ماندگاری بلیچینگ دندان: دوام بلیچینگ چقدر است؟ + ۴ روش افزایش

ماندگاری بلیچینگ دندان
فهرست محتوا (کلیک کنید)
۵/۵ - (۲ رای)

عموم مردم خواستار لبخندی سفیدتر هستند و در پاسخ به آن، گزینه‌های زیادی برای سفید کردن دندان در دسترس قرار گرفته است. اما جدای از هزینه، خیلی از افراد به دوام و ماندگاری هر یک از این روش‌ها فکر می‌کنند. خیلی از افراد قبل از انجام بلیچینگ به دنبال این سوال هستند که ماندگاری بلیچینگ چقدر است؟
دانستن میزان دوام بلیچینگ و یا هریک از روش‌های موجود، یکی از دغدغه‌های مهم افراد قبل از شروع درمان برای انتخاب بهترین گزینه است.
به همین دلیل این مقاله از دکتر فاطمه لبافی را به بیان ماندگاری بلیچینگ دندان و همچنین سایر موارد لازم در این باره اختصاص داده‌ایم. پس با ما همراه باشید.

پادکست آشنایی با طول عمر بلیچینگ دندان

آیا ماندگاری سفیدی دندان‌ها با بلیچینگ دائمی است؟

آیا بلیچینگ دندان تاثیری دائمی دارد؟

یکی از سؤالات پر تکرار متقاضیان برای سفید کردن دندان‌ها با استفاده از بلیچینگ این است که آیا این روش اثر طولانی مدت بر روی دندان‌ها می‌گذارد و آیا بلیچینگ دندان دائمی است؟ هیچ یک از روش‌های سفید کردن دندان‌ها اثر دائمی ندارند. با توجه به مواد مورد استفاده و روش انجام آن، ماندگاری و طول عمر مشخص و موقتی دارند.
لازم به ذکر است که طول عمر بلیچینگ دندان با توجه به هزینه پرداختی، مدت زمان و تعداد جلسات کوتاه برای انجام آن، بسیار قابل قبول است.

ماندگاری سفیدی دندان‌ها بعد از بلیچینگ چقدر است؟

طول عمر بلیچینگ دندان چقدر است؟

ماندگاری سفیدی دندان‌ها با بلیچینگ برای هر فردی متفاوت است.
موارد متعددی در مدت زمان بلیچینگ نقش دارند که مهم‌ترین آنها رعایت بهداشت دهان و دندان است. این مورد به پیشگیری از تجمع جرم و پلاک بر روی دندان‌ها و همچنین جذب رنگ‌دانه‌های مواد غذایی و نوشیدنی‌های رنگی توسط دندان‌ها کمک می‌کند. به این ترتیب از تغییر رنگ آنها و از بین رفتن اثر بلیچینگ جلوگیری می‌کند.
اما به طور کلی می‌توان گفت که مدت ماندگاری بلیچینگ در حدود ۶ ماه تا ۳ سال است.

چگونه می‌توان دوام بلیچینگ دندان را افزایش داد؟

راهکارهای افزایش دوام کامپوزیت دندان

طول عمر بلیچینگ را می‌توان با رعایت نکات بسیار ساده‌ای افزایش داد. در ادامه نکاتی را که به افزایش مدت زمان بلیچینگ دندان کمک می‌کنند را بیان کرده‌ایم:

 1. رعایت بهداشت دهان و دندان

  روزی دوبار دندان‌های خود را مسواک زده و یک بار نخ دندان بکشید. با حفظ بهداشت دهان و دندان از تغییر رنگ دندان‌های خود و بازگشت سریع بدرنگی آنها پیشگیری می‌کنید. در صورت عدم رعایت بهداشت، جرم زیادی روی دندان‌ها تجمع پیدا می‌کند و دندان‌ها دوباره تغییر رنگ می‌دهند.

 2. اجتناب از سیگار کشیدن

  همانطور که می‌دانیم، سیگار نه تنها دشمن اصلی سلامت بدن است، بلکه به شدت به سلامت دهان و دندان نیز آسیب می‌رساند. یکی از عوارض آن تغییر رنگ دندان‌ها و لکه دار کردن آنهاست. بنابراین زمانی که دندان‌های خود را بلیچینگ می‌کنید، از مصرف سیگار اجتناب نمایید تا مدت زمان باقی ماندن سفیدی دندان‌هایتان افزایش یابد.

 3. به حداقل رساندن مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های رنگی

  رنگ‌دانه‌های موجود در مواد غذایی و نوشیدنی‌های رنگی می‌توانند جذب بافت دندان‌ها شوند و به مرور رنگ آنها را تغییر دهند. به همین دلیل توصیه می‌شود که پس از انجام این روش، مصرف آنها را به حداقل برسانید تا دندان‌هایتان سریع تغییر رنگ ندهند. نوشیدنی‌های مثل قهوه و چای به دلیل مصرف بالا در بین مردم از جمله مهم‌ترین مواردی هستند که در این تغییر رنگ تاثیر گذاراند.

 4. عدم استفاده از خوراکی‌های اسیدی

  با توجه به اینکه در اثر استفاده از مواد بلیچینگ یکسری تخلل‌هایی در مینای دندان به وجود می‌آید، بهتر است از مواد اسیدی استفاده نشود. چرا که اسید موجود در آنها ممکن است سبب تضعیف مینا شده و به آن آسیب وارد کند. در اثر استفاده از این مواد، ممکن است حساسیت دندانی بیمار بیشتر شود.

 5. استفاده از نی را بیشتر کنید

  اگر نمی‌توانید از نوشیدنی های رنگی دل بکنید، بهتر است برای مصرف آنها از نی استفاده کنید. استفاده از نی با توجه به اینکه نوشیدنی را مستقیما به قسمت خلف دهان منتقل می‌کند، می‌تواند تماس این مواد را با دندان‌ها کاهش دهد. به همین دلیل هم احتمال تغییر رنگ دندان را کاهش خواهد داد.

چه مواردی باعث از بین رفتن اثر بلیچینگ دندان می‌شوند؟

با عوامل کاهش دهنده طول عمر بلیچینگ دندان آشنا شوید.

در ادامه مواردی را که باعث از بین رفتن اثر بلیچینگ دندان می‌شوند را ذکر کرده‌ایم:

 1. مصرف بیش از حد مواد غذایی و نوشیدنی‌های رنگی
 2. عدم توجه به بهداشت دهان و دندان
 3. مصرف سیگار و سایر دخانیات
 4. مصرف زیاد نوشیدنی‌ها و مواد غذایی اسیدی یا شیرین

چه زمانی می‌توان مجدداً برای بلیچینگ اقدام کرد؟

پس از چه مدت باید برای بلیچینگ دندان مجددا اقدام کرد؟

به طور کلی با توجه به رعایت مراقبت‌های پس از بلیچینگ، ماندگاری آن از ۶ ماه تا ۳ سال است. در صورتی که سفیدی دندان‌ها از بین رفت، می‌توانید مجدداً نسبت به انجام آن اقدام کنید. دندانپزشکان به طور معمول توصیه می‌کنند که آفیس بلیچینگ را سالی ۱ بار و هوم بلیچ را تا ۲ بار در سال انجام دهید. انجام بیش از حد این کار ممکن است به مینای دندان آسیب بزند و سبب زردتر شدن دندان‌ها شود. همچنین ممکن است سبب حساسیت دندانی زیادی شود.

هوم بلیچینگ دوام بیشتری دارد یا آفیس؟

هوم بلیچینگ دوام بیشتری دارد یا آفیس؟

با وجود تفاوت‌های بین آفیس بلیچینگ و هوم، با این حال میزان ماندگاری هر دوی این روش‌ها محدود است.
اثر بخشی سفید کردن دندان‌ها با استفاده از روش آفیس در مقایسه با روش خانگی بیشتر است، اما لازم به ذکر است که بلیچینگ آفیس پس از حدود ۱ الی ۳ ماه، در حدود ۳۰% بازگشت درمان دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود که اگر می‌خواهید میزان ماندگاری بلیچینگ بیشتر باشد، بهتر است آن را در منزل اما تحت نظر دندانپزشک انجام دهید.

چه زمانی بلیچینگ بهترین دوام را خواهد داشت؟

این روش ترمیمی و زیبایی دندان‌ها زمانی بهترین دوام را خواهد داشت که مناسب بودن انجام آن برای هر فرد به درستی توسط دندانپزشک تشخیص داده شده و با استفاده از بهترین مواد بلیچینگ انجام شود.
علاوه بر این خود فرد نیز باید در رعایت نکات مراقبتی دقت و توجه کافی را داشته باشد. با این کار مدت زمان ماندگاری بلیچینگ دندان خود را پس از این درمان به حداکثر می‌رساند.

سؤالات متداول

 1. آیا برند بلیچینگ روی دوام آن تأثیری دارد؟

  بله. استفاده از مواد با کیفیت و مرغوب بر روی دوام و ماندگاری بلیچینگ دندان تأثیر دارد. موادی که توسط برندهای وایت اسمایل و مستر دنت تولید می‌شوند، جزء بهترین مواد برای انجام این درمان هستند.

 2. بلیچینگ دندان تا چه مدت ماندگاری دارد؟

  مدت ماندگاری این روش به عوامل متعددی بستگی دارد. اما در کل ماندگاری این روش بیشتر از ۳ سال نخواهد بود. معمولا حداقل ماندگاری این روش نیز ۶ ماه است.

 3. استفاده از دهانشویه بعد از انجام بلیچینگ بر ماندگاری آن تاثیر دارد؟

  در صورتی که فرد مستعد پوسیدگی و بیماری‌های لثه باشد، دندانپزشک ممکن است برای کاهش بار میکروبی برای بیمار دهانشویه تجویز کند. اما معمولا زمان استفاده از این محصولات محدود است. به دلیل استفاده از مواد الکلی داخل این محصولات، استفاده طولانی مدت از آنها ممکن است خود عاملی برای تغییر رنگ دندان‌ها باشد. علاوه بر این نیز، استفاده از این محصولات به دلیل داشتن الکل ممکن است در دراز مدت تاثیر منفی روی سلامتی داشته باشد.

 4. آیا برای افزایش ماندگاری بلیچینگ، استفاده از مواد رنگی مثل چای و قهوه را باید به طور کامل متوقف کرد؟

  خیر، معمولا توصیه می‌شود استفاده از این مواد را تا حد امکان کمتر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان