ایمپلنت دندان بهتر است یا روکش؟ | ۳ تفاوت این دو روش چیست؟

ایمپلنت دندان بهتر است یا روکش؟
فهرست محتوا
۴.۵/۵ - (۲ رای)

داشتن ویژگی‌های ظاهری مطلوب علاوه بر اینکه بر جذابیت چهره افراد تأثیر بسیار خوبی دارد، بر بالا بودن میزان اعتماد به نفس افراد نیز مؤثر است. از میان این ویژگی‌های مطلوب و مهم می‌توان به داشتن دندان‌های زیبا، مرتب و یکدست اشاره کرد.
تفاوتی نمی کند که یک دندان آسیب دیده باشد و یا چند دندان، در نهایت این مشکل باعث ایجاد ناراحتی در افراد می‌شود که خوشبختانه امروزه با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های دندانپزشکی پیشرفته و موجود قابل برطرف کردن هستند.
شکستگی بخش زیادی از تاج دندان و یا پوسیدگی شدید آن از جمله مشکلاتی هستند که می‌توان با استفاده از روکش و یا ایمپلنت آنها را رفع کرد. اما کدام یک مناسب‌تر یا بهتر است؟
در این مقاله با ارائه توضیحات کافی درباره این دو روش و بیان تفاوت‌های روکش و ایمپلنت، مزایا و معایب آنها، اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار داده‌ایم تا بتوانید با کمک دندانپزشک خود بهترین انتخاب را داشته باشید. پس با ما همراه شوید.

ایمپلنت بهتر است یا روکش؟

ایمپلنت بهتر است یا روکش؟

ایمپلنت و روکش دندان از جمله خدمات درمانی و ترمیمی در دندانپزشکی هستند که در بهبود سلامت دهان و دندان و همچنین اصلاح طرح لبخند افراد تأثیر بسیار مطلوبی دارند. گاهی ممکن است فرد بر اثر بیماری و یا سایر مشکلات دچار پوسیدگی شدید دندانی شود و یا بخش زیادی از تاج دندان خود را از دست بدهد و بخواهد با استفاده از یکی از این تکنیک‌ها اقدام به انجام درمان‌های لازم و مناسب نماید. اما کدام یک بهتر است؟
انتخاب و استفاده از هریک از این روش‌ها به مواردی از جمله سن، نوع مشکل و شرایط دندان، سلامتی عمومی بیمار، شرایط مالی او و … بستگی دارد.
علاوه بر این انتخاب روکش و یا ایمپلنت نیاز به انجام معایناتی توسط دندانپزشک دارد و با در نظر گرفتن شرایط کلی بیمار، بهترین روش به او پیشنهاد می‌شود. برای اینکه بدانید کدام روش برایتان مناسب است، شما را به مطالعه ادامه این مطلب دعوت می‌نماییم.

تفاوت ایمپلنت و روکش

تفاوت ایمپلنت و روکش

همانطور که می‌دانیم امکان پوسیده شدن و یا شکستن بخشی از دندان فرد بر اثر عوامل مختلفی وجود دارد. گاهی ممکن است میزان پوسیدگی به قدری باشد که تنها تاج دندان را تحت تأثیر قرار داده باشد و ریشه آن آسیبی ندیده باشد و یا مقدار آسیب به آن در حدی است که با انجام اقدامات درمانی لازم بتوان آن را حفظ کرد.
همچنین در برخی موارد ممکن است که فرد با وارد شدن ضربه به صورت و یا افتادن، بخش زیادی از تاج دندان خود را از دست بدهد، ولی ریشه آن محکم در جای خود باقی بماند.
در هر دو صورت امکان درمان این مشکلات با استفاده از روکش و یا ایمپلنت وجود دارد. اما این روش‌ها با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند که بیمار با کمک دندانپزشک خود می‌تواند با در نظر گرفتن شرایط مختلف، روش مناسب‌تر را انتخاب نماید. از مهم‌ترین تفاوت‌های این دو روش می‌توان اشاره داشت به:

 1. نوع درمان و کاربرد

  برای ایمپلنت لازم است تا دندان آسیب دیده و پوسیده کشیده شود. در نهایت به جای ریشه دندان از پایه تیتانیومی ایمپلنت استفاده شده و تاج دندان بعد از جوش خوردن این پایه با استخوان فک روی آن قرار داده می شود. اما در رابطه با روکش نیازی به کشیدن دندان آسیب دیده نیست و دندانپزشک با استفاده از انواع روکش های مورد نیاز برای هر فرد می تواند به ترمیم بخش آسیب دیده از دندان بپزدازد.

 2. نحوه نصب آنها

  برای انجام مراحل کاشت ایمپلنت باید بخش باقی مانده دندان آسیب دیده کشیده شود تا فضای لازم برای قرار دادن پایه ایمپلنت ایجاد شود. این در حالی است که برای نصب تاج دندان نیازی نیست که بخش باقی مانده دندان کشیده شود و تنها با آماده سازی آن، نصب تاج بر روی آن انجام می‌شود.

 3. هزینه

  روکش در مقایسه با ایمپلنت درمان ساده‌تری است، به همین دلیل مقرون ‌به‌ صرفه‌تر می‌باشد.

مزایای ایمپلنت و روکش نسبت به یکدیگر

با مطالعه مزایای این دو روش نسبت به یکدیگر که در ادامه آنها را بیان کرده‌ایم، می‌توانید روشی را که برایتان مناسب‌تر است را انتخاب نمایید:

مزایای ایمپلنت نسبت به روکش

مزایای ایمپلنت نسبت به روکش

ایمپلنت روشی است که جایگزین کل دندان می‌شود. این بدان معناست که برای کاشت ایمپلنت، ابتدا باید ریشه دندان نیز به طور کامل از محل خود خارج شود و در واقع دندان آسیب دیده کشیده شود و سپس مراحل کاشت ایمپلنت شروع شوند. از مزایای ایمپلنت نسبت به روکش کردن دندان می‌توان به ماندگاری بالا و دائمی آن اشاره کرد.
کاشت ایمپلنت به این صورت است که پایه آن طی جراحی کوچکی در لثه و محل دندان کشیده شده، قرار داده می‌شود و با استخوان فک جوش می‌خورد. به همین دلیل مانند ریشه دندان طبیعی عمل می‌کند و جنس آن علاوه بر اینکه با بدن انسان سازگاری بسیار بالایی دارد، مقاوم و محکم است و دستخوش تغییراتی قرار نمی‌گیرد، به همین دلیل می‌تواند ماندگاری دائمی و بسیار بالایی داشته باشد. همچنین جنس تاج آن از ماده‌ای محکم و مقاوم به نام سرامیک ساخته می‌شود که در برابر شکستگی، تغییر رنگ زودهنگام و … مقاومت کافی دارد و به راحتی آسیب نمی‌بیند.

مزایای روکش نسبت به ایمپلنت

مزایای روکش نسبت به ایمپلنت

روکش دندان درمانی است که در آن ریشه دندان حفظ می‌شود و تنها تاجی جایگزین تاج آسیب دیده دندان می‌شود. در ادامه مزایای این روش نسبت به ایمپلنت را بیان کرده‌ایم:

 • ارزان‌تر بودن درمان با روکش

  به طور کلی کاشت ایمپلنت در مقایسه با نصب روکش، درمان پیچیده‌تری است و طبیعی است که هزینه انجام آن بیشتر از روکش باشد.

 • کوتاه‌تر بودن دوره درمان

  روکش کردن دندان آسیب دیده نیاز به دوره نقاهت طولانی مدت ندارد و پس از انجام درمان‌های لازم و برطرف کردن مشکلات آن، قالب گیری انجام می‌شود. قالب به لابراتوار فرستاده شده و روکش بر اساس آن ساخته می‌شود. مدت ‌زمان آماده شدن آن طولانی نیست و معمولاً طی یک الی دو هفته ساخته شده و پس از ارسال به کلینیک دندانپزشکی بر روی دندان بیمار نصب می‌شود.

 • عدم نیاز به انجام جراحی

  همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم، دریافت ایمپلنت نیاز به انجام جراحی کوچکی دارد. این در حالی است که نصب روکش های دندانی بدون نیاز به جراحی کردن، انجام می شود.

 • حفظ ریشه دندان

  بیماران اغلب ترجیح می‌دهند که تا جایی که امکان داشته باشد دندان اصلی خود را حفظ کنند و از نیاز به انجام درمان‌های پیچیده‌تر و پر هزینه‌تر خودداری کنند. نصب روکش روشی است که به حفظ باقی مانده و ریشه دندان آسیب دیده کمک می‌کند. اما در مقابل ایمپلنت نیاز به خارج کردن ریشه دندان به طور کامل دارد.

معایب ایمپلنت و روکش دندان

از معایب این دو روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. معایب ایمپلنت

  ایمپلنت نیاز به کشیدن کامل دندان دارد و این امر باعث از دست دادن کامل دندان می‌شود. لازم به ذکر است که ایمپلنت کاشته شده، همانند دندان اصلی عمل می‌کند و از این نظر که بیمار دچار مشکلاتی از قبیل مشکل در صحبت کردن و جویدن غذا نمی‌شود، نگرانی ایجاد نمی‌کند. همچنین طول دوره این درمان طولانی است و ممکن است بین ۳ تا ۹ ماه طول بکشد.

 2. معایب روکش

  این احتمال وجود دارد که پس از مدتی ریشه دندان زیر روکش آسیب ببیند و نیاز به خارج کردن پیدا کند. در صورتی که این اتفاق بیفتد بیمار باید هزینه‌هایی را برای انجام درمان‌های لازم و همچنین روش‌های جایگزین کردن آن پرداخت کند. همچنین این اتفاق می‌تواند سلامت دندان‌های مجاور را نیز به خطر بیندازد.

سؤالات متداول

 1. دندانم را ایمپلنت کنم یا روکش؟

  انتخاب هریک از این دو روش به شرایط مختلفی بستگی دارد که در متن این مقاله آنها را به طور کامل بیان کرده‌ایم. علاوه بر این انتخاب روش مناسب‌تر نیاز به مشورت با دندانپزشک و انجام معایناتی دارد.

 2. روکش طول عمر بیشتری دارد یا ایمپلنت؟

  ایمپلنت به این دلیل که با استخوان فک جوش می‌خورد درمانی دائمی است و جنس پایه آن به ‌گونه‌ای است که دچار پوسیدگی و خرابی نمی‌شود و تنها تاج آن ممکن است پس از گذشت چند سال نیاز به تعویض پیدا کند. روکش دندان نیز شرایطی مشابه با تاج ایمپلنت دارد و پس از چند سال ممکن است دچار فرسودگی و یا آسیب دیدگی شود و نیاز به تعویض پیدا کند. لازم به ذکر است که در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان هم پایه ایمپلنت و هم ریشه دندان زیر روکش می‌توانند در معرض آسیب دیدگی قرار بگیرند.

 3. نصب روکش درد کمتری دارد یا کاشت ایمپلنت؟

  روکش کردن دندان نیاز به انجام جراحی ندارد، به همین دلیل در مقایسه با ایمپلنت درد ندارد و همچنین دوره نقاهت بسیار کوتاه‌تری دارد.

2 نظر در “ایمپلنت دندان بهتر است یا روکش؟ | ۳ تفاوت این دو روش چیست؟

 1. راشین طاهری گفت:

  عرض ادب. گذاشتن روکش دندان بهتره یا ایمپلنت؟

  1. دکتر فاطمه لبافی گفت:

   سلام روکش و ایمپلنت هر دو پروسه جداگانه ای می باشند بهتر است به صورت حضوری ویزیت شوید تا ببینیم چه درمانی برای شما مناسب است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان