۸ تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان | لمینت بهتره یا کامپوزیت؟

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان
فهرست محتوا
۵/۵ - (۱ رای)

آیا در انتخاب لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت دندان دو به شک شده اید؟
به نظر شما کدام یک از آنها برای شما مناسب‌تر می‌باشد؟
کدام یک از این روش‌ها نتیجه مطلوب‌تری برایتان ایجاد خواهند کرد؟
شناخت تفاوت‌های لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت به شما کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را برای زیباتر کردن لبخند خود داشته باشید.
در این مقاله علاوه بر بررسی فرق لمینت و کامپوزیت دندان، به تمام سؤالات شما در این زمینه پاسخ داده‌ایم.
با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.

آیا تفاوت‌های بین لمینت و کامپوزیت دندان در انتخاب آنها اهمیت دارد؟

تفاوت‌های بین لمینت و ونیر کامپوزیت اغلب سبب سردرگمی افرادی می‌شوند که قصد اصلاح طرح لبخند خود با استفاده از یکی از این روش‌ها را دارند.
هر یک از این روش‌ها با در نظر گرفتن شرایط هر فرد کاندیدای خاص خود را دارند.
به عنوان مثال اگر کسی تنها نیاز به اصلاح موقعیت یک و یا دو دندان خود را دارد، به طبع انتخاب کامپوزیت ونیر بهتر است.
از طرفی دیگر فردی که دارای دندان‌هایی به دشت لکه دار است و قصد اصلاح طرح لبخند کلی دارد، لمینت سرامیکی نتیجه مطلوب‌تری برایش خواهد داشت.
در ادامه مطلب به طور دقیق‌تر به شرح این موضوع خواهیم پرداخت.

ونیر کامپوزیت را انتخاب کنم یا لمینت سرامیکی؟

لمینت سرامیکی دندان یا کامپوزیت ونیر؟

شرایط دندان هر فرد، سلیقه و درخواست او، تشخیص دندانپزشک و هزینه‌ای که بیمار در نظر دارد، همگی از مواردی هستند که در این انتخاب در نظر گرفته می‌شوند.
برای اینکه بدانید کدام یک را انتخاب کنید، بهتر است به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید و مشاوره‌ای با دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی در این زمینه داشته باشید.

کامپوزیت ونیر بهتر است یا لمینت دندان؟

ونیر کامپوزیت دندان بهتر است یا لمینت سرامیکی؟

نمی‌توان بیان کرد که یکی از این روش‌ها بر دیگری برتری دارد. در واقع هر یک از آنها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند.
در انجام فرایند هر دوی آنها لازم است تا سلامت دندان، موقعیت دندان‌های فک بالا و پایین و سلامت لثه مورد بررسی قرار گیرند. اگر مشکلی وجود داشته باشد، قبل از استفاده از این روش‌ها باید به درمان آنها پرداخته شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید.

۸ تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت

با تفاوتهای لمینت سرامیکی و کامپوزیت دندان آشنا شوید

تفاوت‌های این دو روش عبارت‌اند از:

 1. هزینه درمان

  همان‌طور که پیش‌تر بیان کردیم، لمینت سرامیکی در لابراتوار و تحت تکنولوژی پیشرفته‌تری ساخته می‌شود. به طبع هزینه بالاتری به نسبت ونیر کامپوزیت خواهد داشت.
  قیمت هر واحد لمینت دندان از حدود ۲۵۰۰۰۰۰ تومان (دو میلیون و پانصد هزار تومان) الی ۶۵۰۰۰۰۰ تومان (شش میلیون و پانصد هزار تومان) و قیمت هر واحد ونیر کامپوزیت از حدود ۱۲۰۰۰۰۰ تومان (یک میلیون و دویست هزار تومان) الی ۱۸۰۰۰۰۰ تومان (یک میلیون و هشتصد هزار تومان) می‌باشد.

 2. ماندگاری ونیرها

  با وجود اینکه موارد بسیاری در طول عمر این روش‌ها مؤثر هستند و رعایت نکات مراقبتی پس از درمان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، اما هر دوی این روش‌ها دارای دوام بسیار بالایی می‌باشند. با این وجود به دلیل ساخته شدن لمینت دندان تحت شرایط پیچیده‌تر می‌توان بیان کرد که لمینت طول عمری در حدود ۱۰ الی ۲۰ سال و دوام کامپوزیت دندان در حدود ۵ الی ۱۰ سال می‌باشد.

 3. استحکام

  لمینت سرامیکی در دمایی بالاتر از ۷۰۰ درجه سانتی گراد و در کوره دندانپزشکی ساخته می‌شود، اما کامپوزیت توسط دندانپزشک روی دندان قرار می‌گیرد و با استفاده از نور مخصوص سفت می‌شود. با این شرایط مشخص است که لمینت استحکام و مقاومت بیشتری دارد.

 4. ظاهر

  با در نظر گرفتن اینکه شکست و عبور نور از ذرات سرامیک نسبت به کامپوزیت بهتر انجام می‌گیرد و همچنین لعاب سطحی لمینت و ساخته شدن آن در کوره دندانپزشکی، می‌توان بیان کرد که ونیر پرسلن دارای شفافیت و زیبایی بیشتری به نسبت کامپوزیت است.

 5. قابلیت ترمیم

  از دیگر تفاوت‌های بسیار مهم این دو روش قابلیت ترمیم آنها است. در صورت ترک خوردگی، لب پر شدن و شکستگی کامپوزیت دندان می‌توان برای ترمیم آن اقدام کرد، اما اگر این مشکلات برای هر واحد از لمینت سرامیکی رخ دهد، باید آن را تعویض کرد.

 6. میزان تراش مینای دندان

  ونیر کامپوزیت یک ماده خمیری شکل می‌باشد که دندانپزشک آن را روی سطح دندان فرم می‌دهد و در نهایت با استفاده از نور مخصوص آن را سفت می‌کند. این خصوصیت کامپوزیت سبب می‌شود تا نیاز به تراش مینای دندان نداشته باشد. اما نکته حائز اهمیت این است که در این شرایط دندان برجسته خواهد شد و زیبایی مطلوبی را ایجاد نخواهد کرد. به همین دلیل حتماً باید بخشی جزئی از مینای دندان تراش داده شود.
  این میزان تراش برای لمینت سرامیکی تا حدودی بیشتر است.

 7. مدت زمان درمان

  به طور معمول نصب کامپوزیت در یک جلسه انجام می‌شود. دندانپزشک در ابتدا به آماده سازی دندان‌ها می‌پردازد و پس از آن مواد ونیر را روی دندان‌های فرد فرم می‌دهد و با نور مخصوص آن را سفت می‌کند.
  اما لمینت سرامیکی به دو الی سه جلسه درمانی نیاز دارد. در ابتدا به مطب دندانپزشکی مراجعه می‌کنید و قالبی از دندان‌های شما گرفته می‌شود. این قالب به لابراتوار ارسال شده و لمینت اختصاصی ساخته می‌شود. مدت زمان ساخت آن معمولاً دو هفته است که شما در جلسه بعدی برای نصب لمینت به کلینیک دندانپزشکی مراجعه می‌کنید.

 8. مراحل درمان

  بعد از میزان جزئی آماده سازی دندان‌ها ونیر کامپوزیت به شکل مستقیم و لایه لایه روی دندان‌های فرد نصب می‌شود و سپس با استفاده از نور مخصوص روی دندان‌ها سفت می‌گردد. برای نصب لمینت سرامیکی لازم است تا در یک جلسه قالب گیری از دندان انجام شود. قالب گرفته شده به لابراتوار ارسال می‌گردد و بعد از حدود دو هفته فرد برای نصب لمینت اختصاصی روی دندان‌هایش به مطب دندانپزشکی مراجعه می‌کند. در این بازه زمانی ممکن است استفاده از روکش موقت توصیه شود.

مزایا و معایب لمینت سرامیکی و کامپوزیت دندان

در ادامه به طور دقیق به مقایسه بین مزایا و معایب کامپوزیت و ونیر پرسلن مطرح کرده‌ایم:

معایب ونیر کامپوزیت نسبت به لمینت سرامیکی

این موارد عبارت‌اند از:

 • استحکام کمتری نسبت به ونیر پرسلن دارند.
 • رنگ پذیری کامپوزیت به نسبت لمینت بیشتر است.
 • کامپوزیت شکننده‌تر از ونیر پرسلن سرامیکی است.
 • ماندگاری آن کمتر است.

معایب لمینت سرامیکی نسبت به ونیر کامپوزیت

این موارد عبارت‌اند از:

 • لمینت سرامیکی به میزان بیشتری از تراش مینای دندان برای نصب نیاز دارد.
 • هزینه هر واحد لمینت دندان نسبت به کامپوزیت بالاتر است.
 • برای نصب لمینت به دو یا سه جلسه درمان نیاز است، در حالی که نصب ونیر کامپوزیت در یک جلسه انجام می‌شود.

مزایای لمینت سرامیکی به نسبت کامپوزیت

از مزایای مهم آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به دلیل ساخته شدن در لابراتوار استحکام و مقاومت بالاتری دارد.
 • قابلیت بیشتری برای پوشاندن بدرنگی‌های شدید دندان دارد.

مزایای کامپوزیت ونیر به نسبت لمینت

این موارد عبارت‌اند از:

 • هزینه کمتری دارد.
 • درمان در یک جلسه انجام می‌شود.
 • تراش مینای دندان در این روش بسیار کمتر است.

آیا مراقبت‌های کامپوزیت و لمینت دندان متفاوت هستند؟

مراقبتهای بعد از کامپوزیت و لمینت دندان

پس از اینکه با استفاده از هریک از این روش‌ها به اصلاح طرح لبخند خود پرداختید، باید همانند دندان‌های طبیعی خود از آنها مراقبت کنید. نکات مراقبتی پس از این دو یکسان می‌باشد و تفاوتی ندارد. در ادامه این موارد را برایتان بیان خواهیم کرد:

 1. تا ۴۸ ساعت ابتدایی از مصرف نوشیدنی‌ها و غذاهای رنگی و همچنین استعمال دخانیات پرهیز کنید.
 2. حساسیت دندان‌ها تا چند روز بعد از درمان طبیعی است و جای نگرانی ندارد. شاید این میزان حساسیت در لمینت سرامیکی بیشتر باشد، زیرا نیاز به تراش بیشتری از مینای دندان دارد. برای کاهش آن می‌توانید از داروی مسکن و خمیردندان‌های ضد حساسیت با مشورت دندانپزشک خود کمک بگیرید. اگر بیش از یک هفته این حساسیت ادامه پیدا کرد و با درد همراه شد، حتماً به مطب مراجعه کنید.

جدول مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت دندان

در جدول زیر این موارد را مشاهده نمایید:

کامپوزیت ونیر لمینت سرامیکی
نسبتاً متناسب بالا هزینه درمان
متوسط رو به بالا بسیار بالا استحکام
بین ۵ تا ۱۰ سال بین ۱۰ تا ۲۰ سال ماندگاری
زیبا، اما با شفافیت کمتر بسیار زیبا، شفاف و طبیعی ظاهر
دارد ندارد قابلیت ترمیم
در برخی موارد ندارد و گاهی بسیار جزئی نیاز به تراش حداقل دارد. نیاز به تراش
یک جلسه دو الی سه جلسه طول درمان

چه زمانی نمی‌توانم از لمینت و کامپوزیت دندان بهره‌مند شوم؟

افراد زیر کاندیدای مناسبی برای استفاده از این روش‌ها برای اصلاح طرح لبخند خود نیستند. در برخی از مواقع این افراد می‌توانند با درمان و رفع مشکلات ابتدایی با استفاده از سایر روش ها، در نهایت به زیبایی لبخند خود با این دو روش کمک کنند:

 1. افراد دارای به هم ریختگی و نامنظم بودن شدید دندان‌ها

  درمان مناسب برای این افراد ارتودنسی می‌باشد. بعد از اینکه موقعیت دندان‌ها هماهنگ شد، اگر تمایل به سفیدتر شدن دندان‌ها وجود داشته باشد، می‌توان از روش‌های بلیچینگ، لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت بهره‌مند شد.

 2. افراد دارای بیماری فعال لثه و پوسیدگی‌های دندانی

  دندانپزشک قبل از نصب لمینت سرامیکی و یا ونیر کامپوزیت به طور دقیق سلامت دهان فرد را مورد بررسی قرار می‌دهد. اگر پوسیدگی دندان و یا بیماری لثه وجود داشته باشد، در ابتدا باید برای درمان این بیماری‌ها اقدام شود. پس از اتمام درمان فرد می‌تواند از روش‌های زیبایی دندانپزشکی بهره‌مند شود.

 3. افراد دارای دندان‌های ضعیف و آسیب دیده

  کسانی که بخش زیادی از مینای دندان خود را از دست داده اند و یا مینای دندان آنها قدرت کافی برای نگه داشتن ونیر کامپوزیت و لمینت را ندارد، نمی‌توانند از این روش‌ها بهره مند شوند. در این صورت دندانپزشک از روش‌های دیگری برای بهبود شرایط دهان این افراد استفاده خواهد کرد.

 4. افراد دارای دندان قروچه

  سایش ناشی از دندان قروچه می‌تواند سبب آسیب دیدن ونیرها شوند. اگر شما هم دچار دندان قروچه می‌باشید، باید دندانپزشک خود را مطلع کنید. در این صورت ممکن است با استفاده از نایت گارد یا محافظ دهان بتوانید از لمینت و کامپوزیت استفاده داشته باشید.

سؤالات متداول

 1. چرا لمینت از کامپوزیت گران‌تر است؟

  این موضوع به این دلیل است که برای لمینت دندان باید از دندان‌های شما قالب گیری می‌شود. سپس برای ساخت لمینت اختصاصی به لابراتوار ارسال می‌گردد؛ بنابراین ساخته شدن لمینت در شرایط پیشرفته‌تر سبب گران‌قیمت‌تر بودن آن نیز می‌گردد.

 2. دندان‌هایم را لمینت کنم یا کامپوزیت؟

  برای دریافت پاسخ این سؤال باید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید و مشاوره‌ای با دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی داشته باشید.

 3. کامپوزیت مقاومت بیشتری در برابر تغییر رنگ دارد یا لمینت سرامیکی؟

  لمینت سرامیکی به دلیل ساخته شدن در لابراتوار و در شرایط پیشرفته‌تر، مقاومت بسیار بالاتری در برابر تغییر رنگ دارد.

 4. مقاومت لمینت دندان بیشتر است یا ونیر کامپوزیت؟

  لمینت سرامیکی در شرایط خاصی و در لابراتوار ساخته می‌شود و به دلیل استفاده از تکنولوژی پیشرفته در ساخت آن، مقاومت و استحکام بسیار بالایی در برابر تغییر رنگ و شکستگی دارد. جالب است بدانید با تکنولوژی نانو هیبرید و یا میکروفیل، بهترین نوع ونیر کامپوزیت ساخته شده که با این وجود مقاومت کمتری نسبت به لمینت سرامیکی دارد.

 5. کامپوزیت گران‌قیمت‌تر است یا لمینت؟

  به طبع لمینت سرامیکی به دلیل پیشرفته‌تر بودن هزینه بالاتری دارد.

 6. لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت؟

  در ارتباط با این سوال، بهتر است به طور کامل مزایا، معایب و همچنین تفاوت این دو را که در مقاله بیان کردیم، مطالعه نمایید. لمینت سرامیکی بر خلاف ونیر کامپوزیت استحکام و دوام بالایی دارد و مقاومت آن در برابر تغییر رنگ با اختلاف از ونیر کامپوزیت بهتر می‌باشد. هم چنین از لحاظ هزینه، لمینت سرامیکی بسیار گران‌تر می‌باشد. با در نظر گرفتن کاربرد و معایب این دو، با مشورت دندانپزشک خود بهترین روش و بهترین مواد را برای زیبایی دندان‌های خود انتخاب نمایید.

 7. لمینت دندان زیبایی بیشتری دارد یا ونیر کامپوزیت؟

  شکست و عبور نور در ذرات سرامیکی بسیار بهتر انجام می‌گیرد. همچنین ساخته شدن لمینت در لابراتوار و تحت شرایط پیشرفته‌تر سبب شده است تا به نسبت زیبایی بیشتری از ونیر کامپوزیت داشته باشد.

 8. بین لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت کدام یک بازگشت‌پذیر هستند؟

  بازگشت پذیری این درمان‌ها بستگی به میزان تراش دندان دارد. در این صورت فرد نمی‌تواند بدون هیچ نوع روکشی از دندان‌های طبیعی خود استفاده کند. معمولاً ونیر کامپوزیت بازگشت پذیر و لمینت سرامیکی بازگشت ناپذیر شناخته می‌شوند.

 9. لمینت دندان برای خانم باردار انتخاب بهتری است یا کامپوزیت؟

  هر دوی این روش‌ها جزء خدمات زیبایی دندانپزشکی می‌باشند و به مادران باردار توصیه می‌شود از انجام اقدامات غیرضروری در این دوران پرهیز کنند.

2 نظر در “۸ تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان | لمینت بهتره یا کامپوزیت؟

 1. رادمان عباسی گفت:

  با سلام محبت میکنین در مورد طول عمر لمینت در مقایسه با کامپوزیت توضیح بدین
  موفق وپیروز باشید

  1. دکتر فاطمه لبافی گفت:

   سلام لمینت به دلیل اینکه توسط لابراتوار ساخته می شود استحکام بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد اما به هر حال هر دوی این روشها روشهای زیبایی دندانپزشکی هستند و امکان شکستن و آسیب دیدگی دارند بهتر است به صورت حضوری ویزیت شوید تا با شرایط دندانهای شما بهترین راهکار زیبایی برایتان انتخاب گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان