوریزونز است. این شرکت از سال۱۹۹۷ در آمریکا ایمپلنت‌های مخروطی شکل خود را در سرار جهان مطرح کرد.

چرا باید از برند معتبر ایمپلنت دندان استفاده کرد؟

علت استفاده از مارک ایمپلنت معتبر

امروزه ایمپلنت دندان توسط برندهای مختلفی ساخته می‌شود که شاید با هزینه‌های خیلی ارزانی تبلیغ شوند. اما باید توجه داشته باشید که انتخاب مارک و برند معتبر از ایمپلنت دندان، تاثیر مستقیمی بر نتیجه نهایی درمان دارد.
به همین دلیل بیماران باید آگاهی و اطلاعات کافی در این باره داشته باشند و همچنین برای انتخاب مارک ایمپلنت خود با دندانپزشک مشورت کنند.

انواع سیستم‌های ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت دندان بر اساس نوع سیستم آنها به صورت زیر دسته بندی می‌شوند:

 1. ایمپلنت‌های اتصال داخلی یا InDex بهینه سازی این نوع ایمپلنت‌ها به گونه ای می‌باشد که به شکل یک مرحله ای در محل مورد نظر قرار داده می‌شود. طراحی این نوع ایمپلنت‌ها علاوه بر سازگاری کامل با بدن، قدرت تحمل بیشتری در برابر فشار‌های خارجی دارند. همچنین سرعت تلفیق آن‌ها با استخوان فک بیشتر می‌باشد.
 2. ایمپلنت‌های اتصال خارجی یا Unihex این ایمپلنت‌ها با دارا بودن قدرت استحکام بالا، قابلیت حفظ دندان مصنوعی و یا هر پروتز دیگری را به خوبی دارا می‌باشند و شکل‌های پیچ آن به انواع مختلفی در بازار عرضه شده است.
 3. ایمپلنت‌های قطر کوچک MDL این ایمپلنت‌ها پایداری و عملکرد بسیار بهتری نسبت به جایگزین‌های بزرگتر دارا می‌باشند. کارایی آن بیشتر برای اوردنچر‌ها بوده و کم تهاجمی‌تر می‌باشد.
 4. ایمپلنت‌های MILO این ایمپلنت‌ها از پایه‌های O-Ball استفاده کرده و قابلیت آسان تری برای قرار گیری پروتز‌ها دارند.

سوالات متداول

 1. بهترین ایمپلنت دندان توسط کدام کشور ساخته می‌شود؟

  کشورهایی که با کیفیت بالا، بهترین ایمپلنت‌ها را تولید می‌کنند، آمریکا و سوئیس هستند. بعد از این کشورها، کشورهایی مانند فرانسه، آلمان و کره نیز توانایی ساخت ایمپلنت‌های باکیفیت و با قیمت متناسب را دارند.

 2. ایمپلنت سرامیکی بهتر است یا ایمپلنت تیتانیومی؟

  متداول‌ترین ایمپلنت که توسط شرکت‌های مشهور و معتبر جهان تولید می‌شود، ایمپلنت تیتانیومی است. اگر این ایمپلنت‌ها برای بیمار واکنش‌های آلرژیک ایجاد کنند، می‌توان از ایمپلنت سرامیکی استفاده کرد.

 3. کدام شرکت‌ها در زمینه ساخت ایمپلنت‌های تیتانیومی شهرت بیشتری دارند؟

  مشهورترین و برترین شرکت‌های سازنده ایمپلنت‌های تیتانیومی، نوبل بیوکر و اشترومن هستند. بعد از آنها زیمر بیومت، دنتس پلی سیرونا و بیوهوریزون شرکت‌های معتبری در این زمینه هستند.

 4. آیا مارک ایمپلنت بر نتیجه کاشت آن تاثیر دارد؟

  می‌توان گفت بیش از ۸۰ درصد موفقیت نتیجه درمان بستگی به دندانپزشک متخصص و مهارت او دارد. حتی اگر بهترین برند ایمپلنت انتخاب شده باشد، اما دندانپزشک مهارت و تخصص کافی برای این کار را نداشته باشد، تضمینی برای موفقیت درمان وجود ندارد. با این حال انتخاب مواد نامرغوب نیز نتیجه اثر بخشی به دنبال نخواهد داشت.

 5. ایمپلنت‌های ایرانی معتبر کدام‌اند؟

  در ایران دو شرکت کیمیا کاشت اطبا و سینابایونیک ایمپلنت‌های معتبر و با کیفیت بالا تولید می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان